קונסלות הגיימינג: הדור הבא

חמש שנים אחרי חילופי הדורות, היינו מצפים לשמוע חדשות על דור הקונסולות הבא, אלא שמלבד נינטנדו, אף אחת מהחברות לא מספקת מידע כזה. לאן נעלם הדור הבא של הקונסולות?

צילום: יח"צ, Nintendo Wii U

בשנים 2005-2006 הציגו שלוש ענקיות הקונסולות – נינטנדו, סוני ומיקרוסופט, את מה שכונה אז הדור הבא. הפלייסטיישן 2 של סוני הוחלפה בפלייסטיישן 3 כשהייתה בת שש שנים, הגיימקיוב של נינטנדו הוחלפה בגיל חמש על ידי הווי, והאקסבוקס של מיקרוסופט הוחלפה על ידי האקסבוקס 360, והיא בת ארבע בלבד. עכשיו, חמש שנים אחרי חילופי הדורות, היינו מצפים לשמוע חדשות על דור הקונסולות הבא, אלא שמלבד נינטנדו, אף אחת מהחברות לא מספקת מידע כזה. לאן נעלם הדור הבא של הקונסולות?

עלויות גבוהות והפסדים

בדור הנוכחי של הקונסולות היינו עדים להתפתחות בשני כיוונים שונים – מיקרוסופט וסוני בחרו לייצר קונסולות יקרות בעלות חומרה חזקה במיוחד יחסית לזמן ההשקה, שתוכלנה להתחרות למשך זמן מה בגרפיקה של מחשבים אישיים. נינטדו, לעומתן, נשארה במקום בתחום הגרפיקה ובחרה לחדש את האופן שבו אנו משחקים במשחקים, והוציאה את הווי המפורסמת בזכות בקרי התנועה שלה. מכיוון שרכיבי הקונסולה לא היו שונים מאוד מאלה של הדור הקודם שלה, שמרה נינטנדו על עלויות ייצור נמוכות למדי, ויכלה למכור כל קונסולה במחיר של 250$ ועדיין להרוויח, בזמן שהקונסולות של סוני ומיקרוסופט נמכרו בהשקתן במחירים שנעו בין 300$ לקונסולת האקסבוקס החלשה ביותר ל-600$ לקונסולת הפלייסטיישן 3 המאובזרת ביותר, ועדיין נמכרו בהפסד, כאשר החברות תכננו להרוויח ממכירות של משחקים וערכות פיתוח. בפועל, עבר זמן רב עד שהחברות התחילו לראות רווחים. הדבר נכון במיוחד לגבי סוני ששלטה ללא עוררין בשוק הקונסולות בדור הקודם, ובדור הנוכחי דישדשה מאחור במשך כמה שנים ורק לאחרונה נראה שהיא מצליחה להשוות את כמות הקונסולות שנמכרו לנתון המקביל אצל מיקרוסופט. העלויות הגבוהות של הדור הנוכחי וההפסדים הכרוכים בו הן אחת הסיבות לעיכוב בדור הבא – כל זמן שהחברות לא ירגישו שהחזירו לעצמן את ההשקעה בדור הנוכחי בתוספת ריבית, אין להן סיבה להמשיך לדור הבא.

משיבות מלחמה לנינטנדו

צילום: יח"צ, בקר ה"זוז" של סוני

אבל ישנה סיבה נוספת לעיכוב בדור הבא. לסוני ומיקרוסופט לקח זמן להגיב להצלחה המסחררת של קונסולת הווי, אולם בסופו של דבר הן שחררו את הגרסאות שלהן לבקרי תנועה. הבקר של סוני, שעונה לשם זוז (Move) הוא גרסה משופרת של בקר הווי. הוא מדוייק יותר ומחזיר לקונסולה יותר פרטים – בזמן שבקר הווי יודע רק באיזו זווית הוא נמצא או באיזה כיוון הניפו אותו, בקר הזוז יודע בדיוק היכן הוא נמצא בחדר. מיקרוסופט לקחו את העניין אפילו רחוק יותר, ובעזרתה של חברת פריימסנס הישראלית יצרו את בקר הקינקט – מצלמה תלת מימדית שמאפשרת עקיבה מדוייקת אחר גוף השחקן ומעניקה לו את האפשרות לשחק ללא בקר. ההכנסה של טכנולוגיות חדשות אלו איפשרה לחברות להאריך את מחזור חיי המוצר שלהן, ואכן, גם סוני וגם מיקרוסופט הודיעו שבעקבות השקת בקרי התנועה שלהן, הן דוחות את השקת הדור הבא שלהן.

אלא שאחת משלוש החברות דווקא כן הכריזה על הדור הבא שלה – בתערוכת E3 שנערכה ביוני השנה חשפה נינטנדו את קונסולת הווי-יו, עמה היא תנסה לשנות שוב את הצורה שבה אנו משחקים, וגם לפנות לגרעין הקשה של השחקנים, שלא התרשמו מקונסולת הווי בדור הנוכחי. לקונסולה מפרט טכני מעט טוב יותר מזה של הקונסולות החזקות, פלייסטיישן 3 ואקסבוקס 360, אולם העיקר הוא בקר הקונסולה, שנראה כמו מחשב לוח עם מסך בגודל 6.2”, וכולל את כל הכפתורים שיש על בקר קונסולה רגיל. בנוסף, תתמוך הקונסולה החדשה בכל הבקרים והמשחקים של קונסולת הווי.

בתערוכה הוצגו מספר משחקים שמשלבים את שני סוגי הבקרים, כמו משחק תופסת בו ארבעה תופסים משתמשים במסך הטלויזיה ובבקרי ווי רגילים בשביל לרדוף אחר שחקן חמישי, שמביט בנעשה מלמעלה באמצעות מסך המגע של הבקר, או משחק בו שני תותחים שניצבים על הקרקע ונשלטים על ידי שחקנים עם בקרי ווי מנסים לפגוע בחללית שטסה בשמיים ונשלטת על ידי בקר הווי יו. בנוסף הוצגו מגוון משחקים עם גרפיקה מתקדמת שיצאו לקונסולה. בשלב זה לא התקבלה הקונסולה בהתלהבות על ידי התקשורת – נינטנדו כבר הודיעו שהיא לא תהיה זולה, כך שהיא לא תקרוץ לשחקן המזדמן כמו קונסולת הווי. מצד שני, היכולות הטכניות שלה רק מעט יותר טובות משל האקסבוקס והפלייסטיישן, כך ששחקני הגרעין הקשה יעדיפו לחכות לקונסולת הדור הבא של סוני או מיקרוסופט, שככל הנראה תהיה חזקה משמעותית מהווי יו. בנוסף, נראה שמסך המגע בבקר הוא לא מסך רב מגע ואיכותו ירודה למדי ושניתן יהיה לחבר רק בקר מסך אחד לקונסולה, כך שהקונסולה תהיה פחות חברתית מקונסולת הווי, ואפילו מהקונסולות האחרות, שנחשבות פחות חברתיות, אבל מאפשרות חיבור של ארבעה בקרים ויותר.

צילום: יח"צ, החדשה של נינטנדו

בגזרת השמועות

ובכל זאת, קיימות מספר שמועות שמצביעות על הגעתן של קונסולות חדשות מבית סוני ומיקרוסופט בקרוב. לקונסולה הבאה של מיקרוסופט אפילו יש כינוי בתקשורת – אקסבוקס 720. בעבר פירסמה מיקרוסופט מודעות דרושים למהנדסי חומרה לצורך פיתוח קונסולה. פרופילים של עובדי מיקרוסופט ברשת החברתית המקצועית LinkedIn טענו שהעובדים השתתפו ב"פרוייקט האקסבוקס הבא", ויש אפילו שמועות שמקורן ביצרני חומרה שטוענים שהקונסולה תושק בשנת 2013. את המעבד בקונסולת האקסבוקס הבאה תייצר ככל הנראה AMD, שעוסקת בין היתר בייצור של מעבדים משולבים בשבבים גרפיים רבי עוצמה לשוק המחשבים הביתיים. עוד שמועה טוענת שבניסיון לאחד בין כל המכשירים בבית, קונסולת האקסבוקס הבאה תריץ גרסה עתידית של חלונות. שמועה הפוכה גורסת שבגרסת חלונות הקרובה, חלונות 8, תוכלו להריץ משחקי אקסבוקס, בתנאי שהחומרה שלכם חזקה מספיק.

גם בנוגע לסוני לא חסרות שמועות. פליטת פה של בכיר במחלקת הכספים של סוני גילתה שהקונסולה כבר נמצאת בפיתוח, למרות שמאוחר יותר העניין הוכחש. פטנט שרשמה סוני בנוגע לסוג חדש של בקרי תנועה גורם לרבים לחשוד שהקונסולה הבאה מבית סוני תכיל בקר תנועה חדש, שישלב את היכולות של הקינקט עם שימוש בבקרים מיוחדים. יש מי שחושבים שהמעבד של הפלייסטיישן הבא יהיה דומה לזה של מחשבים אישיים, כדי להקל על תהליך הפיתוח, אולם סביר להניח שזה לא המצב, מכיוון שמעבד כזה יקשה על הוספת תמיכה לאחור במשחקי פלייסטיישן 3 לפלייסטיישן 4, וגם מכיוון שלפני מספר חודשים רכשה סוני את חלקה של טושיבה במפעל ייצור המעבדים של הפלייסטיישן 3. לאחרונה אף החלה להסתובב לה שמועה שתהליך הפיתוח של מעבד הפלייסטיישן 4 כבר נמצא בעיצומו.

האם נראה בקרוב את הדור הבא של קונסולות המשחקים? אנחנו כבר יודעים שבמהלך השנה הבאה, ככל הנראה בסופה, נוכל לרכוש את הקונסולה החדשה של נינטנדו. בדור הקודם של הקונסולות, השקתה של הקונסולה הראשונה הקדימה בשנה בלבד את הקונסולות האחרות בדור. נראה שבדור הבא ההפרש בין הקונסולה הראשונה והאחרונה יהיה גדול יותר, אבל יש גבול לזמן שבו יוכלו סוני ומיקרוסופט לחכות מהשקת הקונסולה של נינטנדו עד שישיקו את שלהן. העובדה שקונסולות המשחקים כבר מזמן לא מספקות את הסחורה בהשוואה למחשבים שמיועדים למשחקים צריכה גם היא לגרום לחברות למהר עם הדור הבא, וריבוי השמועות בנושא מרמז על כך שהקונסולות אכן נמצאות בתהליכי פיתוח, אולי אפילו בשלבים מתקדמים. סביר להניח שעד שנת 2013 כבר נדע איך יראה הדור הבא של הקונסולות, ומי יודע – אולי אפילו נוכל לשחק בו עד אז.

צילום: יח"צ, פלייסטיישן 3

סליחה, איזה דור זה?

יש את הדור הקודם, הדור הנוכחי והדור הבא. כמה דורות כבר היו לקונסולות המשחקים, ומהו הדור המתקרב?

הדור הראשון: בשנת 1972 הושקה קונסולת המשחקים הראשונה של חברת Magnavox. המכירות לא הרקיעו שחקים עד שהגיע המשחק פונג של אטארי. בעקבותיו יצאו קונסולות משחקים שהריצו רק את פונג, או משחקים דומים.

הדור השני: הדור השני החל בשנת 1976, והתאפיין בקונסולות שמפעילות יותר ממשחק אחד, על ידי החלפת קסטות. הקונסולה המפורסמת ביותר באותו דור היא האטארי 2600, שנמצאה בסלונים רבים בארץ באותה תקופה.

הדור השלישי: את הדור השלישי איפיינה קפיצה מדרגה גרפית שהושגה בזכות ההפרדה בין הרקעים והדמויות המונפשות. הקונסולה המוכרת ביותר מהדור הזה היא הקונסולה הראשונה של נינטנדו, שבארץ הייתה ידועה פשוט בתור "נינטנדו".

הדור הרביעי: בדור הרביעי שולבו במשחקי וידאו קטעי מולטימדיה – מוזיקה וסרטים שהופקו מראש. את הדור הזה הובילה סגה עם קונסולת המגה-דרייב שלה, אליה ניתן היה לחבר כונן תקליטורים שאיפשר איחסון כמות גדולה של נתונים שהייתה דרושה למשחקי הדור הרביעי.

הדור החמישי: בדור החמישי של הקונסולות ראינו את הגרפיקה התלת מימדית משתלטת על השוק. קונסולת הפלייסטיישן של סוני היא אחת מקונסולות הדור החמישי המפורסמות ביותר.

הדור השישי: בדור השישי שוב הוגדל נפח האיחסון של הקונסולות, מה שאיפשר משחקים ארוכים יותר. גם חיבור הקונסולות לרשת התחיל להופיע בדור השישי, בקונסולות כמו הפלייסטיישן 2 והאקסבוקס המקורית.

הדור השביעי: הוא הדור הנוכחי. בדור הזה הוצג אמצעי איחסון חדש – דיסק הבלוריי, חומרה חזקה יותר בצורה משמעותית, וחשוב מכל – בקרי התנועה שהוצגו על ידי נינטנדו ואומצו על ידי שאר היצרניות.

הכתבה פורסמה לראשונה במעריב עסקים בתאריך 6.11.11

 

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: