שולחנות עבודה מוזיקליים

לרגל שחרור גנום 3 והבטא של אובונטו 11.04 זהר ארד יצא לגלות מה התחדש בשולחן העבודה ללינוקס. פוסט עם טוויסט וחלבה

כהרגלם מדי אביב וסתיו יוצאים הפינגווינים בגרסאות חדשות כדי להעסיק את חובבי הלינוקס באשר הם בשלל חידושים ועדכונים. השנה, מצפים לנו שני חידושים שעוררו סערה לא קטנה בקהילת הלינוקס – שולחן העבודה של אובונטו ושולחן העבודה החדש של גנום, וחידושים כאלו מצדיקים לשלוף את מחשב הניסוי התורן כדי לתהות על קנקנם.

כאן המקום לספר שאת זלמן הקשיש (X110 LG) החלפתי זה מכבר בנחמן (Lenovo Thinkpage Edge 13) שכמובן מזדרז כקודמו להתקין את גירסאות הבטא האחרונות של אובונטו.

קצת היסטוריה

לפני שנגולל את עלילות נחמן ושולחנות העבודה, ראוי לתת מעט רקע לשחרור של שולחן העבודה של אובונטו ושולחן העבודה החדש של גנום. אחת הצרות הצרורות בעולם הפצות הלינוקס היא שבכל הנוגע לשולחן העבודה למרות הגיוון הרב חסרים הליטוש והחוויה ששולחנות עבודה מודרניים אמורים להעניק למשתמשים. סביר להניח שיש הרבה סיבות טובות (או רעות) לחוסר הליטוש הזה, אך העניין עומד בעינו, ולאחרונה אנו רואים מאמצים ראויים להביא את שלל שולחנות העבודה של לינוקס ויוניקס לרמת שימוש וחוויה טובות ואחידות.

שולחן העבודה הפופולרי KDE בגרסה 4 הנכספת הוא ללא ספק מהלך בכיוון הנכון, וכעת מצטרף שולחן העבודה גנום בגרסה 3 שהוכרזה לפני מספר ימים.

במקביל לעבודה על גרסה 3 של גנום, החליטה קאנוניקל, האמא של אובונטו, לקחת את נושא חוויית המשתמש בשולחן העבודה ברצינות והודיעה לפני מספר חודשים על התפצלות מגנום 3 ופיתוח מעטפת לשולחן העבודה המבוססת על טכנולוגיה שנקראת Unity ואמורה לתת מענה טוב למסכים בגדלים שונים, כולל מסכי מגע, ולנצל היטב את החומרה הגרפית של המחשב. חשוב לציין ש Unity עדיין עובדת עם גנום, אך מחליפה את המעטפת הגרפית של שולחן העבודה. במילים אחרות, המנוע הוא אותו מנוע (GTK) אבל שולחן העבודה נראה ומתנהג אחרת.

הסיבה של קאנוניקל ליצור את Unity ולהתפצל מגנום היא, להבנתי, הרצון להעניק למשתמשי אובונטו חוויית משתמש אחידה, טובה ומודרנית, ולפרוץ לשוק הטאבלטים המתפתח. לשיטתה של קאנוניקל, שולחן עבודה טוב ומודרני חייב להיות תולדה של פרוייקט המנוהל כראוי מההתחלה ועד הסוף, ללא תלות בשיקולים קהילתיים וקבוצתיים מהם סובל לעיתים פרוייקט פתוח כמו גנום. במילים אחרות, לא ניתן “לעצב בוועדה” מוצר מלוטש ומודרני המכוון לתת מענה ראוי לשולחנות עבודה מתחרים (חלונות ומק).

אגב, אין בכך לגרוע כהוא זה מפרוייקט גנום, וקאנוניקל גם אישרה שתמשיך לתרום לפרוייקט. יש כאן למעשה אמירה ששמה את חוויית המשתמש בלינוקס בראש הרשימה וגם עולה בקנה אחד עם המוטו של אובונטו – “לינוקס לבני אדם”.

פותחים שולחן

כנהוג בהפצות מבוססות דביאן, ניתן לשדרג את גרסת מערכת ההפעלה משורת הפקודה ע”י שינוי מקורות התוכנה של מנהל החבילות, הרצת עדכון מקורות ולאחריו הרצת שדרוג הכולל סבלנות, שתי כוסות קפה וחטיף קל (אני מעדיף טוויסט, כי יש לו טעם של פעם). נחמן יקירנו לא התעצל ועשה כמעט לבדו את כל תהליך השדרוג המוזכר והמוכר (למעט הקפה והטוויסט) ולאחר חכיון של כחצי שעה התפאר בגרסת הבטא האחרונה של אובונטו 11.04 עם שולחן העבודה Unity.

לאחר האתחול, Unity קרטע בששון על מסכו של נחמן, שהשתאה קלות נוכח העובדה שסרגל היישומים בשולחן העבודה קצת שבור. בדיקה זריזה העלתה שהיו חסרות מספר ספריות של Unity שמשום מה לא הותקנו בתהליך השדרוג. המעוות תוקן ונחמן נשם לרווחה.

הרושם הראשוני ש Unity עשה עלי הוא WOW אחד גדול. קאנוניקל אימצו חלק ממודל התפריט היחיד של אפל, ושילבו אותו עם תפריט גלובלי נוסח התפוח בפינה השמאלית העליונה.

Unity Desktop

שולחן העבודה Unity

כאשר החלונות אינם תופסים את כל רוחב המסך, תפריט השימוש של כל חלון נמצא במקומו הרגיל וכאשר מגדילים את החלון לגודלו המירבי, החלון נכנס למצב של “תפריט יחיד”, כאשר התפריט זמין בפאנל העליון של המסך רק כאשר עוברים עליו עם העכבר.

הפעלת תוכנות נעשית או מסרגל התוכנות (Dock) שנמצא משמאל או מתפריט רחב אותו ניתן לפתוח מהסרגל ומכיל את כל התוכנות המותקנות על המחשב לפי קטגוריות.

Unity לא צריך פאנל תחתון עם רשימת חלונות והפאנל העליון שמכיל את תפריט החלון, כפתור התפריט הכללי ואיזור ההודעות הוקטן מעט כך שיש ניצול מירבי של גובה המסך. במישור האופקי, סרגל התוכנות יודע להעלם לבד כאשר מגדילים חלון ולחזור לתצוגה כאשר מקטינים חלון, כך שניצול רוחב המסך גם הוא מירבי.

בגרסאות מאוחרות יותר של הבטא כבר ניתן לגרור תוכנות לסרגל השמאלי מתפריט התוכנות (בגרסאות מוקדמות יותר התכונה הזו עדיין לא עבדה היטב), כך שניהול התוכנות שזמינות בסרגל הוא יחסית נוח ומזכיר את מקינטוש וחלונות 7.

ההתרשמות שלי מ-Unity היא מצויינת ואני שמח שקאנוניקל בחרו להטמיע חלק מהתכונות של מערכת ההפעלה של מק כמו התפריט היחיד וסרגל התוכנות, אך עשו זאת לא כהעתקה בוטה אלא הטמעה של רעיון טוב בצורה המתאימה לשולחן העבודה ולחוויה שהם מנסים ליצור. התכונה המורגשת ביותר ב-Unity היא ניצול מירבי של שטח המסך ללא התפשרות על שימושיות, ובשל כך היא מהווה פיתרון מצויין לבעלי מחשבים עם מסכים קטנים יחסית.

שולחן לשלושה

לאחר החוויה הטובה עם Unity נחמן הרגיש בשל לטעום את שולחן העבודה החדש של גנום – גנום 3. שיטוט קצר בגוגל מצא מקורות התקנה של אובונטו לגנום 3 עם שלל מדריכים והוראות, כולם ראויים וכולם שוברים את שולחן העבודה. למצער, אף לא אחד מהמדריכים כלל את הדרך הנכונה להתקין את גנום 3 על אובונטו 11.04 שכנראה עדיין לא נמצאה ע”י מדעני החלל באשר הם.

Gnome 3 Shell

גנום 3. מקור gnome3.org

נחמן המסכן שבר חלקים ניכרים מההתקנה בדרך (השובב ניסה להתקין כל מיני דברים לא קשורים) ובסוף כשהתייאש, זחל מבוייש לפינה עד שקיבל התקנה חדשה של 11.04 רק כדי שירגע.

כדי לנסות את גנום 3, נאלצתי לנקוט בצעדים קיצוניים ולהוריד את פדורה 15 אלפא שהיא ההפצה הראשונה שתתמוך בגנום 3 כשולחן העבודה הרשמי (Open SUSE כבר תומכת אבל לא כרשמי). גחמה של רגע מנעה ממני להתקינה על נחמן (וטוב שכך, שכן איני מחבב הפצות מבוססות RPM – יש להם טעם של חלבה), ולכן הגבלתי את חוויית ההתרשמות שלי ממנה ל-Live CD.

כשפדורה עלתה על נחמן (בזריזות ראוייה, יש לציין), נעתקה הנשימה מפי. אותו Wow שפלטתי כשלראשונה ראיתי את Unity נעלם כמו מכתב תלונה לעיריית תל-אביב. האמת, גנום 3 הוא פשוט Unity על סטרואידים. יש תפריט עליון בלבד, יש Dock, יש תפריט תוכנות מצויין עם חיפוש וקטגוריות (החיפוש יותר נוח מאשר ב-Unity), איזור ההודעות קטן ופונקציונלי והממשק מזמין וטעים. הפינה השמאלית העליונה מתפקדת כאיזור “חם” שחושף את ה-Dock ורשימת החלונות הפתוחים ומאפשר גישה לתפריט התוכנות וברגע שמתרגלים לשימוש מגלים שזו תכונה נוחה וחשובה.

מעבר לחוויה המצויינת, גיליתי שהמעטפת של גנום 3 משתמשת ב-CSS וג’אווהסקריפט לכל צורכי העיצוב וחלק מהפונקציונליות, מה שאומר שהיכולת לשנות, לחדד, להתאים ולחדש לא מצריכה שליטה בטכנולוגיות חלל אלא בשפות שתפקידן בחיים הוא יצירת חוויית משתמש. אושר ונחת לגיקים שבינינו!

סיכומו של שולחן

אם לומר על האמת. אחרי חוויית גנום 3, לא ממש ברור לי למה קאנוניקל צריכים את Unity. זה נראה לי קצת קנטרני, אם כי אני בטוח שלמען מטרה נעלה, ושעוד נזכה להנות מפירות עמלה של זו. אני סבור שעם קצת מאמץ ויוזמה, קאנוניקל היו יכולים לשייף ולהקציע את גנום 3 עוד יותר וכולם היו מרוויחים.

מצד שני, יש לנו עתה שני שולחנות עבודה מצויינים (אם כי מאוד דומים), ומכיוון שתחרות היא דבר בריא, אני בטוח ששני הפרוייקטים ידרבנו זה את זה לשפר ולהוסיף ולחדש, לרווחת המשתמשים.

אם אתם שוקלים לשדרג ל-11.04, אני ממליץ לחכות לגרסה הרשמית. מעבר ל-Unity, התרשמותי מהבטא של 11.04 היא פושרת למדי. אין המון חידוש (פיירפוקס 4 כדפדפן ראשי), ונחמן עולה קצת יותר לאט. לאלו ששוקלים לנסות את גנום 3, אנא אל תתקינו אותו על אובונטו. ישנן גרסאות ל-Debian, Open SUSE וכמובן פדורה 15 שיוצאת בתחילת מאי, אם לא אכפת לכם לעבוד על הפצה בטעם חלבה.

Avatar

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

4 תגובות על "שולחנות עבודה מוזיקליים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
elad
Guest

כתבה יפה! תודה על ההשקעה

זהר ארד
Guest

בשמחה רבה אלעד. חג שמח

תום ב
Guest

מגניב, חיפשתי סיכום כזה ממצה של ההבדלים בין השניים.
אני מרשה לעצמי להתנבא שעוד נראה מיזוג מחדש של שתי הסביבות האלה בשנים הקרובות כמו שקרה עם קומפיז ופיוז׳ן, אין באמת מקום לשתי סביבות כלכך דומות שתופסות את אותה המשבצת על שולחן העבודה. כרגע הפיצול רק עושה טוב, אבל תוך כמה זמן פיזור תשומת הלב בין השתיים עלול לפגוע בהתקדמות של שני הפרוייקטים.

שרון
Guest

איזה יופי של שולחנות עבודה ( :

אהבתי מאד את ההשוואה שלך…
חג שמח זהר ( :
שרון

עבודה באינטרנט

wpDiscuz

תגיות לכתבה: