תלאותיו של זלמן והקואלה הקארמית – רשמים של משתמש לינוקס מאוכזב

ביום חמישי האחרון שוחררה הגרסה הרשמית של אובונטו 9.10 Karmic Koala. זהר ארד התקין ונתקל בדרך בבעיות לא צפויות, מה שהוביל אותו לרשום מכתב נחרץ לקהילת הלינוקס.

Koala Baby07RAMביום חמישי ה 29-10-2009 שוחררה הגרסה הרשמית של אובונטו 9.10 Karmic Koala. כזכור לכם, סקרתי לפני שבועות מספר את גירסת הבטא של קואלה, ועם שחרור הגרסה הרשמית אצתי להתקינה על זלמן, נטבוקי הזריז, כדי שאוכל לבדוק ולדווח האם אכן תמונות קשות או שמא יש דברים בגו.

לצערי, אינני נושא בשורות טובות. נכון לרגע כתיבת שורות אלו, זלמן עומד לו בפינה מבויש ומסרב להתייחס לקואלה אחרי שזו מיאנה להרשימו ואף הגדילה להקשות וסירבה להתקין עצמה ללא פתיחת קרביים קצרה ושימוש בשורת הפקודה. להלן תלאותיו של זלמן:

יום שישי 30-10-2009:
21:00 – הורדת דיסק ההתקנה של קואלה (גירסת נטבוק) משרתי המראה בארץ הקודש.

יום שבת 31-10-2009
11:03 – תלאות ההורדה הסתיימו לאחר זמן רב עקב עומסים על שרתי המראה הישראליים והדיסק הועתק אחר כבוד לדיסקון ממנו התכוונתי להתקין את קואלה.
11:17 – איתחול ראשון, עצירת נשימה והתרגשות. זלמן נתקע בזמן עליית המערכת ומיאן להגיב לתחנוני. איתחלתי.
11:18 – איתחול שני נכשל אף הוא. אכול תבוסה הורדתי את קואלה גירסת דסקטופ.
15:07 – יצירת דיסקון איתחול עם קואלה דסקטופ הושלמה. זלמן אותחל אחר כבוד ונתקע כמקודם. כססתי ציפורן חודרנית.
15:11 – חיפוש מהיר בגוגל הציע שאולי הבעיה נעוצה באופן יצירת דיסק ההתקנה. פניתי לאמצעים יותר קונבנציונלים וצרבתי את קואלה נטבוק על תקליטור.
15:19 – איתחול נוסף של זלמן מתקליטור ההתקנה. אין דובים ואין קואלה – רק מסך שחור.
15:21 – איתחול של קואלה מהתקליטור במצב של Graphic Safe Mode פתר את הבעיה וקואלה סוף סוף עלתה בכל תפארתה הפרושה על 800×600 פיקסלים. זלמן נעלב קלות.
15:41 – קואלה הותקנה בשלמותה, זרקה הודעת שגיאה סתומה שלאחריה אותחל זלמן בציפייה דרוכה לבאות.
15:42 – זלמן מעלה את קואלה ונתקע שוב, הפעם עם מסך שחור וכתמי צבע מרצדים.
15:43– אתחול נוסף והעלאה של קואלה ב Rescue Mode, העתקה של קובץ תצורת שרת התצוגה (xorg.conf) מהפצה אחרת (Linux Mint 7) פתרה את הבעיה. קואלה עלתה ברוב פאר והדר.
15:55 – חיטוט ממושך בקרביה של קואלה ובאינטרנט מעלה שאין אפשרות לעבור משולחן עבודה נטבוקי לשולחן עבודה רגיל (למי שמכיר את Ubutnu Netbook Remix, קנוניקל הכניסו לגירסה זו תצורה של שולחן העבודה המותאמת לנטבוקים). רגע של אכזבה
15:59 – אחוז תסכול ולמוד סבל העלתי את דיסקון ההתקנה של קואלה דסקטופ מלפני 45 דקות, התקנתי את קואלה דסקטופ, כולל שלב העליה ב Graphic Safe Mode והעתקת תצורת שרת התצוגה.
16:20 – קואלה דסקטופ עובדת אך ללא מצלמת רשת (עבד בגרסה הקודמת, תשאלו את זלמן).
16:45 – לאחר עדכונים, שינוי ערכת הנושא של שולחן העבודה והתקנת מספר תוכנות ישבתי לצפות בסרט.
16:53 – הקיטועים במהלך נגינת הסרט העבירו אותי על דעתי, איתחלתי את זלמן והעלתי את Linux Mint 7 המותקנת עליו. צפיתי בסרט במלואו ונרגעתי.

לא ממש ברור לי מדוע חוויתי כל כך הרבה בעיות עם הפצה שבגרסתה הקודמת עבדה על זלמן ללא חריקות. כל ההבטחות של מהירות עליה ועבודה ושלל שיפורי-קרביים וחלקים פנימיים וחיצוניים לא שוות מאום אם משתמש פשוט לא יצליח להתקין את קואלה על-גבי חומרה סטנדרטית. אמנם, אתמול התקנתי את קואלה דסקטופ 64bit על מחשב שולחני והיא עובדת ממש מצויין, אך אין זה מבטל ולו במקצת את תלאותיו של זלמן עם הקואלה. חדור אמונה ישבתי לכתוב מכתב נוקב לאנשי הלינוקס היקרים.

לינוקסים יקרים,

שמי זהר ואני משתמש לינוקס חובב המתעניין במגוון מערכות ההפעלה שלכם (כמו גם באחרות). לאחרונה ניסיתי להתקין מספר הפצות לינוקס על מחשב הנטבוק שלי (LG X100) ונתקלתי במספר קשיים ותופעות מדאיגות למדי שברצוני לשתף עמכם:

1) לא ייתכן שחומרה שעובדת בהפצה מסויימת לא תעבוד בהפצה אחרת. לדוגמה, מצלמת הרשת שלי עובדת באובונטו 9.04 אבל לא עובדת באובונטו 9.10. הרשת האלחוטית שלי עובדת באובונטו ודביאן אבל לא עובדת במובלין 2.0. ממש לא מעניין אותי איזה ספריות עידכנתם ושיניתם. אם אתם מצפים ממני לשדרג או לבחור בהפצה שלכם מחובתכם לדאוג שהכל יעבוד כמו שצריך, על אחת כמה וכמה אם רכיב זה או אחר נתמכו בגרסאות קודמות.

2) המחשב שלי הוא שלי, לא שלכם. אין לכם שום זכות לאלץ אותי לשנות את תצורת הדיסק הקשיח, למחוק, להעביר או לדרוס מחיצות או הגדרות בלי אישור מפורש ממני. צאו מנקודת הנחה שאתן לא היחידות שמעניינות אותי ותתנהגו בהתאם (אני מדבר אלייך פדורה). יתרה מכך, עליכן לוודא שמנהל האיתחול שלכם מזהה את כל ההפצות שהתקנתי על מהחשב שלי ללא קושי כדי שאוכל לבחור מי מהן ברצוני להעלות בעת האיתחול. גם זה נחשב לחופש בחירה.

3) תנו לי סיבה טובה לבחור בכן. ערכת נושא משופרת לא ממש מעניינת אותי אם המערכת עצמה לא עובדת. מיקרוסופט כבר ניסו את זה עם ויסטה ותראו מה קרה. באותו נושא, צאו מנקודת הנחה שאני משתמש קטנוני ורדוד. הרשימו אותי, פנקו אותי ופתו אותי לבחור בכן. אני רוצה שולחן עבודה שמיש, יפה ואחוד ולא אוסף תוכנות שהוטלאו להן יחדיו ב GTK ופייתון. וכמובן, אני רוצה שהכל יעבוד (מובלין)!

4) האידיאולוגיה שלי היא שמישות, יציבות ומהירות. אידיאולוגיות התוכנה חופשית וחופש הבחירה אמנם חשובות אבל סביר להניח שיעניינו אותי פחות. שבו יחד, שלבו ידיים והחליטו מה כן ומה לא. הגבב הלא ברור של תוכנות שיש בכל הפצה מבלבל, מתיש ולא עושה טוב לא לי ולא לכם.

5) אם כבר הצעתם מגוון תוכנות, תנו לי להתקינן ולהסירן כרצוני ואל תעיקו עם כל מיני הזהרות והפחדות. לדוגמה, אם אני רוצה להסיר את אופן-אופיס או את אבולושן באובונטו אני אמור להצליח לעשות זאת ללא קושי. אני לא מצליח להבין איך שתי התוכנות האלו קשורות לשולחן העבודה של אובונטו וגם לא אכפת לי.

6) שיפורים לשם האמירה שיש שיפורים לא מקובלים עלי. מבחינתי אתם יכולים להוציא גירסה גם פעם בשנה כל עוד היא תהיה יציבה וטובה יותר מקודמתה (על אמת, לא על הנייר). לא מעניינים אותי פיצ'רים סתמיים ומבחינתי שיפור תשתיות כמו שאפל עשו עם נמר השלג הוא מהלך נבון ונכון ליצרן ולצרכן. זכרו, אתם לא בתחרות אחד עם השני, אתם בתחרות עלי המשתמש, ואני מצפה שתתנהגו בהתאם.

תודה על הזמן וההקשבה,
זהר.

נכון להיום, מצאתי ש Linux Mint 7 הינה ההפצה המתאימה ביותר עבורי מבחינת שמישות, מהירות וקלות עבודה.

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

2 תגובות על "תלאותיו של זלמן והקואלה הקארמית – רשמים של משתמש לינוקס מאוכזב"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אילן סקלי
Guest
זהר, ראיתי את הביקורת שלך והחלטתי לנסות. אצלי אובונטו מופעל דרך parallels במקינטוש. אובונטו הישן הודיע לי שיש עידכון לקואלה והרשיתי לו להתקין. בינתיים זה עובד אוטומטית, מוריד קבצים לבד ומתקין לבד. לטענתו [של אובונטו] ההורדה תיקח כשעה וההתקנה של מאות קבצים עוד זמן. בינתיים אני יושב כאן על אותו מקינטוש ובמקביל גולש לאתר הזה בספארי וכותב לך. נראה מה יקרה… כל האובונטו הזה מותקן אצלי רק מתוך סקרנות. עוד לא ניתקלתי בצורך ממשי בו כי יש לי הכל בצד [הנוח מאד] של המק. …ואם זה ידפק אקח את הקובץ הישן של פרללס מהגיבוי של time machine. כל כך פשוט.
זהר
Guest

הי אילן
תודה על התגובה.
בפרללס או כל מכונה וירטואלית אחרת העניין פשוט יותר מכיוון שהחומרה שהתוכנה מדמה היא די בסיסית, למרות שלך תדע – ראיתי עוד כמה איזכורים לאכזבות מקארמיק קואלה באינטרנט.

בנוסף, תהליך שדרוג על התקנה קיימת עבד גם לי על הנטבוק. הבעיה היא עם התקנה נקייה…

בכל מקרה, בהצלחה :)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: