ReWalk – שלד חיצוני

חברה ישראלית פיתחה שלד חיצוני שיעזור לאנשים עם צרכים מיוחדים לשוב ולעשות פעולות יום-יומיות, כגון עמידה, הליכה ועלייה במדרגות.

הפוסט פורסם בחסות תחרות החדשנות של מרכז המחקר והפיתוח של מיקרוסופט בישראל. פרסמו גם אתם קישור לחידושים טכנולוגיים על ה-Wall של עמוד Microsoft ILDC ואולי תזכו בערכת קינקט.

צילום טלויזיית NTD

בתור ילד שצפה בסדרת “מסע בין-כוכבים: הדור הבא”, אחד הדברים שמיד שמים לב כשצופים בפרקים של הסדרה הוא גזע ה”בורג” (Borg). הבורג הם גזע חזק שבמשך רוב הפרקים בסדרת “הדור-הבא” מהווים את האוייב האולטימטיבי. מה שייחד אותם מכל הגזעים האחרים היא שהם סיפחו אליהם אנשים מכל הגזעים שהם פגשו בדרכם בחלל, ושילבו אותם באמצעות תהליך ההטמעה (Assimilation).

מי שעבר את תהליך ההטמעה לא רק איבד את האישיות שלו ואת הייחודיות שלו והפך להיות חלק מהקולקטיב, אלא זכה גם לאוגמנטציה מכנית למערכת הביולוגית שהוא הביא עימו. לפחות ברמה הפיזית, הוא זכה למעין שדרוג.

יש משהו מיוחד בכך שלכל חבר בגזע הבורג יש שיפורים שהוא קיבל בתמורה להצטרפותו הכפויה לתוך קהילת הבורג. רובם המוחלט של הבורג זוכים לשיפור בראייה, ורואים עם עין אחת רגילה ועין אחת ביונית משופרת (לוקיוטוס היה דוגמא לאחד ששמר על העיניים שלו, אבל הוא חריג לכלל).

על-אנושי

מעבר לשיפור הראייה, כל אנשי הבורג זכו לשיפור השלד שלהם. הם זכו בשלד חיצוני, שהקיף את הגוף שלהם, והעניק להם עוצמה על-אנושית, והיות ובבורג יש גם אנשים מכוכבים אחרים, יהיה זה נכון יותר לומר שהם זוכים בעוצמת-על המשדרגת את היכולות הטבעיות שלהם.

הבורג במסע בין-כוכבים יכולים לשמש דוגמא טובה לשימושים האפשריים בשלד חיצוני, ובפוטנציאל הצבאי הטמון במערכות כאלה. תארו לעצמכם עולם בו המדינות השונות מציידות את החיילים שלהם בשלד חיצוני, המאפשרת להם גישה למצבורי כוח ועוצמה מתפרצת שאנחנו היום יכולים רק לדמיין. חייל עם שלד חיצוני יכול, למשל, להרים חפץ כבד מאוד שבמצב רגיל, ללא השלד, הוא לא יכול להרים אותו. תחשבו על מצב בו טנק התהפך, וצריך לחלץ משם את הלוחמים. מגיע לוחם חי”ר עם שלד חיצוני, מרים את התובה, או מזיז את הצריח התקוע, כך שניתן לחלץ את החיילים.

דרך אגב, הרעיון של שלד חיצוני הוא לא זר. בטבע ישנן דוגמאות רבות של שלדים חיצוניים שבשימוש בעלי חיים, ובמיוחד במשפחת הרכיכות. זה יכול להיות סרטנים בים, אשר מפתחים שלד חיצוני כל כמה עונות, וזה יכול להיות גם סוגים שונים של חרקים, אשר בהגיעם לגודל מסוים נפרדים מהשלד הישן ומגדלים חדש.

חזרה לשגרה היומית

מה לגבי אנשים שמסיבות בריאותיות, השלד שלהם חלש, או נפגע, ואינו מאפשר להם חיים תקינים. אחת הדוגמאות היא אנשים מבוגרים הסובלים מבעיות שונות של היחלשות השלד או כאלו שנפגעו בתאונות וכתוצאה מכך אינם יכולים ללכת. אנשים אלה יכולים להפיק תועלת רבה משלד חיצוני. הם יוכלו ללכת, לעלות במדרגות ועוד בכפוף כמובן לטכנולוגיה של השלד ומה בדיוק הוא מאפשר.

by: Steve Jurvetson

ישנן היום חברות רבות המנסות ליישם את הרעיונות הללו, ולהביא אותם למציאות שלנו. מכוני מחקר רבים מנסים לפתח צורות שונות של שלד חיצוני. כיוון אחד של פיתוח הוא לפתח שלד רובוטי, שמוצמד אל האדם. השלד ידע לפי אינדקציות מהלובש אותו האם הוא מנסה ללכת, לקום, לשבת, לעלות במדרגות, או לרדת, ועוד. כיוון אחר של פיתוח הוא שלד חכם, אשר יוכל לתת לנו סיוע בהתאם למה שנבקש ממנו. השלד הזה ממתין להזנה של קלט ספציפי מהלובש, כדי שיוכל לדעת כיצד לעזור לו.

חלק גדול מהמחקר בתחום נעשה ביפן. ארצות הברית גם כן נהנית מכמה חברות וגופי מחקר המשקיעים סכומי כסף ניכרים בתחום, גופים כגון DARPA.

הכירו את ה-ReWalk

בישראל, אחת המדינות המובילות בעולם בתחום השיקום, אם לא המובילה בעולם, חברת Argo Medical Technologies עלתה לאחרונה לכותרות. החברה הציגה אב-טיפוס עובד של שלד חיצוני, שנקרא ReWalk. בסרטון הדגמה המצורף לכתבה זו ניתן לראות אדם אשר נפצע במהלך שירותו הצבאי, ובזכות השלד החיצוני החדש הוא מצליח לבצע פעולות יום-יומיות. פעולות כגון לקום, לשבת, לעלות או לרדת מדרגה, ובטח שהליכה, הם כולם פעולות שללא השלד החיצוני לא היו מתאפשרות.

כסא גלגלים

אפשרויות השיקום של אנשים שנפגעו בגב, או מסיבה אחרת אינם יכולים להניע את פלג הגוף התחתון שלהם, כוללת לרוב קביים או כסא גלגלים, תלוי בסוג הפגיעה. כסא הגלגלים המתועד הראשון הופיע בסביבות המאה ה-6 לספירה בסין כפתרון לנפגעי גפיים. אנחנו מכירים אותו בגרסתו המודרנית, שהתפתחה ב-1933, ומאז ועד היום כמעט שלא היתה התקדמות טכנולוגית בכסא הגלגלים. למעשה, מעבר להוספת אפשרות של מנוע והפיכת כסא הגלגלים לכסא ממנוע, כמעט שלא נעשתה כל התקדמות.

כאן מגיעים לידי ביטוי היתרונות של פיתוח השלד החיצוני. השלד החיצוני מציג אפשרויות שיקום נרחבות עבור אנשים רבים המשתמשים היום בכסא גלגלים. הוא יוכל, לכשיהפוך לזמין ונפוץ, לשנות לחלוטין את חייהם של רבבות אנשים, ולאפשר להם לבצע פעולות פשוטות בקלות, ולעזור לשלב אותם בחזרה בחברה, לאחר הפציעה.

תג מחיר

אחד המכשולים העיקריים העומד בפני הפיכת השלד החיצוני לפתרון נפוץ כבר בימינו הוא המחיר. מחיר כל יחידה כזאת עומד היום על כ-20,000 דולר, סכום עצום יחסית לעלות של כסא גלגלים. מצד שני, האפשרויות שהוא מאפשר מצדיקות מחיר גבוה הרבה יותר. כיום, חברת Argo Medical Technologies מציעה את השלד החיצוני שלה למכירה למוסדות, במחיר הזה.

לגבי לקוחות פרטיים, החברה עדיין לא ערוכה לספק אותו ללקוחות פרטיים, אך צופה שתוכל להתחיל במכירה לאנשים פרטיים החל מסוף שנת 2011. לצפי זה מצטרפת ידיעה כי החברה זכתה לאחרונה באישור ה-FDA למוצר ה-ReWalk שלה.

יכולות מחשוב חזקות באריזה קטנה כבר יש היום. בסרטון תוכלו לראות שהאדם נושא את יחידת המחשוב על הגב, ומשקלה אינו רב יחסית למשקל שיכול להיות ליחידת החישוב. למעשה, מאוד סביר לשער שככל שיעבור הזמן, הגודל היחסי של יחידת המחשוב ילך ויקטן, וכך יוכלו המפתחים להכיל יחידות חזקות יותר שיאפשרו אפילו עוד יותר יישומים, שאנחנו לא חושבים עליהם היום, בכוח המחשוב בצרוף השלד החיצוני.

יש לקוות שהמחקרים סביב שימושים רפואיים ושיקומיים לשלדים חיצוניים יתקדמו ויזכו לתקציבי מחקר מהגופים המתקצבים. היכולת שלהם להשפיע על איכות הרבים של אנשים רבים מצדיקים את ההשקעה ארוכת הטווח בהם. אנחנו, כחברה, חייבים את זה להם, ובעיקר לעצמנו.

לגבי השימושים הצבאיים, כבר לפני מספר שנים החלו להופיע ניצנים ראשונים של יישומים צבאיים בשלדים חיצוניים, והדגמות של האפשרויות הטמונות בשלד חיצוני הפכו למיצג קבוע בתערוכות ביטחוניות.

האם קרוב היום בו יוכלו חיילים לחתום בבקו”ם על שלד חיצוני שילווה אותם לאורך המסלול בשרות? לפי קצב התקדמות הטכנולוגיה כיום, כנראה שנאלץ להמתין עוד כמה שנים לפני שנוכל לשמוע על שימושים ראשונים של שלדים חיצוניים בשרות הצבא.

יש לקוות שלפני שייקחו את השלדים לשימושים צבאיים ימצאו להם שימושים רפואיים ושיקומיים, אך זה ידוע כי לפעמים המחקר הצבאי זוכה לתקציבים משמעותיים יותר מהתקציבים השיקומיים, ולכן ייתכן שהשלד החיצוני הראשון יהיה בכל זאת צבאי.

כל עוד נדע לקחת אותו ולהתאים אותו לשימושים אזרחיים, כגון שימוש כעזר-רפואי ושיקומי, אני מניח שזה משהו שנוכל לחיות איתו. אחרי הכל, כולנו רקמה אנושית אחת חיה.

הקישור לידיעה המקורית פורסם במסגרת תחרות החדשנות של מרכז המחקר והפיתוח של מיקרוסופט בישראל. הצטרפו עכשיו לעמוד הפייסבוק של מיקרוסופט ולתחרות ואולי תזכו בערכת קינקט.

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

1 תגובה על "ReWalk – שלד חיצוני"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלעד
Guest

בפרק חג המולד של GLEE מודגמת המערכת ואפילו נאמר שארץ המוצא שלה הוא ישראל.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: