השקעות הון סיכון ברבעון האחרון בישראל: עליה של 8% או ירידה של 33%?

שני ד"וחות סותרים לחלוטין פורסמו הבוקר (ג') בנוגע להשקעות הון הסיכון בישראל ברבעון האחרון. בעוד Pwc Israel טוענת שההשקעות ירדו ב-33%, IVC-KPMG טוענת שעלו דווקא ב-8%

תמונה: מגדלי עזריאלי, תל אביב. צילום: רועי לטקה

ירדו או עלו? שני דו"חות סותרים לחלוטין פורסמו הבוקר ומציירים תמונה שונה בתכלית באשר להשקעות שבוצעו על ידי קרנות הון סיכון בישראל במהלך הרבעון האחרון. הראשון והפסימי של Pwc Israel מתייחס לירידה של 33%, האחר והאופטימי של IVC-KPMG מתייחס בכלל לעלייה בהיקף של 8% לעומת הרבעון האחרון.

הפער הקיצוני בין שני הדו"חות קשור ככל הנראה לשיטת מדגם שונה עליהן כל אחד ממכוני המחקר מבסס את הממצאים שלו, וביחד, לאור הסתירה בין השניים כדאי לבדוק בפירוט על אילו חברות הסתמכו המכונים כשניגשו לכתוב את הדו"ח.

הדו"ח של IVC ו-KPMG – עליה של 8% לעומת לרבעון הקודם

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2012 השקעות הון סיכון בחברות היי-טק ירדו ב- 9 אחוזים ל- 1.4 מיליארד דולר, בהשוואה ל- 1.6 מיליארד שהושקע בתקופה מקבילה של 2011. עם זאת, הסכום הנוכחי גבוה ב- 55 אחוזים מ- 0.9 מיליארד דולר שהושקע באותה תקופה בשנת 2010.

ברבעון השלישי של שנת 2012, 144 חברות היי-טק ישראליות גייסו 488 מיליון דולר ממשקיעי הון סיכון ישראלים וזרים. זו היא עליה של 8 אחוזים מ- 453 מיליון דולר שהושקעו ב- 128 חברות ברבעון השני של 2012, אך ירידה של 7 אחוזים בהשוואה ל- 522 מיליון דולר שגויסו על ידי 137 חברות ברבעון השלישי של 2011 (תרשים 1). ברבעון השלישי של שנת 2012 גויסו 354 מיליון דולר ב- 95 סבבים מגובי הון סיכון*, 73 אחוזים מסך הגיוסים בתקופה זו. יתר העסקאות בוצעו על ידי משקיעים אחרים, ישראלים וזרים, שאינם קרנות הון סיכון.

תשעים ושלוש חברות משכו סכום העולה על מיליון דולר. מתוכן שבע חברות גייסו סכום העולה על 20 מיליון דולר, שמונה גייסו בין 10 ל- 20 מיליון דולר ושלוש-עשרה חברות גייסו בין 5 ל- 10 מיליון דולר כל אחת. סכום הגיוס הממוצע לחברה היה 3.39 מיליון דולר, בהשוואה ל- 3.54 מיליון דולר ברבעון הקודם, ונמוך משמעותית מ- 3.81 מיליון דולר בגיוס ממוצע ברבעון השלישי אשתקד.

* סבבים מגובי הון סיכון – VC-backed rounds – סבבי גיוסי בהשתתפות קרן הון סיכון אחת לפחות, ישראלית או זרה.

IVC Research Center היא חברת המחקר העוסקת בתחום ההיי-טק, השקעות הון סיכון ופרייבט אקוויטי, וסוקרת תחומים אלה למעלה מ-15 שנים תוך ניתוח מגמות והתפתחויות בענף. במחקרי החברה, שירותיה ופרסומיה נעשה שימוש נרחב על ידי גופים בארץ ובחו"ל בהם חברות היי-טק, קרנות הון סיכון, משקיעים ומוסדות פיננסים וגופים ציבוריים ובראשם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בנק ישראל, המדען הראשי ואחרים.

IVC מפעילה את מאגר המידע המקיף IVC-Online (www.ivc-online.com) המכיל למעלה מ- 8,500 חברות היי-טק, מאות קרנות הון סיכון ישראליות וזרות, חברות השקעה, אנג'לים, חממות טכנולוגיות ועוד. על מוצריה של IVC נמנים סקר רבעוני אשר בוחן את המגמות בגיוסי חברות ההיי-טק הישראליות, ומדריך ההיי-טק והון הסיכון הישראלי השנתי Yearbook IVC 2012.

הדוח של Pwc Israel – ירידה של 33% לעומת הרבעון הקודם

דו"ח ה-MoneyTree שמפרסמת לפני דקות אחדות (ג') פירמת PwC Israel מלמד כי חברות היי-טק המגובות הון סיכון (חברות בהן אחד המשקיעים בסבב ההשקעה הוא קרן הון סיכון), גייסו בישראל, במהלך הרבעון השלישי של 2012, 171 מיליון דולר, המהווים ירידה של 33% לעומת הרבעון הקודם, בו גויסו 255 מיליון דולר, וירידה של 13% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בו גויסו 198 מיליון דולר.

עוד עולה מן הנתונים כי 52 חברות היי-טק ישראליות גייסו הון ברבעון השלישי של שנת 2012, לעומת 59 חברות שגייסו הון ברבעון הקודם ו-44 חברות שגייסו הון ברבעון המקביל אשתקד. ממוצע ההשקעה בחברה עמד על 3.3 מיליון דולר ברבעון הנוכחי, לעומת 4.3 מיליון דולר ברבעון הקודם ו-4.5 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

בעסקאות מעל 10 מיליון דולר, ברבעון הנוכחי הושקעו ב-5 עסקאות 82 מיליון דולר לעומת 9 עסקאות שהסתכמו ל-132 מיליון דולר ברבעון הקודם ו-5 עסקאות שהסתכמו ל-75 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

רובי סולימן, שותף, ראש מגזר ההיי-טק בפירמת PwC Israel, ציין כי "התנודתיות הגבוהה ברמות ההשקעה בין הרבעונים היא בין היתר נגזרת של המחסור בכספי השקעה בהון סיכון. לאור התנודתיות כאמור, קשה להסיק מסקנות בהתבוננות בכל רבעון בנפרד. בתשעת החודשים הראשונים של 2012 הושקעו 591 מיליון דולר לעומת 904 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2011. אין ספק כי 2012 צפויה להסגר ברמת השקעות נמוכה משמעותית מקודמתה. הנתון המטריד מכל עולה מההשקעה המזערית בחברות בשלב ה-Seed (2% בלבד) והירידה בהשקעות בחברות ב- Early Stage. בעוד שכיום ההיי-טק הישראלי עתיר חברות בוגרות, הרי שדור העתיד של החברות מתקשה לגייס את הכספים הדרושים לו".

אחוז הקרנות של ביצעו השקעה כלל

אחוז הקרנות של ביצעו השקעה כלל (לחצו פעמיים להגדלה)

חברות התוכנה בראש

בחינה של גיוסי החברות ברבעון האחרון מלמדת כי 13 חברות תוכנה גייסו 39 מיליון דולרים ברבעון השלישי של 2012, זאת לעומת 41 מיליון שהושקעו ב-11 חברות ברבעון הקודם ו-22 מיליון דולר שהושקעו ב-5 חברות ברבעון המקביל אשתקד. על אף שמגזר התוכנה כלל את מספר החברות הרב ביותר, הסכום הגבוה ביותר שמור ל"תקשורת ורשתות", שם 11 חברות גייסו 71 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2012, זאת לעומת 6 חברות שגייסו 16 מיליון דולר ברבעון הקודם ו-11 חברות שגייסו 66.2 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

דו"ח ה-MoneyTree מבוצע באופן רבעוני על ידי PwC Israel במקביל לעריכת הדו"ח בארה"ב ואירופה על ידי פירמות ברשת ראיית החשבון, המס והייעוץ הגלובלית PricewaterhouseCoopers (PwC). ברבעון הנוכחי השתתפו בדו"ח 37 קרנות הון סיכון. הקרנות המשתתפות בסקר הינן קרנות ישראליות וקרנות זרות בעלות נציגות בישראל בלבד. מדי רבעון עושים גופים רבים שימוש בממצאי הדו"ח ביניהם: קרנות הון סיכון בישראל ובעולם, בנקים מסחריים, בנקים להשקעות ומוסדות פיננסיים אחרים בישראל וברחבי העולם, חברות היי-טק, משרדי ממשלה, לשכת המדען הראשי ואחרים.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

2 תגובות על "השקעות הון סיכון ברבעון האחרון בישראל: עליה של 8% או ירידה של 33%?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
yanivf
Guest

ההשקעות ירדו או עלו? יש שיפור או שהמצב גרוע יותר? דו"חות סותרים שהתפרסמו היום על-ידי PWC ו-GKPM מציגים תמונת מצב שונ… http://t.co/RLLY2puU

thetimecoil
Guest

MoneyTree: ירידה של 33% בהשקעות הון הסיכון http://t.co/FovQ3bI6

wpDiscuz

תגיות לכתבה: