שווה לרוץ לקנות? לקחנו לבדיקה את אוזניות ה-Jaybird Run

יצרנית אוזניות הספורט Jaybird השיקה בישראל את Run, האוזניות האלחוטיות-לגמרי שלה; לקחנו אותן לבדיקה, כדי לגלות האם אלו האוזניות שכל הרצים והמתאמנים חיכו להן

צילום: גיקטיים

סמסונג, בראגי, LG, אפל, Bose, סוני, Jabra… מדף האוזניות האלחוטיות-לגמרי (True Wireless) הופך להיות צפוף במיוחד עם עוד ועוד חברות שמשיקות את המוצרים שלהן. גם יצרנית האוזניות האמריקאית Jaybird, שנרכשה על ידי לוג'יטק, מצטרפת למשחק וזמן קצר לאחר ההשקה בעולם היא משיקה בישראל את אוזניות ה-Run החדשות. Jaybird מביאה איתה לשולחן יתרון משמעותי והוא התמחות של שנים באוזניות לספורט בכלל וריצה בפרט. האם הצליחה החברה לייצר אוזניות טובות, שנשארות באוזן ולא נופלות בזמן אימון, מבלי להתפשר על סאונד באיכות גבוהה? לקחנו אותן לסקירה.

אמ;לק

צילום: גיקטיים

לא אהבנו: קישוריות, כפתור שליטה

אהבנו: חיי סוללה, נוחות והתאמה, אפליקציה

עיצוב ושימוש

צילום: גיקטיים

בניגוד לעיצוב ה'גזרתי-את-החוט-ותראו-מה-יצא' של ה-AirPods, העיצוב הכפתורי של ה-Run הרבה יותר זורם, ולא תמיד אנשים שמו לב שאני מרכיב אותן. מהבחינה הזו דומות ה-Run לאוזניות של בראגי, סמסונג ול-SoundSport החדשות של BOSE למשל, אם כי הן קצת קטנות יותר מה-Run.

שוק האוזניות האלחוטיות-לגמרי הולך ונהיה צפוף. צילום: גיקטיים

כמעט כל הצד החיצוני של האוזניות מורכב מכפתור פיזי לחיץ, שמאפשר לכם לשלוט באוזניות, מבלי לשלוח יד לסמארטפון. כך למשל תוכלו לעצור או להמשיך את המוסיקה בלחיצה על הכפתור הימני, כשלחיצה על הכפתור באוזנייה השמאלית מפעיל את העוזרת הקולית של הסמארטפון שלכם – גוגל או סירי. אם תרצו תוכלו לשנות את הייעוד של הכפתורים באפליקציה של Jaybird ולקבוע למשל שלחיצה על האוזנייה הימנית תגביר את עוצמת המוסיקה ולחיצה על השמאלית תנמיך אותה. מדובר כמובן בפיצ'ר שימושי, אבל עם זאת, אני לא אהבתי את הבחירה לשלב כפתור מגע פיזי ולא משטח מגע, מפני שהלחיצה דורשת לחץ פיזי שהזיז את האוזניה ממקומה – בייחוד כאשר הלחיצה נעשתה בזמן ריצה או אימון. בנוסף, מכיוון שמדובר בכפתור אחד – מדובר בפעולה אחת בלבד שתוכלו לעשות ותצטרכו לבחור ביניהן.

ערכת המתאמים המפנקת שמצרפת Jaybird לכל אוזניה. צילום: גיקטיים

כמו שכבר התרגלנו לצפות מ-Jaybird, גם ה-Run מגיעות עם מגוון די גדול של מתאמים, כדי לייצר את ההתאמה הטובה ביותר לאוזן. המגוון כולל הן כריות סיליקון עגולות ואובאליות והן את ה'כנפיים' המוכרות של החברה, שמעניקות אחיזה טובה יותר באוזן. מהבחינה הזו, שמחתי לגלות שצמד האוזניות יושב היטב באוזן. אני אישית העדפתי את הכריות העגולות, שמתאימות, על פי החברה, ל-80 אחוזים מהמשתמשים.  אולם אם תרצו, תוכלו גם להשתמש בכריות האובליות הגדולות יותר שיישבו יותר טוב באוזן וגם יאטמו טוב יותר את הרעשים החיצוניים. כאמור, האוזניות מרגישות נפלא בתוך האוזן, עד אשר שכחתי כמעט מקיומן – ולרגע לא חששתי לאבד אותן או שהן יפלו מהאוזן. גם בזמן ריצה בחוץ וגם בזמן רכיבה על אופניים האוזניות היו יציבות ועשו את העבודה היטב.

מקור: Jaybird

כמו שניתן לצפות מאוזניות ספורט, ה-Run מוגנות בפני מים וזיעה. אמנם הן לא זכו לתקן IP, כמו למשל ה-Jabra Elite Sport או ה-Dash של Bragi עם IP67, כך שלא תוכלו לשחות איתן למשל; אבל מצד שני, בניגוד ל-IconX של סמסונג ול-AirPods של אפל, אין לכם מה לחשוש מהשפעות של זיעה או גשם בזמן אימון. אגב, מנהל המכירות האירופאי של Jaybird טען באוזניי שההגנה ממים היא משנית בכל מקרה, וההישג הגדול הוא העמידות של האוזניות בפני רמות החומציות הגבוהות של זיעת המתאמנים.

התקנה ראשונית והפעלה

תהליך ההתאמה (הצימוד – Pairing) של האוזניות לסמארטפון עבר חלק. מהרגע ששלפנו אותן ועד הרגע שבו יכלנו להאזין למוסיקה עברו שניות בודדות: פשוט למצוא בהגדרות ה-Bluetooth בסמארטפון את ה-Jaybird RUN, לבחור אותן וזהו. מעכשיו, ברגע שתשלפו את האוזניות מנרתיק הנשיאה והטעינה שלהן, הן יתחברו אוטומטית לסמארטפון ויהיו מוכנות לפעולה. ברגע שתסיימו, פשוט הכניסו אותן לתוך נרתיק הנשיאה והן ייכבו אוטומטית. תענוג.

סאונד

צילום: גיקטיים

כאשר ניגשים לבדוק אוזניות תוך-אוזניות – בייחוד כאלו המיועדות לשימוש בזמן כושר – מומלץ להגיע מראש עם גישה סובלנית ונסיבות מקלות. אחרי הכל לא ניתן באמת להשוות את גודל הדרייברים לאוזניות קשת למשל. עם זאת, בשנים האחרונות הוכיחה Jaybird – בעיקר עם אוזניות ה-X3 וה-Freedom המוצלחות שלה – כי ניתן לספק סאונד איכותי גם באוזניות שמיועדות לכושר.

הסאונד של ה-Run טוב רוב הזמן – והוא מצטיין בעיקר במידים. עם זאת, לצערי, האוזניות לא מספקות את הסחורה בטווח הצלילים הנמוכים ומורגש בהחלט חסרונו של בס איכותי. ליתר בטחון השתמשתי בהגדרות הצלילים המוכנים (פריסטים) השמים דגש על בס, כפי שנוצרו על ידי אנשי Jaybird עצמם, אולם גם זה לא עזר וחבל. מעבר לזה, לא היו לי תלונות על המוסיקה שנשמעת לרוב היטב, ללא דיסטורשנים או הפרעות מיוחדות – הישג נחמד במימדים הללו של האוזניות שצריכות גם לכלול – חוץ מרכיבי הסאונד – גם סוללה ורכיבי תקשורת.

אגב, מסיבה לא ברורה, בזמן שיחות בטלפון השמע עובר לאוזן הימנית בלבד. מוזר וחבל.

קישוריות

אחת הנקודות החלשות לטעמי באוזניות היא הקישוריות. ראשית, טווח הפעולה של האוזניות מוגבל יחסית וכאשר התרחקתי יותר מ-6-7 מטרים מהסמארטפון, התחילו 'גמגומים' עד שאיבדתי לחלוטין את החיבור. בעיה נוספת בה נתקלתי היא מעין ניתוקים מוזרים – שבהם לחלקיק שנייה שמעתי רק אוזנייה אחת – לעיתים שמאל ולעיתים ימין. אמנם מדובר בגליצ'ים של פחות משנייה, אבל התופעה חזרה מספר פעמים. ככל הנראה מדובר בבעיית קישוריות בין האוזניות ולא בקישוריות לסמארטפון, בין היתר משום שזה היה בקרבה לאוזניות. נקודה נוספת היא דיליי ארוך בין וידאו שמוצג לאודיו שמגיע לאוזניות – מה שכמובן לא מטריד בזמן האזנה למוסיקה, אבל יכול להציק במצבים אחרים. אף אחת מהבעיות הללו אינה אסון, ומאוד יכול להיות שמדובר בבעיות שנובעות מכך שהבדיקה נערכה בגרסה לא-סופית של האוזניות והן ייפתרו בעדכון קושחה קרוב, אבל עם יד על הלב, קצת התאכזבתי לגלות סוגיות כאלו במוצר של Jaybird.

מחברת Jaybird נמסר לנו: "לאחר בדיקות קפדניות שערכנו, מדובר היה בבעיה נקודתית אשר נמצאה במוצרים המשמשים לדוגמאות עיתונות בלבד. שמחים לעדכן כי כבר ביצענו עדכון קושחה, המבטיח כי המוצרים אשר יגיעו לצרכן יספקו חווית סאונד רציפה ואיכותית, בהתאם לסטנדרטים הגבוהים אליהם אנו מחויבים".  

סוללה

צילום: גיקטיים

Jaybird מבטיחה חיי סוללה נאים של 4 שעות. עם זאת, מדובר בבדיקה בתנאי מעבדה. בפועל, גיליתי חיי סוללה קצרים קצת יותר שעומדים על כשלוש שעות ושלושת רבעי. מדובר בחיי סוללה מרשימים למדי וההבדלים נובעים ככל הנראה מכך שאני אוהב להאזין למוסיקה בעוצמה גבוהה יחסית (ווליום גבוה יותר>חיי סוללה) ומשום שהשתמשתי בכפתורים לצורך עצירת המוסיקה, הקפצת שירים קדימה או מענה לשיחות. בהנחה שאימון אורך לרוב כשעה-שעה ורבע, ובהנחה שאתם מתאמנים 3 פעמים בשבוע – מדובר על טעינה אחת בשבוע – נוח מאוד.

כמו שכבר התרגלנו באוזניות מסוג זה, נרתיק הנשיאה שלהן משמש גם כמטען הנייד שלהן, מה שאומר שכשאתם מסיימים את האימון או הריצה, תוכלו פשוט להניח את האוזניות בתוך הנרתיק שגם יטען אותן לקראת האימון הבא. על פי Jaybird, הסוללה המובנית שבנרתיק הנשיאה מספיקה ל-8 שעות פעולה של האוזניות, כך שביחד עם 4 שעות הפעולה של האוזניות עצמן, אתם נהנים מכמעט 12 שעות של פעילות מבלי שתצטרכו להתחבר לקיר לטעינה.

את מצב הסוללה של האוזניות תוכלו לדעת בכמה דרכים. ראשית, נרתיק הנשיאה-מטען כולל נורות שמציגות אורות שונים בהתאם למצב הסוללה; שנית, ברגע שתכניסו אותן לאוזן תשמעו חיווי קולי; ולבסוף, תוכלו לקבל מידע על מצב הסוללה בתוך האפליקציה של האוזניות.

אפליקציה

צילום מסך: גיקטיים

את האפליקציה של Jaybird ציינתי לטובה כבר בסקירת אוזניות ה-X3. מדובר באפליקציה פשוטה ויעילה שכוללת מספר פיצ'רים מרכזיים: הראשון הוא ניהול הפריסטים – או הגדרות צליל (EQ) מוכנות מראש – כך תוכלו להתאים לבד את האוזניות לטעמכם האישי או לבחור אחד ממאות הפריסטים המוכנים שניתנים להורדה ממעין 'חנות אפליקציות'. גם את הפריסטים האלו תוכלו להתאים אישית – והבונוס הוא שמרגע שאתם בוחרים הגדרה היא מוטמעת בקושחה (Firmeware) של האוזניות – ולא נעלמת אם אתם עושים איתחול-מחדש שלהן או אם נגמרת להן הסוללה.

צילום מסך: גיקטיים

עוד פיצ'רים נחמדים באפליקציה הם האינטגרציה עם ספוטיפיי, כך שאם יש לכם מינוי בשירות (חינמי או בתשלום) תוכלו להפעיל אותו ישירות מהאפליקציה וליהנות מרשימות-השמעה לריצה שהכינו העורכים המוסיקליים של Jaybird; בנוסף, תוכלו לשנות את פעולת הכפתורים שעל כל אוזניה, למצוא את האוזניות – כלומר את המיקום שבו התחברתם אליהן בפעם האחרונה, וכן להגיע בקלות אל הפריסטים האהובים שלכם או אלו שיצרתם לבד ולשמוע את רשימות ההשמעה האחרונות שלכם.

סיכום

צילום: גיקטיים

למרות שלא מדובר באסון, בעיות 'גמגומים' ושיהוקים בקישוריות – אינם דברים שאנחנו מצפים למצוא במוצרי פרימיום עם מסורת כמו אלו של Jaybird. עם זאת, אני מקווה שכמו שטוענת Jaybird, מדובר בבעיות שקיימות רק בגרסאות ההדגמה של האוזניות שנמסרו לעיתונאים – והן לא יגיעו לצרכן הסופי.

מצד שני, כשאתם רצים או מתאמנים או עושים כל פעילות גופנית אחרת – האוזניות יישארו באוזן ולא ייפלו, הן ישרדו את הזיעה או הגשם, יציעו לכם סאונד טוב לרוב, וזמן סוללה נדיב – ועבור מתאמנים רבים – זה כל מה שהם צריכים.

אוזניות Jaybird מיובאות לארץ על ידי בנדא מגנטיק. המחיר מומלץ לצרכן: 899 ש"ח, וניתן יהיה להשיג אותן בישראל החל מהשבוע הבא ברשתות ובחנויות המתמחות, כולל אחריות מלאה לשנתיים.

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

6 תגובות על "שווה לרוץ לקנות? לקחנו לבדיקה את אוזניות ה-Jaybird Run"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אביב
Guest

הפרסומות שלכם בלתי נסבלות

מני
Guest

האם ניתן לדלג שירים בעזרת השליטה מהאוזניה?

רחבעם
Guest

תודה רבה אחלה כתבה!
מחיר יקר אבל

אלעד
Guest

קיים במלאי כבר בהדסאונד:

http://www.headsound.co.il/product/jaybird-run

כוגן
Guest

סיקור טוב
כבר רוצה להחליף את ה-X2 שלי והמחיר סבבה
אבל אני מחכה כמה ימים לראות שבאמת הבעיה תוקנה

איל
Guest

היי ,
באמת אוזנייה טובה ,סאונד מעולה ולא נופלות מהאוזן,עמידות באופן מוחלט ממים, מניסיון(האוזניות שלי עברו כביסה במכונה והמשיכו לעבוד),נכון עדין יש ניתוקים בין האוזניות לפחות משנייה ואז מסתדר,
בגדול,אוזנייה מומלצת,
מחיר,כרגע בדיוטי פרי מוכרים אותם במחיר מצחיק של 99$ לדגם הירוק זוהר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: