בלעדי: התנסות ראשונה עם ה-Meta 2, משקפי המציאות הרבודה שמשנים את חוקי המשחק

היו שטענו שלא מדובר בכלל במוצר אמיתי אלא בקונספט וכאלה שטענו שהפיתוח ראשוני ורחוק משלב היישום. ובכן, אחרי התנסות ראשונה שלנו במשקפי ה-Meta, אנחנו חושבים שלמיקרוסופט ולמשקפי ה-HoloLens יש בהחלט ממש לחשוש

Meta 2 - A

לפני קצת יותר מחודש עלה על הבמה מירון גריבץ, המייסד והמנכ"ל של חברה Meta ב-TED והציג בפומבי לראשונה את ה-Meta 2, הגרסה השניה למשקפי המציאות הרבודה (Augmented Reality) של החברה, אשר אמורים לשנות את המציאות כפי שאנחנו מכירים אותה, להגדרתו.

Meta הייתה אחת מהחברות הראשונות שנכנסו לתחום בסוף 2012 וגייסה עד היום לא פחות מ-23 מיליון דולרים. מאז ועד היום צצו לא מעט מתחרים, מרשימים יותר ופחות, כאשר אחת מהעיקריות שבהן, מיקרוסופט, השיקה את גרסת המפתחים של המשקפיים שלה לציבור המפתחים בסוף השבוע האחרון. בנוסף למיקרוסופט, מתמודדת Meta גם מול MagicLeap, חברה צעירה בת פחות מ-3 שנים שגייסה מעל למיליארד דולרים מקרנות הון סיכון מובילות, בהן Google Ventures.

אז למי שעדיין זה לא היה ברור, עם מיקרוסופט מצד אחד וגוגל מצד שני, אין בכלל ספק שעולם הטכנולוגיה מבין כי תחום המציאות הרבודה הולך לשחק חלק משמעותי בעתיד של כולנו. אך האם העובדה ששתי שחקניות ענק עם תקציבים של מיליארדים מותירה בכלל מקום לתחרות לחברות קטנות כמו Meta?

וידאו: התנסות וחוויית השימוש ב-Meta 2

חוויית המציאות הרבודה האמיתית הראשונה

בשבוע שעבר קפצנו לביקור במשרדי החברה ברדווד סיטי (עיר קטנה באזור הסיליקון וואלי, מרחק של כחצי שעה נסיעה מסן-פרנסיסקו) שבקליפורניה וזכינו להיות המדיה הישראלית הראשונה שזוכה להצצה ולהתנסות מעשית עם הגרסה האחרונה של המשקפיים.

Meta 2 Yaniv

מתנסה בפעם הראשונה במשקפי ה-Meta 2. צילום: גיקטיים

אחרי קרוב ל-20 שנה (עם כמה הפסקות באמצע) של כיסוי עולם הטכנולוגיה, אני לא זוכר מתי בפעם האחרונה התרגשתי כל-כך כמו בדקות הראשונות שבהן התנסיתי במשקפיים החדשות של Meta. זה קרה כשיצאה הגרסה הראשונה של חלונות 95, כשלמדתי לבנות אתרים ב-HTML ואולי כשהאייפון הראשון יצא.

זאת לא הפעם הראשונה שאני מרכיב על הראש משקפיים מוזרים. בשבועות האחרונים לבד יצא לי לשחק עם יישומים שונים במשקפי מציאות רבודה של לומוס, אפסון וההולו-לנס של מיקרוסופט ואף לא אחד מהם גרם לי לאותה התחושה כמו ה-Meta 2.

השוני המשמעותי ביותר בין המתחרים לבין ה-Meta הוא רוחב שדה הראייה (Field of View). אלו מכם שיעסקו בתחום (ולהערכתי יהיו לא מעט כאלה בעתיד הקרוב) ילמדו להכיר מקרוב את המושג הזה, אשר בעצם מגדיר את גודל זווית הראייה בו המערכת יודעת להציג את הפלט שלה על גבי המשקפיים.

באופן אירוני משהו, המושג של גודל זווית הראייה הוא גם זה שחושף את ה"הונאה" הגדולה שבכל הסרטונים ותמונות ההדגמה של המציאות הרבודה שנתקלתם בהם עד היום. באופן טבעי, כמו בכל פיתוח טכנולוגי, סרטוני וידאו שמדגימים אותה מציגים מצב קרוב הרבה יותר למה שתהיה התוצאה הסופית של הטכנולוגיה. בסרטונים השונים, כמו בסרטון הווידאו של ההרצאה בטד של אלכס קיפמן מצוות הפיתוח של HoloLens. בווידאו, אנו רואים את ה"מציאות הרבודה" כפי שהמחשב אליו מחוברות משקפי ה-HoloLens מרנדר אותה על-גבי המציאות המצולמת, אך אנחנו לא באמת רואים את התצוגה מתוך המשקפיים. גודל זווית הראייה של משקפי ה-HoloLens במציאות היא כ-40 מעלות בלבד, מה שאומר שכאשר תרכיבו את המשקפיים, תוכלו לראות את האובייקטים המופיעים בשכבת המציאות הרבודה, בתוך חלון המופיע במרכז המשקפיים, בגודל המקביל למסך 15 אינץ' ממרחק של חצי מטר.

רוב משקפי המציאות הרבודה הקיימים כיום מספקים זווית ראייה של כ-30-40 מעלות, בדומה לגרסה הראשונה של Meta. ה-Meta 2 לעומת זאת, מאפשר זווית ראייה של 88 מעלות, מה שמתקרב הרבה יותר לחווייה אמיתית שכן התחושה של "שוליים ריקים" בשדה הראייה שבו אנחנו לא יכולים לקבל את התצוגה הדיגיטלית של המציאות הרבודה כמעט ואינה קיימת.

תוסיפו לזה את העובדה שה-Meta 2 תומכת ברזולוציית WQHD (גודל 2560×1440) לעומת 720p (גודל 1268×720) ב-HoloLens ורזולוציות נמוכות אף יותר במשקפיים האחרים הקיימים כיום לצרכי פיתוח וקיבלתם נתוני פתיחה שאפילו מבלי להתנסות במכשיר מציגים תשובה ברורה לשאלה ידו של מי נמצאת כאן על העליונה.

ההבדלים בין זוויות הראייה הם אחד מהדברים המשמעותיים במשקפי מציאות רבודה. איור: גיקטיים

ההבדלים בין זוויות הראייה הם אחד מהדברים המשמעותיים במשקפי מציאות רבודה. איור: גיקטיים

נראה מדהים, מרגיש קצת פחות

את ההדגמה שקיבלנו, ליווה ראיין פמפלין, סמנכ"ל השיווק והמכירות של החברה, אשר הדריך אותנו בתרחישים הבסיסיים השונים אותם רואה החברה כיום כפוטנציאל שימוש למשקפיים.

ברמה הבסיסית ביותר, המשקפיים אמורים להחליף את מסך המחשב, הטלוויזיה, הטלפון או כל מסך דו-ממדי אחר שקיים בחיינו היום. למעשה, באמצעות השימוש במשקפיים, הצורך במסכים הללו הופך מיותר מכיוון שהמשקפיים למעשה מהווים מסך, או אוסף של מסכים אשר יכולים להופיע כתצוגה "סטטית" על-גבי משטח מציאותי. לדוגמה, ניתן להניח 4 מסכים וירטואלים אחד ליד השני או על השני, על-גבי משטח פיזי. בתסריט כזה, כאשר נביט לכיוון אחר המסכים יצאו משדה הראייה שלנו ורק כאשר נסובב את הראש חזרה, נראה את המסכים באותו המקום שבו "הנחנו" אותם באופן וירטואלי. ההתנהגות במקרה הזה היא למעשה כמו של מסך פיזי, רק כמובן כזה שקיים רק בשדה הראייה הוירטואלי שלכם ושל משתמשים נוספים המרכיבים משקפיים דומים ואותם בחרתם לשתף בשולחן העבודה שלכם.

Meta - Virtual Workspace 2 - B

שולחן עבודה ווירטואלי כפי שנצפה דרך ה-Meta 2. צילום: Meta

מספר משתמשים יכולים לראות ולעבוד יחד על אותו אלמנט וירטואלי. צילום: Meta

מספר משתמשים יכולים לראות ולעבוד יחד על אותו אלמנט וירטואלי. צילום: Meta

היתרון הגדול בעבודה בצורה כזו היא היכולת לפתוח כמות בלתי מוגבלת של מסכים, לרוחב ולגובה, דבר המאפשר למשתמשים מנוסים להנות מהספק עבודה גבוה יותר מחד ולהפחית את זמן המעבר בין יישומים שכן כל מה שאתם עובדים עליו, יכול להיות פתוח לכם על המסך, מבלי להפריע למסכים האחרים.

במסגרת ההתנסות בתסריט הנוכחי, נתבקשנו לגעת בחלונות השונים, להזיז אותם מצד לצד ולסדר אותם באופן שונה באמצעות תנועות יד (Hand Gestures) שונות. חוויית השימוש, אף על פי שהייתה אינטואטיבית למדי, בחלקים מסוימים שבהם היינו צריכים לבחור במסך מסוים ו"לתפוס אותו", עדיין נתקלנו בלא מעט פעמים בהם המערכת לא זיהתה בצורה מדויקת את תנועות היד ונדרשנו לחזור על פעולה מספר פעמים עד שהצלחנו לבצע אותה. בנוסף, כחלק מתסריט ההדגמה הנוכחי, נתבקשנו להקליד כתובת URL בחלון של דפדפן באמצעות מקלדת שהייתה על השולחן.

השימוש במקלדת, כמו גם אי הדיוקים במערך זיהוי התנועה המשמש כאמצעי הקלט העיקרי של המערכת, גרמנו לי להיזכר שאני עדיין חי בתחילת המאה ה-21 ואף על פי שמקלדת היא עדיין (וכנראה גם תישאר) אמצעי הקלט העיקרי של מחשבים כיום, הייתי מצפה שאמצעי השליטה של מערכת שאמורה לשנות את תפיסת המציאות שלי, תהיה באותה הרמה.

כשביקשנו לברר לגבי הנושא, פמפלין הסביר כי נושא השליטה הוא אחד הדברים בו משקיעה החברה לא מעט מאמצים וכי המוצר שאיתו זכינו לשחק הוא אמנם הגרסה האחרונה שנחשפה לציבור, אך המוצר כבר בין מספר חודשים והגרסה העדכנית שלו כבר כוללת מערכת זיהוי תנועה מפותחת יותר וכי החברה עובדת כעת על אמצעי שליטה נוספים, אם כי הוא לא יכול להרחיב כרגע על הנושא.

IMG_20160329_094936

מרוב מסכים, לא רואים את שולחן העבודה. צילום: גיקטיים

עם מציאות רבודה, החיים שלכם כבר לא יראו אותו הדבר

אז חוץ מלהחליף לנו את מסך המחשב ולגרום לנו להיראות מגוחכים משהו כשאנחנו מנסים לפוצץ כדורים וירטואליים באוויר באמצעות האצבעות, ביקשנו לנסות ולהבין אילו שימושים צופה החברה למערכות מציאות רבודה כמו ה-Meta 2 בשנים הקרובות.

"תנסה לחשוב שעד היום כל אמצעי דיגיטלי שהשתמשת בו היה מעוות. המוח האנושי עובד בתלת-ממד וכאשר התחלנו לעבוד מול מחשבים לפני עשרות שנים וסמארטפונים לפני פחות מעשור, בעצם ניסינו להכניס את העולם התלת-ממדי שלנו לתוך חווייה דיגיטלית בדו-ממד בצורת ריבוע או מלבן, גדול או קטן, שבסופו של יום עדיין מציגה לנו תמונה מוגבלת ומעוותת של המציאות. המטרה של מציאות רבודה ושלנו ב-Meta היא לאפשר לאנשים לחוות את החוויה הדיגיטלית באותה הצורה שבה הם חווים את המציאות" מסביר פמפלין.

"תחשוב מה קורה היום כשאתה הולך לקנות נעליים" ממשיך פמפלין ועובר להדגמה הבאה. על מסך המשקפיים מופיע מסך קנייה של נעליים באמאזון. "תתפוס את הנעל ותמשוך אותה מחוץ למסך" מורה פמפלין ואני מושיט את היד אל תוך המסך הוירטואלי, מקמץ את האגרוף אל תוך הנעל ומושך חזרה לכיוון הגוף. הנעל "יוצאת" מתוך המסך ומופיעה כאובייקט תלת-ממדי על השולחן. "תרים אותה, תזיז אותה, תתקרב אליה, תסתכל מה קורה בפנים" הוא ממשיך. היכולת לראות את דגם הנעל, כולל מרקמים וטקסטורות מבחוץ ואפילו מבפנים נראה כה מציאותי עד שרק העובדה שאני מנסה לגעת בה ועובר דרכה מזכירה לי שוב שהנעל לא באמת קיימת שם.

רוצים לקנות רכב? למה שלא תראו איך הוא נראה בגודל אמיתי. מבפנים. צילום: Meta

רוצים לקנות רכב? למה שלא תראו איך הוא נראה בגודל אמיתי. מבפנים. צילום: Meta

"לא רוצה לעשות קניות? רוצה ללמוד? איך היית לומד היום את מבנה המוח? אם היית יכול לראות את המוח כמודל תלת-ממדי ולשחק איתו ממש כמו שאתה משחק עם קוביה הונגרית, היה קל לך להבין איפה נמצא כל חלק?" שואל פמפלין.

בנקודה הזאת הרגשתי שהגבול שבין מציאות רבודה (AR) לבין מציאות וירטואלית (Virtual Reality) קצת מטשטש לי. שהעליתי את הנושא מול פמפלין, הוא ניסה לחדד את ההבדל באמצעות דוגמה נוספת.

דמיין שהיית רופא ותוך כדי הניתוח בחדר הניתוח היית יכול לראות את הנתונים של החולה על-גבי משקפי המציאות הרבודה שלך. עכשיו תוסיף לשם גם את צילומי הרנטגן, אבל במודל תלת-ממד שהוא יכול לראות ולשחק איתו כדי להבין בדיוק באיזה עצם נמצאת הבעייה ומה צריך לתקן. ואם כל זה לא מספיק, תוסיף גם את סריקת ה-MRI שמופיעה בצורת מבנה מוח בתלת-ממד, ומציגה את זרימת הנוירונים והדם בין הכלים השונים במוח".

זה השלב שבו העביר פמפלין את התצוגה לדמו נוסף, שבו ראיתי מולי, על גבי המשקפיים מוח בתלת ממד. מספר שניות אחר כך, המוח הפך להיות שקוף ובתוכו הופיעו קווים סגולים וצהובים מהבהבים. "זוהי פעילות מוח כפי שמיוצגת על-ידי סריקת MRI, שנלקחה מאדם אמיתי כחלק מהמחקר שאנחנו עושים יחד עם בית החולים".

עכשיו זה קצת יותר ברור.

סריקת MRI בתלת ממד. צילום: Meta

סריקת MRI בתלת ממד. צילום: Meta

מודל של מוח אנושי בתלת ממד בתצוגה דרך ה-Meta 2. צילום: Meta

מודל של מוח אנושי בתלת ממד בתצוגה דרך ה-Meta 2. צילום: Meta

העתיד של המציאות הדיגיטלית

בין גוגל למיקרוסופט, מצליחה בינתיים Meta הקטנה לשמור על יתרון קטן אך משמעותי. אף על פי שמיקרוסופט כבר יצאה עם גרסה למפתחים בשבוע שעברה ו-Meta צפויה להוציא את שלה רק ברבעון השלישי של השנה, העליונות הטכנולוגית של החברה, לפחות בשלב הזה משאירה אותה חזק במשחק.

מהצד השני, גוגל ממשיכה לפתח את ה-Glass שלה, בעיקר עבור המגזר הארגוני ומהצד האחורי, מספקת רוח גבית של מעל חצי מיליארד דולרים בדמות השקעה ב-MagicLeap. האחרונה עדיין נמצאת בשלבי פיתוח הטכנולוגיה שכמעט אף אחד עדיין לא ראה והמעטים שכן יצאו מהדמו עם פה פעור והסכם סודיות חתום, כך שלמעט העובדה שהיא רחוקה עוד מספר שנים מהשוק, אנחנו עדיין לא יודעים להגיד הרבה על היישום שלה בתחום.

אמנם OculusRift, אשר הוציאה ממש בשבוע שעבר את גרסת הלקוח הראשונה שלה, משחקת במגרש שונה, אך קרוב (Virtual Reality), אך העובדה שכמעט כל ענקיות הטכנולוגיה משקיעות זמן, מאמצים והרבה מאוד כסף בתחום מעידה על כך שכולם רואים בחוויות המציאות הדיגיטלית חלק משמעותי באבולוציה של העולם הטכנולוגי שאנו מכירים היום.

וידאו: מירון גריבץ מציג את חוויית המציאות הרבודה עם ה-Meta2 ב-TED

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

1 תגובה על "בלעדי: התנסות ראשונה עם ה-Meta 2, משקפי המציאות הרבודה שמשנים את חוקי המשחק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גבריאל
Guest

הסאונד בסרטון בלתי נסבל.
הקלטתם את זה במקלחת?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: