עונת הפינגווינים בעיצומה – חדשות מעולם הפצות הלינוקס

הסתיו הקריר מביא עימו את עונת הבקיעה של הפינגווינים. זהר ארד בדק מה מציעות לנו הגרסאות האחרונות של הפצות הלינוקס אופן סוזה, מובלין ומנדריבה ואפילו הצליח להמליץ על הפצה שתתאים לאמא של אילאיל. חדשות מעולם הפינגווינים.

tux_wallpaper_tux_south_park_wallpaper_penguins_and_cartoons-800x600

מתוך Technama

הסתיו הגיע (רשמית, הוצאתי פוך) ועימו הגיחו לעולם גוזלים רכים של פינגווינים: אובונטו, מנדריבה, מובלין ואופן סוזה מבצבצות להן בחיוך גאה ומציעות שלל חידושים (כך כתוב לפחות) בשולחן העבודה, הליבה ואוסף התוכנות המתעדכנות יותר או פחות, תלוי באיזה חלק של גלובוס מצוי הפינגווין המדובר.
מכיוון שרובנו (או יותר נכון רובכם) לא מבלים את זמנם החופשי בהתקנת הפצות לינוקס סדרתית, החלטתי לבחון בקצרה את גוזלי הפינגווין הרכים שבקעו לאחרונה ולשתף אותכם בממצאי.

אופן סוזה

אופן סוזה, ששוחררה ברגסתה הנוכחית – 11.2 ביום חמישי האחרון, ה 12 לנובמבר 2009, היא אחת מהפצות הלינוקס הוותיקות בבלוק המפותחת בשנים האחרונות ע"י חברת התוכנה "נובל". למעשה, התנסותי הראשונה עם לינוקס היתה עם אופן סוזה גירסה 9 ולמרות הסלידה המתמשכת שלי ממנה (דעה אישית בלבד) מדובר בהפצה מושקעת, יציבה עם דגש על מתן כלי ניהול מצויינים למשתמשים בני-תמותה ולמנהלי מערכות כאחד.

כמו אחיותיה למשפחה, 11.2 מתפארת בגירסה האחרונה של ליבת לינוקס ותמיכה במערכת הקבצים Ext4 המביאה שיפורים ביציבות ויתירות מידע לעומת גירסתה הקודמת Ext3. בנוסף, אופן סוזה 11.2 מביאה את הגירסה האחרונה של שולחן העבודה KDE עם הרבה ליטושים ושיפוצים שנותנים סוף סוף תחושה של שולחן עבודה בשל ואחוד שהושקעו בו מחשבה ומאמץ ניכרים. למעשה, KDE כפי שהוא מובא באופן סוזה הוא לדעתי השיפור המרכזי המייחד הפצה זו מאחיותיה, ואני ממליץ לכל אוהבי KDE באשר הם לנסותה.

כמובן, שאין טוב בלי רע, ובמובן זה אופן סוזה שומרת על גחלת הסירבול שהיא נושאת מקדמת דנן עם תהליך עלייה איטי בצורה חזירית המתעקש להפעיל כמעט כל שירות אפשרי במערכת, מנגנון התקנת תוכנות מעצבן שתמיד מתקין 1001 תלויות לא ברורות (בשביל להתקין אל VLC הייתי צריך להוריד יותר מ 100MB של תלויות), מספר מבלבל ובלתי הגיוני של אשפי תצורה ומהירות עבודה ממוצעת ביותר על גבול האיטית. אם הייתי צריך להשוות את אופן סוזה למכונית הייתי משווה אותה להאמר, כי מנוע גדול וגוף נוצץ עדיין לא פותרים את בעיית תצרוכת הדלק והחנייה בתל-אביב.

פרטים נוספים על אופן סוסה ניתן למצוא באתר הבית של פרוייקט אופן סוסה

מובלין

penguinsמובלין הוא פרוייקט פתוח מבית היוצר של אינטל שתכליתו היא יצירת פלטפורמה מבוססת לינוקס להתקנים ניידים (נטבוקים, מחשבי רכבים, אולטרה-ניידים ועוד). מובלין זמינה כהפצה רשמית או כנגזרת של הפצות אחרות (אובונטו ומנדריבה שחררו גירסאות רשמיות) ומתבלטת משאר הפינגווינים בממשק חדשני המתאים למסכים קטנים ובזמן עלייה קצר בצורה מפחידה.

זלמן למוד הקרבות שש להכיר מקרוב את המובלין המדוברת ולאחר התקנה זריזה מאוד של גירסה 2.1 ,ששוחררה ב 4 לנובמבר, עלה בששון לפני שהספקתי להגיד לינוס טרובאלדס. למעט באג מעצבן בחיבור האינטרנט האלחוטי שכנראה לא ייחודי רק לזלמן התרשמתי עמוקות ממובלין. מימי לא חשבתי שמחשב יכול לעלות תוך בערך 10 שניות. מעולם גם לא חשבתי שיגיע היום שאשזוף עיני בממשק משתמש הגיוני, יעיל, מהוקצע ומתאים במיוחד למסכים קטנים ועוד על לינוקס!?! השתגעתם?. למעשה הסיבה היחידה שלא עברתי למובלין היא הרשת האלחוטית שמסרבת לעבוד, אך בטוחני שהבעיה ייחודית לתצורות חומרה מסויימות ולכן אני ממליץ בחום לנסות. הכי הרבה, תופעו לטובה. אם הייתי צריך להשוות את מובלין למכונית הייתי משווה אותה לסמארט, כי היא קטנה, זריזה, יפה ומבית טוב.

פרטים נוספים על מובלין ניתן למצוא באתר הבית של פרוייקט מובלין

מנדריבה לינוקס 2010

מנדריבה לינוקס 2010, גם היא אחת מהפצות הלינוקס הוותיקות, שוחררה יחד עם מובלין ב 4 לנובמבר 2009. יש בכך מעט צדק מכיוון שבגירסתה האחרונה מנדריבה תומכת רשמית בשולחן העבודה של מובלין ובכך מחזקת את חזקת הראשונים שלה על שוק הנטבוקים שכזכור החלה עם תמיכתה הרשמית של מנדריבה ב Asus Eee בשנת 2008. כמו הזיקית והקואלה, גם מנדריבה עדכנה את ליבת מערכת ההפעלה לגירסתה האחרונה ותומכת כברירת מחדל במערכת הקבצים Ext4. בנוסף מביאה מנדריבה את הגירסאות העדכניות ביותר של שולחנות העבודה KDE וגנום (4.3.2 ו 2.28.1 בהתאמה) כמו גם תמיכה משופרת בחומרה ועדכון לממשקי ההניהול והתצורה של שולחן העבודה. ראוי לציין שאיני נמנה עם חסידיה של מנדריבה בגלל מנהל חבילות המעצבן, מבוסס ה RPM שהפתיע לרעה גם הפעם והחליט לרוץ עוד לפני עליתו של שולחן העבודה לאחר ההתקנה, ובגלל הטרחנות של אשפי התצורה שמזכירים לי את חלונות XP ואופן סוזה.

בכל הנוגע לחדשנות בשולחן העבודה, אין הרבה מה להוסיף כי נראה שגוזלי הפינגווין מיישרים קו פחות או יותר ומספקים אוסף די זהה של תוכנות (דפדפן, דואר, מוזיקה וכו') בגרסאות עדכניות למדי. מנדריבה רובצת באותה השוחה כמו אופן סוזה בכל הנוגע להוספת ממשקים מקוריים שתכליתם "להקל אל השימוש" בשולחן העבודה וסופם שמתסכלים ומבלבלים יותר מאשר עוזרים. לדוגמה, החליטה מנדריבה שהזמן הטוב ביותר לבקש ממני להגדיר את חיבור האינטרנט וחשבון המשתמש שלי הוא בזמן עליתה הראשונה של המערכת ולא בזמן ההתקנה עצמה (חשבון משתמש) או חלילה לאחר עליית המערכת (חיבור אינטרנט) מה שגרם לי לחשוב שהוספת המספר 2010 לשם הגרסה מרמז על שנת כתיבת הספר "אודיסאה בחלל: 2010" ולא על השנה הקלנדרית המתרגשת עלינו בקרוב.

פרטים נוספים על מנדריבה לינוקס ניתן למצוא באתר הבית של מנדריבה לינוקס

לאור ניסויי הקצרים מאוד עם ההפצות הנ"ל גואה בי התחושה שהפצות הלינוקס הוותיקות מתחרות זו בזו איך לעשות דברים שונה במקום איך לעשותם כראוי ובכך מרתיעות משתמשים פוטנציאלים מלאמצן אל חיקם. לצערי גישתם הפשוטה של אובונטו ונגזרותיה עדיין עולה בכמה מונים על של מנדריבה ואופן סוזה והיה טוב אם היו לומדות שיעור או שניים ב"איך לא מפחידים משתמשים חדשים". נראה שמחזורי שחרור הגרסאות של ההפצות הגדולות מתואם פחות או יותר עם מחזורי העדכון של שולחנות העבודה, מה שמשאיר מעט מקום ליצירתיות ושונות בתחום זה והרבה מקום להתחכמות וערך מוסף מדומה שגורע יותר מאשר מוסיף. בינתיים, עד מצוא פיתרונים פינגווינים ותמיכה באינטרנט אלחוטי במובלין, אני נשאר עם לינוקס מינט 7 שלא מאכזבת במאום ומתקרבת למועמדות להפצת הלינוקס הכי טובה לנרגנים מפונקים כמותי (ואולי גם לאמא של אילאיל).

תהיו חזקים.

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

4 תגובות על "עונת הפינגווינים בעיצומה – חדשות מעולם הפצות הלינוקס"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יניב
Guest

גם פדורה 12 או-טו-טו יוצאת – מחר.
https://fedoraproject.org/wiki/Releases/12/Schedule

אנונימי
Guest

אתה כנראה משונאי אופן סוזה ואוהבי אובונטו, ולכן חוות הדעת שלך לא ממש אובייקטיבית.

אני, לעומתך, מעדיף שהמערכת שלי תהיה יציבה, שאוכל להתקין/לשדרג חבילות בקלות ממש קרוב לתאריך יציאתן ולא לחכות כמה חודשיים עד שהחבר'ה מאובונטו ישחררו את הגרסה החדשה של פיירפוקס לדוגמא.
מעדיף שהתקנת הדריבר לכרטיס גרפי שלי תהיה חלקה ושקופה שלא כמו באובונטו
ומכיוון שמרגע שהמערכת עלתה אין סיבה לאתחל אותה.

Ahik
Guest

BOOT זריז זאת תכונה מאד אטרקטיבית לפיתוח אפליקציות (אתם מריצים בדיקות לתוכנה שאתם כותבים, נכון?). לכן מעניין לדעת, אם המובלין יתאים גם לצד השני של המטבע: השרת.
איך הוא בהרצת מנועי DB למשל? יש סיבה שהוא לא יעבוד כמו כל לינוקס? איך ההתקנות של תוכנות חיצוניות?
מובלין + Django + PostgreSQL + VMware. נשמע טעים. אבל קל לעיכול?

תודה על הכתבה.
הגבתי גם ב"המסמן" אבל זה לא עלה. אם כן, סליחה על הכפילות.

זהר
Guest
לאנונימי – דעה היא בהגדרה סובייקטיבית וגם ציינתי שאינני מאוהבי אופן-סוזה מסיבותי שלי. זה לא הופך את אופן סוזה ליותר או פחות טובה, ואני שמח שאתה נהנה ממנה ואוהב אותה. אחיק, אני לא זוכר את כל החבילות שזמינות למובלין אבל מכיוון שהיא לינוקס לכל דבר אז בטוח שאפשר להתקין סביבת פיתוח (מובלין מבוססת RPM ומזכירה קצת פדורה במבנה). חשוב להבחין בין מובלין "נטו" ובין הפצות כמו פדורה, אובונטו ומנדריבה שמציעות גם את שולחן העבודה של מובלין ובהן כמובן זמן העליה וניהול החבילות יהיה שונה. המלצתי היא להוריד ולהתקין על VMWare בשביל להתרשם ואז לנסות או את מובלין או את פדורה… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: