לוקהיד מרטין נופלת קורבן לפריצה

מערכות יצרנית המטוסים לוקהיד מרטין נפרצו בפריצה הקשורה ככל הנראה לזו שקדמה לה ל-RSA שהתרחשה רק לאחרונה. האם נגנב מידע לגבי ה-F-35, החמקן העתידי של ארה"ב וישראל?

אחת מפריצות אבטחת המידע החמורות של 2011 התרחשה ממש לאחרונה, ודיווחים ראשונים אודותיה מתפרסמים רק כעת.

על פי הדיווחים פורצים הצליחו לחדור למערכות המחשבים של חברת לוקהיד מרטין, אחת מיצרניות הנשק הגדולות בארצות הברית, ואחת מיצרניות מטוסי הקרב הגדולות בעולם. בין היתר, החברה ידועה בשנים האחרונות בעקבות זכייתה במכרז של משרד הבטחון האמריקני לייצר את ה-F-35, מטוס החמקן החדש של צבא ארצות הברית.

F-35 בחזית הטכנולוגיה

ה-F-35 הוא מטוס מיוחד. הוא מגיע במספר קונפיגורציות, כאשר כל קונפיגורציה מתאימה את המטוס למטרות החיל אותו הוא משרת, שכן בארצות הברית לצבא היבשה, לחיל הים ולחיל האוויר כוחות אוויריים עצמאיים משלהם. כך יוצא שעבור חיל הים תוכל לוקהיד מרטין לייצר גרסה שתדע להמריא ולנחות אנכית (VTOL), יכולת שעשויה להיות רלוונטית פחות לחילות אחרים, אשר יוכלו לבצע התאמות משל עצמם במטוס. במכרז בו זכתה לוקהיד מרטין התמודדה גם בואינג, אך מבין השתיים, בחרה ממשלת ארצות הברית בהצעה של לוקהיד.

ה-F-35 צפוי להגיע גם לחיל האוויר הישראלי במהלך השנים הקרובות. בהתאם להתחייבויות האמריקניות, אמורה להגיע לישראל כמות מכובדת של מטוסים, אשר תאפשר לחיל לשחרר לגמלאות חלק ממטוסיו הישנים ולהציע לו יתרון איכותי על פני המדינות השכנות.

היבט נוסף של המטוס היא העובדה שחברת אלביט מערכות נבחרה לספק לכל גרסאות המטוס את קסדות הטייסים. הקסדות המיוחדות של אלביט מספקות לטייס את מערכת התצוגה העילית (HUD) כבר בתוך הקסדה, בעוד שבעבר ה-HUD ישב על גבי מכלול המכשירים המונחים מול הטייס. בזכות הטכנולוגיה החדשה, יכול הטייס להסתכל לכל כיוון ולכל זווית, ועדיין לקבל את כל נתוני הטיסה. חופש הפעולה הזה עשוי להיות ההבדל בעתיד בין המטוס המפיל למטוס המופל, ויספקו לטייסים יתרון משמעותי.

ל-F-35 חשיבות עצומה. לא רק שהוא עומד להפוך למטוס העיקרי של כל חילות צבא ארצות הברית (ובני בריתה), אלא כבר כעת מגדירים אותו בתור המטוס המאויש האחרון. עליית כוחם של כטב"מים, מכל הגדלים, לצד העובדה שהם אינם מסכנים את חיי הטייסים, איפשרו לקברניטי הצבא (וקברניטי האוצר) בארצות הברית להבין שנכון לעכשיו אין טעם לחשוב על מערכות טיסה בדור שאחרי ה-F-35.

אתגרים ממזרח

מקור: תמונת מסך מאתר היצרנית Sukhoi

גם בעיני המזרח, ה-F-35 משמעותי וחשוב. חשוב במיוחד, משום שהוא מהווה אתגר צבאי והנדסי לצבאות זרים, הרואים את עצמם כמועמדים פוטנציאליים לפגוש אותו בשמי שדות הקרב העתידיים. כך יוצא שמאז שהוכרז על זכייתה של חברת לוקהיד מרטין, נחשף המתחרה הרוסי שלו, ה-Sukhoi T-50. ה-T-50 ביצע את טיסת הניסוי הראשונה שלו במהלך ינואר 2010, וחשף את יכולתה של התעשייה האווירית הרוסית לייצר לראשונה מטוס חמקני, יכולת שעד עתה היתה בלעדית לארצות הברית.

מאז אותה טיסה ראשונה המטוס נחשף עוד מספר פעמים, וניתן היום למצוא ברשת תמונות ברזולוציה גבוהה של המטוס, בצביעות שונות. בינתיים, גרסת המטוס המופיעה בתמונות הנ"ל היא גרסה חד-מושבית של המטוס, אשר מוגדר על-ידי היצרנית כמפציץ חמקני.

במקביל ובנוסף לחמקן הרוסי, נחשף לאחרונה כי גם התעשייה האווירית הסינית ייצרה חמקן משלה. מדובר, כמובן, בחמקן הראשון של סין. מייצרת אותו חברת התעשייה האווירית של צ'נגדו (Chengdu Aircraft Industry Group), והוא זוכה בינתיים לכינוי J-20. בתמונות הבודדות שנחשפו עד כה, ובסרטונים המעטים הזמינים למערב, ניתן לראות את המטוס מבצע טיסת ניסוי והרצה על המסלול. ל-J-20 דימיון חיצוני למטוסים מערביים, אך הוא גם כולל מאפיינים של מטוסים מתוצרת רוסית. תוכלו לראות אותו בעצמכם בסרטון המצורף.

וידאו: טיסת מבחן של ה-J-20, מטוס החמקן הסיני הראשון, ולצידו J-10 (בצהוב)

.

דימיון מודרך?

אם שמתם לב, צורת האף של החמקן הסיני ושל החמקן הרוסי דומות מאוד לאחד המטוסים המתקדמים הקיימים היום בצבא ארצות הברית, ה-F-22 ראפטור. מי שלא שם לב, יוכל לצפות בסרטון ההשוואה, שיאפשר לכם לראות תמונות חתך חזית של שלושת המטוסים, ולראות את הדימיון (הרב) והשוני (המועט) בין המטוסים.

האם הדימיון הזה מקרי? ממש לא. תופעות של זליגת מידע, גניבת מידע וריגול תעשייתי קיימות עוד מתקופת המלחמה הקרה (ובצורה פחות טכנולוגית גם מלפני אלפי שנים), והמעצמות הגדולות נוהגות לרגל אחת אחרי השניה, במטרה לדעת בדיוק מה כל אחת מהן עושה, וכיצד זה עשוי להשפיע על מאזן הכוחות האסטרטגי ביניהן. לא מן הנמנע שמידע הנוגע לייצור מטוסים זלג מחברה מערבית המייצרת מטוסי קרב, ועבר בדרך-לא-דרך מזרחה. עד כמה מזרחה? כנראה שאת התמונה האמיתית נדע בעקבות חשיפה עיתונאית, או בעוד כמה עשרות שנים כאשר יוסר הסיווג הבטחוני הנוגע לדיווחים בנושא.

פריצה בשלבים

רייגן וגורבצ'וב בתקופת המלחמה הקרה, נובמבר 1985

בשונה מתקופת המלחמה הקרה, היום המעצמות כבר לא צריכות לשלוח מרגלים פיזית לשטח בסיס צבאי של האויב, או מפעל ייצור מסווג של האויב. היום, הן יכולות לנסות להשיג את כל המידע שהן צריכות מבלי לצאת מהבית, באמצעות הרשת. זה לא סוד שלכל אחת מהמעצמות יש יכולות תקיפה והגנה במרחב הסייברספייס, וכל מעצמה עושה בו שימוש כפי שהיא מוצאת לנכון. מעט מאוד מידע נחשף לגבי פעילות זו, ופעם בכמה זמן יוצא לנו לשמוע בתקשורת על תקיפה גדולה שהצליחה. בין היתר, שמענו בשנים האחרונות על פריצות גדולות למחשבים של נאס"א, סוכנות החלל האמריקנית, למערכות הפנטגון, ועוד.

הפריצה האחרונה שיצא לנו לשמוע עליה, היא פריצה מוצלחת למערכות חברת לוקהיד מרטין, יצרנית המטוס החמקן של העתיד. כבר הבוקר דווח ברדיו כי רמטכ"ל צבא ארצות הברית אישר את דבר הפירצה לחברה. טרם נשמעה הערכה מה נגנב ועד כמה חמור הנזק.

מבחינת המעצמות האחרות, הרי שה-F-35 הוא איום אסטרטגי לכל דבר. אחת המשימות הראשונות שהן יגדירו לכוחות הקיברנטיים שלהן יהיה להשיג מידע, במטרה לאבחן עד כמה המטוס החדש מסוכן להן. מידע זה יוכל לשמש אותן בשלב הבא לייצר מערכות מנע (נ"מ, מערכות מכ"ם, ל"א וכו'), ובמקביל אליהן לייצר לעצמן גרסה משלהן למטוס חמקני המשוכלל בעולם. אחרי הכל, כאשר אתה גונב את תוכניות הבנייה של מטוס חמקני אתה חוסך את כל תקציבי הפיתוח שהשקיעו המדינות שפיתחו אותו במשך שנים.

בחינת ארצות הברית ובעלות בריתה, שאמורות לקבל את המטוס (וישראל ביניהן), חשיפת המידע והיכולות של ה-F-35 עשויה להיות מסוכנת מאוד, שכן היא חושפת בפני צבאות זרים את היכולות והחולשות של המטוס. כל זאת, עוד לפני שיש לטייסים הישראלים גישה מלאה אל המטוס, ויכולת להתאמתו אל הזירה המזרח-תיכונית.

RSA היתה רק צעד בדרך למטרה

מקור: תמונת יח"צ של מוצרי SecurID של חברת RSA

בחודש מרץ האחרון סיפרנו לכם על פירצה חמורה למערכותיה של חברת RSA, וכיצד הפירצה משפיעה על משתמשי ה-SecureID. מסתבר, שהפירצה ל-RSA היתה חלק מפירצה מתוחכמת הרבה יותר. בעוד שפריצה ל-RSA היא הישג משמעותי לכשעצמו, כיום מתחילה להתברר התמונה הגדולה יותר. התמונה רק מתחילה להתבהר ולהתברר, משום שיש להניח שלא מדובר בסוף הסיפור.

מסתבר שמטרת הפריצה ל-RSA היתה להשיג את המידע הנדרש כדי לפרוץ למערכות חברת לוקהיד מרטין. יש להניח כי הגורמים שמאחורי הפריצה גיששו מבעוד מועד את מערכות לוקהיד מרטין, במטרה לגלות מה הם צריכים כדי להתגבר על מערכותיה. כאשר הם גילו שהם יצטרכו מידע מ-RSA, היה זה רק טבעי ש-RSA תהפוך לשלב בדרך אל חדירה עמוקה יותר ללוקהיד מרטין.

סין והמאבק להשיג קניין רוחני

ניקסון ומאו. All Your IP Are Belong To Us.

הפריצה אל לוקהיד מרטין עומדת בקנה אחד עם פירצה גדולה מאוד שהתרחשה לאחרונה בסין למערכות ג'ימייל. כפי שאתם בוודאי זוכרים, נחשף כי במסגרת הפירצה הצליחו גורמים סיניים להגיע לתוכן של תיבות ג'ימייל של חברות מסחריות מערביות, במטרה לגנוב מהן סודות מסחריים, קניין רוחני, וסודות מקצועיים. מי בדיוק החברות שנפרצו, לא שמענו, וגם לא בטוח שנשמע בקרוב. מה שכן, אם נהיה קשובים להתפתחויות בסין, נוכל אולי בעוד שנה-שנתיים לגלות מה הסינים "פיתחו", ולהבין לבד כבר מה הם גנבו כמה שנים קודם לכן.

האם היתה מעצמה מאחורי הפריצה אל מערכות לוקהיד מרטין? כנראה שכן. מעטים, אם בכלל, הם הגורמים הלא-מדיניים המסוגלים לבצע פריצות מתוחכמות שכאלה, ל-RSA ולאחר מכן לתוך לוקהיד מרטין. בנוסף, לגורמים מדיניים יש אינטרס הרבה יותר גבוה מאשר לגורמים פליליים, למרות שיש לזכור כי מדינה כלשהי יכולה להציע סכום כסף מכובד לגורם פלילי שיבצע את הפריצה בעצמו, ויעביר לה את המידע מבלי לערב אותה בפריצה עצמה.

מימדיה המלאים של הפריצה ללקוהיד מרטין טרם פורסמו. ייתכן ונוכל לקבל תמונה מלאה יותר רק בעוד כמה שבועות, לאחר שיסתיים הניתוח של מה בדיוק קרה שם, אך יש לזכור כי המידע הזה לא בהכרח ייחשף בכללותו, ואת התמונה המלאה אולי לא נדע ממש בקרוב.

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: