האם וכיצד האייפאד ישפיע על תעשיית ה-IT?

האם האייפאד יגרום לכל העובדים בארגון לקרוא ספרים, לשחק במשחקים ולגלוש באינטרנט כל היום? סביר להניח שלא יותר מהכמות שהם עשו זאת עד היום. מצד שני, למכשיר יש פוטנציאל משמעותי לשיפור חוויית העבודה של משתמשים ניידים, אשר מהווים חלק הולך וגדל מכוח העבודה של היום. אז כיצד באמת ישפיע האייפאד על תעשיית ה-IT?

אין שום ספק שאחד הטרנדים החמים בשנים האחרונות הוא מחשוב נייד. כוח העבודה הנייד בארגונים רק הולך וגדל והצורך של העובדים בגישה למידע מכל מקום ובכל צורה הוא אחד מהאמצעים המשמעותיים להגדלת הפרודקטיביות של העובדים והרווחיות של החברה (באופן פוטנציאלי לפחות).

כיצד ישפיע האייפאד על התעשייה?

כאשר שמענו לראשונה על האייפאד, חשבנו שכניסה של המכשיר החדש לארגון תגרום לירידה משמעותית בפרודקטיביות של העובדים ותביא את כולנו להתעסק כל היום ברשתות חברתיות, משחקים ושאר ירקות. אחרי שנרגענו קצת, הבנו שכמעט כל מה שקיים באייפאד, היה קיים כבר מזמן גם במכשירי האייפון, אמנם בצורה קטנה יותר אך עדיין קיים, ולפיכך אין לנו יותר מדי מה לדאוג.

ככל שהזמן התקדם, התחלנו להבין כי לאייפאד אפילו יש פוטנציאל כמכשיר ארגוני ועסקי ואפילו כפלטפורמת מחשוב ניידת לכל דבר בדומה למחשבי טאבלט אחרים שכבר התחילו להיכנס לארגונים (בקצב איטי במיוחד).

אז מה כבר נוכל לעשות איתו בארגון?

לקרוא ספרים, לשחק בפייסבוק ולשמוע מוזיקה. חוץ מזה, תוכלו להנות מגישה חופשית למיילים מאחר והאייפאד, בדומה לאייפון מעל גרסה 2.0 יתמוך בצורה כמעט מלאה ב-Active-Sync (המאפשר לסנכרן את הדואר, לוח השנה ואנשי הקשר בין המכשיר לשרת ה-Exchange הארגוני) כולל תמיכה ב-Remote-Wipe (המאפשרת למחוק את תכולת המכשיר במקרה של אובדן). כמו כן, תהיה תמיכה מלאה בכל הקשור להגדרות ה-Policy של הסנכרון ותמיכה ב-VPN בדומה לאלו הקיימים כיום עבור מכשיר האייפון.

אלו מכם הנמצאים בדרכים כל היום ומעבירים מצגות ללקוחות, יוכלו למצוא באייפאד גם את האפשרות להציג ואפילו ליצור מצגות בסיסיות. אפל השיקה גרסה מיוחדת של iWork, חבילת היישומים המשרדיים של Mac OS, המיועדת לעבודה על פלטפורמת האייפאד וכוללת אפליקציה לעיבוד תמלילים, אפליקציה לגיליונות אלקטרוניים ואפליקציה למצגות (KeyNote). חשוב לציין שמכשיר אין יציאת VGA סטנדרטית כך שלחבר אותו למקרן יצרוך תוספת של מתאם מיוחד וגם אז, אלא אם יש לכם מערכת חיבור תצוגה אלחוטית, סביר להניח שלא תוכלו “לטייל” בחדר עם האייפאד ביד ולהציג את המצגת בצורה נוחה.

מעבר לכל הדברים הבסיסיים, סיטריקס הודיעה השבוע על שחרור ה-Citrix Reciever בגרסת האייפאד, אשר תאפשר לכם להפעיל כל אפליקציה שתרצו על-גבי המכשיר החדש. חשוב לציין כי רוב האפליקציות בהם משתמש הארגון אינן בנויות לממשק המגע של האייפאד, אך בסרטוני ההדגמה שפרסמה סיטריקס, ניתן לראות כמה דברים נחמדים בהחלט.

סרטון הדגמה קצר של האפליקציה של סיטריקס למכשיר אייפאד

האם ה-IT בחברה יוכל לתמוך באייפאד כמו שצריך?

אחת הטענות הגדולות בנוגע למכשיר היא שמכיוון שלעובדי ה-IT בחברה לא תהיה גישת SSH למכשירים או אפילו Remote Desktop, לארגון יהיה קשה מאוד לספק תמיכה למכשירים וכתוצאה מכך, הפרודקטיביות של עובדי ה-IT (אשר יצטרכו לטפל ידנית בבעיות) תרד משמעותית.

לדעתנו, אין הרבה אמת בטענה הזאת. הניסיון שלי מצביע על כך שהרוב הגדול של הבעיות המגיעות למרכז התמיכה בנוגע לאייפון מתרכזות בנושא של החלפת סיסמאות. מאחר והמכשיר לא תומך ב-Kerberos, כאשר פג התוקף של סיסמא המשתמש, הוא לא יכול להחליף אותה באמצעות המכשיר וגם לאחר שהוא מחליף אותה באמצעות מחשב, הוא עדיין צריך להחליף את הסיסמא בהגדרות הסנכרון של המייל באופן ידני. אין ספק שזה קצת מעצבן, אבל בהתחשב בעובדה ש-90% מהבעיות האחרות נפתרות באמצעות אתחול פשוט של המכשיר, אין יותר מדי מה לדאוג.

ההשפעה האמיתית של הכנסת האייפאד לארגון

נראה כי ההשפעה המרכזית של הכנסת מכשיר דוגמת האייפאד לארגון תהיה הצורך בשטח אחסון גדול יותר. אם משתמשי מחשב רגילים (בין אם מדובר בחלונות, או כל מערכת הפעלה אחרת) היו מסתדרים עם הגבלות פשוטות על נפח תיבת הדואר על-ידי יצירת קובץ אחסון מקומי (דוגמת PST) למיילים, הרי שמשתמשי האייפאד לא יוכלו לעשות זאת, מה שיגרור את המשתמשים לחריגה מהנפח המקסימלי באופן די תדיר, עד למצב ששווה אולי לשקול מראש להגדיל את נפח התיבה המקסימלי עבור משתמשי אייפאד.

לא פחות חשובה היא ההשפעה על מערכת סינון הדואר. מעטים היום הארגונים בארץ ובעולם אשר עדיין מסתמכים על סינון דואר ברמת ה-Client ואינם מחזיקים פתרון ארגוני כלשהו לסינון הדואר בשרת או ב-Gateway. אף על פי כן, ראוי לציין כי מאחר ולאייפאד אין פתרון סינון דואר שכזה, במידה ואתם שוקלים לאפשר כניסה של מכשירים כאלו לארגון, רצוי שתוודאו כי הספאם המגיע לארגון שלכם נעצר בכניסה ולא מסתמך על מנגנוים כלשהו בתחנות הקצה.

בדומה לאייפון, לאייפאד אין מערכת ניהול קבצים מקומית ולפיכך יהיה צורך דחוף למדי בסנכרון שוטף של תכני עבודה (דוגמת מסמכים, גיליונות אלקטרוניים ומצגות) בין המכשיר לבין שרת אחסון כלשהו ברשת. מצד שני, אפשר ואף רצוי להסתכל על העניין כיתרון משמעותי שכן בשנים האחרונות כולנו מנסים לגרום לעובדים לשמור את המסמכים שלהם ברשת ולא בספריית המסמכים על המחשב המקומי.

אבטחת מידע

אחד הדברים שארגונים המחליטים להכניס את האייפאד לשימוש יצטרכו לקחת בחשבון הוא נושא אבטחת המידע של המכשיר. אם עד כה התייחסו לאייפון בתור רפרנט ליכולות ולשימושים של האייפאד, הרי שכן קיים הבדל מהותי. האייפאד אינו רק כלי צריך של מידע, הוא יכול גם ליצור ולערוך מידע, מה שיוצר נקודה נוספת שצריך להבין כיצד לאבטח אותה כראוי. מאחר ונכון לרגע זה עדיין אין פתרון להצפנת המכשירים (ולא ידוע אם אפל בכלל מתכננת משהו בסגנון), אז אבטחת המכשיר תצטרך להעשות ברמת השרת ה-Policy המוגדר למכשיר (באמצעות Active-Sync). חשוב לציין כי זוהי אינה בעייה של האייפאד בלבד, אלא בעייה של כל מחשב נייד, אך במקרה של האייפאד, השוני הבפלטפורמה והחוסר בנגישות ניהולית עלול להיות גורם המגביר את רמת הסיכון.

כמה מחשבות לסיכום

נראה כי אחרי הכל, האייפאד לא יהרוס לנו את הארגון, אבל גם לא יהיה המשיח שיציל אותו. הוא בסף הכל עוד סוג של מחשב נייד, המתבסס על מערכת הפעלה ופלטפורמה שאנחנו קצת פחות מכירים. במידה והארגון שלכם כבר תומך באייפונים, סביר להניח שלא תתקלו באתגרים מיוחדים בהכנסת המכשיר החדש לארגון. אף על פי כן, כמו שציינתי מוקדם יותר ובדומה לכל מכשיר חדש שנכנס לארגון, חשוב להכיר אותו כמו שצריך ולהגדיר מדיניות ארגונית מתאימה לשימוש נכון ומאובטח.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

6 תגובות על "האם וכיצד האייפאד ישפיע על תעשיית ה-IT?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלו גור-אריה
Guest

היתה לי שיחה ארוכה אודות הנושא בו עוסק פוסט זה עם אדם שאני מעריך את הפרספקטיבה שלו המבוססת על טונות של נסיון בתחומים של הערכת סיכויים של טכנולוגיות חדשות. הוא גורס שבאמצעות ה-Ipad, חברת Apple מנסה לרקוד בבת אחת על כל כך הרבה חתונות שונות, עד כדי קיום סיכוי ממשי לנפילה בין כולן. לא ירדתי איתו לפרטים בנוגע לקו המחשבה הזה שלו אך לצערי לא יכלתי גם להצביע על שום דבר שמפריך הנחה כזו ברמת בטחון גבוהה

trackback

[…] This post was mentioned on Twitter by Newsgeek Israel. Newsgeek Israel said: RT @bizgeek: פוסט חדש: האם וכיצד האייפאד ישפיע על תעשיית ה-IT? http://bit.ly/9Up6RL […]

trackback

[…] האם האייפאד יגרום לכל העובדים בארגון לקרוא ספרים, לשחק במשחקים ולגלוש באינטרנט כל היום? סביר להניח שלא יותר מהכמות שהם עשו זאת עד היום. מצד שני, למכשיר יש פוטנציאל משמעותי לשיפור חוויית העבודה של משתמשים ניידים, אשר מהווים חלק הולך וגדל מכוח העבודה של היום. אז כיצד באמת ישפיע האייפאד על תעשיית ה-IT? לפוסט המלא […]

ניב
Guest

אין לאייפאד שום משמעות מבחינת IT, לא לטוב, לא לרע, לא לבכלל. אגב לדעתי גם לאייפון לא היתה במיוחד, אולי זה קצת דחף יותר פתיחה של דואר ארגוני החוצה למכשירי סמארטפון, אבל בארגונים שמכבדים את עצמם גם זה היה קיים כבר קודם.

גלעד
Guest

במידה והקוריר של מיקרוסופט יצא ויראה כמו שמציגים בסרטון הקונספט אני לא רואה כל סיבה שאירגון יבחר להשתמש באיפאד.
בכל אופן אני לא מבין מה ההייפ המוגזם סביב המוצר הזה, אם אתם ריצים לראות מוצר יפה תנו הצצה לזה – http://www.youtube.com/watch?v=pFQWc79TYcU

דניאל
Guest

ועכשיו עברו שמונה חודשים ואתם צריכים לבלוע את מילותכם
אין מיקרוסופט טבלת ופון 7 לא מתקרב למתחריו
ואפל אם האייפון, אייפד נכנסו חזק באירגונים באירופה ואמריקה לפחות ואפילו המק מתחיל לצבור תאוצה.
 

wpDiscuz

תגיות לכתבה: