לא רק QA: יוזמה חדשה מכשירה נשים חרדיות לתפקידי פיתוח

עמותת קמאטק, ששמה לה למטרה לעזור בשילובם של חרדים בהייטק, יצאה במיזם חדש שתכליתו להכשיר מתכנתות, ולוודא שהן מקבלות שכר כמו כולם

מקור: קמאטק

על מיזם קמאטק, הפועל לשילוב חרדים בעולם ההייטק, כתבנו לא מעט; אחרי שבשנים האחרונות הצליחה היוזמה להוביל לשילובם של לא מעט חרדים במיטב חברות ההייטק בישראל, ואף הוקם מתחם עבודה שיתופי בבני ברק, החבר׳ה מאחורי המיזם שמו לעצמם מטרה חדשה; לסייע בקידום נשים חרדיות לתפקידי פיתוח בכל חברות הגדולות והנחשקות.

למידה עצמית ועצמאית

מידי שנה מסיימות מעל ל-800 תלמידות מגמת הנדסאות מחשבים בסמינרים החרדים, כאשר המספרים הולכים וגדלים וצפויים לעבור את ה-1,000 בשנה לקראת 2020. לפני נתונים של אותם סמינרים חרדים, רק 5% מהנשים שסיימו מגמת מחשבים עובדות בליבת ההיי-טק בחברות הגדולות, 35% מהן עובדות במשרות ״לואו-קוסט״ בחברות קבלן, 30% מהן עובדות במשרות QA, ו-30% הנותרות, כלל לא מצליחות למצוא עבודה בתחום. ככל הנראה, הגורמים לכך נובעים בעיקר מהפער בין בוגרות תוכנית הלימודים בסמינרים לבין בוגרי תואר אקדמי, כמו גם הפערים הדתיים והתרבותיים. על שני הפערים הללו קמאטק מנסה להתגבר, באמצעות תוכנית הבוטקאמפ שלה שהשתלבה ב-20 סמינרים חרדים, וקרוב ל-600 תלמידות כבר לקחו חלק בתוכנית, ו-200 נוספות נרשמו השנה.

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

לאחר שבקמאטק זיהו את הפערים בין ההכשרות הקיימות בסמינרים לדרישות השוק, הם בנו תוכנית חדשה, בוטקאמפ, שמתווסף לתוכנית הלימודים של הסמינרים – בשנים יג׳ ויד׳. שיטת הלימודים שלהם מתבססת על שלושה עקרונות; 1. לימוד עצמי; 2. לימוד הכולל צפייה בקורסי וידאו אונליין ממיטב האוניברסיטאות בעולם; 3. לימוד תוכן הנקבע על ידי חברות ההייטק השותפות בתוכנית, שנועד לסגור את הפער הקיים בין הצרכים שלהן, לבין מה שנלמד בפועל בסמינרים. התוכן מתבסס בעיקר על יסודות מדעי המחשב, מבני נתונים, אלגוריתמיקה, ותכנים שחברות ההייטק הגדולות דרשו, והוא זהה לכל הסמינרים ברחבי הארץ.

כמו כן, השיעורים לא מועברים כמיטב המסורת. במקום זאת, הלימוד הוא בעיקר עצמי ומתבסס על צפיה בסרטונים באנגלית. כן, יש מנחה בכיתה שתפקידה הוא לענות על שאלות שעולות לאחר צפיה בחומרים, אבל מרבית הלמידה היא עצמאית לגמרי.

מי שבאה – ברוכה הבאה

התוכנית פתוחה בפני כל מי שתחפוץ בכך: ״אין מבחני סינון, כל בת סמינר בכל רחבי הארץ יכולה להיכנס לתוכנית, זו תוכנית בחירה שכל תלמידה יכולה לבחור וללמוד בנוסף ללימודי הסמינר. הסינון קורה באופן הדרגתי על בסיס המוטיבציה של התלמידות, ועל בסיס הציונים שבהם הן עוברות את המבחנים על יחידות הלימוד״, אומרת שרי רוט, המובילה את התוכנית. אותן תלמידות נבחנות במבחנים ארציים המתבצעים על ידי צוות חיצוני של מומחים. תוכנית הלימודים כולל גם רכישה של ״כישורים רכים״ (Soft skills), שמטרתה לעזור לתלמידות להתכונן לראיונות עבודה באמצעות סימולציות או הרצאות הכנה ממומחי משאבי אנוש.

בניגוד למה שהיה נפוץ עד היום, התפקידים המדוברים אינם QA, אלא תפקידי פיתוח תוכנה ״על אמת״. מטרת התוכנית היא לבטל את משרות הקבלן, את המתווך באמצע, ולאפשר לאותן בוגרות להיות עובדות ״מן המניין״, ולעסוק בתחומי הליבה של הטכנולוגיה.

שוחחנו עם מ׳ מירושלים, אחת הבוגרות של התוכנית שעובדת כיום בתור מהנדסת תוכנה באמזון. לדבריה, מה שמשך אותה בתחום ההייטק הוא האתגר, האינטלקטואליות, החשיבה הרציונלית, והיצירתיות. מ׳ מספרת כי במהלך הלימודים בסמינר היא הבינה שהיא נמצאת בבעיה די רצינית בכל הקשור למציאת עבודה, ושההיצע החרדי צר מאוד ולא מספק מבחינת האתגרים והפיתוח העתידי שהוא מציע. לכן, היא החליטה לבחור בתוכנית של קמאטק, שמאפשרת לה מצד אחד לממש את הדחף לתחום, ובמקביל – לשמור גם על הצרכים הרוחניים שלה. לדבריה, היא מקבלת אתגרים ומשימות זהות לכל מהנדס אחר בחברה, ויום העבודה שלה סטנדרטי לגמרי. כן, היא מציינת שתקופת ההכשרה הייתה מעט ארוכה יותר מהממוצע, אבל בסופו של דבר היא הצליחה לצמצם את הפערים.

מצד אחד, יש כאן רצון לשלב את הנשים החרדיות באופן הרמוני בחברות הגלובאליות, מרביתן בעלות אופי חילוני למדי, אבל עדיין יש לבצע מספר התאמות שיהפכו את התהליך לנוח לכל הצדדים; ״בנינו מערך של התאמה דתית תרבותית, לפיו לחברות ההייטק נכנסות נשים חרדיות בקבוצות ולא כבודדות, ותחת כמה תנאים מסוימים שהוסכמו על ידי הרבנים ומנהלי הסמינרים ולצד זה הוסכמו על ידי מנהלי חברות ההייטק״, אומרת רוט. כמו כן, צוות נשים חרדיות, מומחיות השמה של קמא-טק, מלווה את התהליך לכך אורכו.

מ׳ מספרת כי ההתמודדות עם התרבות החילונית ששונה מהתרבות אליה היא רגילה היא בהחלט אתגר; ״השיח שונה, ולעיתים גם תחומי העניין. אבל המטרה והעבודה המשותפת מגשרים על הפערים, כאשר הגישה היא להתנהל בשיח פתוח ומכבד״. היא מספרת על סוגיה משעשעת שמתרחשת לעיתים בארוחות הצהריים, כאשר בזמן שבין נטילת הידיים ועד האוכל אנשים מנסים לפנות אליה, ולא מבינים את ״האילמות הסלקטיבית״. כך שאם דרישה נפוצה ולגיטימית של מתכנתים היא שני מסכים – דרישות פופולאריות בקרב נשים חרדיות בהייטק הן אינטרנט מסונן, או ישיבה באופן ספייס לצד אישה, ולא גבר.

החל מאוקטובר 2018 ולאורך 2019 הצטרפו לתוכנית 20 סמינרים חרדים, קרוב ל-600 תלמידות למדו את התוכנית ונבחנו, ועד סוף השנה הגיעו לקו הגמר 120 תלמידות שסיימו בהצטיינות את התוכנית. בסופו של דבר, בקמאטק מרוצים מהתוכנית, שכן מעל ל-60 בוגרות התקבלו לעבודה בחברות הייטק מובילות בישראל, בשכר מכובד של בין 10,000 ל-25,000 ש״ח, כבר במשכורת הראשונה. מתוכן, 3 התקבלו למשרות באפל, 4 באמזון, 20 בווסטרן דיגיטל ו-2 במיקרוסופט. 60 הבנות הנותרות שטרם התקבלו למשרות הוכנסו לבוטקאמפ נוסף במסגרתו הן יקבלו הכשרה טכנולוגית ממוקדת בתחומים של Data Science, Machine Leaning וחומרה. בין חברות ההייטק שלוקחות חלק בתוכנית ניתן למנות את ווסטרן דיגיטל, פייסבוק, אפל, אמזון, אמדוקס, נוקיה וצ׳ק פוינט.

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

10 תגובות על "לא רק QA: יוזמה חדשה מכשירה נשים חרדיות לתפקידי פיתוח"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Yop
Guest

מהלך מבורך שמתחיל לתפוס תאוצה גם בקרב הגברים החרדים, לדעתי זה שהגברים החרדים יוצאים לשוק העבודה ותורמים למשק כל החיים – יותר חשוב משלוש שנים בצבא במידה והגיוס כפוי עליהם

אחד
Guest

מיזם מבורך ששוב מוכיח שהשתלבות בחברה יכולה לבוא רק מלמטה. יש אחד שלמד בברית המועצות ששינוים חברתיים צריכים לבוא מהממשלה אז מנסה להשיג השתלבות בכפייה, זה יצליח לו בדיוק באותה מידה בה הוא ניסה בעבר לכפות על ערביי ישראל הצהרת נאמנות. חבל שיש כמה עשרות אלפים שעדיין מאמינים לו וגורמים לשיתוק ההנהגה כבר קרוב לשנה.

דר\' סקאם
Guest

אני רשמתי את שני החתולים שלי לקורס סניור סיס אדמינס של 4 שבועות. תוצאות מדהימות ועבודה מובטחת! הנחה למי שמגיע דרך הלינק

אלון
Guest

למה רק נשים? מה עם אנשים?

מהכרות אישית
Guest

בלי לקרוא. חרא כותרת. הנשים החרדיות לא עושות רק qa. הם עושות הכלללל בשכר מינימום וקצת יותר. חברות שלמות מרימות סניפים כדי לנצל אותם.

עומר
Guest

הם מנצלים אותנו יפה מאוד אז לא צריך לרחם יותר מדי.. מקבלים כסף על ימין ועל שמאל ולא תורמים כלום חזרה. (תפילה לא נחשבת לתרומה!)

closh
Guest

מי זה “הם”? עובדי היי טק?

אבי
Guest

אחותי אחת שעובדת בפיתוח וכמעט נפלה בפח של אירגונים כאלה שכל מטרתם היא להוריד את הביטחון העצמי של המתכנת החרדית כדי שיוכלו לנצלם לעבודה בשכר מינמום וגם הההכללה של כל החרדיות כפחות טובות בעיתית כמו שיש כמה סוגי אונברסיטות יש הרבה סמנרים ובקיצור מדובר בניסיון סוצאליסטי מגעיל לנצל חלשים

tomer
Guest

מיזמים פמיניסטים חרדים בהייטק קיימים למעלה מארבעים שנה.
אין לפמיניסטיות יכולת שיכלית שמתקרבת ליכולת של גברים
ובאה לידי ביטוי בפרודוקטיביות ולכן אין סיבה לתגמל אותן באותו שכר.

נועם
Guest

שום דבר חדש, אבל בהחלט מציאות מבורכת.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: