לא רק אייפד: מצב שוק הטאבלטים

כידוע, האייפד אינו הראשון או המתקדם שבין מחשבי הלוח. אלעד אברון סוקר את הטאבלטים בשוק נכון להיום

בואו נודה: האייפד הוא לא הטאבלט הראשון בשוק, וכמו שראינו מוקדם יותר השבוע, הוא גם רחוק מלהיות המוצלח ביותר. הוא חסר כניסות USB, המפרט הטכני שלו חלש מאד, הוא מוגבל וכבול מכל כיוון אפשרי בחומרה ובתוכנה ויש לו מערכת הפעלה של טלפון סלולרי. למעשה, לא מדובר באמת במחשב אלא באביזר – כמו אייפוד טאץ’, רק גדול יותר. ובכלל, מי שמע אי פעם על מחשב שכדי לתפעל אותו צריך לחבר אותו למחשב אחר?!

הרבה לפני והרבה אחרי האייפד, היו בשוק מוצרים מתחרים בחצי ואפילו שליש מהמחיר של האייפד, עם תכונות הרבה יותר מוצלחות. הנה כמה מהבולטים שבהם.

Archos 5 Internet Tablet

חברת ארכוס הצרפתית ידועה כיצרנית נגני מולטימדיה איכותיים וגדולים. לאחרונה הם נכנסו באופן טבעי לשוק הטאבלטים הקטנים, שהיה צעד טבעי כהמשך לסדרת נגני המולטימדיה הניידים (PMP) שלהם.

ארכוס 5 אינטרנט טאבלט הוא הטאבלט הראשון של החברה שמגיע לישראל באופן מסודר (ביבוא רשמי ברשתבאג) והוא מגיע עם מערכת ההפעלה Android 1.6 ונכון להיום בשלושה נפחים: 8 ג’יגהבייט, 16 ג’יגהבייט, ו- 500 (!) ג’יגהבייט.

המכשיר אמנם אינו גדול כמו האייפד, אך הוא מאפשר ניידות ונוחות גבוהות מאד עם משקל מזערי של 182 גרם, חריץ הרחבה MicroSDHC, וזמן סוללה של עד 22 שעות.

כמו כן, המכשיר מאפשר הקלטה של תוכניות טלויזיה (PVR) באמצעות מתאם יעודי, כולל GPS, ותומך בפורמטי וידאו רבים ללא צורך בהתקנת מקודדים או תוכנות צד שלישי (וגם אלה שכן, בכל זאת מדובר במערכת הפעלה אנדרואיד – שכידוע לא מגבילה תוכנות צד שלישי בצורה קיצונית כמו iOS).

היתרונות: קל משקל, בעל חריץ הרחבה, מערכת הפעלה אנדרואיד, זמן סוללה, לא דורש תוכנות מיוחדות לסנכרון, מסך מגע איכותי (למרות היותו רזיזטיבי).

החסרונות: קטן באופן יחסי לקטגוריה, אין USB HOST, אין Bluetooth, אין Multitouch ומסך המגע הוא רזיזטיבי (דורש הפעלת כוח ומגיב פחות חלק ממסך מגע קפסיטיבי כמו באייפאד).

בשורה התחתונה: פחות טאבלט ויותר נגן מולטימדיה על סטרואידים. לא תחרות לאייפד, אבל גם לא אמור להיות.

המחיר:

  • ₪ 8GB – 1199
  • ₪ 16GB – 1499
  • ₪ 500GB – 2399

אחריות לשנה ברשת באג

Asus EeePad

מעטים זוכרים זאת, אבל אסוס היו למעשה בין הראשונים להכנס לתחום הטאבלטים. עוד הרבה לפני מחשב ה-Eee המהפכני שלהם שהתחיל את מגפת הנטבוקים, אסוס שיחררו כבר טאבלטים (אז קראו לזה Ultra Mobile PC) מבוססי חלונות ומסכי מגע, כדוגמת ה-R2H. מוצרים דומים היו גם לדל ולסוני, אבל אסוס היו היחידים שהצליחו למכור כמה יחידות מחוץ לשוק העסקי. אסוס משתדלים תמיד להיות בקדמת הטכנולוגיה בתחום הניידות, והם לא מתכוונים להשאר חייבים לאפל בתחום שהם למעשה היו בו החלוצים. כאן נכנסת לתמונה סדרת EeePad, סדרת מחשבי הטאבלט של אסוס שצפויה להגיע לשוק במרץ 2011.

סדרת איפד (לא אייפד, איפד – בעברית זה הבדל של יוד’ אחת בלבד) עומדת להגיע בתחילה בשני דגמים. דגם ה- EP101 שיגיע ב- 10 אינץ’ עם מערכת הפעלה אנדרואיד (במקום Windows 7 Compact שהיתה מתוכנת בתחילה), ודגם ה- EP121 שיגיע בגודל 12 אינץ’ עם מערכת הפעלה חלונות 7.

דגם ה- 10 אינץ’ צפוי להגיע עם nVidia Tegra – שזוהי פלטפורמה שכוללת מעבד, מאיץ גרפי, וערכת שבבים מלאה בחבילה אחת. לא ברור עדיין מה יהיה המפרט המדויק של הפלטפורמה שתגיע בדגם הסופי, אבל מהנסיון שלנו עם Asus ברור שיהיה מדובר בקדמת הטכנולוגיה. כמו כן, פלטפורמת Tegra מאפשרת ניגון וידאו באבחנה גבוהה מלאה (1080P) באמצעות האצת חומרה מובנית, דבר שאמור לספק חווית מולטימדיה שאין דומה לה בתחום.

דגם ה- 12 אינץ’ צפוי להגיע עם מעבד Core2Duo ULV – מעבד נייד חזק ביותר עם צריכת חשמל נמוכה מאד, שמשמש היום מחשבים אולטרה-ניידים (להבדיל מנטבוקים, שמגיעים עם מעבדי ATOM החלשים יחסית). הוא שוקל 675 גרם (בערך כמו הטאבלט של אפל).

שני הדגמים יכללו מסך מרובה-מגע, חריצי USB, חריצי SIM (לקישוריות 3G), יציאת HDMI וקישוריות אלחוטית סטנדרטית של WIFI ו- Bluetooth.

עוד פרט מעניין לגבי ה- EeePad הוא שהמכשיר יתמוך בתחנת עגינה (כנראה לרכישה בנפרד), שתאפשר לחברו למקלדת בגודל המסך ולהפוך אותו למעשה לנטבוק לכל דבר ועניין. עם זאת, חשוב להדגיש שכל החומרה כולה נמצאת במסך, ולא תהיה פונקציונאליות חסרה במצב טאבלט. הערכות ראשונות לגבי המחיר מדברות על תג מחיר של כ-398 דולרים לדגם ה- 10 אינץ’, ולא פחות מ- 1000 דולרים לדגם ה- 12 אינץ’.

היתרונות: מגוון גדלים ומערכות הפעלה, מפרטים חזקים ומתקדמים, בית חומרה שהוכיח את עצמו, יחס גודל-משקל נמוך יחסית, כל סוגי החיבורים של מחשבים ‘רגילים’ וכמובן תמיכה בפלאש.

החסרונות: אין אפשרות לקבל את דגם ה- 10 אינץ’ עם חלונות 7 או את דגם ה- 12 אינץ’ עם אנדרואיד. המחיר של דגם ה- 12 אינץ’ גבוה בהרבה מזה של האייפד.

בשורה התחתונה: דגם ה- 10 אינץ’ הוא התחרות האמיתית פה למחשב הלוח עם התפוח, עם מפרט טכני חזק בהחלט ותג מחיר סביר ביותר. דגם ה- 12 אינץ’ לעומת זאת הוא לא באותה קטגוריה, וכבר נכנס לתחום המחשבים הניידים, עם תג מחיר של מחשב אולטרה-נייד חזק מאד – שהרי בסופו של דבר זה מה שהוא – גלגול מתקדם של מחשבי ה- UL המוצלחים לא פחות של אסוס. לא תחרות לאייפד, אבל בהחלט מוצר מרשים לכל הדעות.

Dell Streak

הטאבלט המדובר של חברת דל, בדומה למכשיר ה-Archos, הוא יותר נגן מולטימדיה מאשר מחשב, אבל יש פה טוויסט. מדובר למעשה בטלפון. דל מנסים לשווק את ה- Streak יותר כמכשיר אינטרנט ומולטימדיה מאשר כסמארטפון, אבל בסופו של יום מדובר במכשיר עם מערכת הפעלה של סמארטפון שכוללת אפשרות לבצע שיחות קוליות רגילות לחלוטין.

עם זאת, לא מדובר ב-‘טלפון’ רגיל. בכל זאת המכשיר הוא בגודל 5 אינץ’, שכבר מתחיל להחשב כטאבלט (באופן גבולי, אבל עדיין). נכון להיום הוא מגיע עם אנדרואיד 1.6 אבל בקרוב מאד צפוי עדכון לפרויו (2.2).

לגבי מפרט, גם כאן אין הפתעות גדולות. המכשיר משתמש במעבד ה- Snapdragon 1Ghz הפופולארי של Qualcomm, כולל 512 מגהבייט של זכרון פנימי, מצלמת 5MP אחורית ומצלמה קידמית בסיסית יותר לשיחות וידאו. כמובן שגם יש לו קישוריות Wi-Fi ו- Bluetooth, כמו גם מקלט GPS. המכשיר מגיע עם מערכת הפעלה אנדרואיד 1.6 כאמור, אך דל דאגו להתאים את הממשק למכשיר, והוסיפו שינויים למערכת שהופכים אותה לנוחה יותר לתפעול על גבי המכשיר.

המכשיר זמין נכון להיום אך ורק באירופה, במחיר של כ-500 דולרים.

היתרונות: כטלפון, מדובר מכשיר על עם מפרט מעולה ומסך ענק.

החסרונות: כטאבלט, מדובר בתת-מכשיר עם מפרט חלש ומסך קטן.

בשורה התחתונה: הכלאה מוזרה בין טלפון חכם גדול לטאבלט קטן, שבאופן מפתיע – על פי רוב הביקורות – עושה את העבודה מעולה. למרות הימצאותו בלימבו הגדרתי ובעיית הזהות הקשה שלו, כמעט כל מי שנגע ב- Dell Streak התאהב בו מיד. אז שוב – לא תחרות לאייפד משום שהם לא בדיוק באותה קטגוריה, אבל מכשיר מרשים ומעולה בזכות עצמו.

HP Slatehp-slate

HP היא יצרנית המחשבים הגדולה בעולם. כבר כמעט שנתיים שמחשבי HP הם הנמכרים ביותר בעולם בכלל ובארצות הברית בפרט, כשמאחוריה מפגרות ענקיות כמו דל, אסוס, אייסר ואפילו אפל. עם זאת, לא מזמן עברה חברת HP סוג של טלטלה טובה, כשרכשה את חברת פאלם – יריבתה הוותיקה בתחום מחשבי כף היד הגווע, ואיתה את מערכת ההפעלה הניידת שלה: WebOS. רבים ציפו שעם הרכישה היקרה (1.2 מיליארד דולר) HP תנטוש את כל שאר מערכות ההפעלה, ותתמקד אך ורק ב- WebOS לצורך מכשירים ניידים, אך בחודש שעבר שוחרר מסמך ‘מפת דרכים’ של HP שמראה שבעוד שהחברה בהחלט נטשה את פלפורמת אנדרואיד, ה- HP Slate המדובר עדיין יריץ את מערכת ההפעלה של מיקרוסופט, חלונות 7.

מכשיר ה- Slate, זה שצפוי לתת את הקרב המשמעותי ביותר לאייפד של אפל, הוכרז כבר בתחילת השנה בכנס CES2010 על ידי סטיב באלמר כמכשיר המוביל את ‘מהפכת הטאבלטים’ של חלונות, מהפכה שמיקרוסופט מנסה לחולל בשוק כבר עשור שלם ללא הצלחה. עם זאת, טוען פיל מקיני, מנהל הטכנולוגיה של HP, כי “2010 היא השנה האופטימלית [להשקת הפלטפורמה]. יש עכשיו את השילוב המושלם של מעבדים במחירים נמוכים ועם צריכת חשמל נמוכה, עם מערכת ההפעלה חלונות 7 שנבנתה עם מחשבה ומודעות למסכי מגע.”

המכשיר יגיע בגודל 8.9 אינץ’, עם מעבד Intel Atom Z530 ב- 1.6Ghz, עם 16GB של זכרון פנימי, מצלמה קידמית ואחורית, חיבורי USB וקישוריות Wifi ו- Bluetooth סטנרטים. הפלטפורמה הניידת של אינטל תספק גם האצת וידאו של p1080, האצת פלאש באמצעות חומרה, והמכשיר גם יכלול מקלט GPS וחריצי הרחבה SD. בנוסף, המכשיר יתמוך בשימוש בעט ולא רק במגע – מה שמעלה את השאלה אם מדובר במסך מגע קפסיטיבי או רזיסטיבי.

המכשיר יגיע בנפחים 32 ו- 64 ג’יגהבייט, עם אפשרות להשתמש בחריץ ה- SD כהרחבה. המשקל שלו הוא כ- 680 גרם (שוב – זהה לאייפד), וזמן הסוללה שלו הוא כ- 5 שעות.

המחשב צפוי לצאת לשוק העולמי בסתיו 2010, ומחירו בארה”ב יהיה 549 דולרים לגרסת ה- 32 ג’יגה ו-599 דולרים לגרסת ה- 64 ג’יגה.

היתרונות: משקל קטן יחסית, מפרט סטנדרטי לנטבוקים, חיבוריות וקישוריות מלאים, האצה גרפית מתקדמת, ומערכת הפעלה תקנית המאפשרת התקנה של אינספור תוכנות ויישומים. מחיר סביר בהחלט לקטגוריה (זול יותר מהאייפד, אבל לא בהרבה).

החסרונות: זמן סוללה מאכזב, שחרור מאוחר מהצפוי, מפרט די בסיסי.

השורה התחתונה: ציפינו ליותר ממי שאמור להיות התחרות הגדולה של האייפד. אל תבינו לא נכון, מדובר במכשיר שעונה בדיוק על הדרישות של השוק: מפרט בסיסי יחסית בשביל לאפשר מחיר סביר אבל מספיק טוב בשביל לענות על הדרישות היעודיות של המערכת, משקל וגודל ממוצעים לקטגוריה וחיבוריות רחבה. עם זאת, כדי לשבור את אפל צריך קצת יותר ערך מוסף. לא נעים להגיד, אבל צריך גימיק, ואין בסלייט שום דבר מיוחד שיכול לגרום לו להיות כזה. מצד שני, HP היא לא סתם החברה המוֹכרת ביותר בעולם. כנראה שהם יודעים מה הם עושים, והקו הזה של להישאר באזור ה- ‘ממוצע’ שירת אותם היטב בשנים האחרונות.

סיכום

קשה להסביר את סוד הקסם של האייפד. מדובר בטאבלט לא מרשים לכל הדעות: מערכת הפעלה מוגבלת, חומרה בסיסית למדי והיעדר חיבוריות סטנדרטית משווע – ועם זאת, מדובר במוצר פופולארי שעורר באז יותר מכל מוצר אחר כדוגמתו. כלכך חזק היה ההד התקשורתי של האייפד, שרבים אינם יודעים שהוא כלל אינו מחשב הטאבלט הראשון – ואפילו לא קרוב.

מכיוון שהקרב התקשורתי כבר אבוד להם, המתחרים מנסים לקנות את השוק באמצעים אחרים: מפרטים טובים יותר, מערכות הפעלה פתוחות יותר, תאימות טובה יותר ומחירים (לרוב) נוחים יותר. המועמדים הגדולים לנצח את האייפאד הם דווקא לא החיקויים ואלה שמנסים להיות דומים לו, אלא אלה שמנסים להיות שונים וטובים יותר: ה- Asus EeePad הוא כרגע החביב עלינו ביותר, על שני דגמיו.

עם זאת – ברמה צרכנית – נראה שדווקא האלטרנטיבות הפחות מרשימות הן בעלות הנתונים היותר מתאימים להצלחה: ה-HP Slate למשל, שלא מרשים חומרתית כמו המקבילות של אסוס, נותן מחיר מתאים לכל כיס לאלטרנטיבה חלונאית, פתוחה, ומקיפה יותר לאייפד.

לא סקרנו דגמים נוספים של חברות אחרות כגון MSI, סמסונג, לנובו ועוד – כי הם דומים מדי למוצרים אחרים שכן סקרנו כאן, והנקודה לגבי יכולתם (או אי יכולתם) של מוצרים אלה להתחרות באייפד מובנת מספיק מהבאת דוגמא אחת מכל קטגוריה.

ולסיכום, חשוב לציין כי לא אנחנו ולא החברות המייצרות את הטאבלטים הללו חושבים שמישהו יכול לקחת לאפל את ההצלחה הגדולה שלהם. בסופו של דבר – מי שרוצה אייפד יקנה אייפד, ולא יעניין אותו אם יש אלטרנטיבות טובות יותר ואפילו זולות יותר, וזה הנצחון הגדול של אפל. היכולת לגרום לאנשים להתעלות מעבר להגיון – ולא להסתכל מה יש בתוך הקנקן. האלטרנטיבות מיועדות לאנשים שלא רוצים אייפד מלכתחילה, אבל כן רוצים להתנסות בחווית הטאבלטים. מה שהשנים האחרונות לימדו אותנו זה שאי אפשר לנגוס בתפוח – אבל זה לא אומר שאי אפשר לאכול אגס במקום.

אלעד אברון

עובד בחנות מחשבים מוכרת כמוכר ביום ובונה אתרים ואפליקציות בלילה. פנבוי גאה של מיקרוסופט וממגיניה הגדולים ביותר (גם בלי שהם אי פעם שילמו לו גרוש אחד שחוק). חובב לא קטן של משחקי מחשב ווידאו, ובעבר כתב במגזין משחקים ישראלי מפורסם. אלעד גם כותב באתר הבלוגים של מיקרוסופט ישראל, והתמחה בעבר בניהול רשתות.

הגב

3 תגובות על "לא רק אייפד: מצב שוק הטאבלטים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נו באמת
Guest
אוקיי הבנו, אתה שונא אפל… התעלמות מוחלטת מכל היתרונות שלאייפד יש להציע כתיבה מתנשאת “היכולת לגרום לאנשים להתעלות מעבר להגיון” יש דבר מהותי שאתה לא מבין. נוחות, יציבות, שימושיות ועיצוב חשובות יותר לרוב המשתמשים היום. מה לעשות… לא מעניין אותם המעבד ולא מעניין אותם תמיכה בפלאש. לרובם אין בכלל מושג, וזה בסדר לא אמור להיות להם. הם רוצים שהנייד שלהם יפתור בעיות ולא יגרום להם בעיות (התמחות של מיקרוסופט) האייפד עונה לצורך מסויים (צר ככל שיהיה) ובתחום הזה אין לו מתחרים, וגם לא נראים באופק ובכלל לא ברור על מה אתה מבסס את הסקירה שלך…אני עוד לא ראיתי טאבלט של… Read more »
אלעד אברון
Guest

כל מה שאתה אומר טוב ויפה, אבל לא קשור לכתבה.
הכתבה היא בדיקה של האלטרנטיבות. מי שרוצה אייפד כבר יודע מה הוא יכול לעשות, ומי שלא יודע יכול לקרוא את כל שאר אלפי הכתבות שכבר יש בנושא.
הכתבה הזאת באה לבדוק את שאר האפשרויות, לטוב ולרע.

אבי
Guest

לאלעד – בוודאי שזה קשור.

האייפד הוא לא טאבלט. טאבלט הוא מחשב לוח, ואפל מעולם לא הגדירה אותו כמחשב וגם לא מתייחסת אליו ככה ולכן הוא מצליח.
כבר עשר שנים שיש טאבלטים בדיוק כמו שכתבת.
להגיד לך את האמת? אפילו היה לי כזה.
זה כל כך לא נוח, וכל כך לא יעיל שאני אפילו לא יכול להתחיל להסביר עד כמה.
האייפד, שהוא למעשה המחליף של הטאבלט, זה הפתרון הנכון, ללא ספק.
הוא היחידי שהצליח, היחיד שיעיל.
ואם מייקרוסופט לא תתעורר בזמן, ותבין שווינדוס על מחשב לוח זה פתרון פשוט גרוע, הם ימשיכו לדשדש.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: