MotoActv: שעון-נגן-מד דופק לספורטאים [סקירה]

מוטו-אקטיב הוא למעשה מכשיר החלומות של הספורטאי חובב הגאדג'טים, שכן הוא כולל שעון, מד דופק, נגן ושאר פיצ'רים, המסתנכרנים למחשב ומאפשרים מעקב אחר נתוני האימון

תמונה: יח"צ

לספורטאים המעוניינים לשלב טכנולוגיה באימון היומי ישנן בזמנים מודרנים לא מעט אפשרויות, החל משעוני פולאר הוותיקים ועד לנייק+, על שלל דגמיה החדשים. השחקן החדש בשכונה שייך דווקא לחברת מוטורולה, ועונה לשם מוטו-אקטיב. בניגוד לצעצועים האחרים בתחום, מוטו-אקטיב הוא לא רק שעון ריצה, או אפילו שעון ריצה משוכלל ומסתנכרן. למעשה, הוא עושה הכול: הוא משמיע מוזיקה, הוא סופר צעדים, הוא מודד דופק, בקיצור – מכונה שלמה, ואפילו עם מסך מגע חדשני.

כמו בכל מכשיר אחר שמקבלים ליד, הדבר הראשון שרואים זה, ובכן, את המראה. ובקטגוריה הזו מוטורולה שיחקה אותה לגמרי. עם שוליים חלקים וגימור מהודק, מדובר בצעצוע שמבחינה ויזואלית המלה היחידה בה ניתן להגדירו היא "חתיך".

ובכל זאת, לא רק על יופיו של המכשיר יקום דבר, ולאחר דרך חתחתים, שכללה את הצורך להוריד עדכון של המכשיר מייד עם חיבורו למחשב על-מנת להצליח להפעיל את התוכנה, יצאנו לדרך. תרתי משמע.

לשכלל את הריצה

כאמור, מדובר לא ממש בשעון ולא ממש בנגן מוזיקה, אלא במעין מחשבון קטנטן עם מסך מגע, בשילוב כפתורים רבים, אוזניות וחיבור USB.

העיצוב המקורי מאפשר לענוד את המכשיר על פרק כף היד, כמו כל שעון. בנוסף, הוא מכיל מהדק המאפשר לחברו לשלל תוספים, למשל לאופניים או לזרוע. מצד שני, לאחר שהחלקנו את המכשיר לתוך המהדק, נאלצנו לבזבז כמה דקות טובות בניסיון להבין איך מוציאים אותו משם, בשל האיורים המאוד לא ברורים שצורפו. בנוסף, צורפה לערכה רצועת חזה, שנועדה למדוד את קצב פעימות הלב, אלמנט חשוב מאוד לכל ספורטאי שלוקח את עצמו ברצינות.

אחרי שהצלחנו לפענח את הוראות ההרכבה השונות, הגיע הזמן לחבר את המכשיר למחשב, להתקין, ולצאת לקרב.

תמונה: יח"צ

הבעיה המרכזית עליה עמדנו טמונה בכך שהמכשיר החדש אינו מיועד לכאלה שאינם אלופים בתפעול צעצועים אלקטרוניים חדשים. הוא יהיה נפלא בעבור חובבי גאדג'טים שרוצים לצאת לרוץ, ואולי אפילו יהיה זה שיצליח לדרבן אותם לעשות זה וזה כבר ממש מבורך, אבל למרבה הצער לא ניתן להניח כי הוא ישרת נאמנה ספורטאים חסרי יכולות טכנולוגיות נרחבות.

החששות האלה באו לידי ביטוי, אגב, כבר בשלב ההתקנה הראשוני ביותר, בו התבקשנו לבחור את המדינה בה אנו נמצאים. את ישראל בחרנו בקלות, אך תפריט בעברית לא היה בנמצא. מכיוון שמן הסתם ישנה בידי מוטורולה, המשווקת פה סמארטפונים וטאבלטים לרוב, הטכנולוגיה הדרושה להפעיל תמיכה מלאה בעברית, חבל שהיא לא כללה אותה גם כאן.

בפעם הראשונה בה ניסינו להתקין את המכשיר, תוכנת ההתקנה עלתה אוטומטית עם החיבור למחשב, אך בשלב מסוים דרשה התחברות לשרתי החברה, מה שלא קרה, פעם אחר פעם, בכמה מחשבים שונים, ובכמה ספקי אינטרנט שונים. רק לאחר כמה ימים, כשניסינו שוב, המכשיר לפתע הצליח להתחבר ולהתקין את התוכנה המעודכנת, וכך למעשה בחנו אותו פעמיים – כמכשיר עצמאי, וככזה המסתנכרן למחשב.

אפשרויות רבות מאלה בהן מצויד המכשיר אפשריות רק לאחר ביצוע ההתחברות והסנכרון, ולכן סביר להניח שאם התקלה אותה חווינו אינה נקודתית, אלא תחזור על עצמה גם כאשר המכשיר ישווק מאסיבית, סביר להניח שקווי התמיכה של מוטורולה יהיו עמוסים במיוחד.

למשל, כאשר ניסינו לבצע פעולה פשוטה כמו העברת מוזיקה מהמחשב למכשיר, ללא התקנת העדכון הדבר פשוט לא התאפשר. המכשיר עשה קולות וצבעים של סנכרון והתוכנה אף סיפקה הודעת סיום עבודה, אך לשווא. לאחר שניסינו זאת שוב, לאחר העדכון, לא הייתה שום בעיה. אם כבר במוזיקה אנו דנים, יש לציין לחיוב שאפשרויות הסנכרון נרחבות ולא מתעקשות להיכנס "ראש בראש" במתחרות, וכך ניתן להפעיל את הסנכרון תוך שימוש ברשימות האייטיונז, המדיה פלייר, ועוד. בנוסף, אנשי מוטורולה דאגו להטעין את המכשיר מראש עם כמות מכובדת של שירים לדוגמה, רובם ככולם להיטים מזמנים שונים, כולל זה שלנו. עוד יש לציין כי איכות השמע של המכשיר מצוינת, ולמעשה גרמה לאייפון להתבייש בכיס.

מאמן אישי צמוד

אבל עם כל הכבוד למוזיקה, הבעיה המרכזית הייתה שללא הסנכרון המלא לא ניתן היה להשתמש בכמה מהפונקציות היותר חשובות של מוטו-אקטיב, למשל מעקב תמידי אחר תוצאות האימון. שוב, חשוב לציין כי לאחר שההתקנה עברה בשלום כל הפיצ'רים עבדו למופת.

בעיקרון המכשיר מאפשר תוכניות שונות לריצה, רכיבת אופניים והליכה, כמו גם תוכניות לחדר כושר, או ליתר דיוק – מכשיר העינויים האליפטיקלי וחברו הסטפר. מתוך כל אלה דגמנו את אפשרויות ההליכה והריצה.

מבחינת ריצה, אין מה לדבר, המכשיר הצליח לעקוב אחר הדופק במהלך אימון אינטרוולים, כך שיכולנו לוודא שהוא מדייק. את מספר הצעדים אין לנו דרך לברר, אבל הוא נראה הגיוני, וכמה קלוריות שרפנו? בואו ננסח זאת ככה: במהלך הליך הבדיקה היו כמה פעמים בהן התחרטנו על כך שניסינו את המכשיר שוב ושהוא עבד כראוי. זאת הייתה אחת מהן…

מבחינת המעקב אחר הליכה, ישנה בעיה בגזרת סופר הצעדים. כאשר הלכנו הליכה נמרצת ומהירה, הצעדים נספרו בדיוק (אנחנו יודעים, כי ספרנו בלב). אבל בהליכה מתונה ואפילו איטית, המונה מאבד את עצמו לדעת. זו בעיה, מכיוון שהיינו רוצים להאמין שמכשיר כל-כך משוכלל יוכל לשכנע גם בטטות מחשב אמיתיות לקום ולצעוד למען בריאותם ובריאותן, אך סביר להניח שהקצב לא יהיה זהה לזה של אצן ממוצע.

גרסת האופניים

בנוסף, מוטורולה מבטיחה שלמכשיר ישנה פונקציה המאפשרת לעקוב אחר הפעילות שלנו במשך יום שלם, ולא רק לאורך אימון מסוים. זה גאוני למדיי, ובעיקר מעודד אנשים שלמשל הולכים ברגל מהבית לעבודה, עולים במדרגות ולא במעלית, ואחרי 8 שעות בשקובית (קיוביקלז) קופצים לחדר כושר, ובצורה כזו יוכלו לעקוב אחר כל סך הפעילות הגופנית. מצד שני, הפונקציה אכן קיימת, אבל הבטרייה שהוטענה במלואה החזיקה בערך 5 מתוך 8 שעות שהובטחו, מה שמייתר את האפשרות הנ"ל כמעט לגמרי.

ממשק גרפי לנתונים

החיבור למחשב, לאחר האימון, הציג לנו את כל הנתונים בצורה ברורה ויפה. לאחר ריצה נוספת, יכולנו גם להשוות בין הנתונים ולהבין למשל שאחרי יום עבודה אנחנו פדלאות, ועדיף לרוץ בבוקר. מבחינתנו, זו רק בדיקה ראשונית, אבל בשימוש יומיומי אפשרות המעקב הזו הינה חיונית לחלוטין, הן מבחינת אתגרי הספורט והעידוד להשלימם, והן מבחינה בריאותית גרידא.

ממשק המשתמש עצמו מאוד נוח לשימוש עבור אלה שרגילים לעבוד עם מסכי מגע. בסופו של דבר, מדובר בתפריט פשוט למדי, שנע סביב קטגוריות של הגדרות, אימון, שעון, מוזיקה והתרעות. אחרי שגילינו כמה לא פשוט לתפעל מסך מגע תוך כדי ריצה, הגענו למסקנה שאפשר לבצע את אותן הפעולות על-ידי סדרת לחיצות על הכפתורים שבצדי המכשיר, ועל-כך שלוחה תודתנו לאנשי מוטורולה.

לסיכום, מדובר במכשיר משוכלל מאוד, עם המון אפשרויות, חידושים ושכלולים, שמיועד בעיקר בעבור חובבי ג'אדג'טים מושבעים עם נגיעה חזקה בעולם הספורט. מצד שני, אם אתם ספורטאים חובבים, וישנו בסביבה גיק חביב שיתפעל את המכשיר עבורכם בפעם הראשונה, סביר להניח שעם מסך המגע האינטואיטיבי כבר תסתדרו בעצמכם. כל השאר: אנחנו מתנצלים, חפשו משהו פשוט יותר. ומה עכשיו? עכשיו נשאר רק לרוץ, וזה, איך אומרים בלעז, פיס אוף קייק.

בארץ נמכר המכשיר במסגרת חבילה בסיסית הכוללת גם אוזניות, כבל סנכרון, תפס חיבור ורצועת יד במחיר התחלתי של 1999 ש"ח ומשווק בחנויות ספורט בינהם ספורט וורטהיימר ורשת חדרי הכושר GoActive. עבור חבילה מורחבת יותר יכולים המשתמשים להוסיף 399 ש"ח ולזכות גם ברצועת זרוע, תושבת לאופניים ומטען קיר.

נועה זהבי רז

נועה רז, בת 30. חיה באינטרנט מאז 1999, חובבת ג'אדג'טים אך לא יודעת מה עושים איתם, וכותבת, בעיקר על כלום.

הגב

1 תגובה על "MotoActv: שעון-נגן-מד דופק לספורטאים [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
רותם
Guest

את הפרט הכי חשוב לא ציינתם המחיר!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: