"iMac 21.5 חזק, מעוצב ויקר / סקירה

קולקציית האביב של ליין המחשבים המשולבים של אפל כוללת מספר חידושים וחומרה משופרת. לקחנו את הדגם הבסיסי והזול ביותר לסקירה וחזרנו עם מספר תובנות

צילום: יח"צ

מחשב ה-iMac של אפל נחשב לאחד המוצרים המזוהים ביותר עם החברה ומציג סביבת מחשוב מלאה לצד עיצוב מרשים במיוחד. את תחילת דרכו עשה ה-iMac בעידן מסכי ה-CRT המסורבלים, הוא היה שמנמן ונמוך אך עדיין מעוצב ומרשים ביחס למחשבים אחרים שהיו קיימים באותן שנים.

כבר ב-1998, שנת הולדתו של האיימק, הציעה אפל את המחשב ב-13 גוונים שונים כשהוא כולל מקלדת ועכבר מעוצבים ותואמים. הרעיון המרכזי של המחשב היה להעניק למשתמשים סביבת מחשוב מלאה (All in One) בתוך מארז אחד ופשוט הכולל למעשה הכל ממערכת ההפעלה, עד למחשב, המסך, המקלדת והעכבר.

מאז ועד היום עברה סדרת מחשבי ה-iMac אינספור עדכונים שחלקם נבעו גם משינויים גורפים שחווה העולם הטכנולוגי כולו. מסך ה-CRT התחלף ב-IPS, שלל הצבעים בוטלו לטובת דגם אחיד וכסוף ולצד סביבת מחשוב מלאה אפל החליטה לקדם גם סביבה אלחוטית מקיפה שמאפשרת לו היום לפעול באמצעות חיבור אחד בלבד אל מקור מתח.

הכי יפה בגן

צילום: יח"צ

מחשבי האיימק מגיעים בקופסא ארוכה וגבוהה הכוללת את המחשב עצמו, מקלדת ועכבר אלחוטיים, כבל חיבור אל מקור מתח ושלל ניירות ותקליטורים מיותרים.

כבר בשלב זה ניתן להבין את יתרונו הגדול של המחשב, כל מה שקיים בקופסא הוא כל מה שתצטרכו כדי להפעיל ולהנות ממנו, הכל כלול, הכל בפנים, חברו אותו לחשמל והתחילו לעבוד.

מחשבי המק כולם מגיעים יחד עם מערכת הפעלה מותקנת ומובנת, האיימק איננו שונה מאחיו. בשלב זה מגיע המחשב יחד עם נמר שלג (Snow Leopard) אך זאת צפויה להתחלף כבר במהלך החודש הבא במערכת ההפעלה העתידית של אפל: "Lion" שתראה אור בחודש יולי הקרוב.

עיצובו של המחשב מוקפד ומרשים, בצידו הימני תגלו חריץ ארוך שנועד לתקליטורים וחריץ קטן יותר עבור כרטיסי זיכרון. בחלקו האחורי של המחשב הציבה אפל את כלל החיבורים הקיימים במכשיר: אודיו (כניסה ויציאה), ארבעה חיבורי USB בתקן 2.0, FireWire 800, Thunderbolt ו-Ethernet. (דגם ה-"27 כולל שתי יציאות Thunderbolt). בתחתית המסך תאתרו רמקולים נסתרים המופיעים לכל אורכו של המסך ובראשו תגלו מצלמת רשת ללכידת וידאו באיכות HD ומיקרופון מובנים.

לאחר שישרה קו עם כלל המחשבים המוצעים על ידה (פרט למחשב המקבוק הלבן), מחשבי האיימק נהנים אף הם מעיצוב אלומיניום אחיד וקשיח התואם באופן מושלם למקלדת והעכבר שעוצבו במיוחד עבורם.

סביבת מחשוב אלחוטית לחלוטין

צילום: יח"צ

בעבר השיקה אפל את מחשבי האיימק עם מקלדת ועכבר חוטיים אך אלו נדחקו לאחרונה לאחור וכעת מגיע המחשב יחד עם עכבר ומקלדת אלחוטיים. ההקרבה היחידה שגבה המהלך קשורה לעובדה שהמקלדת החוטית של אפל כללה חיבור USB שנועד לפצות על זה שאבד יחד עם החיבור שלה עצמה. מיקומו של החיבור קרוב כל כך לאזור ההקלדה היה אידיאלי ונוח במיוחד כי היה זמין ונגיש יותר מאלו המוצבים בגב המכשיר.

מכל מקום, אלו שיתעקשו לעשות שימוש דווקא במקלדת החוטית יוכלו לעשות כן, היא עדיין קיימת, רק שאיננה נחשבת יותר לסטנדרט המגיע יחד עם המוצר באריזתו המקורית.

המקלדת והעכבר שניהם מחוברים באופן אלחוטי על בסיס קישוריות בלוטות' שפועלת מצויין ומאפשרת לקבל חיווי על מצבם על גבי המסך.

על עכבר המג'יק קשה לנו להרעיף מחמאות. אפל מאז ומעולם התקשתה לייצר עכברים נוחים. הם תמיד היו מעוצבים להפליא אך בכל הקשור לפרקטיות הם נחלו ברוב המקרים כשלון חרוץ. המג'יק איננו שונה מהם. הוא ללא ספק הפריט היפה ביותר שתאתרו על שולחן העבודה שלכם אך ברגע שתניחו עליו את היד תבינו שיש לכך מחיר. התחושה, גם לאחר שימוש ארוך, היא שאפל התמקדה בעיצוב על חשבון הנוחות ועל כן הייתי מציע לבחון דווקא את השימוש במשטח המגע האופציונאלי שעשוי להוות אלטרנטיבה נוחה יותר.

מלבד החיבור האלחוטי הנוגע למקלדת ולעכבר (המבוסס על בלוטות'), נהנה האיימק גם משלל אנטנות פנימיות שנועדו לכרטיס הרשת הפנימי שלו. מאחר וכך הסביבה האלחוטית שמציע האיימק היא אבסולוטית לחלוטין (פרט לחיבור אל מקור המתח).

קשוח ועוצמתי

צילום: יח"צ

אפל נוהגת לרענן את ליין מחשבי האיימק פעמיים בשנה: בסתיו ובאביב. הרענון האביבי של ליין המחשבים המשולבים ראה אור לאחרונה בתחילת חודש מאי ועל כן רכישת מחשב חדש כעת עשויה להתגלות כמשתלמת מבחינת מחזור החיים של המוצר.

מחשבי האיימק זמינים בארבעה דגמים שונים המחולקים לשתי תצורות שונות המיוחסות לגודל המסך: הבסיסי: "21.5 והמתקדם: "27.

כלל המחשבים נהנים ממעבדים מרובעי ליבה של אינטל (i5 ו-i7) וממהירות הנעה בין 2.5GHz ל-3.1GHz, תלוי בדגם שתבחרו.

הדגם שקיבלנו לסקירה הוא הדגם הבסיסי והזול ביותר שמוצע בסדרת מחשבי האיימק, מדובר במחשב "21.5, בעל מעבד 2.5GHz וכונן קשיח בנפח 500GB. (שימו לב ששלושת הדגמים האחרים מגיעים כולם עם כונן קשיח בנפח 1 טרה בייטים).

מעבודה שוטפת עם המחשב ויחד עם נסיונות להכביד עליו כמה שניתן הן מבחינה גרפית והן מבחינת ביצועים הצליח ה-iMac להתמודד בקלות עם המשימות ובצורה שקטה להפליא.

החידושים בקולקציית 2011

צילום: יח"צ, מהיר מאוד, אבל נטול מוצרים תומכים

פרט לרענון החומרתי הנדרש שעבר ליין מחשבי האיימק שנועד לשמור עליהם בכושר מול המתחרים, קולקציית האביב שחשפה אפל בתחילת חודש מאי האחרון כלל מספר עדכונים קלים אך משמעותיים במיוחד.

מצלמת HD: אחרי עדכון ליין מחשבי המקבוק פרו שזכה למצלמת FaceTime איכותית יותר בחודש פברואר האחרון, עדכנה אפל גם את מצלמת הרשת של מחשבי האיימק ללכידת וידאו באיכות HD. המצלמה בהחלט מצליחה להציג יכולות מרשימות בשיחות וידאו, אלא שכאן גם חיבור הרשת שלכם רלוונטי לא פחות.

תקן ה-Thunderbolt: תקן ה-Thunderbolt (הידוע בשמו הקודם LightPeak הוא תוצר של קונספט שהגתה אפל והועבר לפיתוחה של אינטל. מדובר בתקן אופטי התומך בתעבורת מידע במהירות של עד 10Gbps (עד פי שניים מתקן ה-USB 3.0). הוא זול יותר, דק יותר ותומך במעבר נתונים בשני ערוצים באופן סימולטני (Full-Duplex). אפל חשפה את התקן החדש לראשונה באמצעות ליין מחשבי המקבוק פרו החדשים שהשיקה בפברואר האחרון והיא צפויה להרחיב אותו לכלל המחשבים מתוצרתה. אלא שמאחר והתקן חדש כל כך ואינו נתמך על ידי מרבית היצירניות בשוק המחשוב בשלב זה, קשה לאתר מכשירים העושים בו שימוש.

סוגיית המחיר

דגם האיימק הבסיסי והזול ביותר המוצע על ידי אפל נמכר בארץ תמורת 5,999 ש"ח על ידי חברת איידיגיטל, נציגת חברת אפל בישראל. בהתייחס לעובדה שמחשב האיימק מציע סביבת מחשוב מלאה: מסך "21.5, מחשב, מקלדת, עכבר, רמקולים, מצלמת רשת, מיקרופון ומערכת הפעלה, יתכן ומדובר במחיר משתלם מעט יותר. עם זאת בהשוואה אל עולם ה-PC אין ספק שמדובר במחיר גבוה ועל כן מהווה שיקול משמעותי ברכישת המחשב.

חסרון נוסף המאפיין את כלל מחשבי ה-All in One בכלל ואת מחשב האיימק בפרט הוא העובדה שלאחר מספר שנים הופכים אלו למחשבים מיושנים הכלואים בתוך מסך שהיינו שמחים להשתמש בו בעבור מחשב אחר ומתקדם יותר, אך לא יכולים.

לסיכום נוכל לציין כי בקרב מחשבי המק והם בלבד, גרסת האיימק הבסיסית היא ללא ספק אופציה טובה למי שמעוניין לרכוש מחשב מק חדש. מחשבי האיימק זכו לירידת מחירים הדרגתית בישראל ועומדים כעת על רף יחסית סביר אם כי מחירם הכללי בעולם נותר גבוה ביחס למחשב PC ברף הביצועים הנוכחי. עם זאת משתמשים מתקדמים יותר שיזדקקו לכוח מחשוב חזק יגלו שהמחיר הופך הרבה יותר אגרסיבי בשלושת הדגמים הנותרים ושם סוגיית המחיר הופכת למכרעת.

מפרט טכני

מסך: "21.5, רזולוציה: 1920X1080

מעבד: 2.5GHz Quad-Core Intel Core i5

זיכרון פנימי: 4GB

כונן קשיח: 500GB

כרטיס גרפי: AMD Radeon HD 6750M with 512MB

יציאות וחיבורים: 4 חיבורי USB בתקן 2.0, FireWire 800, Thunderbolt, Ethernet, שתי יציאות אודיו.

קישוריות: WiFi 802.11n ובלוטות' 2.1

כולל רמקולים, מיקרופון ומצלמת רשת באיכות HD מובנים, מגיע עם עכבר ומקלדת אלחוטיים.

מחיר: 5999 ש"ח

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

11 תגובות על ""iMac 21.5 חזק, מעוצב ויקר / סקירה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אבי
Guest

שתי טעויות ודעה פרטית:

ראשית, באיימק אין מסך LED אלא מסך IPS.
שנית, את מסך האיימק ניתן לחבר למחשב אחר ללא בעיה.
פעם זה באמת לא היה אפשרי, אבל חיבור ה-Mini Display Port הוא דו כיווני.
ראה קישור:
http://www.ehow.com/how_7405553_use-imac-21_5_inch-monitor-pc.html

דבר שלישי, אני חושב שהעכבר שמסופק עם המחשב הוא מצויין.
אני משתמש בעכבר הזה ממתי שהוא הגיע לארץ, ונהנה מכל רגע.

לגבי מחיר המחשב – בארה"ב המחיר של המחשב סביר לחלוטין, ואף נמוך מחלק ממתחריו.
בארץ באמת מדובר במחיר יקר.

שראל
Guest

מחשב ה IMAC הבסיסי הזה עולה בארה"ב 1100 דולר. שזה אומר בשקלים 3700 ש"ח.
האם יש סיבה טובה למה המחיר בארץ כמעט כפול מאשר בארה"ב?
האם IDIGITAL הנציגה ה"רישמית" של אפל אמורה למכור בכזה הפרש?
לא צריך לספר לי על עלות המע"מ הרווח הנדרש וכו'…

גלעד אבני
Guest

שמע, המחיר בארה"ב הוט טוב ויפה (אני רציני – משם קניתי את המקבוק פרו החדש שלי) אבל איידיגיטל מייבאים מאירופה. לכן תשווה את המחירים של הארץ למחירים באירופה ותראה אם זה הוגן או לא. אבל תמיד עדיף לקנות מק בארה"ב :)

גלעד אבני
Guest

שמע, המחיר בארה"ב הוט טוב ויפה (אני רציני – משם קניתי את המקבוק פרו החדש שלי) אבל איידיגיטל מייבאים מאירופה. לכן תשווה את המחירים של הארץ למחירים באירופה ותראה אם זה הוגן או לא. אבל תמיד עדיף לקנות מק בארה"ב :)

אריאל
Guest

המסך הוא בעל פנאל ips ותאורת led

אליהו
Guest

שיכנעת אותי!
הזמתי את הדגם שסוקר פה מאיידיגיטל!
סופסוף להפטר מהLG !
תודה.

שגיא
Guest

המחשב הבא שלי….

איגור
Guest

בא לי גם, אין איזה קופון לאיי מאק? חח

משהו
Guest

"תקן ה-Thunderbolt: תקן ה-Thunderbolt (הידוע בשמו הקודם LightPeak הוא תוצר של קונספט שהגתה אפל"line 102
Syntax ERROR

comment image

שי
Guest
האיימקים החדשים הם מחשבים ומעולים ובכלל יש לי רק מילים טובות על איכות המוצר והענות ללקוח של אפל. אבל! איי דיגיטל היא יבואן לא ראוי. הם חמדנים, איכות השירות שלהם היא באמת באמת, מתחת לכל ביקורת. זאת חברה של פשוט עלה לה השתן לראש, מרשים לעצמם לעשות בלקוחות הכפופים להם מה שהם רוצים. ד"א אני לא לקוח ביתי עם איימק אני עסק עם 3 מהמחשבים היקרים ביותר וגם לפטופים ואני לקוח שלהם הרבה לפני היתה איי דיגיטל ואני אומר לכם- אני לא קונה שם ואני לא פונה אליהם בקבלת שירות. יש בארץ ספקים מורשים של אפל שבהם המחירי המוצרים כפופים… Read more »
הדס
Guest

האם למישהו ידוע שהImac מתחמם מאחר שהמערכת הפעלה במסך יש חימום ישירות על הפנים?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: