המדריך השלם לפריצת אייפון – חלק א' – מי יודע מדוע ולמה?

מכשירי אפל הם סקסיים ומתוחכמים. אך חברת אפל פועלת בצורה מונופוליסטית בכך שהיא "נועלת" את מערכת ההפעלה של מכשירי האייפון והאייפוד טאץ' ואינה מאפשרת התקנת אפליקציות באופן חופשי אלא אך ורק דרך חנות האפליקציות של אפל. אנחנו, מסיבות השמורות איתנו אנו רוצים להשתמש באפליקציות שלא אושרו על ידי אפל. אז מה עושים? פורצים. חלק ראשון במדריך של שחר דומאי לפריצת אייפון.

iphone-jailbreakאכן, מכשירי אפל הם יפים, סקסיים, מתוחכמים. אבל, חברת אפל פועלת בצורה מונופוליסטית קיצונית, ממש דיקטטורית, בכך שהיא "נועלת" את מערכת ההפעלה של מכשירי האייפון והאייפוד טאץ' ואינה מאפשרת התקנת אפליקציות באופן חופשי אלא אך ורק דרך חנות האפליקציות של אפל. כלומר, אפל מפקחת על כל תוכנה שאנו רוצים להתקין במכשיר. מה הבעיה עם פיקוח זה? אפל מדי פעם לא מאשרת או מסירה תוכנות ש- "לא מתאימות לאופי" שלה, כגון הסרת אפליקציה של גוגל, ולהבדיל- הסרת מספר רב של אפליקציות הכוללות תכנים מיניים (כפי שנעשה בשבוע האחרון). אפל גם מנהלת מדיניות של "מערכת סגורה" במסגרתה לעתים מכשירים נמכרים כשהם נעולים לשימוש אך ורק עם מפעיל סלולרי מסוים (כגון AT&T בארה"ב). במדינות מסוימות החוק אינו מאפשר זאת, ואז המכשיר יימכר "פתוח" לכל כרטיסי סים שהם, אולם מחיר המכשיר יהיה גבוה יותר, בהתאמה, ובכל מקרה קיימות המגבלות על התקנת תוכנות צד שלישי.

אפל מכריחה אותנו לנהל את המוסיקה של המכשירים רק ע"י iTunes (תוכנה כבדה מדי שמכריחה אותנו גם להתקין Quicktime. מזל שיש תוסף ב- Winamp לניהול קבצי המוסיקה במכשירי אפל). המשטר הסגור מחלחל כל כך עמוק בתרבות העסקית של אפל, שמערכת ההפעלה של האייפון והאייפוד טאץ' נעולה ובמכשירים "רגילים" לא ניתן כלל לסייר בכל מערכת הקבצים של המכשיר, אלא בחלק קטן בלבד. ומה עם מי שרוצה לשמור קבצים על הטלפון? או להשתמש בטלפון כמודם סלולרי?
מסיבות שונות אנו רוצים להשתמש באפליקציות שלא אושרו על ידי אפל. למשל, אפליקציות שמאפשרות לנו להתערב ישירות במערכת ההפעלה כדי לפתוח מכשירים "סגורים" לכרטיסי סים מכל הסוגים, או כדי לבצע פעולות שאפל מונעת כמו שימוש בטלפון כמודם סלולרי (tethering) שינוי ישיר של רינגטונים, גיבוי למכשיר, התקנת תוכנות ניווט שעוקפות את תוכנת המפות של אפל (שצורכת גישה לאינטרנט) ועוד. אני, למשל, מאוד אוהב את האפליקציה OpenHebrew3 של תום ציקל (ניתן להתקין דרך Cydia) שמשפרת את שימושיות העברית במכשיר. מדובר בצורך של מספר רב של משתמשים – אתר תוכנה ה"פריצה" Blackra1n מקבל עשרות אלפי כניסות ביום!

למזלנו, כמה קבוצות האקרים בינלאומיות מצאו כמה פרצות במערכת ההפעלה של המכשירים, ובאמצעות שימוש בפרצות אלו ניתן "לפרוץ" את המכשירים להתקנת אפליקציות שלא באמצעות חנות האפליקציות של אפל, ואף לפתוח מכשירים "נעולים" לשימוש בכרטיסי סים "זרים".

אפל מנסה "לסגור" פרצות אלו באמצעות עדכוני קושחה מדי פעם, והתוכנות מתעדכנות מדי כמה חודשים, שבועות ואף ימים. זהו משחק בלתי נגמר של חתול ועכבר. בעבר, לאחר מציאת הפרצה הראשונית פריצת המכשיר היתה פשוטה והיתה תוכנה אחת עיקרית לביצוע הפריצה. היום, לאחר מגוון של צעדי מנע מצד אפל, קיימות תוכנות ושיטות שונות לביצוע הפריצה, כשהשימוש בכל תוכנה או שיטה מותנה בדגם מכשיר הספציפי, גרסת הקושחה שכבר מותקנת, וגרסת הקושחה אליה רוצים לעדכן. לכן, מצאנו לנכון לבצע סקירה עקרונית של השיטות השונות.

כמובן, שסקירה זו מטרתה לימודית בלבד. איננו מעודדים פריצת מכשירים. הדבר עשוי לבטל את האחריות על המכשיר וחוקיותו אף מוטלת בספק. עם זאת לא ניתן להתעלם מהבעיות שכרוכות במערכת ההפעלה והמדיניות של אפל, ולא מעט משתמשים בוחרים לפתוח את המכשיר לשימושים נוספים. כמו כן, נדגיש שכל הכלים שנסקרים כאן הינם חינמיים לחלוטין. ישנן חברות שגובות כסף כדי לבצע פריצות – חברות אלו מפרות את תנאי השימוש של תוכנות הפריצה, ואנו ממליצים להימנע משימוש בשירותים אלו. בעבר, למשל, טרם התקנת תמיכה רשמית של אפל בעברית (קושחה 3.0) היתה תוכנה שהתקינה עברית בחינם, אולם המפתחים זנחו את הפרויקט לאחר שראו שגורמים שונים משתמשים בתוכנה שלהם לפתיחת ועדכון מכשירים תוך גביית כסף מלקוחות, מבלי שכותבי התוכנה ראו מכך גרוש. כותבי התוכנות הנסקרות כאן עושים זאת לטובת הכלל, וניתן ואף מומלץ לתרום להם כדי לאפשר המשך פיתוח תוכנות אלו.

מושגים שחשוב להכיר

Jailbreak – "פריצת" אייפון (או אייפוד טאץ'). תוכנת האייפון (מערכת ההפעלה שלו) מגיעה מאפל במקור כשהיא "סגורה", ולא ניתן לבצע בה שינויים ישירות אלא דרך iTunes וחנות האפליקציות, מה שמאפשר טעינת תוכנות אך ורק באמצעות המערכת ה"רשמית" של אפל. כדי לאפשר התקנת יישומים שאינם מאושרים על ידי אפל ושלא באמצעות המערכת הרשמית, יש לבצע Jailbreak. כיצד? על כך נרחיב בהמשך.

Unlock / simfree – תהליך נפרד מ- Jailbreak. מכשירי אייפון נמכרים בחלק מהמדינות עם הגבלה שמאפשרת להשתמש במכשיר רק באמצעות כרטיסי סים מתוצרת מפעיל סלולרי מסוים (כדוגמת AT&T בארה"ב). מי שברשותו מכשיר "נעול" שמשויך לרשת סלולרית מסוימת, צריך לבצע Unlock כדי להשתמש באייפון עם כרטיסי סים "זרים".
קושחה – מערכת ההפעלה של האייפון ואייפוד טאץ' מגיעה בצורת קושחה שמתעדכנת ע"י תוכנת iTunes. הגרסה העדכנית כיום היא 3.1.3, אולם מבחינה פונקציונלית אין הרבה הבדל בינה לבין 3.1.2. עדכוני הקושחות מתקנים באגים, מכניסים פיצ'רים חדשים וגם סוגרים פרצות בהן משתמשות התוכנות שמסוקרות כאן. ניתן לעדכן קושחה אוטומטית (לא מומלץ למי שצריך לפרוץ) או ידנית – לחיצה על shift+restore והצבעה על קובץ הקושחה המתאים. כרגע, במכשירי iPhone 3GS ו- iPod Touch 2G/3G חדשים (בוטרום חדש, ראו בהמשך) לא מומלץ לעדכן ל- 3.1.3, אלא להישאר עם 3.1.2, במיוחד לבעלי מכשירים חדשים.

Baseband – קושחת המודם של האייפון נקראת בייסבנד, ויש לה מספר גרסה נפרד ממספר הגרסה של הקושחה הכללית. ניתן לאתר את הגרסה תחת "הגדרת->כללי->אודות". עדכוני קושחת המודם סוגרים "פרצות" שמשמשות ל- Jailbreak ו- Unlock. קושחת המודם מתעדכנת במהלך עדכון הקושחה הרגיל.
מספרי גרסאות רלבנטיים ל- baseband ומתי הן עודכנו:
04.26.08 – מותקנת עם גרסאות קושחה 3.0, 3.0.1. ניתן לפתוח לשימוש בכל סים באמצעות ultrasn0w.
05.11.07 – מותקנת עם גרסאות קושחה 3.1, 3.1.1, 3.1.2. ניתן לפתוח לשימוש בכל סים באמצעות Blackra1n אבל לא באמצעות ultrasn0w.
05.12.01 – מותקנת עם גרסת קושחה 3.1.3. מגבלות רבות על פתיחה לשימוש חופשי. כרגע לא ניתן לפתיחה לשימוש חופשי, למעט כמה מקרים חריגים. לא מומלץ לעדכן לבעלי מכשירים "נעולים" שצריכים Unlock.
שימו לב – אמנם הבייסנבד מתעדכן במהלך עדכון קושחה, אולם לא ניתן "לשנמך" גרסת בייסבנד באמצעות שנמוך קושחה – הקושחה הישנה יותר לא תתקין את הבייסבנד הישן, והתוצאה עשויה להיות טלפון שלא מוכן ליצור קשר עם הרשת הסלולרית. לכן מי שיש לו טלפון "סגור" לכרטיסי סים זרים צריך להיזהר מפני עדכון גרסאות קושחה מבלי שקיים פתרון למכשיר הספציפי שלו. ישנן אפליקציות לשינמוך בייסבנד אבל רק במקרים מסויימים (למשל אפליקציית Fuzzyband ב- Cydia לשנמוך מבייסבנד 05.11.07 ל- 04.26.08 במקרים מסוימים)

Bootrom (Bootloader) – רכיב קושחה שאחראי על טעינת מערכת ההפעלה. מתעדכן כחלק מעדכון קושחה רגיל. כדי למצוא את מספר הגרסה יש להשתמש בתוכנת Fuzzyband שמותקנת אחרי פריצה דרך סידיה. יש לו חשיבות במקרים מסוימים (מי שרוצה לבצע שנמוך באמצעות Fuzzyband יכול לבצע זאת רק אם מותקנת גרסה מסוימת של ה- bootrom). בוטרום "חדש" מותקן במכשירים שהמספר הסריאלי שלהם מתחיל ב- MC או שהספרות הרביעית והחמישית של המספר הסריאלי הן 40 ומעלה.

Cydia, Icy, Rock – אפליקציות שמהוות מעין תחליף ל- AppStore להתקנת אפליקציות צד שלישי, כלומר מאפשרות התקנה (בחינם או בתשלום) של אפליקציות שאינן מאושרות על ידי אפל.

אחריות – סביר להניח שפריצת אייפון או אייפוד תסיר את האחריות על מכשירכם. כמו כן, לעתים תהליך הפריצה עשוי להיתקע באמצע (מסיבות שונות), מה שיכול במקרים נדירים לגרום למכשיר שלא לתפקד. לכן איננו ממליצים על פריצה אלא מביאים את המידע לצרכים לימודיים בלבד!

בחלק הבא של המדריך נסביר על סוגי הפריצות השונות, ההבדלים ביניהן וכיצד לבצע כל אחת מהן צעד-אחרי צעד.

שחר דומאי

עורך-דין, הי-טקיסט ויזם. צלם ועיתונאי לעת מצוא. בעל ניסיון עסקי חובק עולם: הן כעורך-דין בשוק ההון וההשקעות, והן כמנהל פיתוח עסקי ופרויקטים בחברות הזנק. גדל כילד קומודור, וכיום מתמקד בפיתוח עסקי וניהול מוצרי תוכנה. אתר הבית: www.sdumai.com

הגב

3 תגובות על "המדריך השלם לפריצת אייפון – חלק א' – מי יודע מדוע ולמה?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דן
Guest

מי רוצה אייפון פרוץ ?
אחרי שבועיים עם האייפון – אני אומר תודה לאפל שסגרו אותו.
הכל פועל חלק וכמו שהוא אמור לפעול. שום דבר לא מתנגש, נסגר, מאט.
אין בעיה להתקין ולהסיר.

כמו כל "דיקטטורה" – אתה מקריב קצת חופש בשביל חיים שקטים ומסודרים.
אחרי הג'ונגל שקוראים ווינדוס, אני מסכים למישהו שיפקח על הכל.

בובו
Guest

פריצה ראשונה בארץ לגרסה 3.1.3 של אייפון שהופכת אותו להיות סים-פרי דהיינו פתוח לשימוש בכל החברות.
אם ננעל לכם האייפון או שיש לכם איזושהי בעיה עם ההפעלה שלו צרו איתנו קשר במיידי ונוכל לעזור.
הפריצה עם אחריות של המעבדה שתבצע את העבודה.
צרו איתנו קשר 0523917527

יואב איתן
Guest

baseband ICE-05.12.01 Bootloader 05.09{G2M3S2} OS 3.1.3
FUZZYBAND – NOT SUPPORTED
המכשיר מחו"ל הסים מהארץ
לא מתחבר לרשתות המקומיות
מה עושים ? מחכים שתצא הפריצה ל 05.09 ?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: