אז איך בדיוק נפתח את הסמארטפון שלנו בשנים הקרובות?

כולנו משתמשים בהם באופן טבעי, אבל מנגנוני ההגנה על המכשירים שלנו עוברים שינויים מהותיים כל שנה, מי מהם יהיה הלהיט הבא?

תמונה: Apple

במשך לא מעט שנים רובנו התרגלנו שהסמארטפונים שלנו נמצאים ללא כל הגנה מפני זרים שיניחו את ידיהם על המכשיר. במחקר שאפל ערכה בשנת 2013, החברה גילתה נתון מדאיג למדי: כ-50% מהמשתמשים כלל לא עושים שימוש בקוד גישה או דפוס שהוא כדי להגן על המכשירים שלהם. כלומר, ביום הדין בו תשכחו את הסמארטפון שלכם על שולחן, בחדר הכושר, או אפילו במקרה של פריצה לאוטו, כל קולגה נודניקית מהמשרד במקרה הטוב, או גנב במקרה הרע, יוכל לעשות בטלפון שלכם כשלהם. וכשאנחנו חושבים על זה, הסמארטפון שלנו הוא כמו היומן האישי המודרני שלנו, הוא מכיל את כל הסודות, ההתכתבויות, המיילים מהעבודה, תמונות אינטימיות ולפעמים אפילו נכסים כלכליים שונים. לא להגן עליו בסיסמה שקול כמעט ללא לנעול את הבית. אתם פשוט מחכים לאסון שיתרחש. מאז, עולם אבטחת הסמארטפונים עבר לא מעט שינויים, וכמעט כולנו מגנים על המכשיר שלנו בדרך אחת או אחרת, אבל מי מהן תהפוך להיות הסטנדרט הבא?

טביעת אצבע

תמונה: Apple

מאז הימים בהם לא הגנו על המכשיר שלנו, אפל הציגה את ה-Touch ID, מנגנון טביעת האצבע שמאפשר לפתוח את נעילת המכשיר באמצעות טביעת האצבע של המשתמש, ובכך מחליף את הצורך בקוד גישה, שרבים לא טרחו להפעיל כלל. זוהי לא הייתה הפעם הראשונה בה הוטמע מנגנון טביעת אצבע, אבל גם שונאי אפל הגדולים ביותר יודעים שכאשר אפל נכנסת לשוק כלשהו, כל השאר באות בעקבותיה. ואכן מאז Touch ID כל חברה הציגה את מנגנון טביעת האצבע שלה, כשהן הופכות אותו למהיר יותר, מדויק יותר ולעיתים אפילו ורסטילי יותר.

לאחר זמן מה, בעוד היצרניות חיפשו דרכים חדשות להיפטר מכפתור בית פיזי, חיישן טביעת האצבע מצא מקום חדש בגב המכשיר, ויצר לא מעט ויכוחים ברחבי הרשת: חלק חושבים שעדיף שחיישן טביעת האצבע יהיה בקדמת המכשיר, כדי שנוכל להשתמש בו גם כשהמכשיר מונח על השולחן, כלומר, רוב היום אם אתה בעבודה משרדית. זאת בעוד שחלק חושב שאולי עדיף שהוא יהיה בגב המכשיר, כיוון שהאצבע נוחתת שם באופן כמעט טבעי כשמרימים את המכשיר או מוציאים אותו מהכיס. עד היום מדובר בעניין של העדפה אישית של כל משתמש.

הפתרון, ככל הנראה, יהיה איפשהו באמצע. לפי הדיווחים ברשת, כל היצרניות כמעט יצאו במרוץ להטמיע את חיישן טביעת האצבע אל מתחת למסך. הראשונה להצליח הייתה חברת סינפטיקס שיצרה חיישן אשר מוטמע מתחת למסך, ובעצם המסך מאיר את האצבע שלכם ומאפשר לחיישן לאמת את הטביעה. היצרנית הראשונה שהצליחה לייצר מכשיר קונספט עם החיישן החדש, היא Vivo שבהתחלה הציגה מכשיר שבו החיישן מוטמע ממש במיקום של כפתור הבית, אך בתערוכת MWC טרפה שוב את כל הקלפים, כשהציגה מכשיר ששליש מהמסך שלו הוא עם החיישן המדובר. כלומר, אתם יכולים להשתמש במכשיר בצורה כמעט חופשית, וברגע שתגעו במסך, המכשיר יזהה שמדובר בכם. החברה גם הצהירה שהיא מתכננת להציג מכשיר שבו כל המסך יוכל לשמש כשטח לקריאת טביעת האצבע. זוהי אולי צורת השימוש הטבעית ביותר במכשיר ודרך הזיהוי האופטימלית, וכזו שככל הנראה אפילו לא תושפע מאצבעות רטובות או מלוכלכות. אל תתפלאו אם תראו חיישן שכזה מופיע בשנים הקרובות גם במכשירי דגל דוגמת הגלקסי, האייפון ושאר החברים.

פנים

תמונה: Apple

במהלך השנים יצרניות ניסו להוסיף אפשרות לזיהוי פנים. הרי הרעיון הוא די פשוט. כשאנחנו משתמשים במכשיר, אנחנו מסתכלים עליו, לכן מן המתבקש שנשתמש בנכס שלנו כדי לפתוח את המכשיר. ניסיונות מעט כושלים של יצרניות גדולות כמו סמסונג הסתכמו במנגנונים שצריך לקרב לעין כמו בבדיקת ראייה כדי לאמת את רשתית העין, או כאלו שניתן לעקוף עם תמונה מודפסת של בעל המכשיר. בשתי מילים? לא להיט.

נכון לעכשיו, השחקנית שעושה זאת טוב מכולן היא כמובן אפל. אפל נכנסה לשוק זיהוי הפנים בכל הכוח כשהציגה את ה-Face ID עם ה-iPhone X, ועשויה להפטר מ-Touch ID גם בדגמים ובמכשירים הבאים שלה, ובכך להפוך את זיהוי הפנים לסטנדרט במכשיריה. הטכנולוגיה עוד לא מושלמת: בעת שימוש באיזור עם קרינת שמש חזקה, החיישנים פשוט לא מצליחים לאמת את זהות המשתמש, והוא נאלץ להשתמש בקוד. ממש כמו בימי הביניים (או לפני חמש שנים). בנוסף, לא מעט דיווחים טוענים כי Face ID מתקשה להבחין בין תאומים, בני משפחה ועוד. כך שהיא אולי מגנה עליכם מפני פורצים שיקחו לכם את המכשיר, אבל לא מפני האחים האכזריים שלכם.

אחת המגבלות העיקריות של זיהוי פנים היא העובדה שהפונקציה לא פועלת בצורה חלקה כל העת, בניגוד לחיישני טביעות אצבע, שלהוציא מקרים בהם האצבע רטובה או מלוכלכת לחלוטין, עובדים לרוב בצורה די חלקה. ברגע שהטכנולוגיה לא עובדת ב-90% מהמקרים, הצרכנים לא מאמצים אותה בתור סטנדרט. בנוסף, משתמשים רבים מתלוננים כי מנגנוני זיהוי הפנים לא מצליחים לאשר את פני המשתמש כשהם מונחים על שולחן והמשתמש רק רוצה לפתוח את המכשיר בדיסקרטיות מבלי למקם את פניו ממש אל מול המכשיר. עם מנגנון טביעת אצבע, אתם יכולים להניח בדיסקרטיות את האצבע על החיישן ולפתוח את המכשיר בלי יותר מדי פעולות. עם מנגנון זיהוי פנים, צריך כבר "להסתכל" אל המכשיר ולקרב את הפנים מספיק אליו במידת הצורך.

עם כל הבעיות, אפל היא היצרנית הקרובה ביותר לשלמות כרגע גם מבחינת אבטחה, וגם מבחינת שימושיות. וכמו תמיד, ברגע שאפל נכנסת לשוק כלשהו, היא לא ראשונה לרוב, אבל היא זו שתגרום לכל המתחרות שלה לעבוד פי שניים קשה כדי לתת ערך מוסף ומוצר טוב יותר משלה. מה שאומר שאנו צפויים לראות פיתוחים מעניינים בתחום, כמו שראינו עם Touch ID ומנגנוני טביעת האצבע. רוב הסיכויים שעוד כמה שנים אסתכל על הכתבה הזו, ולא אבין איך הטלתי ולו שמינית של ספק בטכנולוגיית זיהוי הפנים שהפכה להיות מושלמת תוך שנים ספורות, ואני לא יכול לחכות ולראות מי יצליח ליצור את ה-Touch ID של טכנולוגיית זיהוי הפנים.

קול

מקור: גוגל

בזכות ההתקדמות האדירה בעולם העוזרות הקוליות, גם הקול שלנו יכול לשמש לפתיחת המכשיר, כאשר קריאת "אוקיי, גוגל" או "היי, סירי" בקולכם יכולה לחסוך זיהוי באמצעות טביעת אצבע. עם זאת, זוהי ככל הנראה האופציה הכי פחות מומלצת מבין כל אפשרויות האבטחה על גבי המכשיר, כיוון שגם מישהו עם גוון קול דומה לשלכם עלול להצליח לקבל גישה למכשיר. בניגוד למנגנון טביעת אצבע או אפילו זיהוי פנים, אפילו גוגל מזהירה מפני שימוש באופציה זו. אני לא בטוח שיש עוד הרבה מקום לשיפור בקרב מנגנוני זיהוי הקול, לפחות לא כזה שיאפשר יצירת חתימה קולית ייחודית לכל משתמש ומשתמש.

אחת האפשרויות היחידות שיכולות לסייע לטכנולוגיה הזו להיות יותר אישית ומעט יותר בטוחה, היא שכל היצרניות יאפשרו שימוש ב"מילים חמות" מותאמות אישית. במקום שכל משתמשי האנדרואיד במשרד יגידו "אוקיי, גוגל" וידליקו את המכשירים של כולם (או כמו שקרה עם הפרסומת של ברגר קינג), אם לכל אחד מאיתנו תהיה פקודה אחרת להפעלת העוזרת הקולית, נגרום לעוד שלב שיקשה על פריצה. דיווחים אחרונים ברשת מראים כי גוגל בוחנת את האפשרות לשימוש במילים חמות מותאמות אישית, אבל אני חייב להודות שאני לא מאמין שאף אחת מהיצרניות המרכזיות יוותרו על תענוג המיתוג וחווית המשתמש האחידה שקיימת במילים החמות הקיימות.

מה הלאה?

תמונה: handy cc 3.0

עכשיו כשלא מעט טכנולוגיות חדשות הוצגו, נשאלת השאלה מי היא הטכנולוגיה שתהפוך לסטנדרט הבא, והאם יש צורך בשינוי טכנולוגי דראסטי כל כך?

בסופו של דבר, אנחנו, הצרכנים, נשתמש במה שהופך להיות הכי נוח. כשלא היה לנו נוח להשתמש בקוד גישה, כמעט חצי מאיתנו לא השתמשו בו, מאז רובנו משתמשים במנגנוני טביעת אצבע, כי זה אינטואיטיבי ונוח. בשנים הקרובות אנחנו נראה בעיקר התקדמות והתמקדות בתחום זיהוי הפנים, שצפוי להוביל את השוק בשנים הקרובות. במקביל, אנחנו רואים את המאמצים, בעיקר מצד היצרניות הסיניות, להציג מכשירי קונספט עם חיישן טביעת אצבע מתחת למסך, כך שאנחנו עשויים לראות גם מכשירי דגל שיעשו שימוש בטכנולוגיה הזו כשהיא תהיה בשלה לחלוטין, ובכך נפטר לחלוטין גם מכפתור הבית, ואפילו מחיישן טביעת האצבע בגב המכשיר.

אם הייתי צריך לנחש, הייתי אומר שרוב הסיכויים שאף אחת מהאפשרויות לא תהפוך לסטנדרט המוביל של התעשיה, אלא שנראה את כל אחת מהאפשרויות משתכללת בפני עצמה, ואת היצרניות מציעות את השילוש הקדוש הזה ביחד, והלקוחות הם אלה שיבחרו מהי האפשרות המועדפת עליהם. או שאולי תגיע יצרנית סינית ותמצאי זיהוי על בסיס חום גוף, לכו תדעו.

מה דעתכם? מהו אמצעי האבטחה האהוב עליכם בסמארטפונים?

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

7 תגובות על "אז איך בדיוק נפתח את הסמארטפון שלנו בשנים הקרובות?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
תוהה
Guest

מה הקשר של הבחורה העירומה לכתבה?

מוישה
Guest

על מה אתה מדבר לעזאזל?

Some1
Guest

זה מהפרסומת לאייפון X מהחלק על face ID

מוישה
Guest

הזיהוי הקולי אצל bixby מתבצע אך ורק במילים מותאמות אישית

אוריין
Guest

אני מוחה!!!! עד כמה שידוע לי, Microsoft היא הראשונה להטמיע זיהוי רשתית, בתחילה במחשבים ומהר מאוד בסמארטפונים, ועובדת בהחלט לא רע. היא הייתה הרבה הרבה לפני ה7 נוט ז"ל, וודאי לפני אפל.

אני
Guest

לפתיחת המכשיר נצטרך לירוק עליו ותוך 0.2 שניות הוא יבצע בדיקת DNA לאימות משתמש.

לירון
Guest

אולי יספיק לנשוף על הטלפון
https://arxiv.org/abs/1712.00171

wpDiscuz

תגיות לכתבה: