עולם התיכנות לקראת הכרעת אורקל נגד גוגל

מתכנתים באשר הם נושאים עיניים לאחד המשפטים החשובים ביותר בעת האחרונה, התביעה של אורקל נגד גוגל על Java. האם יש זכויות יוצרים על API? בקרוב נדע

המאבק המשפטי של אורקל נגד גוגל על תמלוגים שמגיעים לה, לטענתה, בגין השימוש בג'אווה, עומד להכרעה בימים אלה בארצות הברית. מקור: עיבוד תמונה, תמונת מסך מאתר אורקל

הפוסט נכתב בחסות חברת NICE, המגייסת בימים אלה מהנדסי Java לגוון משרות בחברה, בארץ ובחו"ל. לפרטים נוספים ורשימת המשרות המלאה.

אנדרואיד מפרה את זכויות היוצרים של אורקל ב-Java

עולם התיכנות מתכונן לשמוע את מוצא פיהם של המושבעים באחד המשפטים החשובים של השנים האחרונות, אורקל נגד גוגל. התביעה של אורקל היא על תמלוגים שגוגל חייבת לה, לטענתה, על השימוש בג'אווה (JAVA) וה-API שפיתחה.

אם תתקבל התביעה, עולם התיכנות צפוי להשתנות לבלי היכר, מאחר ומפתחים רבים משתמשים ב-APIs מחברות שונות. אם אורקל תוכל להוכיח שמגיעים לה תמלוגים על שימוש ב-API, עשוי להיות לכך השלכות מרחיקות לכת על APIs באשר הם.

המשפט, שחולק על-ידי השופט לשני חלקים נפרדים: אחד לזכויות יוצרים והשני לפטנטים, הגיע להכרעה חלקית במהלך הימים האחרונים לגבי חלקו הראשון. המושבעים הגיעו להסכמה שאנדרואיד מפרה את זכויות היוצרים של אורקל בג'אווה, ביודעין. לגבי הסוגיה של האם מגיעה לגוגל הגנת "שימוש הוגן" (באנגלית Fair Use), לא הצליחו הצדדים להגיע להסכמה. גוגל ואורקל כבר נערכות לשלב הבא: כיצד יוכלו להתגבר על ההחלטה, ומכינות עצמן גם לשלב הדיונים על סוגיות הפטנטים. שלב זה צפוי להימשך כשבוע ימים.

חומר טוב לסרט

בסיפור הזה יש אלמנטים רבים שיכולים להפוך אותו לסרט קולנוע מצליח; יש רע, טוב, והרבה כסף תלוי בפסיקת בית-המשפט. לדיונים בבית-המשפט קדמו הגשות חומרים בכמויות עצומות (מעל 900 בקשות והליכים כבר התקיימו), וכעת, תוך כדי המשפט, נדמה שכל חברה עושה את המקסימום כדי לוודא שידה תהיה על העליונה. בין היתר, עלו לדוכן מתכנתים משתי החברות, ואנשים בכירים, כגון אריק שמידט, שנאלצו להעיד כיצד אנדרואיד פותחה ועד כמה השתמשה גוגל בג'אווה כדי לפתח את אנדרואיד.

בנוסף, נדמה שעולם התיכנות המודרני, ובמיוחד בתחום המובייל, צפוי להיות מושפע מההכרעה הסופית בתיק הזה. כך יוצא שעיניהם של משפטנים, מתכנתים ויזמים רבים נשואות לדיון המשפטי במטרה לראות כיצד יכריע בית-המשפט: האם יש זכויות יוצרים על APIs, ואם כן, האם החברה יכולה לדרוש מהם תמלוגים בגין השימוש בהם.

התביעה החלה את דרכה כשהיא מתבססת על סכומים מטורפים, וירדה כבר ביולי האחרון לסכום המצומצם של 2 מיליארד דולרים (הסכום המקורי היה 6.1 מיליארד). השופט בתיק, וויליאם אלסופ (William Alsup) חילק את התביעה לשני חלקים, חלק ראשון לגבי סוגיות זכויות יוצרים וחלק שני לגבי טענות בדבר הפרת פטנטים של אורקל הקשורות בג'אווה. במהלך השבועות האחרונים התרכזו הדיונים סביב סוגיות זכויות היוצרים, האם יש זכויות יוצרים בכלל על שפות תיכנות, והאם אורקל רשאית לגבות תמלוגים בגין שימוש בג'אווה וב-APIs שלה, ויצירת שפה נגזרת מג'אווה ללא הסכמתה. ההכרעה החלקית של המושבעים סוללת את הדרך להמשיך את הדיון עתה לסוגיות הפטנטים.

שובו של המערב הפרוע בעולם התוכנה?

אם אורקל תצא כשידה על העליונה בתביעה וגוגל לא תצליח לערער עליה, הרי שכל שפות התיכנות הנגזרות, כגון Jython, JRuby, כנגזרות של רובי ופיית'ון בהתאמה, עשויות למצוא את עצמן במצב משפטי בעייתי, בלשון המעטה. בנוסף, אם אתם חברה שפיתחה דפדפן ואתם תומכים ב-JavaScript, אתם עשויים למצוא את עצמכם חייבים תמלוגים למי שקנה את נכסי הקניין הרוחני של נטסקייפ.

נזכיר, כי ב-2006 חברת סאן (Sun Microsystems) הציעה לגוגל לרכוש רישיונות שימוש בג'אווה, אך החברה סרבה. בחלוף השנים, רכשה חברת אורקל, ענקית מסדי הנתונים, את נכסי הקניין הרוחני של סאן.

השופט מנחה את המושבעים

כפי שקורה במהלך משפטים בארצות הברית, יכול השופט להנחות את המושבעים להתעלם מאמירה מסויימת, או מחומר מסוים. במקרה של אורקל וגוגל, השופט חסך למושבעים את הדילמה, והנחה אותם לצאת מנקודת הנחה שניתן לקבל זכויות יוצרים על API, ועל בסיס הנחה זו להתקדם עם ההחלטה שלהם. ברקע נאמר שסוגיית הגנתם של APIs בזכויות יוצרים אינה מוכרעת בקרב בתי-המשפט של ארצות הברית, ולכן נותר פתח לתיק להתקדם לכיוון חברה אחת או חברתה.

בנוסף, השתתפותם של בכירים בשתי החברות, הן שני המנכ"לים האחרונים של Sun והן אריק שמידט ונציגים נוספים מטעם גוגל, מצליחה להגדיל את הבלבול הרב בסוגיה. במסגרת המשפט נחשף, כי גוגל היתה מודעת שייתכן והיא צריכה לבקש רישיון על השימוש שהיא עושה ושייתכן ויהיו עלויות הכרוכות בכך.

אנדרואיד היגרה ל-#C

במקרה, או שלא במקרה, השבוע דווח, כי מפתחים הצליחו להמיר את כל החלקים של אנדרואיד שמשתמשים בג'אווה בצורה כזאת או אחרת לשפת #C. רשמית ההגירה ל-#C לא נעשתה על-ידי נציגי גוגל. בפועל, אם הם באמת הצליחו לחלץ את גוגל מהצרה אליה היא נכנסה, פתרון שכזה עשוי לקסום ביותר לגוגל, משום שאם נעשה בצורה בלתי-תלויה, קרי ללא יצירת יצירה נגזרת מקוד הג'אווה, הוא עשוי לתת לה מענה מיידי במידה ואורקל תזכה במשפט.

אירופה לא מחכה לאמריקה

בינתיים, באירופה הכריע בית-המשפט לצדק (Court of Justice of the European Union), כי הפונקציונליות של תוכנה ושפת התיכנות שלה אינן יכולות לזכות להגנה של זכויות יוצרים. זאת, מאחר ובית-המשפט הגיע למסקנה כי אלה אינם ביטויים ספציפיים, אשר זכאיים להגנה, אלא הם מהווים רעיונות ועקרונות, אשר אינם זכאים לחסוך תחת אותה הגנה שיש לביטויים.

עוד נקבע באותה הכרעה, שפורסמה השבוע, כי הכלל הוא, שמי שרוכש רישיון לתוכנה יכול לבדוק כיצד היא עובדת, ובנוסח המקורי באנגלית:

"The purchaser of a licence for a program is entitled, as a rule, to observe, study or test its functioning so as to determine the ideas and principles which underlie that program"

במקרה האירופאי, התיק המדובר הוא SAS Institute Inc. v World Programming Ltd. במסגרת התביעה, טענה SAS שהנתבעת הפרה את זכויותיה ויצרה שפה נגזרת לשפת התיכנות שלה, המשמשת לניתוחים סטטיסטיים. זאת, לאחר שהחברה השתמש בגרסה חינמית לצורכי חינוך ושימוש אישי בלבד כדי להבין איך עובדת התוכנה, ולייצר ממנה גרסה משלה. כפי שאתם וודאי מבינים, SAS הפסידה. כעת נמתין לראות כיצד יתקדמו הדברים בצד השני של האוקיאנוס האטלנטי.

מי שרוצה לעקוב אחר התקדמות התיק, שם התיק הוא Oracle America Inc. v. Google Inc. (GOOG), 10-03561, U.S. District Court, Northern District of California (San Francisco). תוכלו לקרוא עדכונים ב-Groklaw, או להתעדכן דרך אתרי החדשות החברתיות המועדפים עליכם.


הפוסט בחסות Nice


הפוסט נכתב בחסות חברת NICE, המגייסת בימים אלה מהנדסי Java לגוון משרות בחברה, בארץ ובחו"ל. לפרטים נוספים ורשימת המשרות המלאה.

נייס מערכות (NASDAQ: NICE, ת"א: נייס) הינה המובילה העולמית במתן פתרונות מבוססי-כוונה, הקולטים ומנתחים אינטראקציות וטרנזקציות ומאפשרים להבין כוונות ולחלץ ולמנף תובנות במטרה להשפיע בזמן אמת. הפתרונות של נייס ידי מבוססים על ניתוח מידע שמקורו במספר רב של ערוצי תקשורת וחיישנים ומאפשרים לארגונים לשפר את ביצועיהם העסקיים ויעילותם התפעולית, למנוע פשיעה פיננסית, להבטיח תאימות לרגולציה ולהגביר את הבטיחות והביטחון.

על לקוחות נייס נמנים יותר מ-25,000 ארגונים עסקיים וביטחוניים, גדולים וקטנים, המייצגים מגוון ענפים ביותר מ-150 מדינות, כולל מעל 80 מהחברות המדורגות ב-Fortune 100. www.nice.com

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

5 תגובות על "עולם התיכנות לקראת הכרעת אורקל נגד גוגל"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ik_5
Guest

אורקל הורגים כל דבר טוב שהיה בSun.
הסיבה היחידה שהם קנו את Sun היא לא החידושים של החברה, אלא דרך לסחוט כסף מכולם על אותן טכנולוגיות.

מאז שהם קנו את Sun, כל חלקה טובה שSun יצרה מלאה בבעיות, ואין התקדמות אמיתית, אלא רק בעיות, ועזיבה המונית של קהל היעד המקורי.

אורקל כיום מתנהגים כמו טרול ולא כמו חברת טכנולוגיה. במידה והם יזכו במשפט, אז כולם יפסידו. עדיף שאורקל יפסידו כאן בענק מאשר ששאר האנושות.

ניק
Guest

סאן שחררו את java תחת קוד פתוח אני לא מבין מה אורקל רוצים מגוגל ?
אני ממש מקווה שגוגל תנצח כי אחרת ימים אפלים יבואו.

Gilad Naaman
Guest

לגבי XobotOS, היא נכתבה על ידי אותם חברה שכתבו את מונו והיא מעשה מהירה יותר וחסכונית בהרבה בחיי סוללה

איציק
Guest

אוי, מכרתי תוכנה שפיתחתי בג'אווה לדודה ציפורה ב100 שקל. אני אצטרך לחלוק עם אורקל את הרווחים?

אלון
Guest

איך אפשר לתבוע לשלם על משהו שבזמנו היה חופשי לשימוש?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: