ה-Hover Camera Passport הוא רחפן סלפי מתקפל ששוקל כמו סמארטפון [סקירה]

עם משקל נוצה, להבים מכוסים וזיהוי פנים ואובייקטים לצד יכולות מעקב, ה-Hover Camera Passport הוא רחפן הסלפי הראשון שמספק את הסחורה. הסתובבנו איתו שבוע בתל אביב וחזרנו עם לא מעט מסקנות

פשוט ללחוץ על כפתור והוא ירחף באותה נקודה באוויר (צילום: גיקטיים)

לפני כשנה חשפה חברה סינית בשם Zero Zero Robotics מוצר חדש ומהפכני שטרם נראה קודם לכן. היה זה רחפן קטן, קל משקל ומתקפל, כזה שניתן לשלוף מהתיק ולהפעיל תוך שניות ועם כל כך הרבה פיצ׳רים מתקדמים עד שרבים העריכו כי מדובר בקונספט בלבד ולא במוצר ממשי. המוצר שנחשף לראשונה באפריל 2016 הגיע לחנויות רק בשלב מאוחר יותר ואומץ באופן רשמי אפילו על ידי רשת החנויות של אפל, שם הוא נמכר עד היום. בניגוד לדור הרחפנים הקודם, שהתאפיין במשקל רב, תפעול מסורבל ושליטה מעיקה – כאן כבר מדובר ברחפן ידידותי למדי שלא מצריך ידע נרחב או התנסות ארוכה. אלא שכמו אחיו הרחפנים האחרים, הוא עדיין לא חף מבעיות.

להציב באוויר וללחוץ על כפתור

על מנת להפעיל את ה-Passport כל שעליכם לעשות הוא להציב אותו בנקודה מסוימת באוויר וללחוץ על כפתור. זהו, בזה זה בערך מסתכם. הרחפן יתייצב ויעמוד במקום ותוכלו לתפעל אותו באמצעות מחוות ידיים פשוטה (למשל בסימון V עם האצבעות הוא יצלם אתכם). ברגע שתרצו לכבות אותו, תוכלו לגשת אליו, לאחוז בו קלות וללחוץ על הכפתור והוא יכבה.

עד כאן השימוש הבסיסי ב-Passport – עבור החלק המעניין יותר תאלצו להוריד את האפליקציה שלו. האפליקציה המותאמת למכשיר זמינה למשתמשי iOS ואנדרואיד ועברה לאחרונה מתיחת פנים שהפכה אותה לידידותית במיוחד. באמצעות האפליקציה תוכלו לשלוט על המכשיר באופן ידני, אבל גם להפעיל פיצ׳רים מתקדמים ומפתיעים למדי עבור רחפן קטן שכזה.

ממש קל, גם לתפעול (צילום: גיקטיים)

צילום וידאו מעגלי סביבכם (Orbit)

מדובר כנראה בפיצ׳ר המלהיב ביותר שמציע ה-Passport. אחרי שתציבו אותו בגובה המועדף עליכם, תוכלו “ללכוד” עם המצלמה שלו אדם מסוים במרחב והרחפן יחוג סביבו ויצלם אותו מסביב. בסיום הפעולה ניתן להעביר את התוצרים מהרחפן ישירות לסמארטפון, באופן אלחוטי כמובן, אלא שה-Passport יודע לייצר באופן אוטומטי סרטונים באורך 10 שניות, ערוכים, כולל מוזיקה וחיתוכים אוטומטיים, לאלו מכם שלא רוצים להתעסק יותר מדי עם קטעי הווידאו ומעדיפים משהו מוגמר.

פיצ׳ר נוסף שמציע הרחפן הוא צילום ב-360°. הכוונה היא למצב שבו הוא נותר סטטי במקום, אך מסתובב לאיטו ומצלם בווידאו את כל המרחב שסביבו. זה פיצ’ר נחמד כשרוצים ללכוד וידאו שמעניק תחושה אמיתית ורחבה יותר של המקום שבו אנו נמצאים.

מודים, זה מלהיב בהתחלה אבל אז הופך למעט קריפי. עם זאת, אין ספק שמדובר בפיצ׳ר שימושי למדי שגם מייצר את קטעי הווידאו המוצלחים ביותר. גם כאן יידע הרחפן לזהות אתכם וברגע שתגדירו למצלמה להתביית על אובייקט, הוא ילווה אותו וידאג לשמור על מרחק קבוע ממנו. יצאנו למספר ריצות והופתענו מיכולות המעקב של ה-Passport אלא שאז גם גילנו את אחת מנקודות החולשה שלו.

צאו לריצה, רכבו על אופניים – הוא יעקוב אחריכם

אם תרוצו בסביבה ״סטרילית״, כלומר לא עמוסה בהרבה אנשים, הוא יעקוב אחריכם בדיוק מופתי. אבל  ל-Passport יש הפרעת קשב וריכוז ולעיתים אלמנטים אחרים שנמצאים במרחב מוצאים חן בעיניו קצת יותר מהגב שלכם. באחד הנסיונות שלנו לרוץ בנווה צדק למשל היה אדם סקרן שתהה על החפץ המעופף שמלווה אותנו ונראה שהסקרנות הייתה הדדית. בשלב כלשהו ה-Passport החליט להחליף אותנו באותו אדם והחל לעקוב אחריו באופן שהפך אותו מסקרן למפוחד.

וכך הוא נראה כשהוא מקופל (צילום: גיקטיים)

שלושה מצבים להטסה ידנית

ה-Passport מותאם גם לאנשים שאינם טכנולוגים וחלק גדול מהפיצ׳רים שלו הם פשוטים לתפעול. עם זאת, אין ספק שהשליטה הידנית היא החלק המהנה יותר וזה שיאפשר לכם לייצר תוצרים מקוריים ומוצלחים יותר.

האפליקציה מציעה שלושה ממשקים שונים להטסה של הרחפן, אחד מהם פשוט למדי ומתבסס על חצים ואחד מהם מהנה למדי ומורכב משליטה באמצעות חיישני התנועה של הסמארטפון שלכם. לכך נדרשת מיומנות, שנרכשת בתוך דקות אחדות ותאפשר לכם ליהנות מההטסה שלו במרחב. בכל אחד מהממשקים תוכלו לבחור מתי לצלם באמצעות סטילס או ללכוד קטע וידאו, וכשינחת תוכלו להעביר את החומרים באופן אלחוטי ישירות לסמארטפון.

בכיכר הבימה. איכות התמונות הפתיעה אותנו לטובה, אבל שווה להעביר אותן עיבוד קל (צילום: גיקטיים)

לא חף מבעיות

בואו נתחיל מנקודת החולשה של כל הרחפנים הזמינים היום בשוק – זמן הסוללה. כאן אי אפשר לבוא בטענות דווקא ל-Hover Camera, שכן מדובר בבעיה רוחבית שמאפיינת את כולם, למעשה, אם כבר, אפשר לזרוק אפילו מילה טובה על ה-Passport בהקשר זה. החברה הבינה שזמן הסוללה הקצר עלול לפגוע בחוויית המשתמש ולכן בערכה שלו תמצאו לא סוללה אחת אלא שתיים וגם מטען שיודע להטעין את שתיהן במקביל. סוללה אחת אגב תספיק לכם לזמן ממוצע של 10 דקות.

מה בערכה? לא מעט

בעיה קריטית קצת יותר נוגעת ליציבות הרחפן. במטרה לקרוץ לשוק רחב יותר שגם אינו טכנולוגי ובמטרה להציג רחפן ״בטוח״ יחסית, ה-Passport כולל להבים שמכוסים ברשת קשיחה ועמידה למדי. אלא שברגע שמכסים להבים ברשת יוצרים חיכוך גדול יותר עם האוויר ויש לכך שתי השלכות: הוא רועש במיוחד והוא רגיש במיוחד למשבי רוח. אם יצא לכם לצפות בסרטוני הדגמה של החברה כשאנשים רצים להם על רקע חופים עוצרי נשימה – תשכחו מזה, הרוח לאורך מישור החוף לא תאפשר לו לשרוד דקה באוויר.

זאת ועוד, בניגוד לרחפנים מקצועיים יותר ה-Passport אינו מגיע עם גימבל (מייצב מצלמה פיזי) ולכן התמונות וקטעי הווידאו שלו סובלים מתנודתיות, כך שמצב הצילום האופטימלי הוא דווקא בתוך מבנים סגורים או במקומות בהם האוויר סטטי.

הפעלתו הראשונית של הרחפן פשוטה למדי והאפליקציה כוללת סרטוני הדגמה מובנים הנוגעים לכל פיצ׳ר, אלא שמישהו שכח לציין דבר חשוב אחד – כשתקבלו את הרחפן תאלצו לעדכן את הקושחה (firmware) שלו. זה מתבקש ונפוץ במוצרים טכנולוגיים שתלויים במכשיר אחר, אבל האפליקציה לא תתריע לכם על העדכון והוא חיוני עבור פעילות תקינה וקישוריות יציבה בין הסמארטפון לרחפן.

מרכז סוזן דלל בתל אביב בצילום ישיר וגבוה באמצעות ה-Passport (צילום: גיקטיים)

בואו נדבר על הפיל שבחדר

ספק אם בסיוטיה הגדולים ביותר דמיינה לעצמה Zero Zero Robotics שעד שתתפוס תאוצה ותגיע להשקה בינלאומית תשיק מעצמת הרחפנים – DJI מוצר מתחרה משלה. אבל זה קרה והמחיר שלהם הוא בדיוק אותו הדבר.

בשבוע שבו קיבלנו את ה-Passport לסקירה קיבלנו לידנו גם את הספארק של DJI וקשה היה שלא להשוות ביניהם כל הזמן. שני המכשירים שוקלים כמעט אותו דבר, הם קטנים וכוללים פיצ׳רים מתקדמים, הם מרחפים ישירות מהיד, ניתן לזרוק אותם בתיק והם יודעים לזהות אתכם ולעקוב אחריכם. אז איפה בכל זאת השוני? ובכן – על הנייר, הספארק מציע מפרט מתקדם יותר, הוא מגיע עם גימבל, ניתן להפעיל אותו כמעט באופן מוחלט בלי סמארטפון והוא מגיע מחברה שהיא לא פחות מאימפריה בתחום. השוני העיקרי מתמקד בשני דברים: המבנה המתקפל של ה-Passport והכיסוי האבסולוטי של הלהבים הופכים אותו לבטוח יותר בסביבת ילדים או במקומות סגורים והממשק שלו ידידותי למדי, ברמה שלא דורשת כל ידע טכני או ניסיון. בסופו של יום, כששני המכשירים נמכרים בארץ עם אותו תג מחיר (2,500 ש״ח), תצטרכו לעשות חושבים ולהחליט איזה מהם מתאים לכם יותר.

שבוע שעבר נודע כי Snap (החברה מאחורי סנאפצ׳ט) במגעים לרכישת Zero Zero Robotics. מצד אחד זה מעיד על כך שהחברה מאמינה ברחפן ה-Passport שלה, אך לאור התחרות החדשה מול DJI לא נתפלא אם יצרנית ה-Hover Camera תתפתה לאקזיט בשלב הנוכחי.

לסיכום

ה-Passport מייצג את דור הרחפנים החדש, אלו שכבר בשלים מספיק לצרכנים פרטיים שאינם בעלי רקע טכנולוגי. הם ידידותיים מאוד, לא דורשים מיומנות מיוחדת, הם קטנים ונוטים להיות עמידים משמעותית. הבעיה נעוצה עדיין בשני מרכיבים: זמן הסוללה הקצר יחסית והמחיר. ביחס לסוללה מציעה Hover Camera פתרון בדמות שתי סוללות שמגיעות יחד עם המכשיר, אך ביחס למחיר היא מתקשה עדיין לתת פייט רציני למתחרים. מי שמחפש רחפן פשוט לתפעול שמוציאים מהקופסה ופשוט עובד, יכול למצוא כאן פתרון לא רע בכלל, אבל מי שזקוק ליכולות מתקדמות יותר יאלץ לפזול למתחרים.

צפו בסקירת הוידאו

מפרט טכני ומחיר

מצלמה: 13 מגה פיקסל ברזולוציית 4208X3120 ללא גימבל

וידאו: עד 4K בתצורת 30fps

קישוריות: WiFi בתדר 2.4Ghz

מהירות: 8m/s

טווח קליטה: 20 מטרים

נפח אחסון פנימי: 32GB

סוללה: 1360mAh (שוקלת 71 גרם)

משקל: 242 גרם כולל סוללה (חשוב לדעת: רחפנים ששוקלים מתחת ל-300 גרם אינם מחויבים ברישיון בארץ)

בערכה: רחפן, שתי סוללות, מטען לשתי סוללות במקביל, נרתיק בד

מחיר: 2,500 ש״ח

המכשיר ניתן לנו לסקירה באדיבות iStore

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: