׳׳כדי שנבחן השקעה, חשוב לנו לראות שהשותפים משקיעים כסף פרטי וזמן בחברה׳׳

מדי חודש נביא לכם את הסיפור של קרן הון סיכון אחת, והפעם: קרן IBI TECH FUND, שנולדה במסגרת מכרז לעידוד השקעות בהייטק, שמגייסת 400 מיליון שקל ומציעה מודל חדש להשקעת הון סיכון

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

IBI TECH FUND

לפני כשנה משרד האוצר ורשות ניירות ערך הרימו יוזמה שתאפשר לכל אחד להשקיע בחברות טכנולוגיה ישראליות. הרעיון הוא לבחור באמצעות מכרז 4 קרנות שגייסו 400 מיליון שקל כל אחת, יירשמו למסחר בבורסה, ייסחרו ככל נייר ערך ויהיו מפוקחות על ידי הרשות לניירות ערך. כך יוזרם לתעשייה העילית הון של 1.6 מיליארד שקל. בנוסף, לקרנות הללו כמה מספר תמריצים להשקעה:

– הגנה מפני הפסדים בגין השקעה בסטארטאפים בגובה של עד 50 מיליון שקל.
– אפשרות למינוף ההשקעות בערבות מדינה בהיקף של עד 100 מיליון שקל.
– מבנה מס של קרן נאמנות פטורה במקור.

שנת הקמה: 2017

מייסדים: הקרן מנוהלת על ידי חברת IBI ולה 5 יועצים, שבהם ד”ר דן אקס ודור לי-לו

גודל הקרן: היקף הנכסים המינימלי של הקרן יעמוד על 400 מיליון שקל, בהתאם לדרישה במכרז המדינה, 300 מיליון שקל מהם יושקעו בסטארטאפים בשלבים שונים.

יועצי הקרן: ד”ר דן אקס, דור לי-לו דור, ערן וגנר, אלון אגינסקי וד”ר אורי ויינהבר

שלבי ההשקעה: Seed, Early stage ו-Late stage

מידע נוסף: הקרן סיימה את שלב הגיוס מגופים מוסדיים וכעת פתוחה להשקעות הציבור; מינימום ההשקעה עומד על 200 שקלים; דמי הניהול הם 2% מהשוטף

ד”ר דן אקס ודור לי-לו. צילום: אילן בשור

מהם תחומי ההשקעה המובילים?

דור: “אנחנו משקיעים בתחומים שתואמים לתחומי ההתמחות של שותפי ההשקעה של הקרן, כלומר בעיקר: Big Data, Cloud Infrastructure, AI, Deep Learning, Cyber Security, AR/VR, מערכות תקשורת ו-Digital Health”.

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

דור: “הפקטור הדומיננטי ביותר בהצלחה של קרן בתעשיית ההון סיכון הוא גישה לעסקאות מאוד איכותיות, כלומר לחברות בעלות פוטנציאל יוצא דופן. אנחנו מחויבים להשקיע רק בחברות ישראליות, אבל כיום היזמים של החברות האיכותיות ביותר יעדיפו, במקרים רבים, לדלג על הקרנות הישראליות ולהגיע מהר ככל שניתן לקרנות הבינלאומיות המובילות בעולם, שרובן פועלות מסיליקון ואלי ומביאות ערך מוסף גבוה לחברות המקומיות”.

דן: “בשביל להגיע לעסקאות הכי מעניינות בשוק, חתמנו על הסכמים עם יזמים ומשקיעים שחתומים על אקזיטים שיחד מגיעים לכ-13 מיליארד דולר. הם פיתחו רשת קשרים בקרנות ובחברות המובילות בעולם, והם מהראשונים שנחשפים לעסקאות של היזמים המובילים בשוק. ההסכם הזה מבטיח שהם יציעו לנו להצטרף להשקעות המובילות שלהם ומאפשר לנו לעשות כן. למעשה, האסטרטגיה היא לצאת מהמתודולוגיה הקלאסית של קרן שבוחנת 1,000 סטארטאפים ומתוכם בוחרת 20 חברות, מתוך הבנה שהחברות בעלות הפוטנציאל הגבוה במיוחד עשויות לבחור במסלול שונה. במילים אחרות, לקרן יש אופציה להשקיע לצד משקיעים אשר מהווים את ה-first call של היזמים החזקים והמבטיחים ביותר בשוק”.

דור: “אנחנו לא נשאיר אתכם סקרנים, בין שותפי ההשקעה נמצאים סער וילף, יריב גילת, שלו חוליו, ד”ר רפי גדרון ויגאל יעקבי”.

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

דן: “חשוב לנו לראות שאחד משותפי ההשקעה שלנו משקיע כסף פרטי וזמן בחברה. בנוסף, נבדוק את היתרון היחסי של החברה בשוק שבו היא פועלת ונבחן אם המוצר נשען על עומק טכנולוגי”.

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

דור: “אנחנו לא מחפשים חשיבה לטווח קצר. אנחנו מאמינים בפשטות, ולכן גם אם הטכנולוגיה מדהימה אבל אי אפשר להגדיר את הערך המוסף של המוצר ללקוח הקצה, זו נורת אזהרה עבורנו”.

דן: “חברות שמסתובבות בשוק תקופה ארוכה, מחפשות מימון ועושות Spray and Pray כשהן מחפשות משקיעים”.

מה הטיפ שלכם ליזמים?

דור: “התרומה הגדולה ביותר של משקיעים לחברה שלכם היא תרומה אסטרטגית, ולא תרומה פיננסית נטו. לכן חשוב לקבל השקעה מסינדיקט מגוון, הכולל משקיעים שונים שכל אחד מהם יכול להביא יתרון יחסי אחר שישרת את החברה בשלבי ההתפתחות השונים. למשל, לרתום משקיעים נוספים בסיבובי המשך או לייצר שיתוף פעולה עם קרן זרה או ענק טכנולוגי”.

דן: “תנו ללקוחות הפוטנציאליים שלכם להיחשף למוצר בשלבים מוקדמים. ערך הפידבק שתקבלו מהם גבוה משמעותית מהנזק הפוטנציאלי, ובעזרתו תוכלו להתקדם מהר”.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

דן: “ללא ספק במודל ההשקעה, המבוסס על שיתוף פעולה והסכמים עם משקיעים פרטיים פעילים ובעלי ניסיון בתחום ההשקעות בסטארטאפים. בנוסף, החשיפה של השוק המוסדי לשוק הטכנולוגי היא זעומה בכל קנה מידה, ואנחנו בונים את הגשר שבין שני השווקים הללו, מה שמוסיף לאטרקטיביות של הקרן שלנו בעיני היזמים”.

דור: “מה שניסינו לעשות הוא לייצר מודל השקעה שבו יש הפרדה בין המנגנון שמיועד לייצר גישה לעסקאות איכותיות בשוק, ובין המנגנון של קבלת החלטת ההשקעה. ההפרדה הזו מונעת ניגוד עניינים פוטנציאלי ומגדילה את זהות האינטרסים בין המשקיעים לבין המנהלים, וזאת בשונה מהמודל הקלאסי שבו מנהלי הקרן גם מחפשים ומוצאים את העסקאות וגם מקבלים את החלטת ההשקעה”

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

דן: “במהלך ההקמה של הקרן, אחד משותפי ההשקעה הציע לנו לבחון השקעה בחברת Vroom, שפיתחה פלטפורמת מסחר ברכבים משומשים בארה”ב, ובה גם הוא התכוון להשקיע. התחלנו לבצע תהליך של בדיקת כדאיות ואהבנו מאוד את המודל העסקי של החברה, אופן החדירה לשוק והפוטנציאל הגלום. כמו כן, היה לנו אמון מלא במשקיעים האחרים בסינדיקט. לצערי, היינו אז בשלב של בניית הצוות ולא יכולנו להצטרף לסיבוב. מאז החברה ממשיכה לצמוח ואנחנו ממשיכים לעקוב”.

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בכם השראה?

דור: “אדן שוחט התחיל כיזם וכיום מהווה משקיע מהאפקטיביים שפגשתי. אדן מעורב במספר פרויקטים ומיזמים ופועל רבות למען קהילת היזמים ולטובת האקוסיסטם הישראלי, דבר שמעורר השראה”.

דן: “אלן פלד, אשר מיקד את הקריירה שלו בהבנת הכוח של האינפורמציה והתובנות שהיא עשויה לייצר. פלד יצר בסיס מידע איכותי שייצר גישה לעסקאות החמות בשוק. הוא השקיע בהרבה קרנות בישראל במטרה לבנות בסיס נתונים שישרת אותו בהחלטות השקעה בחברות באופן ישיר בסיבובי המשך”.

מי פתח לך את הדלת לתחום?

דור: “לפני שנה בערך הגענו לדייב לובצקי, מבעלי השליטה ב-IBI. הצגנו להנהלה את מודל ההשקעה על מנת להקים קרן פרטית. באופן מקרי, זמן קצר לפני כן, דייב קיבל את התקנות להקמת קרנות הנאמנות לטכנולוגיה עילית, ומשם הפרויקט התחיל לקרום עור וגידים. ללא האמונה של דייב בנו כצוות מנהל ובמודל כמודל השקעה, וללא התמיכה של ההנהלה ובמיוחד התמיכה לאורך כל הדרך של מנכ”ל הקרנות, אורי בן-דב, לא היינו יכולים לצאת לדרך”.

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

דן: “הקמת קרן השקעות בסטארטאפים על מבנה של קרן נאמנות, תחת פיקוח של הרשות לניירות ערך, הוא פרויקט שאפתני ומורכב. יש כאן חיבור בין השוק הטכנולוגי ושוק ההון שלא עבדו יחד במשך שנים. בסופו של דבר לכל מי שבחר לצאת לדרך ולהקים קרן טכנולוגיה עילית מגיע פרגון. על אף שלמעשה קיימת תחרות בין הגופים, כל אחד יתרום לפיתוח ההשקעות של גופים מוסדיים ושל אנשים פרטיים בתעשיית ההייטק הישראלית, ויאפשר להם לראשונה ליהנות מהצלחותיה”.

המרואיינים עובדים בחברת אי.בי.אי בית השקעות. לאי.בי.אי בית השקעות בע”מ ו/או חברות קשורות לה עשויה להיות אחזקה ישירה/עקיפה בקרנות המוזכרות בכתבה. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ או שיווק המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

6 תגובות על "׳׳כדי שנבחן השקעה, חשוב לנו לראות שהשותפים משקיעים כסף פרטי וזמן בחברה׳׳"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
CTO
Guest

לא מספיק יזמים עובדים מצאת החמה עד צאת הנשמה כל יום, אתם גם רוצים את הכסף שלהם? חצופים ..

בונקר
Guest

יריב גילת……חתיכת שותף השקעה יש לכם

Erez
Guest

יריב גילת שותף חזק מאד. בתור משקיע קטן אין נגישות לעסקאות שקרן כזו יכולה להגיע אליהם. אני אהבתי

איין
Guest

במה מצוינת לחברות מעניינות!

גגדדג
Guest

לא הבנתי למה הם לא מוכנים לפגוש 1000 חברות? נראה לי שזה יותר קשור לזמן שלהם מאשר לזה שלא מוצאים ככה סטארטפים טובים…

מומו
Guest

דור: “התרומה הגדולה ביותר של משקיעים לחברה שלכם היא תרומה אסטרטגית, ולא תרומה פיננסית נטו. לכן חשוב לקבל השקעה מסינדיקט מגוון, הכולל משקיעים שונים שכל אחד מהם יכול להביא יתרון יחסי אחר שישרת את החברה בשלבי ההתפתחות השונים. למשל, לרתום משקיעים נוספים בסיבובי המשך או לייצר שיתוף פעולה עם קרן זרה או ענק טכנולוגי”.

חחח… משקיע פיננסי נטו מספר למה כן ..

wpDiscuz

תגיות לכתבה: