טורבינת הרוח הזו ורוחות הרום יכולות לייצר חשמל לכל תושבי כדור הארץ

רוחות הרום מכילות מספיק אנרגיה כדי לספק את כל צרכיו של כדור הארץ. חברת סטארטאפ מבוסטון רוצה להיות הראשונה שתוריד אותה אל הקרקע

altaeros

הכתבה פורסמה לראשונה במגזין Popular Science ישראל בגיליון 246 שראה אור באוקטובר 2014 ונכתבה במקור על ידי אריק סופג׳.

שום דבר בגוף המחורץ והמנופח שמתחיל לקבל צורה בתוך מעבדות גרינטאון בסומרוויל, מסצ’וסטס, לא מזכיר טורבינת רוח. הוא נראה יותר כמו רמפת חירום של מטוס סילון, או משהו שהייתם קושרים מאחורי סירה ונצמדים אליו נואשות כשאתם מקפצים על פני המים של אגם. אבל המבנה שאורכו כארבעה מ’ מזכיר יותר מכל את מה שהוא הלכה למעשה – כנף מלאה באוויר.

ליתר דיוק, הוא סנפיר ייצוב; חלק מספינת אוויר רובוטית בצורת צינור, שתוכננה לקצור את הכוח של רוחות הרום. קצות הלהבים של הטורבינות המסורתיות הגבוהות ביותר כיום, שהותקנו השנה במרכז ניסויים בדנמרק, מגיעים לגובה של 220 מ’. ה-BAT הקל מאוויר, שהוא אוטונומי לחלוטין, יטפס לגובה של עד 600 מ’, שם רוחות נושבות חזק ויציב יותר.

“יש ברוחות הרום מספיק אנרגיה כדי לספק כוח לכל הציוויליזציה”, אומר קן קלדיירה, מדען אקלים מאוניברסיטת סטנפורד, שהיה ממחברי מאמר משנת 2012, שהעריך את פוטנציאל הכוח ב-1,800 טרה-וואט – יותר מפי ארבעה מהפוטנציאל הגלום, על פי ההערכה, סמוך לפני הקרקע. “השאלה היא אם ניתן ליצור טכנולוגיות שיכולות לקצור אותה בצורה אמינה וכלכלית”. חברת Altaeros Energies, העומדת מאחורי ה-BAT, עומדת להוכיח שהיא כבר הצליחה לעשות את זה.

בתנאי, כמובן, שכלי הטיס לא ידלוף. “אנחנו מתכוונים לעשות את זה כבר תקופה”, אומר אדם ריין, המנהל הבכיר של החברה ומייסד שותף שלה, מעל לזמזום מדחס האוויר. הסנפיר הוצא מאחסון, שם הוא ישב מרוקן מאוויר מאז ששימש בטיסות מבחן כמה חודשים קודם לכן. “אנחנו בוחנים את עמידות החומר”, אומר ריין. “יש לנו חזון להוציא לשוק מוצר שנוכל להעלות לאוויר, להשאיר אותו שם למשך שנה או שנתיים, לארוז אותו חזרה על הקרקע, ולהעביר אותו לאתר או ללקוח חדש”.

בעוד טורבינות רוח טיפוסיות בקנה מידה דומה דורשות צוות גדול וכמה ימי התקנה, ה-BAT מוכן לעוף ולייצר כוח ביום בו הוא מגיע ליעדו. ובמקום לצקת יסודות בטון ולהקים מגדל רב קומות, כמה אנשים עם משאית יכולים לנפח את ספינת האוויר באתר ולחבר אותה אל תחנת הבסיס, אותה הם מחזקים לקרקע באמצעות אותם קשרי עגינה המשמשים עמודי קווי טלפון.

פשטות לוגיסטית היא חיונית עבור הצרכנים הראשונים של Altaeros: קהילות מסביב לעולם שהן מרוחקות מכדי שתהיה להן גישה לרשת החשמל. פעמים רבות, צריכות להסתמך על מחוללי דיזל – אחד ממקורות הכוח הכי פחות יעילים – כיוון שמערכות אנרגיה מתחדשות אינן מעשיות מבחינה כלכלית. באזור הקוטב הצפוני, למשל, אין מספיק אור שמש כדי להצדיק כוח סולארי במשך חודשים בכל פעם, ושילוב של כפור-עז וכבישים חסומים בשלג מסבכים את ההתקנה של טורבינות רוח סטנדרטיות.

צפו: כך זה נראה בפועל

אתרים רבים באלסקה מתאימים לתיאור הזה, ולכן רשות האנרגיה של אלסקה זיכתה את Altaeros במענק של 740,000$ כדי להציג את הטכנולוגיה שלה. החברה מתכננת להתחיל להטיס את ה-BAT בגודל מסחרי הראשון שלה, מערכת 30 קילו-וואט שתוכל להפחית צריכת דיזל ב-41,500 ליטרים בשנה, ליד פיירבנקס כבר בשנה הבאה. (Altaeros נמצאת גם במגעים עם לקוחות פוטנציאליים בברזיל ובהודו, שם רוחות קרקע חלשות מבטלות את האפשרות להשתמש בטורבינות מסורתיות).

החברה מקווה להגדיל את קנה המידה של ה-BAT ל-100 או 200 קילו-וואט, מספיק כדי להתחרות באמת עם המחוללים שמספקים חשמל לפרויקטים מסחריים, כמו מכרות ואתרי בנייה. למעשה, Altaeros רואה אתרים תעשייתיים כהזדמנויות. מדוע להתקין אמצעי ייצור קבועים של אנרגיית רוח או אנרגיה סולארית כשהשהות באתר מסוים תימשך רק למשך שנה או שנתיים? “אנחנו לא מנסים לקחת את מקומן של טורבינות הרוח”, אומר ריין. “אנחנו מנסים להרחיב את השימוש באנרגיית רוח למקומות בהם היא לא עובדת היום”.

ב-2010, כשריין והמייסד השותף שלו, בן גלאס רק סיימו את לימודיהם ב-MIT ועבדו על בניית אב הטיפוס הראשון שלהם, שהיה עשוי מעץ הבלזה, אנרגיית רוח הרום הייתה עדיין בעיקרה בלתי מוכרת. Altaeros צמחה עכשיו לעסק של עשרה אנשים, וכחצי תריסר מתחרים נמצאים במירוץ לכבוש את השוק עם כתריסר עיצובים עובדים נוספים. בעלת הפרופיל הגבוה ביותר היא גוגל, אשר רכשה בשנה שעברה את חברת Makani Power הקליפורנית ושילבה אותה בתוך משפחת ה-Google X, של הפרויקטים השאפתניים והמחקריים שלה. בעוד Makani ואחרות מתכוונת לפתח טורבינות בקנה מידה המסוגלות לספק חשמל למאות עד אלפי בתים, Altaeros מתכננת למכור יחידות צנועות שממלאות נישה מיידית.

זה לא אומר שה-BAT של Altaeros היא לא מערכת רובוטית מתוחכמת. במציאות, הרובוטיקה היא הדבר המרכזי המבטיח של-BAT יהיו עלויות נמוכות יותר ואמינות גבוהה יותר. היחידה יכולה להתאים את הגובה שלה כדי לצוד את מהירויות הרוח האופטימליות, לשחרר או לקצר את הכבלים שלה כדי להגביה או להנמיך. היא יכולה גם להגיב אוטומטית לתנאי מזג אוויר משתנים, ולהתחמק מסערות ששוחקות מערכות מבוססות קרקע ומובילות לתחזוקה יקרה או להחלפת חלקים.

בסופו של דבר, Altaeros מקווה לייצר גם טורבינה בקנה מידה שתספק שירותי חשמל נרחבים יותר – אחת שתותאם לייצור כוח ימי. BAT בהספק של מגה-וואט שתעגון במרחק של 15 ק”מ מהחוף תזדקק ליסודות קטנים באופן משמעותי ממערכות אנרגיית רוח ימיות מסורתיות, שמגדליהן יכולים לקרוס ללא חיזוקים משמעותיים. “זה יפתור הרבה כאבי ראש למפתחים ימיים שיש לאלה העוסקים בהתקנת הטורבינות הגדולות האלה שם”, אומר גלאס, המנכ”ל והמנהל הטכנולוגי הראשי של החברה.

בשלב זה, Altaeros מתמקדת באופן מלא בטורבינה בסומרוויל, זו שהסנפיר שלה סיים סוף סוף להתנפח לפניי. עד עכשיו, רוב העובדים כבר שבו אל המשרדים שלהם בחלק האחורי של מעבדות גרינטאון. החברה סייעה לייסד את החממה הזאת ב-2011 עבור חברות סטארטאפ הממוקדות בטכנולוגיה ירוקה, והיא מכילה כיום 45 כאלה – שרבות מהן חצבו להן חלל באזור הייצור האדיר של הבניין. גלאס ביקש ממני לנסות להרים את הסנפיר, שחוצה עכשיו את החדר. הסנפיר התרומם ביד אחת וכמעט ללא מאמץ – הישג שעומד לזכותו, לא לזכותי. “הוא קל, נכון?” הוא שואל, קורן מהגאווה המיוחדת הזאת שרק ממציאים יכולים ליהנות ממנה. הוא מרים את הקצה השני, ונראה שעמו גם עתיד אנרגיית הרוח, צף על קצות אצבעותינו.


אוהבים מדע ולא מקבלים מספיק ממנו בגיקטיים? Popular Science ישראל וגיקטיים יוצאים בשיתוף פעולה במיוחד במסגרתו יוכלו 100 הגולשים הראשונים להנות מגיליון חינם של Popular Science מתנה, ללא כל התחייבות.  לפרטים נוספים

Avatar

מדע פופולארי

הגב

3 תגובות על "טורבינת הרוח הזו ורוחות הרום יכולות לייצר חשמל לכל תושבי כדור הארץ"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נו
Guest

Low enough level to translate articles with Google Trnsliit, we can expect more drop proof investment or at least human.

מקור:
רמה די נמוכה לתרגם מאמרים עם גוגל טרנסלייט, אפשר לצפות לטיפה יותר השקעה או לפחות להגהה אנושית.

נו באמת
Guest

חחחח…..איזה גנובים..תרגמתם בגוגל טרנסלייט. אפילו לא הסתרתם את זה קצת עם מינימום הגהה

אמיר
Guest

יפה מאד, אבל גם אסון תעופה פוטנציאלי, אם מטוס יפגוש דבר כזה באויר.

– ויכלו להשקיע קצת יותר בתרגום הלקוי של המאמר.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: