זלמן פוגש את הקואלה הקארמית – רשמים ראשונים מאובונטו 9.10

גירסת הבטא של אובונטו 9.10, (Karmic Koala) שוחררה ביום חמישי. זהר ארד שינס מותניו, התקין אותה על הנטבוק שלו וניסה לענות על שאלת השאלות – כן קואלה, לא קואלה?

Ubunto 9.10 - Karmic Koala

Ubunto 9.10 - Karmic Koala

גירסת הבטא הראשונה של אובונטו 9.10, המכונה Karmic Koala שוחררה ביום חמישי, 01.10.2009. ניצלתי את הארוע המשמח והתקנתי אותה על נטבוקי החביב (LG x100) הידוע גם בכינויו זלמן (ולא בגלל שיש לו מכנסיים).

זלמן הוא נטבוק (אולי נעברת למח-רשת?) עתיר תלאות, יחסית לגילו הצעיר (5 חודשים), והוא משמש לי ככלי ניסוי למערכות הפעלה חדשות היוצאות לשוק. כאחיו וקרוביו, הוא מזווד בחומרה רגילה לחלוטין: אינטל אטום N270, זיכרון 1GB, דיסק 160GB ומצלמה חביבה.

ראשית דבר – התקנה

קואלה עדיין בבטא (ההשקה הרשמית בסוף החודש), וככזאת, ההתקנה היתה מייגעת וארוכה, פשוט מכיוון שדיסק ההתקנה סירב בכל תוקף להסתדר עם זלמן. לא אלאה אתכם בפרטים, אבל לאחר מספר שעות זלמן התעורר לחיים והריץ את קואלה במרץ של ילדון שובב.

אולי זה הזמן לספר שאחד השיפורים המדוברים ביותר בקואלה הוא שיפורי הביצועים של המערכת, שהודרה לה אחר כבוד עם מהדר ה ++C החדיש ביותר (4.4). זלמן כמובן לא התרשם מזוטות שכאלו והעלה את קואלה בזמן סביר של כ 23 שניות. נו מילא.

תחילת עיקר – שלושת המבחנים

מכיוון שקשה להרשים את זלמן בזוטות כמו מהירות עלייה, ומכיוון שקהל היעד של קואלה (כמו קודמותיה) אינו מורכב רק מרבועי-משקפיים המכירים את קרביו של מהדר ה ++C החלטתי להגדיר מספר מדדים אובייקטיבים שיוכלו לשמש אותנו, בני-התמותה, בדרך לענות על שאלת השאלות – כן קואלה, לא קואלה?

מבחן הוואו
– בואו נודה בזה, רובנו אנשים רדודים המתלהבים מדברי-מתיקה חזותיים. מבחן הוואו ינסה לכמת את הרושם הראשוני של קואלה על המשתמש הממוצע.

מבחן הקפיציות – מכיוון עם יופי בלבד לא קונים מצרכים במכולת, נצטרך להבין כמה המערכת זריזה וקפיצית. מבחן זה יסייע לנו לכמת את חווית השימוש הבסיסית בקואלה.

מבחן ההורים – במבחן זה נבדוק אילו תוכנות מגיעות עם קואלה וננסה לענות על השאלה האם ניתן לבצע בה פעולות בסיסיות שכל הורה ממוצע (שאינו מתמצא במחשבים) יוכל לבצע בנקל.

עיקר דבר – קואלה במבחן

שולחן העבודה החדש לנטבוקים באובונטו 9.10

שולחן העבודה החדש לנטבוקים באובונטו 9.10

מבחן הוואו – כמיטב המסורת, גם בקואלה הוכנסו שיפורים במסך העלייה (splash screen), ערכת הנושא של ממשק המערכת והצלמיות.  בנוסף, גירסת נטבוק של קואלה הביאה עימה שדרוג חזותי של ממשק שולחן העבודה למחשבי נטבוק, המאפשר גישה ישירה לכל היישומים משולחן העבודה במקום דרך התפריטים הקלאסיים. עם זאת, קואלה עדיין רחוקה מלהיות מערכת סקסית ומתיחת הפנים הינה לטעמי קוסמטית בלבד. להערכתי, משתמשים חדשים לא יתלהבו (בטח לא בהשוואה לחלונות או מק), ולוותיקים זה בטח לא ישנה הרבה.

ציון (מ 1 עד 7) – 4

מבחן הקפיציות – כנראה שאדישותו של זלמן בשלבי ההכרות עם קואלה לא היתה מוצדקת (אחרי הכל, כמה אנחנו כבר מאתחלים את המחשב). עבודה שוטפת עם קואלה מרגישה קפיצית ונעימה ופתיחת יישומים במשקל בינוני ומעלה (פיירפוקס, אופן-אופיס) מתרחשת במהירות ובצייתנות. למעט חריקות מועטות שמן הסתם קשורות בסטטוס הבטא של קואלה, היא בהחלט מרגישה משומנת ונכונה לעבודה.

ציון (מ 1 עד 7) – 6

מבחן ההורים – חדור רצון טוב שינסתי מותני, שכנעתי את עצמי שאני הורה בן 50+ ובחנתי שימוש בסיסי במייל, התקנת סקייפ,  שימוש במסנג’ר, עבודה עם אופיס וגלישה באינטרנט.

מייל – אבולושן המגעיל עדיין מותקן כתוכנת הדואר היחידה באובונטו. את אבא שלי בוודאי לא יעניינו המניעים ההיסטורים והחברתיים לכך, הוא פשוט יתבאס כי אבולושן היא לא ממש תוכנת דואר, אלא ענתיקה משנות התשעים שיודעת לשלוח מיילים.

סקייפ – סקייפ לאובונטו עובד על קואלה יפה, אך התקנתו היתה כרוכה בהרצת פקודות ולחשים משורת הפקודה (אולי כי קואלה עדיין בבטא). בנוסף, מצלמת הרשת לא עובדת (עבדה בגרסה הקודמת של אובונטו), כך שאבא יצטרך להסתדר בלי וידאו. אם נתעלם מבעיותיים אלו לעת עתה, מבחן זה עבר בשלום.

מסנג’ר – קואלה זנחה את פידג’ין הקשיש לטובת Empathy המינימליסטית משהו. יש להניח שאם אבי יבין ש Empathy = Messenger ויעבור את אשף הגדרת החשבונות (הסטנדרטי לחלוטין), הוא יצליח לשוחח עם בנו האהוב ללא קושי, אם כי תוך שיעמום משהו כי Empathy רחוקה מלעורר אמפתיה חזותית.

גלישה באינטרנט – פיירפוקס המוכר, שעודכן לו סוף סוף לגירסה 3.5 עולה מהר, עובד סבבה ומספק את אבא. נראה שאת הצורך הסנטדרטי של ההורה המודרני לגלוש באינטרנט כל מערכת הפעלה יכולה למלא ללא קושי. אבי המתקדם אמנם יתקשה להתקין את כרום (עדיין אין רשמי ללינוקס, ואת הלא רשמי צריך להתקין משורת הפקודה על קואלה), אך להתעדכן בחדשות היום יוכל גם יוכל.

אופיס – אבי המוצלח מכיר את אופן אופיס בעל-כורחו, מכיוון שבנו התקין לו על המחשב כבר לפני שנתיים. אין מה להכביר מילים, עובד יופי ואבא יסתדר ללא קושי.

ציון (מ 1 עד 7) – 5, כי גלישה ואופיס לא מספיקים לשום הורה!

אחרית דבר

כזכור, קואלה עדיין בבטא, וחריקות ההתקנה ותמיכת החומרה מן הסתם לא יגיעו לגרסה הרשמית.
שיפורי הביצועים המדוברים אכן מורגשים ועדכוני ממשק המשתמש הופכים את חוויית העבודה לקצת יותר נסבלת. אולי אני מגזים מעט בציפיות שלי, אבל לדעתי הגיע הזמן ליותר ממתיחת פנים ואייקונים חדשים, בעיקר שהמתחרות (אפל, מיקרוסופט) מתעלות על עצמן חדשות לבקרים. מעבר למסך החזות הדק כקליפת שום, מסתתרת מערכת הפעלה טובה וראוייה (אולי לא לאבא אבל לילדים בוודאי) שמשאירה הרבה מערכות הפעלה חופשיות הרחק מאחור.

מדד זלמן – 5 מתוך 7.

* בהכנת כתבה זו לא השתתפו הורים אמיתיים.

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

8 תגובות על "זלמן פוגש את הקואלה הקארמית – רשמים ראשונים מאובונטו 9.10"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Moran Bar
Guest

מח-רשת :-) אתה קורע עם העברית שלך
תגיד לי, יש בכלל גירסה של לינוקס שהורים כן יכולים להסתדר איתה והיא גם מזהה את כל הדרייברים במחשב? יש חיה כזו?

Sinay Sin Blumin
Guest

לא.

Zohar Arad
Guest

כמובן – אובונטו 9.04 עובדת על זלמן שיגעון, מזהה את הכל וכולי. אחת הבעיות העיקריות שאני רואה עם לינוקס להורים היא תאימות/מבחר תוכנות (כמו מייל) וחוויה ויזואלית נחותה בהשוואה למק ולינוקס, כך שהתמריץ לעשות את השינוי נמוך משהו.
אגב, את ההורים שלי הצלחתי לשכנע לעבור למק בגלל שתי סיבות – המחשב תופס פחות מקום (מק מיני), ואין תקלות. זה תמריץ!

משתמש בלינוקס
Guest

אם היה ללינוקס מערך שיווק משומן כמו לווינדוס…

Zohar Arad
Guest

יש – קוראים לזה חלונות XP

checkmate9
Guest

תודה על הסקירה
שאלה – היש לקנות נטבוק ללא רישוי מערכת הפעלה ולהתקין עליו אובונטו ובכך להוזיל את עלותו?

zohar arad
Guest

לא שידוע לי אבל כבר יש תקדים בארץ לאדם שקנה מחשב נייד, בחר לא להסכים לתאי הרשיון וקיבל את שווי מערכת ההפעלה בחזרה. זה בגדול עניין של התעסקות עם בית משפט לתביעות קטנות…

Moshe
Guest

מה רע להשתמש ב-טנדרבירד של מוזילה למייל? מתמחה במייל רב-חשבונות וגם כולל RSS Reader מלא.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: