משרד התקשורת מפרסם שימוע לעניין הסדר "נדידה פנים-ארצית"

שר התקשורת משה כחלון: “אני רואה ביכולת הנדידה הפנים ארצית מהלך חיוני וחשוב לכניסת מפעילים סלולאריים נוספים נוספים, שיביא להרחבת התחרות בענף הסלולר לטובת ציבור הצרכנים בישראל”

רקע

בכתב המינוי של ועדת המכרזים למתן רישיון כללי למתן שירותי סלולר חדש והרחבת רישיון קיים נקבע כי ייבחנו הקלות מסוימות למפעיל החדש אשר יש בהן כדי להקטין את חסמי הכניסה שלו בשלב החדירה לשוק הרווי של שירותי סלולר, באופן שמקדם את התחרות בשוק זה, לטובת ציבור הצרכנים.

התחום הסלולרי מתאפיין בתחרות בין מעטים, וקיימים בו חסמי כניסה משמעותיים למפעילים חדשים, הנובעים, בין השאר, מהעלות הגבוהה (במונחים של זמן והון) הכרוכה בהקמת תשתית סלולרית, מדרישת המכרז שלפיה פריסת התשתית תיעשה בכל הארץ ומהקושי בהקמת אתרי השידור הנובע משיקולים סביבתיים ותכנוניים.

כתוצאה מהאמור, ובהתאם לתנאי המכרז, צפוי שפריסת התשתית הפיזית של הזוכים במכרז התדרים תארך מספר שנים. במהלך תקופת הפריסה ועל מנת לאפשר למפעכל החדש לרכוש לקוחות “מהיום הראשון” קבעה הממשלה מסגרת פעולה לפיה יוכלו מפעילים חדשים לקבל שירותי נדידה פנים ארציים באופן שיאפשר לבעל הרישיון החדש להעניק למנוייו שירותים גם באזורים שבהם טרם הקים תשתית עצמאית משלו (“נדידה פנים ארצית [נפ”א]”).

במסגרת טיוטת חוק המדיניות הכלכלית לשנת הכספים 2011-2012, מוצע לכלול תיקון לחוק התקשורת שיחייב מתן שירותי נדידה פנים ארצית כאמור.

השימוע שמפרסם המשרד היום עוסק בהסדר ההנדסי

ההסדר ההנדסי יתבסס ככל שניתן על מפרטים קיימים ומקובלים לנדידה, ובפרט מפרטי 3GPP. מבלי לגרוע מכלליות האמור, יתבסס ההסדר על המפרט הטכני לנדידה פנים-ארצית הרצ”ב כנספח ב’ (בכתב השימוע), ככל שניתן.
נקודת המוצא להסדר ההנדסי תהיה כי שירותי הנדידה כאמור יינתנו באופן שיאפשר לבעל הרישיון החדש לתת שירותים סלולריים למנוייו, באיכות ובתנאים הזהים לאלה שנותן המפעיל הקיים למנוייו.

שיקול נוסף לעניין נדידה פנים ארצית הינו מתן שירות למנוי מפעיל סלולרי נודד, ככל שניתן, בידי מפעיל סלולרי נודד באזורי הכיסוי שלו.

יישום

קיימות שתי חלופות אפשריות ליישום, שלהן עשויה להיות השפעה על מורכבות היישום ההנדסי של נפ”א, ועל האינטרס של מפעיל רט”נ נודד לספק בעצמו, ככל שניתן, את השירות למנוייו, כדלקמן:

  • חלופה ראשונה – מפעיל מארח יאפשר מעבר של שיחה של מנוי נודד בין אתרים שלו לבין אתרים של מפעיל נודד בשני הכיונים, ללא ניתוק או הפרעה לשיחה. יתרונה של חלופה זו היא בכך שמנוי של מפעיל נודד מקבל שירות רצוף וללא ניתוקים במשך השיחה או קבלת שירות, והמפעיל הנודד מספק בעצמו את השירות בכל עת שהמנוי נמצא בטווח הכיסוי של רשתו.
  • חלופה שניה – מעבר שהוא חד-כיווני, מאתר מפעיל נודד לאתר מפעיל מארח. גם בחלופה זו, מנוי של מפעיל נודד מקבל שירות רצוף וללא ניתוקים במשך השיחה או קבלת שירות. חסרונה של חלופה זו לעומת החלופה הראשונה הוא בכך שבמצבים שונים, למרות שיש למפעיל הנודד כיסוי באזור מסוים, מנוי שלו יקבל שירות מהרשת המארחת ככל שהחל לקבל שירות באמצעותה או ככל שעבר אליה במהלך קבלת השירות.

שר התקשורת משה כחלון: “אני רואה ביכולת הנדידה הפנים ארצית מהלך חיוני וחשוב לכניסת מפעילים סלולאריים נוספים נוספים, שיביא להרחבת התחרות בענף הסלולר לטובת ציבור הצרכנים בישראל”

מנכ”ל משרד התקשורת, מר עדן בר טל הדגיש כי “הנדידה הפנים ארצית וההסדרים הקשורים בה יסייעו למפעיל החדש להתבסס עד להשלמת הקמת הרשת החדשה על ידו.

עקרונות נפ”א מתוארים בשימוע הנמצא באתר המשרד.
תגובות מנומקות יתקבלו עד ליום 15 ינואר 2011.
הנוסח המחייב הינו הנוסח המופיע באתר משרד התקשורת בכתובת www.moc.gov.il מדור “מה חדש”.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: