5 אלטרנטיבות ל-Google Reader

לאור סגירתו הקרבה של שירות גוגל רידר אנו מציעים לכם חמש אלטרנטיבות שיאפשרו לכם להמשיך ולקרוא את האתרים והבלוגים האהובים עליכם

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

למרות שישנם עוד שלושה חודשים עד שהשירות של גוגל, Google Reader ייסגר לחלוטין, המשתמשים כבר החלו להכנס לפאניקה ולחפש את האלטרנטיבות הקיימות בשוק. על מנת לעשות לכם קצת סדר, לעזור לכם למצוא את התחליף הראוי ולוודא שלא תפספסו אף בלוג או אתר מעניין, אנו מציגים לכם חמישה שירותים אלטרנטיביים, שיאפשרו לכם לצרוך את כל המידע שלכם באמצעות הווב או המובייל. קריאה מהנה.

Netvibes

מדובר בקורא RSS מבוסס ווב, המאפשר לנו לצפות ולקרוא באתרים האהובים עלינו, לצד הצעות אישיות המבוססות על תחומי העניין שלנו. האתר מציע לנו שני ממשקי קריאה, כאשר הראשון מבוסס וידג'טים ומאפשר לנו להפוך כל אתר תוכן למיני מגזין, או לחילופין ממשק הדומה לאימייל, המציג רק את כותרות הידיעות ורק לאחר לחיצה מציג את הידיעה כולה.

הממשק עצמו נוח וקל להבנה ולתפעול, ומאפשר לנו ייבוא או ייצוא של קבצי OPML, כך שאנו יכולים להמשיך לעקוב אחר כל האתרים אחריהם עקבנו בגוגל רידר, מבלי להזין אותם ידנית אחד אחד מההתחלה. בכל הנוגע לאתרים בעברית, בעוד שממשק הווידג'טים הצליח להתמודד עם השפה בצורה מרשימה, כשעברנו לממשק "האימייל" גילינו כי הטקסט נצמד לשמאל במקום לימין, מה שהצליח לבלבל ולייאש אותנו במקצת.

בנוסף, לצערנו החברה אינה מציעה אפליקציות סלולריות אך כן תומכת בדפדפנים סלולריים, כאשר אלה זמינים רק עבור משתמשים שנרשמו לשירות. בכל הנוגע לתהליך ההרשמה, עבור החבילה הבסיסית החינמית תקבלו אפשרות לצפות ולעקוב אחר הידיעות המעניינות אתכם, אך במידה ותרצו אנליטיקות או אפשרויות מורחבות יהיה עליכם להפרד מ-499 (!) דולרים בכל חודש.

בשורה התחתונה: ממשק חביב ומעניין, אך התמיכה הלקויה בעברית והעובדה שאינו מציע אפליקציות סלולריות, אלא רק אתרי אינטרנט מותאמים, מעט הרס לנו את חווית השימוש. במידה ואתם קוראים רק אתרים באנגלית אנו ממליצים לכם לבדוק את המוצר, אך אם אתרים בעברית הם חלק בלתי נפרד מצריכת החדשות שלכם – שווה לבדוק שירותים אחרים.

לאפליקציית Netvibes

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

NewsBlur

כבר בתחילת דרכו של ניוזבלור הוא הציג את עצמו כאלטרנטיבה לגוגל רידר, ועכשיו עם סגירתו של השירות הגיע הזמן שיציג את יכולותיו האמיתיות. מדובר בפרוייקט קוד פתוח של מפתח עצמאי, המאפשר שימוש בחינם בפלטפורמה עם הגבלות מסויימות, או אפשרות שדרוג לחשבון פרימיום תמורת דולר אחד בחודש – ופתיחת האפשרויות החסומות. ההגבלה העיקרית של החשבון החינמי הוא שניתן לעקוב רק עד 64 פידים, כאשר כל אחד מהם מציג 10 פוסטים בלבד. מדובר בהגבלה משמעותית עבור צרכני תוכן שאינם בודקים את הפיד בקביעות, אך מצד שני התשלום החודשי אינו גבוה כלל וכלל.

ממשק הווב של המוצר מזכיר במעט את סביבת העבודה של Visual Studio, ועבורנו הוא היה יותר מידי צבעוני ומבולגן גם במידה והכנסנו רק אתר אחד לרשימת ה-RSS. מצד שני, אפליקציות המובייל מציעות ממשק הרבה יותר בסיסי, מזמין ונוח לתפעול – אך לצערנו גם הווב וגם המובייל אינם מציעים תמיכה אידיאלית בעברית, כאשר בממשק הווב המשפטים מתערבבים ומסתבכים במידה ומספרים או אותיות אנגליות מופיעות בטקסט, והטקסט כולו מיושר לשמאל במקום לימין.

בעוד שהשירות מאפשר ייבוא של קבצי OPML, וייתכן כי יהיה מזמין ומעניין עבור מתכנתים הרגילים לסביבת עבודה דומה, לצערנו הוא אינו מצליח להתמודד עם עומס המשתמשים המעוניינים להתנסות בו, כך שנכון לשעות הקרובות הוספה, העלאה או אפילו קריאה של תכנים תהיה קשה מאוד ואף בלתי אפשרית. לכן, אנו ממליצים לכם לשמור את השירות הזה לסוף, במידה והוא אכן נשמע לכם מעניין.

בשורה התחתונה: עבור הקהל קורא העברית לא מדובר באלטרנטיבה נוחה עבור גוגל רידר, לפחות לא אם את עיקר הקריאה שלכם אתם עושים באמצעות ממשק ווב. מצד שני, במידה וחשוב לכם לתמוך בקהילת המפתחים העצמאיים, או שאתם קוראים בעיקר באנגלית, אנו מעודדים אתכם להתנסות במוצר – ואפילו ליידע את המפתח מה אהבתם יותר ופחות.

לאפליקציית NewsBlur

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

Pulse

החברה הצליחה ליצור באזז לאחרונה, לאחר שנודע כי היא נמצאת במגעים עם לינקדאין המעוניינת לרכוש אותה, תמורת סכום המוערך בין 50 ל-100 מיליון דולרים. בצד המעשי, מדובר בחבילה מלאה הכוללת מוצר לווב, תוספים לדפדפן ואפליקציות סלולריות שיאפשרו לכם לצרוך את התכנים שלכם בצורה הרבה יותר קלה, והרבה יותר ויזואלית. הממשק מהנה ויפה בכלל הפלטפורמות, ומאפשר לכם לבחור את האתרים האהובים עליכם מהרשימה הקיימת, או להוסיף כל אתר שרק תרצו.

אנו התרשמנו במיוחד מהממשק המזמין והנוח, שהפך גם את הקריאה על גבי המסך הסלולרי הקטן לנוחה בצורה מפתיעה. לצערנו, הממשקים הסלולריים מעט לוקים בחסר ואינם מציעים את אפשרויות העריכה והצפייה כפי שקיימים בווב, הכוללים אפשרות להגדרת גודל וסוג הפונטים. בכל הנוגע לתמיכה בעברית, דווקא האפליקציות הסלולריות מציעות תמיכה מלאה ויישור מימין לשמאל, בעוד שממשק הווב מתעקש להצמיד את הטקסט לשמאל.

מצד שני, העובדה שהממשק מאפשר לנו להוסיף עד 12 אתרים בכל קטגוריה ואינו תומך בייבוא או קריאה של קבצי OPML, המשמעות היא שיהיה עליכם להכניס את כל האתרים האהובים עליכם אחד אחד במידה ותהיו מעוניינים להשתמש בקורא של החברה. אז נכון, מדובר על הזדמנות לבצע סדר בכל עשרות או מאות האתרים אותם אתם קוראים על בסיס יום יומי, אבל למי יש זמן להתחיל להכניס את כל האתרים הללו מחדש?

בשורה התחתונה: עקב חוסר תמיכה ב-OPML והתמיכה הלא אחידה בשפה העברית, אנו איננו יכולים להמליץ על הממשק כאלטרנטיבה יעילה לגוגל רידר. מצד שני, אם רק עכשיו נכנסתם אל עולם ה-RSS, ייתכן כי פולס הוא הדרך הנוחה ביותר לצרוך אותם. רק שימו לב שבמידה ותהיו מעוניינים לעבור אל שירות אחר בעתיד, לא תוכלו לייצא את רשימת הבלוגים שלכם – ויהיה עליכם להגדיר את הרשימות שלכם מההתחלה.

לאפליקציית Pulse

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

Feedly

לטענת החברה, כבר תקופה ארוכה שמצפה לסגירתו של שירות גוגל רידר ולכן התכוננה לכך מראש. כחלק מתהליך זה השיקה API משלה בשם Normandy המבוסס לחלוטין על ה-API של גוגל רידר, והיא מזמינה לא רק את קהל המשתמשים לעבור אליה, אלא גם את קהל המפתחים שהתבסס עד היום על ה-API של גוגל. בצד הפחות טכני, החברה מציעה ממשק ווב לצד תוסף לדפדפן ואפליקציות סלולריות, עם העברה אוטומטית של תכני גוגל רידר ישירות אל שרתיה (באמצעות כניסה עם חשבון הגוגל שלכם, כמובן).

בכל הנוגע לממשק העבודה, החברה דוגלת בעיצוב נקי ומינימלי, ואין ספק כי זה ניכר. למרות שהעברנו את כל הררי התכנים שלנו אל ממשק הווב החדש, אנחנו הרגשנו שהם מוצגים בצורה הרבה יותר מסודרת ונוחה מכפי שהיה בגוגל רידר. לצערנו, בכל הנוגע לתמיכה בעברית ממשק הווב לא אידיאלית והופכת את הכותרת משמאל לימין. מצד שני, ברגע שאנו נכנסים לכתבה העברית מיושרת לימין, והאפליקציות הסלולריות מציעות תמיכה מלאה בעברית – כך שלא מדובר בחסרון משמעותי.

לצערנו, האפליקציות הסלולריות דורשות הסתגלות ואינן מוכנות לעבודה מיידית, שכן לוקחות מספר דקות טובות עד שאנו מצליחים להבין כיצד לקרוא את התכנים העדכניים ביותר, כיצד לסמן כתבות שנקראו וכיצד לשוטט בין האפשרויות השונות. בכל הנוגע לשיתוף התכנים, הצלחנו למצוא היצע רחב יותר של שירותים מאלה שמציעים שאר השירותים, כך שמדובר על המוצר האידיאלי עבור מי שאוהב לא רק לקרוא ידיעות, אלא גם לשתף אותן עם כולם.

בשורה התחתונה: לאור ה-API העצמאי, ההעברה האוטומטית של תכני גוגל רידר והעובדה כי מדובר בפלטפורמת ווב ומובייל, נדמה כי נכון להיום פידלי הוא הפתרון האולטימטיבי לכל מי שמחפש אלטרנטיבה לגוגל רידר. קחו בחשבון שכיאה למחליף ראוי, שרתי החברה מתקשים להתמודד עם עומס המשתמשים המעוניינים לעבור, כך שייתכן וזמני הטעינה וההמתנה יהיו ארוכים, לפחות בשעות הקרובות.

לאפליקציית Feedly

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

Taptu

אם אתם אוהבים לצרוך את החדשות שלכם בצורה הרבה יותר ויזואלית, וגוגל רידר היווה סוג של ברירת מחדל עבורכם – אתם בוודאי תאהבו את טאפטו. מדובר בממשק השם דגש קודם כל על העיצוב הכללי של פיד החדשות שלכם, ורק לאחר מכן על הטקסטים או החדשות המופיעות בו. כלומר, ממשק הווב ואפליקציות הסלולר יעזרו לכם להבין על מה הכתבה מדברת עוד לפני שאתם לוחצים על הקישור, באמצעות הגדלת התמונה והכותרת של הידיעה.

לצערנו, ממשק הווב של האפליקציה אינו ידידותי כלל וכלל בעברית, וגם כאן העברית נהפכת ומשנה את מקומה בהתאם לאותיות לועזיות או מספרים המופיעים בטקסט, ומיישרת את העברית לשמאל במקום לימין. האפליקציה הסלולרית אמנם מציעה יישור לימין של כותרות הידיעה, אך בעת כניסה ונסיון לקרוא את הכתבה – העברית נצמדת לצד שמאל, מה שהופך את התהליך למעט מסובך ולא אידיאלי.

בנוסף ולמרות הרצון של החברה להיות אידיאלית עבור המשתמש הויזואלי, בשורה התחתונה נדמה ש"שאבה" יותר מידי השראה מפולס, שכן מציגה ממשק דומה עד מאוד ואף זהה לשלה. אך הבעיה הגדולה ביותר של השירות, הוא חוסר האפשרות לייבא או לייצא קבצי OPML, מה שאומר שיהיה עלינו להסתפק באתרי החדשות הגדולים והפופולארים, או שיהיה עלינו להגדיר את כל האתרים האהובים עלינו מההתחלה.

בשורה התחתונה: האם מדובר בתחליף אידיאלי עבור גוגל רידר? לא, במיוחד לא עבור קוראי העברית בינינו. מצד שני, לאור העובדה שהחדשות על סגירתו של גוגל רידר יחסית טריות, אנו מקווים כי החברה תעשה מאמצים גדולים על מנת להפוך את השירות להרבה יותר ידידותי, גם עבור הקהל הישראלי.

לאפליקציית Taptu

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

Google Reader?

אם אף אחד מהאופציות כאן לא נראית לכם כמו פתרון ראוי, אתם חוששים משינויים או שאתם פשוט לא מצליחים להבין מדוע שגוגל תסגור את אחד מהשירותים שלה שאתם עוד אוהבים, מדוע שלא תעשו משהו לגבי זה? משתמשים רבים החלו להעלות לרשת עצומות הקוראות לגוגל לא לסגור את גוגל רידר, כאשר ביניהן ניתן למצא אתר בשם "Keep Google Reader" המחזיק כבר בלמעלה מ-20 אלף חתימות, עצומה באתר Change.org עליה חתומים כ-45 משתמשים והמשתמשים הדואגים שלחו עצומה ישירות לבית הלבן, אך זאת כבר הוסרה מהאוויר.

האם זה יצליח? האם גוגל תקשיב למשתמשים ותחליט להשאיר את שירות ה-RSS שלה פתוח וזמין לכלל הציבור? ייתכן שגוגל תחליט לשחרר את הקוד של גוגל רידר ובכך למעשה תהפוך אותו למבוסס קהילה, וייתכן שמתכננת לשלוף משהו מהשרוול במהלך השבועות הקרובים. נכון לעכשיו, אנחנו מציעים לכם לא לסמוך על המזל, ולבדוק איזה מהאלטרנטיבות הקיימות מתאימה לכם.

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

4 תגובות על "5 אלטרנטיבות ל-Google Reader"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Ronen Mendezitsky
Guest

רק Feedly!

תומר כהן
Guest
הרמיזות האחרונות מדברות על איזו הטמעה עם גוגל פלוס. לא הייתי ממהר לשלול את האפשרות הזו, במיוחד לאור כך שניתן לעקוב אחר חשבונות בטוויטר או דפים בפייסבוק כחלופה פשוטה לקורא RSS ורבים המשתמשים שאינם מודעים לטכנולוגיות מתקדמות ולמעשה מנויים לעדכונים של אתרים בפייסבוק. אם זה אכן מה שיקרה וגוגל תנסה לדחוף את האפשרות של בעלי אתרים ליצור פיד לאתר שלהם בגוגל פלוס, זה עשוי להכניס אנשים נוספים לגוגל פלוס, ומכאן שזה מקדם מטרות אחרות של גוגל. לגבי הרשימה, קחו בחשבון שזו בהחלט לא רשימת יישומים מלאה, וסביר להניח שהאנשים שעומדים מאחורי כל יישום ישנסו מותניים בתקופה הקרובה ונראה יישומים רבים… Read more »
Srh
Guest

האמת, בעיני עדיף קורא RSS מקומי, ולא באונליין. כזה שיאפשר לי להציץ במה שמעניין אותי בזריזות, ולפתוח כתבות רק אם זה מעניין אותי.
נראה שהסוג הזה של תוכנות הוא עולם-הולך-ונעלם, בין כל הטאבלטים/סמרטפונים וכו'. בעיני זה חבל.
כבר כמה שנים שהקורא שלי הוא FeedReader, ולא מכיון שהוא הכי טוב שאפשר, אלא פשוט משום שהתמיכה שלו בעברית טובה.
אם את מכירה משהו מוצלח יותר, אני אשמח לבדוק.

x-shop
Guest

אני לא מאמין ש-Google Reader הולך להיסגר, אחד מהשירותים האהובים עלי.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: