האם ביטקוין הוא בועה שעתידה להתפוצץ?

ממאות בודדות של דולרים לערך שכבר חצה את רף ה-4,000 דולר תוך מספר חודשים. האם ביטקוין הוא בועה שעתידה להתפוצץ בקרוב או הזדמנות שלא תשוב?

קרדיט צלם\תמונה: Adrian Los, Getty Images Israel

מאת שלי הוד מויאל, iAngels

לא חולף כמעט יום אחד בלי שמישהו בעל השפעה יוצא נגד ביטקוין, ומתאר את הצלחת המטבע בתור ‘בועה’. בועות בעולם המתפתח של מטבעות מבוזרים ממש לא חסרות, אבל לדעתי ביטקוין לא נכלל שם.

לפני שנצלול לתוך סיפורו של הביטקוין, חשוב להבדיל בין בועה לבין ספקולציה. בכל השקעה יש ספקולציה. ההיבט הספקולטיבי של ההשקעה מהווה את האחוז ממחיר הנכס שמסתמך על ציפיות עתידיות סביב הנכס מול הערך שהנכס מקנה היום. נאמר שהערך שהנכס מייצר בפועל ב-12 החודשים הבאים מול הערך שהוא צפוי לייצר בעתיד. במובן זה, בכל ההשקעות שלנו יש ספקולציה במידה מסוימת. בהשקעה בשלב מוקדם, אותה ספקולציה גבוהה בהרבה מכיוון שרוב החברות שאנחנו משקיעים בהן עוד לא יצרו ערך ממשי (לפחות לא בצורה של רווחים), וכל המחירים שלהן נגזרים מהציפיות העתידיות שלהן. ניתן לראות את זה כך:

הספקולציה משחקת תפקיד חשוב בעולם ההון סיכון, ובחדשנות בכלל, מכיוון שהיא מייצרת חמדנות, שבתורה מתמרצת יזמים ומשקיעים לשחק תפקיד גם: להקים סטארטאפ או להשקיע באחד – מה שהופך לפחות חלק מאותם חלומות – כ-3% – למציאות. מערכת הסטארטאפים האקולוגית שצמחה ברחבי העולם ואחראית על בניית הלייקים של Facebook, Uber, Snapchat ו-WeWork, שהובילה להשקעות של מיליארדי דולרים בכל שנה, נבנית על אותו רעיון בדיוק.

מתי בועה נהיית בועה? כשמחירו של נכס איננו קשור ליסודות רציונאליים סביב הערך העתידי הפוטנציאלי של הנכס האמור. ניקח לדוגמה שוק בגודל מיליארד דולר, ונניח שאין בו צמיחה שנתית. חברת סטארטאפ מתכננת לתפוס 10% משוק זה לאורך העשור הבא, אך כרגע, לסטארטפ יש צוות והוכחה של קונספט בלבד. בשוק כבר קיימים מספר שחקנים מבוססים, כאשר כל אחד מוערך בשווי של כ-50-100 מיליון דולר. בהנחה שלסטארטאפ שלנו יש הצעת ערך חזקה וסימנים חיוביים מהשוק, אפשר לראות איך הסטארטאפ יוערך בשווי של כ-5-10 מיליון דולר. עם זאת, אם הייתי באה ואומרת שהחברה כרגע מוערכת ב-200 מיליון דולר, זה יכול לסמן שהנכס נמצא בבועה, מכיוון שהנפח והאימוץ שחברה זו תצטרך להשיג על מנת להצדיק הערכת שווי כזו (במונחים של ערך נוכחי) גדולים מהדמיון ולא ברי-השגה, בהינתן גודל השוק, מבנה התעשייה והערכת השווי.

אם נמשיך עם אותה דוגמה, ניתן לראות איך למטבעות מבוזרים רבים שנמצאים בשימוש כיום יש הערכות שווי מנופחות. לחלקם אפילו יש שווי שוק (ערך רשת) של מאות מיליוני דולרים, בעוד שחלק מהיוזמות שלהם עוד לא הוכיחו את השווי שלהן על ידי מוצר או אימוץ. אפילו כמה מהמקבילות המוצלחות ביותר בעולם האמיתי, ורק במקרים נדירים, מגיעות להערכות שווי מרהיבות כמו שנוכל לראות בעולם המטבעות המבוזרים, מה שמעיד שחלק ממחירי נכס אלו אינם קשורים להזדמנויות השוק שלהם. לכן, זה תפקידו של המשקיע לשאול את השאלות הנכונות ולנתח כל נכס בצורה מעמיקה, להתעלם מהרעש ולהפריד את הבועות מההזדמנויות האמיתיות ליצירת עושר. וכן, הרבה מהמטבעות האלו מהווים חלק מהבועה הזאת, אבל אני מאמינה שביטקוין איננו אחד מהם. בעוד שהמחיר האמיר בצורה יחסית מהירה בשנה האחרונה, הוא עשה זאת על זנבותיהם של כמה מהיסודות הבאים:

1. המאפיין החשוב ביותר של כסף, שהופך אותו לאמיתי, הוא שאנשים יאמינו בו וירצו אותו. קיימת כאן תועלת אמיתית מכיוון שאנשים באופן פעיל משתמשים בו כדי לאחסן ערך ולשלם על מוצרים. יש רק להביט בצורה המאסיבית שבה יפן אימצה את הביטקוין ובהצעות שמספר בנקים גדולים ביפן יתחילו לסחור בביטקוין כמטבע, בדומה לין, דולר ואירו. מעבר לכך, בטווח הארוך, המורכבות של קניית ביטקוין תרד ותוביל להשפעה חיובית על האימוץ.

2. ההיצע של ביטקוין מוגבל. קיימת וצומחת קהילה אמיתית של אנשים שנמאס להם לראות את העושר שלהם נשלט על ידי ממשלות ממורכזות שממסות את אזרחיהן ע”י דילול ערכם בהדפסת כסף לפי שיקול דעתם. המגמה הזו באה כחדשות טובות לביטקוין, והעובדה שההיצע של המטבע מוגבל, הופך את ביטקוין למחסן ערך יעיל ואטרקטיבי יותר.

3. השוק ל”שמירה על ערך” עצום. ניתן בקלות לראות איך, במידה והאימוץ של הביטקוין מתקדם וההיצע מוגבל, ערך הרשת יכול להגיע לטריליונים. כדי להמחיש את זה, השוק לזהב שמשמש בעיקר למטרות שמירה על ערך, עומד על כ-7.8 טריליון דולר ארה”ב. אפילו אם 5% מתוך סכום זה עובר לביטקוין, ההשפעה על מחירו של הביטקוין תהיה ענקית. אנחנו מאמינים בבטחה שככל שההשקעה בביטקוין נהיית קלה יותר דרך חווית משתמש טובה יותר ומוצרים פיננסיים טובים יותר כמו קרנות סל, משקיעים רבים נוספים יאמצו את המטבע.

4. הטיעון שביטקוין לא מהווה דרך טובה לשמור על ערך בגלל התנודתיות שלו איננו חזק דיו. אני יכולה להבין למה מטבע תנודתי יוצר בעיות, ואני גם יכולה להבין למה התנודתיות כאן היא חיסרון; אבל אם דבר מה נדיר והאימוץ שלו צומח, הוא יכול לשמור על ערך בצורה אפקטיבית אם טווח ההשקעה ארוך, כפי שהיה המקרה של אוגרי הביטקוין (‘Bitcoin hodlers’), אותם אנשים שמחזיקים בביטקוין רק לצורך השקעה. מעבר לכך, ככל שערך הרשת צומח, התנודתיות תפחת באופן טבעי. עם זאת, אנחנו לא רואים את התנודתיות יורדת לרמות של מטבעות מסורתיים ויציבים. תנודות מחיר מסוימות תמיד יהיו עקב העובדה שהיצע קבוע פוגש בביקוש משתנה. פעילויות בכלכלה העולמית וזעזועים בביקוש לביטקוין יוכלו תמיד לגרום לתנודתיות משמעותית (בדומה לזו של זהב).

5. בבואנו להשתמש ב “תורת הכמות של הכסף” כמודל למחיר הביטקוין, ערכו של הביטקוין מוצדק. בחישובים שלנו, לא כללנו 1) מטבעות שאבדו עקב אובדן מפתחות פרטיים או הרס מרצון, ו-2) מטבעות אגורים (HOLDed). פעלנו בצורה הזאת מכיוון שבכל שנה נתונה, אותם מטבעות לא נמצאים במחזור ולכן אינם זמינים לקהילת המטבעות המבוזרים. על פי מחקר שנערך על ידי ARK Investment Management LLC בשיתוף עם Coinbase, בין השנים 2012 – 2016, בממוצע 54% ממשתמשי Coinbase החזיקו או רכשו אך ורק ביטקוין במהלך השנה, וראו את המטבע המבוזר בתור השקעה ותו לא. בנוסף, עוד בשנת 2014, ג’ון וו. רטקליף הסיק שכ-30% ממטבעות הביטקוין הקיימים אבדו, סכום השקול לכ-25% מהמטבעות הקיימים כיום. אם נחבר הכל יחדיו, נסיק שכ-80% ממטבעות הביטקוין המונפקים “אינם פעילים”. בהינתן נפח העסקאות היומי הממוצע של כמיליארד דולר, למחיר של הביטקוין כיום יכולה אם כך להיות הצדקה גם כאשר אנחנו לא לוקחים בחשבון ציפיות עתידיות מופחתות.

מודל המבוסס על המטבעות המונפקים כיום

למרות שהביטקוין איננו בועה, זה לא אומר שאין בו סיכון. לדוגמה, חוסר הודאות הרגולטורי ברחבי העולם יכול להרוס ערך עבור משקיעים רבים, במיוחד אם אופק הזמן שלהם קצר. סיכון גדול נוסף הוא ההתפלגות של ביטקוין. רוב המטבעות מוחזקים על ידי מספר אנשים, “לווייתני ביטקוין” (כ-3% מכתובות הביטקוין הקיימות מחזיקים כ-97% מכל מטבעות הביטקוין בשוק). לכן, בתור משקיע, עליך להיות מודע לכך שמספר מצומצם של אנשים יכולים לעשות מניפולציה לשוק. זה יכול להוביל לאירוע המכונה “הריגת לווייתן הדוב” בסצנת הביטקוין. לדוגמה, ביום 6 אוקטובר, 2014, מישהו שלח 26,000 ביטקוין ל-Bitstamp במטרה למכור.

בטווח הארוך, מחירו של הביטקוין תלוי במספר המשתמשים החדשים שמצטרפים לקהילה, בין אם כדי להשתמש בו כדרך לשמור על ערכם או כאמצעי חליפין. חשוב מאוד להבין שכיום, יש רק כמה אנשים שמחזיקים בביטקוין (ברמה עולמית). למעשה, כיום רק כ-3.1 מיליון ארנקים מחזיקים בביטקוין בשווי של למעלה מ-100 דולר ארה”ב, ורק כ-1.2 מיליון ארנקים מחזיקים בביטקוין בשווי של למעלה מ-1,000 דולר ארה”ב. בעוד שבראשון לינואר, 2017 (ראה גרף מצורף) היו קיימים כ-11 מיליון ארנקי בלוקצ’יין בלבד, כיום קיימים 17.1 מיליון (+55.5% מתחילת השנה, YTD). אנחנו צופים שמגמת האימוץ תמשיך להציג גידול אקספוננציאלי.

משתמשי ארנק בלוקצ’יין

לסיכום, על בסיס הניתוח, לא רק שביטקוין איננו בבועה, אלא, למעשה, מיעטו בערכו בהיבטים רבים. לא רק על בסיס ערך ספקולטיבי עתידי, אלא על בסיס ערך תועלת בפועל שניתן להצדיק היום. לכן, ניתן היום לנצל את הסקפטיות הרווחת כדי לקנות ביטקוין במחיר טוב.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

10 תגובות על "האם ביטקוין הוא בועה שעתידה להתפוצץ?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אריה
Guest

חוסר אחריות להגיד לאנשים שזו לא בועה ויקנו… זו בועה, וביט-ויין יעלם מן העולם… יהיו לו אינספור מחליפים ותחליפים לפני שיהיה משהו שיהיה אפשר להגיש בבטחון שהוא “כסף חדש”…

משה אופניק
Guest

משה חוגג שוב מפרסם כתבה על ביטקוין בגיקטיים?!

אין מצב שזאת לא בועה.

איתי
Guest

מעניין כמה שילמו על הכתבה הזאת? ממליץ לקרוא על תיאוריית הgreater fool כי כרגע מי שקונה ביטקוין – הוא כנראה הgreater fool.

אם 54% ממי שמחזיק ביטקוין זה להשקעה – זה לכשעצמו מאותת משהו בעייתי מאוד, למטבע אין ערך אינטרינזי, כמו מטבעות הפיקו – ההשקעה נובעת משימוש במטבעות על נכסים אחרים. להרוויח מתנודות מטח זה לא השקעה – זאת ספוקלציה כפי שלהחזיק בביטקוין זה איננה השקעה – אלא ספוקלציה.

מאוד לא אחראי לשים כתבה כזאת – מין הראוי לשים דיסקליימר שזאת איננה הצעה להשקעה.

אני
Guest

לא יודע מה יקרה עם הביטקון. אבל זה שחצי מחזיקים בו להשקעה לא אומר כשלעצמו שביטקון זה בועה.
לדעתי אפילו יותר מחצי ממחזיקי הנדלן הם משקיעים (נכון אבל שנדל”ן מייצר הכנסה ולא רק עליה של הערך. אבל עדיין רוב המשקיעים בנדלן היום בונים על עליה בערך ולא בשכירות) וגם רוב הזהב מוחזק כהשקעה.

TikTak
Guest
1. גם בהרבה פירמידות וניירות שונות היו הרבה אנשים שהיו מאמינים, זה לא הפך אותם לטוב או לתמיד 2. ההיצע של ביטקוין לא מוגבל, אפשר לשנות את האלגוריתם בשניה ולגרום להכפלה של כמות אם רוצים בשונה לזהב שלא ניתן לעשות את זה 3. תמיד יש אימוץ גבוהה בהתחלה, לא לשכוח כל מה שבא מהר גם הולך מהר. ברגע שכיוון יתהפך הפרישה תיהי גבוהה גם. אין לראות בזה הצדקה כלשהי למטבע 4. התנודתיות – פה יש בעיה של ממש, על בסיס מה מבטיחים לנו שזה הולך להשתפר? 5. אוסף של מספרים ושל מילים דבר נוסף, בוא נלך רחוק כמה שאפשר ונגיד… Read more »
Kyle Reese
Guest

בלוקצ׳יין כטכנולוגיה הוא דבר מדהים ועתיד להפוך ולשנות הרבה מהדרך בה מנהלים ספרי חשבונות, ביטוחים, העברות ורשימות של נכסים למינהם. וכו וכו, אין סוף ליישומים שיכולים להיבנות מחדש על התשתית בצורה מבוססת אמון. האם ביטקוין יהיה המטבע שינצח? לא בטוח, לדעתי לאיתריום יש סיכוי טוב יותר. תחשבו מה שאתם רוצים אבל מי שמביע דעה רצוי שיחקור טוב טוב לעומק קודם.

עד מתי כתבות מלאות שקרים
Guest
עד מתי כתבות מלאות שקרים
“המאפיין החשוב ביותר של כסף, שהופך אותו לאמיתי, הוא שאנשים יאמינו בו וירצו אותו. קיימת כאן תועלת אמיתית מכיוון שאנשים באופן פעיל משתמשים בו כדי לאחסן ערך ולשלם על מוצרים. יש רק להביט בצורה המאסיבית שבה יפן אימצה את הביטקוין ובהצעות שמספר בנקים גדולים ביפן יתחילו לסחור בביטקוין כמטבע, בדומה לין, דולר ואירו. מעבר לכך, בטווח הארוך, המורכבות של קניית ביטקוין תרד ותוביל להשפעה חיובית על האימוץ.” כמה שטויות… אין מה לעשות עם ביטקוין, כמות העסקים שמוכנים לקבל אותו ניתן לספר על יד אחת. אנשים שמשתמשים בו לצורך “שמירת ערך” או “חסכון” זה מדינות שבהן המטבע המקומי לא יציב והממשל… Read more »
אאא
Guest

10,000$ בינואר 2019

יזם בינלאומי
Guest
לי יש 90% מהכסף שלי בביטקוין, זה העתיד. מי שחושב שזה בועה זה אותם אנשים שמטווחים שהמטבע תהייה שווה 10 אגורות שוב כדי לקנות כמות. זה לא יקרה, מה שכן, תקנו עכשיו ב4800$ ובקרוב זה אהיה שווה 20000$, גם לא תצטערו על זה. בכללי אני מחזיק את רוב הכסף בביטקוין פשוט כי הכסף שלי לא מאבד ערך, אם הייתי משאיר הכל לבנקים, אז אם יכלתי לקנות היום דירה, בעוד 10 שנים יש מצב שזה לא יספיק להשכרה של חודש לאותה דירה. ביטקוין זה לא בועה, פשוט אנשים שאין להם ידע טכני, לא מבינים איך זה עובד, לאנשים כאלה גם לא… Read more »
שמעון
Guest

האמת שהרווחתי לא מעט כסף מהביטקוין, רק היום הוצאתי 3000 דולר, קניתי ב5200 לא מזמן והיום מכרתי ב8200. מי שלא טוב לו בסדר כמור, ענים יהיו תמיד.
ממליץ מאוד על האתר שעזר לי – https://www.mrbitcoin.co.il/news

wpDiscuz

תגיות לכתבה: