רשיון Ms-PL: רשיון הקוד הפתוח של מיקרוסופט

השמועות נכונות – למיקרוסופט יש רשיון קוד פתוח המאושר על ידי OSI (קיצור של Open Source Initiative). שם הרשיון הוא Microsoft Public License או בקיצור: Ms-PL

השמועות נכונות – למיקרוסופט יש רשיון קוד פתוח המאושר על ידי OSI (קיצור של Open Source Initiative). שם הרשיון הוא Microsoft Public License או בקיצור: Ms-PL.

מה כלול ברשיון Ms-PL?

נוסח רשיון Ms-PL הוא מאד קצר. הוא כולל בסך-הכל שלוש פסקאות שאחת מהן היא רק הגדרות, והצהרה שמי שמשתמש ברשיון מקבל עליצו את הכתוב בו. החלק המעניין כתוב בסעיפים הענקת זכויות (Grant of Rights) ותנאים ומגבלות (Conditions and Limitations).

להלן תרגום מוצע של הרשיון שאינו תרגום רשמי של מיקרוסופט) מדובר בתרגום חופשי של הטקסט על ידי כותב הבלוג וכי ובכל מקרה הנוסח המחייב יהיה הנוסח הרשמי של Ms-PL מאתר OSI).

הענקת זכויות

(א) הענקת זכויות יוצרים – כל תורם (contributor) מעניק לך רשיון לא בלעדי, כלל-עולמי, חופשי מתמלוגים להעתיק את התרומה שלו, להכין עבודות נגזרות של התרומה שלו ולהפיץ את התרומה שלו או כל עבודות נגזרות שאתה יוצר.

כך שאם מיקרוסופט בעצמה או כל מפתח אלמוני אחר מפתח קוד תחת הרשיון הזה – ניתן לקחת אותו ולשלב עם קוד אחר ולשחרר גירסאות חדשות.

(ב) הענקת פטנט – כל תורם (contributor) מעניק לך רשיון לא בלעדי, כלל-עולמי, חופשי מתמלוגים תחת הפטנטים הרשומים על שמו לבצע, ליצור, להשתמש, למכור, להציע למכירה, לייבא, או לערוך / למחוק את התרומה שלו בתוכנה או יצירות נגזרות של התרומה בתוכנה.

הסעיף הזה מגן עליך מפני פטנטים שבבעלות כותב הקוד שעשויים לכלול קטעים מהקוד שהם תרמו. תורמי הקוד לא יוכלו לפנות אליך בטענות ולדרוש תשלום עבור קוד שהשתמשת שעכשיו חלק מפטנט רשום.

תנאים ומגבלות

(א) איסור על שימוש בסימני מסחר– רשיון זה אינו מעניק לך זכויות לשימוש בשם, לוגו /  סמל או סימנים מסחריים אחרים של התורם.

(ב) היה ותגיש תביעה / דרישה בגין שימוש מפר בפטנט תוכנה כנגד תורם קוד לתוכנה, רישיון הפטנט שלך מתורם הקוד תוכנה יסתיים אוטומטית.

(ג) אם תפיץ חלק כלשהו של התוכנה, עליך לשמור את ההצהרות הקיימות בתוכנה בדבר זכויות יוצרים, פטנטים, סימן מסחרי, וייחוס.

(ד) אם תפיץ חלק כלשהו של התוכנה בצורת קוד מקור, באפשרותך לעשות זאת רק במסגרת רשיון זה על-ידי הכללת עותק מלא של רשיון זה עם ההפצה. אם תפיץ חלק כלשהו של התוכנה בצורה מהודרת (Complied) או בצורת קוד (object code), תוכל לעשות זאת רק תחת רשיון התואם להוראות רישיון זה.

(ה) התוכנה ניתנת ברשיון בתצורה הקיימת שלה (As Is). אתה נושא במלוא הסיכון בשימוש בתוכנה. התורמים אינם נותנים אחריות, ערבויות או תנאים כלשהם. ייתכן ומוענקות לך זכויות צרכן תחת החוק המקומי החל עליך ואותן הוראות רישיון זה אינן יכולות לשנות. עד למידה המותרת תחת החוקים המקומיים שלך, התורמים מחריגים אחריות לגבי סחירות, התאמה למטרה מסוימת ואי -הפרה.

האם Ms-PL הוא רשיון קוד פתוח?

למרות שאין חובה למסור את קוד המקור כחלק מהתוצר, זהו רשיון קוד פתוח. על ידי הגדרת רשיונות קוד פתוח (ראו סעיף 2), אין חובה להפיץ את הקוד, אך עליו להיות זמין דרך ה- web. ארגון התוכנה החופשית (Free Software Foundation) אפילו רואה ברשיון זה כרשיון לתוכנה חופשית, אפילו שאינו תואם עם GPL (בדומה לרשיונות נפוצים אחרים בעולם).

הפוסט פורסם במקור בבלוג קוד פתוח במיקרוסופט

Avatar

גיא בורשטיין

מומחה טכנולוגיות פיתוח במיקרוסופט ישראל, אחראי על הקשר עם קהילת הפתחים בארץ ובימים אלו מוביל את פעילות פיתוח האפליקציות ל- Windows 8

הגב

1 תגובה על "רשיון Ms-PL: רשיון הקוד הפתוח של מיקרוסופט"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
trackback

[…] השמועות נכונות – למיקרוסופט יש רשיון קוד פתוח המאושר על ידי OSI (קיצור של Open Source Initiative). שם הרשיון הוא Microsoft Public License או בקיצור: Ms-PL לכתבה המלאה […]

wpDiscuz

תגיות לכתבה: