הטיפים הכי חשובים שיש לנו לתת לכם על רילוקיישן

אם אתם מתכננים רילוקיישן או כבר התחלתם בתהליך – כדאי מאוד שתקראו את זה

מאת רון סטרינסקי, מנכ”ל ומייסד משותף של ICV

העידן הטכנולוגי ותהליכי הגלובליזציה המואצים נותנים תחושה שהמוביליות התעסוקתית נגישה היום יותר מתמיד. חברות טכנולוגיה ישראליות ורב לאומיות מחזיקות מרכזי פיתוח ומשרדים במגוון מדינות; הרשתות החברתיות מאפשרות להרגיש “בבית” גם מרחוק. אין מספרים מדויקים על מספר הישראלים העובדים וחיים כיום מעבר לים, הערכות הלמ”ס נעות בין 300,000 לחצי מיליון ישראלים שמגוריהם ומקום עבודתם אינו ישראל.

לכאורה, נראה שהפערים התרבותיים מצטמצמים כאשר השפה השולטת בעולם היא אנגלית, נדמה שרילוקיישן למדינה אחרת הוא מהלך קל וזריז, שכל אחד יכול לבצע בהינף שרביט וכמה אי-מיילים. יחד עם זאת, מציאת תפקיד נחשק בחברה מעבר לים והעתקת המגורים והחיים עצמם למדינה זרה במרחק טיסה, עדיין אינם מעשה של מה בכך, ונדרשים שיקולים רבים ותכנון מוקדם כדי לבצע מהלך מורכב מעין זה.

כמה טיפים למתכננים רילוקיישן

1. התחילו בנטוורקינג: מחקרים מראים כי רק 20% מהמשרות מתפרסמות ברשת, ומרבית המשרות מאוישות מפה לאוזן. זה הזמן לצחצח את הפרופיל שלכם ברשתות החברתיות, לפנות לחברים ומכרים שעובדים בחברות בינלאומיות, ולחדד את הקשרים הנכונים. כאשר מחפשים עבודה מעבר לים, לרוב נתקלים במודעות ממומנות במנועי החיפוש, נסו להימנע מכך ולהגיע ישירות למקורות התעסוקה – לחברות עצמן בהן אתם מעוניינים לעבוד.

2. תכננו: חייבים להיות מסודרים. הכינו לוח משימות ונושאים מפורט, לוחות זמנים להגשה, אספו טפסים בקלסרים. החיים הם הפקה לוגיסטית בירוקרטית מורכבת עם החלטות ותעדופים, משימות ותתי משימות, ואתם תגלו שהתכנון המוקדם הוא הנשק הטוב ביותר לנצח אותם ולהצליח.

3. עבודה, מגורים, חשבון בנק: בנו מסביב לשלושת הכותרות הללו יעדים ומשימות, והתחילו למלא את החסר. למעשה, אתם כרגע עובדים בעבודה שנקראת “רילוקיישן” והיא תובענית ומורכבת לא פחות מכל עבודה שעבדתם בה עד כה. מעבר לאיסוף האישורים והטפסים הנדרשים, תכנון המעבר והפנייה לתפקיד חדש, יכול מאוד להיות שאתם לא עושים את הרילוקיישן לבד. עם מי אתם נוסעים? ומה לגביהם? האם בן/בת הזוג שלכם מחליפה גם כן עבודה? לאיזה מסגרות עוברים הילדים? גם כאן, תכנון הוא המפתח.
הכירו את התרבות הישראלית מעבר לים. הצטרפו לקבוצות של אנשים שעושים רילוקיישן ברשתות החברתיות, חפשו את הקהילות של הישראלים במקום אליו אתם מתכננים לעבור. הכירו את התרבות, המנהגים, היחשפו לקיטורים ולגעגועים לישראל, אבל גם ליתרונות הגדולים במקומות בהם הייאוש נעשה יותר נוח.

4. דברו אנגלית: למרות שמיליארד סינים לא טועים ונדמה לעתים כי הסינית היא השפה המדוברת ביותר בעולם, השפה הבינלאומית הרווחת היא אנגלית. רילוקיישן הוא הזדמנות מצוינת לשפר אותה, במגוון דרכים, החל מקריאת ספרים ועיתונים, קורסים מקצועיים ועד לדיבור עם מכרים אנגלוסקסיים. במרבית המקרים נערכים ראיונות בסקייפ או בטלפון, ותצטרכו להפגין את כישורי השפה שלכם, לכן כישורי הדיבור שלכם הכרחיים לא פחות, אם לא יותר, מכישורי הקריאה והכתיבה. אם אתם כבר יודעים לאן אתם מתכננים לעבור, והשפה הרווחת במקום רלוונטית לתפקיד, זה הזמן ללמוד אותה.

טיפים למי שעושה רילוקיישן

1. חפשו קרובי משפחה / חברים וחברים של חברים: האגדה מספרת שכדי להעביר חבילה משני צדי האוקיינוס, נדרשים שני אנשים וביניהם מתחברים 6 אנשים. בעידן הרשתות החברתיות, מאוד קל להתחבר לאנשים שמכירים אנשים שמכירים אנשים, וכאשר מגיעים לארץ זרה, לבד או עם המשפחה, ייקל עלינו להתחיל חיים חדשים עם עוגן מוכר, ועם מי שיעזור לנו ב”נחיתה רכה” ויתנו לנו טיפים להתאקלמות.

2. לכו למפגשי נטוורקינג ופנאי בעבודה: הכי קל להכיר אנשים במסגרות לא פורמליות, וזו הזדמנות מצוינת ליצור קשרים בעבודה. מיטאפים או אפילו חפשו את לוח המודעות בחברה בה התחלתם לעבוד ואת פעילויות הפנאי המוצעות לעובדים. מחקרים מראים כי דווקא בפעילויות מחוץ לארגון, לומדים להכיר ולהבין את התרבות הארגונית.

3. הכירו את התרבות שמתחת לפני השטח: חפשו להכיר את המנהגים המקומיים הקטנים. תרבות העישון, כמה נהוג להשאיר טיפ, מה כללי הנימוס בקבוצות הווצאפ ובמיילים, באירופה ובארה”ב מכבדים יותר את שעות הפנאי והמנוחה.

4. אל תתביישו לטעות. אל תתביישו לשאול: כל התחלה של תפקיד חדש בחברה חדשה, ובכלל במדינה חדשה, מלווה בטעויות שבעתיד ייראו לכן טיפשיות לחלוטין, ותכו את עצמכם על המצח בשאלה “איך לא הבנתי את זה קודם? זה כל כך דבילי”, אבל יש טעויות שחייבים לעשות. חשוב לזכור שלצד המבוכה שלכם, גם הקולגות שלכם יודעים שאתם חדשים בתפקיד ובמדינה, ולכן לא יהיו מופתעים ואף יגלו סבלנות ואורח רוח כלפי אי הבנות והתנהגויות לא אופייניות לסביבה החדשה. אל תתביישו, תשאלו.

5. הפכו לאנטי צרכנים: צמצמו את כל רכושכם למינימום ההכרחי. זה הזמן לנקות את הארון מהבגדים מכל מה שהוא פחות ממושלם. זה הזמן לעבור על ציוד או ריהוט ולשחרר, ולהחליט עם הילדים מאיזה צעצועים אפשר להיפרד. רעיון טוב הוא לערוך ג’ראג’ סייל ובאותה ההזדמנות מפגש פרידה מחברים ומשפחה. הבינו מה הציוד ההכרחי המינימלי לכם לחיים עצמם, ליום יום שלכם, ולא מעבר. כל קילוגרם שיעבור שינוע מעבר לים, כרוך בתשלום ובלוגיסטיקה, ולכן – כמה שפחות יותר טוב. סביר להניח שבמקום המגורים החדש תמצאו את הציוד הנדרש לכם במחירים אטרקטיביים יותר, ואת הבגדים המתאימים ביותר לאקלים המקומי, שלא תמצאו בארץ או אם כן – במחירים גבוהים יותר.

6. אל תתחייבו על מגורים לטווח ארוך: צריך לחיות בתוך שכונה באמת כדי להכיר אותה, לא רק את הרחובות, הסמטאות והפארקים, אלא גם את האנשים, השעות הערות, הרעשים, התרבות הקהילתית, הקרבה לתחבורה ציבורית. כאשר תתאקלמו בעבודה החדשה, תגלו דברים שלא ידעתם קודם לכן גם על אזור המגורים שלכם ועל אזורי מגורים אטרקטיביים יותר או רלוונטיים לכם.

7. תמצאו תחביב: חשוב שהחיים החברתיים שלכם יהיו לא רק מתוך מקום העבודה, אלא גם מחוצה לו. תחביב שהעשייה שלו היא קבוצתית (ולא יחידנית) מהווה דרך מצוינת ליצור קשרים ולהרחיב את המעגלים החברתיים. יוגה, קבוצות ריצה, קבוצות רקמה, מועדוני ברידג’, הכל הולך. העיקר, שאפשר להצטרף לקבוצה לפעילות חברתית ולהכיר אנשים חדשים. אין שום בושה או חוסר טאקט בהגעה לבד, הפעילות עצמה מהווה תירוץ ומאפשרת מכנה משותף עם זרים גמורים.

8. הנמיכו ציפיות: הכינו לעצמכם תכניות אלטרנטיביות, זהו את נקודות הסיכון מראש, והתכוננו ברוח טובה להתגשמותו של חוק מרפי שכל מה שעשוי להשתבש, ישתבש, ושאנחנו לא יודעים את מה שאנחנו לא יודעים.

9. תשמרו על העברית עם הילדים: היום זה קל, בזכות הרשתות החברתיות, יוטיוב, והגישה לטלוויזיה הישראלית ברשת. מחקרים מראים כי ילדים עד גיל 6 קולטים שפות מאוד מהר, אבל גם עלולים “לשכוח” את שפת האם, ואת התרבות הישראלית שכן הזיכרון שלה עודו טרי במוחם הקודח, והם נחשפים לשפה הזרה בחוץ יותר מאשר לשפה העברית בבית. דברו עברית.

10. היו סבלניים: עשו את זה לפניכם, זה מאתגר, זה אפשרי וההנאה מובטחת.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "הטיפים הכי חשובים שיש לנו לתת לכם על רילוקיישן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חייל משוחרר 8200
Guest
חייל משוחרר 8200

רילוקיישן עבור חייל משוחרר עם 4 שנות ניסיון בFull stack מה חשוב לדעת?
איך משלבים לימודים?
חושב על אוסטרליה, מישהו פה עשה את זה כבר?

משוחרר מהחייל
Guest

“חייל משוחרר” לא רלוונטי לנושא הרילוקיישן, זה כנראה לא מעניין אף אחד.

מיטל
Guest

כתבה מעולה

גר שם כבר 12 שנים
Guest
גר שם כבר 12 שנים

כתבה ריקה וחלולה, לא אמרו שום דבר שלא נכתב כבר מליון פעמים

איה
Guest

כתבה מעניינת מאוד, תודה רבה לכותב

wpDiscuz

תגיות לכתבה: