יש דרך לאמת את זהות האדם שמשוחח איתכם ברשת, הכירו את I Am Real

איך תדע שניתן לסמוך על המארח שלך ב-Airbnb ואיך תדעי אם הגבר שפגשת באתר דייטינג לא משקר לגבי גילו האמיתי? פיתוח חדש יאפשר לפלטפורמות אינטרטניות לאמת את זהות המשתמשים. איך זה עובד?

מקור: I Am Real

מקור: I Am Real

בתחילת שנות האלפיים היו אלו הצ׳אטים, הפורומים והשיחות שהתנהלו באיי סי קיו אשר לעיתים הובילו למפגשים בעולם האמיתי, מה שלרוב היה מלווה בחשדות אודות אמינותו של האדם בצד השני של המסך. יצירת פרופיל משתמש מזויף ברשת היא פעולה פשוטה במיוחד, שכל אחד בעל מכשיר טלפון וחיבור לאינטרנט יכול לעשות, מה שיוצר גן עדן למתחזים. אפילו פייסבוק הודתה כי 83 מיליון מתוך המשתמשים ברשת החברתית הינם מזויפים, שהם למעלה מ-8% מכל הפרופילים הקיימים.

Wild Wild Web

I Am Real היא פלטפורמה חדשה, הפותחת בפני בעלי אתרים את האופציה לוודא את זהותם של המשתמשים שלהם באמצעות טכנולוגיות של סריקה ועיבוד מידע מרשתות חברתיות וכן אימות על בסיס ניתוח וידאו. האלגוריתמים שפותחו מאפשרים אימות בתוך שניות, וכך מגבירות באופן מוחלט את הבטחון של המשתמשים באתרים השונים, מה שמוביל להגדלת המסחר והאינטראקציה המתבצעת בהם. כל פלטפורמת אינטרנט המעוניינת לדעת האם משתמשיה אמיתיים או מזויפים, יכולה להתחבר לממשק התוכנה (API) בחינם (עד 100 משתמשים).

מנגנון האימות הראשון עובד על ידי יצירת Social ID, הצלבת מידע שנאסף באמצעות מדיה חברתית, בדומה לאיך שמנוע החיפוש של גוגל עובד; מה שגוגל עושה על מנת לדרג אתרים, הסטארטאפ הישראלי עושה על בני אדם. אמינותו של משתמש נקבעת על ידי הנוכחות החברתית שלו, כך שאם למשל האמינות של משתמש A כבר ידועה, ומשתמש B מחובר למשתמש A באמצעות הודעות, לייקים, תיוגים וכו׳, משתמש B ידורג גבוה יותר מבחינת אמינות, גם אם מדובר במעין הימור.

הדרך השניה לאימות מתבצעת באמצעות Video face validation – צילום סרטון וידאו במשך 10 שניות, ביחד עם ׳אתגר קולי׳; המשתמש יקבל קוד סודי, אותו עליו לציין בעודו מקליט את הסרטון הקצר. האלגוריתם החכם שהחברה פיתחה משווה את תוכן הוידאו לתווי הפנים של המשתמש, עד לרמה של בדיקת תנועות השפתיים והאם אלו תואמות למספר האישי שניתן לו. כך שנניח ומשתמש פתח פרופיל באתר היכרויות ושם תמונה של בראד פיט, יהיה עליו להשיג קובץ אודיו של פיט אומר בדיוק את אותו קוד סודי, עם תנועת שפתיים זהה באופן מושלם. מובן כי עבור המשתמש הטיפוסי מדובר בפעולה בלתי אפשרית, וזה בדיוק הרעיון, להקשות על המשתמשים ולמנוע מהם לזייף פרופילים.

תג יופיע ליד משתמש מאומת. מקור: צילום מסך, סרטון I Am Real

תג יופיע ליד משתמש מאומת. מקור: צילום מסך, סרטון I Am Real

שוחחתי עם נדב בנדק, יזם ומנכ״ל הסטארטאפ.

כמו גוגל, רק לאנשים

מה הוא הסטטוס של המוצר כרגע? ״המוצר החל להשתלב אצל הלקוחות הראשונים לפני כשנה (Beta). במהלך השנה הזו ביצענו שיפורים באלגוריתמיקה והמשכנו את המחקר הרשתי. במהלך השנה נחתמו חוזים עם לקוחות בעולם, לקוחות שמגיעים משלושה ורטיקלים: כלכלת השיתוף (Sharing Economy), אתרים פיננסיים (Fintech) כגון הלוואות כספים און ליין וביטקוין, וכן לקוחות שלהם אתרי דייטינג בעולם״.

״כעת אנו פותחים את ה-API שלנו לקהל הרחב כך שכל בעל פלטפורמה אינטרנטית יכול לשלב בקלות את הטכנולוגיה ולדעת שמשתמשיו הם אמיתיים. חשוב לציין שאנחנו לא טכנולוגיות ריגול – אנחנו לעולם לא נאמת משתמש שלא מעוניין להתאמת. לדוגמא – אם אתה משתמש שנרשם ל-Airbnb, אתה חייב להסכים לעבור את תהליך האימות כדי להוכיח ל-Airbnb שאתה אמיתי. לעולם זה לא יעשה מאחורי גב המשתמש. אנחנו מקבלים פניות מגופים גדולים כגון: Couchsurfing, Airbnb, Uber, Odesk, Prosper ועוד״.

מרבית המשתמשים הם עצלנים, מדוע שירצו להשקיע זמן בהליך שכזה? ״במהלך השנה גילינו תופעות מרתקות. בהתחלה, שנפגשנו עם משקיעים טרם הגיוס, הם העלו חשש לגבי החיכוך (Friction) שהפתרון יוצר עבור המשתמש (הכוונה לפעולה של ה-Facebook Connect) שהוא צריך לנקוט כדי לאמת את עצמו. אחרי ההטמעה אצל לקוחות, גילינו שלא רק שאין חיכוך עם המשתמש, אלא שהוא למעשה שלילי. גם אנשים שכבר היו בתוך האתרים ביקשו לעבור את תהליך האימות כדי לקבל את החותמת שהם אמיתיים.

לקוח באתר דייטינג למשל, שמופיע עליו “וי” שמאשר שהוא אמיתי, מקבל הרבה יותר פניות. גילינו גם כל מיני תופעות צדדיות – גילינו שאיכות המשתמשים המגיעים לאתר עולה, גילינו שיותר משתמשים נרשמים לאתרים שמכילים את פתרון האימות, ובאופן כללי מצאנו שתחושת הבטחון של המשתמש במערכת גדלה. גילינו הרבה תופעות חיוביות שבכלל לא צפינו אותן״.

תהליך אימות הוידאו. מקור: I Am Real

תהליך אימות הוידאו. מקור: I Am Real

בטוח שיש לכם תחרות בשוק. ״המתחרה שלנו היא חברת בשם סוקיור. הטכנולוגיה שלנו יותר טובה בכך שאחוז הגילוי שלה טוב יותר – שזה עושה את כל ההבדל. החסרון אל מול המתחרה הוא שהיא נמצאת בניו יורק, בעוד שאנחנו צמחנו בישראל. הם קרובים יותר לשוק היעד, אבל לנו יש טכנולוגיה יותר טובה. ישראל היא מקום נפלא בכל הקשור לאנשים המתמחים ב-Machine Learning, ואנחנו מתכוונים לנצל את היתרון הזה.״

מה לגבי המודל העסקי שלכם? ״אנחו מוכרים את ה-API שלנו. כל גוף שרוצה לאמת את משתמשיו, משלם לפי נפח פעילות, סכום שלא עולה על דולר למשתמש. דוגמא ללקוח ישראלי הוא אתר הדייטינג “נפגשים” שמכיל קרוב ל-150 אלף משתמשים (מספר גדול ביחס לגודלה של ישראל). דוגמא ללקוח מחו”ל הוא גוף הלוואות און ליין בסינגפור. במאגרי המידע שלנו יש קרוב למליון זהויות.

מה עם המשתמש הפרטי?

שאלתי את בנדק אודות משתמשים פרטיים אשר יהיו מעוניינים לאמת זהותם של אנשים שונים עימם מתכתבים, עומדים להיפגש לדייט ראשון או למכור להם את האופנוע. בתגובה ענה לי כי הרעיון לחלוטין נמצא על הפרק ומתוכנן להימצא לכך פתרון בהמשך. כך שאם למשל אתכתב עם מישהו וארצה לרכוש ממנו רהיט וינטאג׳ מסוים שעולה לא מעט כסף, אוכל לבקש ממנו שיוכיח לי את אמינותו באמצעות שליחת לינק לעשות זאת.

מה הן התוכניות להמשך? ״על הפרק הגיוס הבא והגדלת מאגר הלקוחות. אנו יוצאים לכנס בארה״ב בשבוע הבא, שם מקווים להגיע ללקוחות גדולים יותר״.

נכון לשלב זה ההתמקדות של החברה היא רק בפייסבוק אך על הפרק הטמעת השירות גם עם לינקדאין ובעתיד עם רשתות חברתיות נוספות. I Am Real נוסדה בשנת 2013 על ידי נדב בנדק ושמוליק פריימס ביחד עם המשקיע רוני פלג. כמו כן, עד כה השלימה החברה סבב גיוס ראשון (סיד) בסכום הקרוב למיליון דולר מ-VLX ובתמיכת המדען הראשי.

סרטון – I Am Real

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

5 תגובות על "יש דרך לאמת את זהות האדם שמשוחח איתכם ברשת, הכירו את I Am Real"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דג ברשת
Guest

ואם האדם/אשה לא פעיל ברשתות חברתיות, ולא בלינקדין – אז הוא לא אמין?
משהו לקוי בשיטה שמציעים. יש הרבה שמסיבות שונות אינם פעילים ברשתות והם דווקא מהיותר אמינים שיש.

גיא
Guest

אני בכל זאת מאמין שהסטארט הזה לא מבסס את כל שיטת הדירוג שלו על הפעילות של אדם מסוים ברשת חברתית. מה שכן אסור היום לשכוח זה שכמות האנשים שאין עליהם היום מידע ברשת האינטרנט היא אפסית. גם אם זה לא רשתות חברתיות, חיפוש קצר בגוגל כמעט תמיד יניב תוצאות אשר קשורות לאדם מסוים.

Guest
Guest

פסיכי,פסיכי,פסיכי.
בעתיד החברות יצטרכו לעבוד קשה כדי למכור לנו מוצרים שיהיו שווים את אובדן הפרטיות,או שלא.

שלומי
Guest

לפני כמה שבועות ראיתי דמו של החברה הזאת וזה היה מטורף, האלגוריתם שלהם פיצח בתוך שניות בדיוק מי אמיתי ומי לא כולל נסיונות של זייפנים מתוחכמים… אבל לדעתי לגוגל ופייסבוק בטח יש בעצמם לא מעט מידע ותחכום לזהות כל מיני זייפנים וגנבי זהויות וכולירות למיניהם שמזהמים בדואר זבל ומנתבים טראפיק לאתרים של עצמם או סתם נהנים לעבוד על אנשים…

שמיר
Guest

כלומר אם אינני משתמש של פייסבוק (וגם לא אהיה), אינני אמיתי?! אתם אמיתיים??

wpDiscuz

תגיות לכתבה: