למי בכלל מתאים אקסלרטור ואיך בוחרים את זה שנכון עבורכם?

הנה מספר שאלות ותהיות שעולות בקרב כל מיזם שחושב להצטרף לאקסלרטור. למי הוא מתאים ולמי לא וכיצד תבחרו את זה שהכי נכון עבורכם

high tech offices getty images

קרדיט צלם\תמונה: Hero Images, Getty Images Israel

מאת לירון רוז, יזם, משקיע ומנהל תכנית ברקליס-טקסטארס בישראל

ככלל, אקסלרטורים הוקמו בכדי לתת לחברות בתחילת הדרך, בשלב ה-pre-seed, הכוונה ומקפצה אדירה לשלב הבא. האקסלרטורים הללו, אינם מתאימים ולא נועדו לחברות שגייסו עשרות מיליוני דולרים ומעסיקות עשרות עובדים. כתוצאה מכך, עולה השאלה: מי דואג לחברות שנמצאות איפה שהוא ״באמצע״?

כמובן שיש כאן פרדוקס מסוים, שכן השאלה הראשונה שמעלים יזמים בשלב מתקדם יחסית היא – למה זה כדאי לנו? גייסנו כסף, יש לנו מוצר ואנחנו כבר רצים קדימה. עם זאת, בעיניי השאלה הרלוונטית היא איננה האם כדאי להצטרף לאקסלרטור, אלא: האם אתם יודעים איך לגרום לאקסלרטור הנכון להיות מועיל עבור החברה שלכם? פעמים רבות, יזמים ״משופשפים״ או כאלו שכבר סגרו גיוס מתלבטים בינם לבין עצמם האם כדאי להצטרף לאקסלרטור.

חשוב להבין, כי האתגרים אשר מלווים חברות סטארט-אפ אינם נפסקים לעולם. במידה רבה, העבודה האמיתית רק מתחילה אחרי גיוס seed. לכן, יזמים צריכים ללמוד איך לגייס ולנהל צוות, איך לעשות שיווק מסיבי ו-go to market נכון, איך לבנות שותפויות עסקיות ואיך להרחיב את רשת הקשרים מעבר לאקוסיסטם הישראלי. בסופו של דבר, מדובר בשינוי המיינדסט מחברה קטנה לחברה אמיתית. בשלב זה – הניסיון והקשרים של אקסלרטורים שמותאמים לכך, יכולים לדחוף את החברה קדימה ולחסוך לחברה המון כסף וזמן לקראת השלב הבא.

high tech offices getty images

קרדיט צלם\תמונה: Thomas Barwick, Getty Images Israel

על מנת לעזור לחברות צעירות בהתלבטות באם להצטרף לאקסלרטור או לאו, צירפתי מספר תרחישים אשר יכולים להיות רלוונטיים עבורכם בעת קבלת ההחלטה:

אנחנו בשלב מתקדם מדי או כבר גייסנו מיליון דולר ויש לנו הכנסות של אלפי דולרים בחודש

רשת הקשרים והגישה הישירה ללקוחות מחו״ל אפקטיבית ורלוונטית לאורך שלבים שונים בחיי חברת סטארט-אפ, כאשר חברות שכבר גייסו Seed ומוכרות בשוק, יכולות למנף בצורה ממוקדת יותר את מערכת הקשרים הענפה והמנטורים שהאקסלרטור מציע.

הצוות שלנו מנוסה מדי

דוגמה קלאסית לכך היא Sphero, החברה שמייצרת את הרובוט המוכר מ״מלחמת הכוכבים״. יזמי Sphero היו באקסלרטור בתחילת דרכם, גייסו 30 מיליון דולר (!) עשו פיבוט, שינו אסטרטגיה ומיקוד עסקי ולאחר 4 שנים החליטו להשתתף באקסלרטור, בפעם השנייה. מאז הם חברו ל-Disney, גייסו 50 מיליון דולר נוספים ומכרו מיליוני יחידות מהמוצר.

אנחנו כבר לא ילדים בני 22

גם אנחנו לא. קשת המשתתפים נעה מצעירים שהשתחררו לא מזמן מיחידות טכנולוגיות מובילות -ועד יזמים ויזמות בשנות ה-40 לחייהם – רובם בעלי משפחות ובעלי ניסיון עסקי משמעותי. בסופו של דבר, זהו הסטארט-אפ שלכם, אתם קובעים את הקצב ואת השעות, אך סביר להניח שתרצו לנצל את כל ההזדמנויות שייפתחו בפניכם.

אני יכול לעשות את זה ולהצליח לבד

ייתכן. אבל למה לא להיעזר, לזרז ולהגדיל את סיכויי ההצלחה? במהלך מספר ימים מרוכזים בתכנית, היזמים נפגשים עם מעל 100 מנטורים ומשקיעים מובילים. כמה זמן היה לוקח להגיע אליהם לבד? מדוע לסכן שנים, כסף וזמן כי אולי יתכן שאפשר להצליח לבד?

התזמון לא מתאים

ברור. כמו מילואים, זה אף פעם לא זמן מתאים. משתתפים בתכנית עובדים בדרך כלל שעות ארוכות ומקריבים לא מעט ברמה האישית. עם זאת, 3 חודשים מרוכזים מאוד הם בסופו של דבר הקרבה קטנה יותר, מאשר שנתיים-שלוש שנים של שחיקה והתברברות שמובילות במרבית המקרים לכישלון.

6 אחוזים תמורת 20 אלף דולר? גייסתי מיליון דולר והחברה שלי שווה הרבה יותר מזה.

המענק הכספי אינו העיקר, ובכל מקרה אין כאן השפעה על הוולואציה של החברה. עיקר הערך הוא ברשת הקשרים, בפיתוח מערכות יחסים עם לקוחות חדשים ובהאצת קצב ההתקדמות של החברה. האפקט המלא של התכנית ממשיך הלאה הרבה מעבר לשלושת החודשים של התכנית.

הטמעת תהליכי עבודה חדשים, שינויים במיקוד העסקי ופיתוח מערכות יחסים וקשרים עם מנטורים, לקוחות, שותפים ומשקיעים אינה נפסקת אף פעם, כאשר לחלק מההיכרויות החדשות פוטנציאל להיות game changer מוחלט. במהלך השנים, השתתפו באקסלרטור חברות רבות שניצלו היטב חלון ההזדמנויות, והשביחו את שווי החברה שלהם בהרבה יותר מ-6 אחוז.

אז מה חשוב לבדוק לפני שמחליטים להירשם? מה יש באקסלרטור טוב?

מוניטין, מתודולוגיה וניסיון מצטבר

ב-70 המחזורים שהתקיימו בעשור האחרון ב-16 ערים בעולם, בין היתר בניו יורק, לונדון, בוסטון, שיקגו וברלין – השתתפו כ-900 סטארט-אפים, אשר גייסו במצטבר יותר מ-2 מיליארד דולר.

מנטורים איכותיים שבאים קודם כל לתת מעצמם

להעצים, לעזור ולחבר – אנו מכנים זאת מנטליות של give first#. מנטורים הם פריווילגיה גדולה שאליה נחשפים במהלך תכניות ההאצה, שכן קשה מאוד לגשת לבד למאגר גדול כל כך של אנשים מנוסים מהתעשייה, שמקדישים זמן יקר ומגיעים במרוכז עד למקום שבו אתם נמצאים.

שותף בינלאומי שמחויב לעבודה צמודה עם הסטארט-אפים

הנה סיפור הצלחה ישראלי מהשבוע האחרון – חברת Wave עשתה היסטוריה בחודש האחרון כאשר יחד עם הבנק ברקליס, ביצעו עסקת סחר ראשונה בעולם שמתבססת על טכנולוגיית בלוקצ’יין. Wave עברו את האקסלרטור של ברקליס וטקסטארס בניו יורק, ובמהלך התכנית התחילו לעבוד עם ברקליס על שיתוף הפעולה.

סביבת עבודה נעימה ומעוררת השראה

העבודה באקסלרטור נחשבת פעמים רבות לעבודה מאוד מאומצת, שמצריכה השגת יעדים לא פשוטים בפרק זמן יחסית קצר. לכן, רצוי לבחור אקסלרטור שמאפשר סביבת עבודה נעימה, מעוררת השראה ומעודדת חיבור ללמידה רוחבית בין הסטארט-אפים השונים.

רשת קשרים בינלאומית ופתח היכרויות חדשות

תכניות אקסלרטור בינלאומיות מאפשרות גישה למנטורים ברשת נרחבת מסביב לעולם, ועל ידי כך מאפשרים לסטארט-אפ יצירת רשת קשרים נרחבת מבלי להצטרך אפילו לצאת ממתחם העבודה.

המלצות ממשתפים מחזורים קודמים

ולא פחות חשוב: ניסיון, קשרים ותבונה של מנהלי התכנית – עשו מאמץ להגיע למשתתפים ולצוות המנהל בתכניות שאתם מעוניינים בהם ושאלו כמה שיותר שאלות, הם תמיד ישמחו לענות לכם ולתת עצות וטיפים מועילים.

כולם יודעים כי גיוס כסף הוא ציון דרך חשוב מאוד. אולם, הדרך לבניית חברת מצליחה ארוכה, ומצריכה באופן כזה או אחר קשרים, פיתוח עסקי, ובניית מערכות יחסים ארוכות טווח עם לקוחות. בשורה התחתונה, אני מאמין כי כל סטארט-אפ, ולא באמת משנה באיזה שלב, יכול להאיץ את קצב ההתפתחות שלו, ויזמים שיודעים להיעזר במי שצריך – גורמים לזה לקרות.

הכתבה בחסות Barclays Techstars

האקסלרטור של ברקליס, שמופעל על ידי טקסטארס, מיישם את אחת מתכניות ההאצה החזקות ביותר בעולם בתחום הפינטק והסייבר. עם תכניות בלונדון, ניו יורק, קייפטאון ותל אביב, הוא מציע שותפות צמודה מטעם בנק ברקליס - אחד הבנקים הגדולים ביותר באירופה, וליווי עסקי צמוד מטעם טקסטארס - גוף האקסלרטורים הגדול ביותר בארה"ב ומחוצה לה, עם 25 תוכניות ב16 מדינות.
התכנית בתל אביב, פתוחה כעת להרשמה למחזור השני בארץ שיחל בפברואר 2017, ומחפשת סטארטאפים יוצאי דופן בתחום הפינטק, סייבר, ביטוח, בלוקצ'יין וכל טכנולוגיה שיכולה להיות מיושמת בבנק.
לפרטים נוספים לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

8 תגובות על "למי בכלל מתאים אקסלרטור ואיך בוחרים את זה שנכון עבורכם?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חנבץ
Guest

ואם אני מתכנת שרוצה להיכנס לאקוסיסטם הזה אבל לא יודע איך
(מציאת אנשי ראיונות, שמבטיחים שהמציאו את החד קרן הבא, ב founder matching sites לא נחשב) – יש לי אפשרות להשתלב ע”י שירותי פיתוח לכל מיני סטארטאפים מתחילים באקסלרטורים/חממות וכו’?

חנבץ
Guest

‘רעיונות’

רונלדו
Guest

תנסו לעשות סיבוב על משהוא אחר. אני לא נותן לאף אחד 6 אחוז גם לא תמורת ״קשרים״.

מ1.
Guest

קצת כתבה פרסומית. לא ?

אריאל
Guest

אקסלרטורים בוחרים את הסטארטאפים ולא להפך.
הם אוהבים אותם עם כמה שפחות סיכונים, כמה שיותר קרובים לגיוס ועם פוטנציאל ל PR מפנק עבור האקסלרטור ע”מ להאדיר את שמו כמי ש”בנה את הסטארטאפ”. הכל נראה פוצי מוצי, בתכלס ה-כ-ל זה אינטרסים. שלא יחפרו לכם על “אקו סיסטם שתומך ביזמים”

moti
Guest

תודה על המידע, יש מקום בו ניתן למצוא רשימה של החממות עם פירוט כלשהו ?

מריו
Guest

לא הכל בידיים של האקסלרטור. אולי האקסלרטור לא 100% מתאים (האם יש בכלל כזה דבר “אקסלרטור 100% מתאים”??) אז תלוי ביזם והצוות לנצל עד תום את התכנית. יש לכלל האקסלרטורים עשרות ואפילו מאות מנטורים, אז אם הנקודה החלשה היא השיווק, או תכנית עסקית או מיקוד הרעיון או הפיטש או השילוב שבינהם, אפשר וכדאי להרכיב “צוות מנטורים” מותאם למיזם הספציפי. אני חושב שברגע שאנשים חכמים נפגשים, המקצועיות היא רק תוספת.

david
Guest

מעניין כמה כסף שילמו כדי לכתוב על עצמם בעצמם !!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: