כנס המפתחים של גוגל 2014: מה היה לנו?

אירוע המפתחים של גוגל נפתח בסערה עם הכרזות רבות על מערכות הפעלה חדשות, שיפורי ממשק, פיצ'רים חדשים ומה לא. סיכמנו עבורכם בפוסט אחד את כל מה שקרה שם, בזמן שאתם צפיתם במונדיאל.

אירוע הפתיחה של Google I/O, כנס המפתחים השנתי של גוגל והנאום המרכזי (keynote) כללו לא מעט הכרזות מעניינות. אז בשביל כל מי שלא עקב אחרי השידור הישיר, הנה תמצית ההכרזות בפוסט סיכום אחד. 

Android TV

tv

Android TV. מקור: צילום מסך

גוגל חשפה את Android TV, מערכת שתהפוך את הטלוויזיה שלנו לחכמה יותר: כך נוכל לשבת בסלון מול המסך הענקי ולצפות בוידאו שנמצא על הטאבלט או הסמארטפון שלנו, נוכל לחפש קטעי וידאו ברשת, נוכל לצפות בסרטים ובסדרות ואפילו נוכל לשחק במשחקים – הכל דרך הפלטפורמה החדשה של גוגל. המטרה של גוגל במהלך הזה היא למשוך את המפתחים, שרגילים כבר לכלי הפיתוח וסביבת הפיתוח של הסמארטפונים והטאבלטים מתוצרתה, ולא יצטרכו להתאים עצמם לסביבה חדשה לגמרי.

זהו אינו הניסיון הראשון של החברה להיכנס לסלון ולטלוויזיה שלנו: היא כבר השיקה ב-2010 את ה-Google TV שנחל כשלון חרוץ ולפני כשנה וחצי השיקה את ה-Chromecast – אותו התקן שמשדר את תכני הסמארטפון והטאבלט למסך הטלוויזיה. הפעם גם עומדים מולה מתחרים רבים, עם בסיס משתמשים רחב כמו Apple TV, Roku, Fire TV. בידול אפשרי לגוגל יהיה כל תחום הגיימינג: בהדגמה חיה ניתן היה לצפות כיצד משחק מוזרם מהטאבלט אל מכשיר הטלווזייה והשליטה בו נעשית בעזרת בקר שליטה ייעודי. כאן, כבר תתחיל גוגל לדרוך על בהונות של סוני, מיקרוסופט, נינטנדו ו-Ouya המתחרה הצעירה.

עדכונים לכרום OS

מערכת ההפעלה של החברה זוכה גם היא לכמה פיצ'רים נחמדים, שאיך לא, מתקשרים לסמארטפון שלנו. מעתה, כאשר משתמש יתקרב עם הטלפון שלו לכרומבוק שלו (אותם לפטופים זולים שמריצים את ה-Chrome OS), הלפטופ יזהה את המשתמש וייתן לו גישה למערכת ואפילו אפשרות להיכנס לשירותי אונליין שונים. לא מן הנמנע שמדובר בטכנולוגיה שהציג הסטארטאפ הישראלי Slick Login, שנרכש על ידי גוגל לפני מספר חודשים. פיצ'ר מגניב נוסף הוא מעין שיקוף של ההודעות וההתראות של הטלפון שלכם אל מסך הלפטופ. כך למשל כאשר נכנסת שיחה, כאשר מתקבלת הודעה או כאשר הסוללה התרוקנה תופיע התראה תואמת על מסך הלפטופ שלכם. התכונה הזו מוכרת וזמינה כבר היום למשתמשים באפליקציות דוגמת PushBullet, אולם, כאמור החל מימים אלו, היא תגיע כברירת מחדל של מערכת ההפעלה של החברה.

Chromecast

גוגל הודיעה על מספר שדרוגים להתקן מתוצרתה, שמאפשר לכם להזרים תכנים מהסמארטפון, הטאבלט ומהרשת אל מסך הטלוויזיה. בין השאר הודיעה החברה על האפשרות להזרים למסך הטלוויזיה כל תוכן שתרצו מהסמארטפון: כך למשל תוכלו להפעיל את המצלמה בסמארטפון, כשכל מה שתצלמו ישודר בזמן אמת לטלוויזיה; כמו-כן, החברה מבטיחה כי כל מה שיופיע על מסך הטלפון – יוכל להיות מוזרם למסך הטלוויזיה. החברה הדגימה את זה עם הפעלה של אפליקציית Google Earth ושידור שלה ישירות למסך הגדול. חידוש נוסף הוא שבקרוב תוכלו להזרים ל-Chromecast מכל מכשיר אנדרואיד שתרצו (מבלי שיהיה מחובר ל-Wifi שלכם, כפי שהיה עד עכשיו). אפשרות חדשה נוספת היא צפייה על מסך הטלוויזיה בכל התמונות שלכם שהעלתם לגוגל+ שלכם. גם שומר המסך הבנוי של ההתקן יוכל מעכשיו להציג תמונות אישיות של המשתמשים.

Rishi Chandra שעומד בראש צוות הפיתוח של גוגל חשף כמה פרטים לגבי ההתקן. בין השאר הוא דיווח על כ-6,000 מפתחים שרשומים בפלטפורמת הפיתוח של ה-Chromecast, ועל 10,000 אפליקציות ייחודיות שנבנו על ידם.

 Android Auto

אנדרואיד ברכב. מקור: צילום מסך

אחת ההכרזות המעניינות של גוגל בכנס היתה ההשקה של Android Auto – גרסת הרכב של מערכת ההפעלה של החברה. מבחינה עיצובית, מדובר על ממשק נקי ומינימליסטי, כדי למנוע הסחות דעת בזמן נהיגה. המערכת עצמה אמנם מותקנת על הסמארטפון, אולם מרגע שהיא תזהה שאנחנו ברכב, היא תשקף את עצמה למסך המגע שיהיה ברכב. השליטה בה תיעשה בעזרת מסך המגע או בעזרת שליטה קולית.

כל מי שכבר משתמש ב-Google Now יזהה מייד קווי דמיון; המערכת לומדת את דפוסי הפעולה שלנו ומתוכננת לפעול אוטומטית. כך למשל, כאשר ניכנס בשעות הבוקר אל הרכב, היא תסיק שאנו בדרך לעבודה, תציע עדכוני תנועה והמסלול המומלץ בהתאם למצב הפקקים ותתחיל לנגן מוסיקה דרך השירות האהוב עלינו (Spotify למשל). אפשרות נוספת שיכולה אף למנוע תאונות דרכים היא מענה על הודעות שמתקבלות בעזרת דיבור והכתבת ההודעה וטכנולוגיית הזיהוי הקולי המצוינת של החברה. גוגל הודיעה ש-40 יצרניות רכב יתמכו ב-Android Auto וש-SDK ישוחרר בקרוב לקהל המפתחים, כדי שאלו יוכלו לפתח אף אפליקציות נסופות.

Android L

משמאל: הממשק הנוכחי, מימין הממשק החדש. מקור: צילום מסך

משמאל: הממשק הנוכחי, מימין: הממשק החדש. מקור: צילום מסך

אחרי קיטקט, הגרסה הבאה של האנדרואיד זוכה לכינוי L. המערכת עברה שינוי יסודי בעיצוב שנקרא עתה Material Design – מראה שטוח, עם אלמנטים מעוגלים וקצוות רכים. אלמנט נוסף הוא "עומק" – כשאלמנטים שונים יכולים לזוז לא רק על ציר X וציר Y, אלא גם על ציר Z ולהופיע לפני אלמנטים אחרים או מאחוריהם. שינוי ממשק נוסף נוגע לאינטראקציה בין האפליקציות השונות: כיום אם אנחנו צופים בתמונה ומעוניינים לערוך אותה, אנחנו צריכים לסגור את אפליקציית הגלריה המובנית, להפעיל את האפליקציה הרצויה ולפתוח דרכה את התמונה. מעתה התמונה תוכל לצוף מעל האפליקציה ופשוט נוכל לגרור אותה על האפליקציה הרצויה. מעבר לשינוי הממשק, הציגה גוגל מספר שיפורים נוספים: שליטה בהתראות מתוך מסך הנעילה – מעכשיו נוכל כבר במסך הנעילה לשלוט בהתראות המתקבלות על ידי סווייפ לצד להעלים אותן ועל ידי דאבל קליק לפתוח אותן באפליקציה הרלוונטית; שינוי מבורך נוסף הוא הסידור של ההתראות שלא יהיה כבר כרונולוגי, אלא על פי מידת החשיבות, כך שהתראה מאפליקציה שלא נמצאת בשימוש תופיע מתחת להתראה על הודעת ווטסאפ חדשה, למרות שההודעה התקבלה קודם; גוגל גם הציגה התראות "ראש", בדומה למה שפייסבוק הציגה בעבר. החל מהגרסה הזו, אם אתם בדרך לשבור שיא ב-Asphalt או משחק אחר ונכנסת שיחה, לא ייעלם כל המשחק, אלא פשוט תופיע בועה עם שם המתקשר. רק אם נקיש עליה, יעבור המשחק לרקע ונענה לשיחה. גם מבחינת אבטחה, הציגה גוגל חידוש מרענן: "סביבות בטוחות" – הכוונה לנסיבות אותן נגדיר ויאפשרו לנו להשתמש בטלפון ללא צורך בהקשת קוד. לדוגמה, נוכל להגדיר שאם השעון החכם שלנו בקרבת הסמארטפון, יבוטל הצורך בסיסמה. או לחילופין, אם אנו מחוברים ל-WiFi הביתי, לא נצטרך להקיש סיסמה.

שינוי נוסף הוא בסביבת ההרצה (Runtime) של מכשירי האנדרואיד. עד עכשיו נעשה שימוש ב-Dalvik שמהדר בכל פעם שאפליקציה רצה (JIT – Just In Time), בעוד ש-ART, שמעכשיו יהיה הסטנדרט במכשירי האנדרואיד, משתמש בAOT – Ahead-of-time – מה שמוביל לביצועים מהירים וחלקים יותר והכנה למעבדי 64 ביט.

ולבסוף, סוגיית הסוללה שגם היא זוכה למענה חלקי בצורת Battery Saver, שמאפשר למשתמש לראות אילו אפליקציות זוללות את הסוללה – גם לאורך זמן – וגם לשנות את ההגדרות בצורה אוטומטית כדי "לסחוט" עוד כשעה וחצי של עבודה מהסמארטפון.

Android Wear

סווייפ לימין, סווייפ לשמאל: השעון החכם. מקור: צילום מסך

סווייפ לימין, סווייפ לשמאל: השעון החכם. מקור: צילום מסך

גוגל חשפה את ה-Android Wear הגרסה הלבישה של מערכת ההפעלה שלה, שמיועדת למעשה לכל מכשיר שהוא לא מובייל. הדגש שניתן ב-Android Wear הוא על תפעול ושליטה קוליים וטכנולוגיות דוגמת Google Now שינסו לחזות מה הצעד הבא שלנו ולאיזה מידע אנו זקוקים. מספרם של המכשירים הלבישים אגב מוערך בכ-19 מיליון והוא אמור לגדול פי 6 תוך מספר שנים. מערכת ההפעלה תגיע מותאמת גם לשעונים בעלי מסך ריבועי (כמו השעונים של סמסונג ו-LG) וגם לבעלי מסך עגול (כמו מוטורולה).

ובקצרה:

– גוגל דרייב מעניקה עכשיו לעסקים אחסון בלתי מוגבל בענן תמורת 10$ בלבד לחודש לכל עובד.
– Google Fit – שירות הניטור של גוגל. מעכשיו המפרסמים, אה, סליחה, המשתמשים יידעו בדיוק כמה זמן הם ישנו, כמה ק"מ הם רצו וכמה מדרגות הם עלו. שיתוף פעולה הוכרז בין גוגל ל-Nike Fuel.
– הן סמסונג והן LG ניצלו את הבמה להכריז על השעונים החכמים החדשים שלהם – שמריצים את ה-Android Wear כמובן.
– כבכל שנה מחכה למבקרים בכנס שי צנוע מגוגל – והשנה יכלו המבקרים לבחור מבין השעונים החכמים של סמסונג, LG או מוטורולה.
– אנדרואיד שליטה בלתי מעורערת בשוק – יותר ממיליארד משתמשים פעילים בחודש האחרון; 20 מיליארד הודעות טקסט נשלחות מאנדרואיד מדי יום; 93 מיליון סלפי מצולמים כל יום; 1.5 טריליון צעדים נעשים עם מכשירי אנדרואיד כל יום; ובכל יום, כל משתמש מביט בטלפון 100 פעמים בממוצע.
– הנקודה הישראלית: גוגל מביאה כדוגמה את Rising Star, המבוססת על הפורמט הישראלי "הכוכב הבא", כאפליקציה שמשתמשת בשירותי הענן שלה.

...והנקודה הישראלית. מקור: צילום מסך

…והנקודה הישראלית. מקור: צילום מסך

צפו ב-Keynote המלא:

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

6 תגובות על "כנס המפתחים של גוגל 2014: מה היה לנו?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נועם
Guest

הכריזו על הגוגל סטאר הזה התוסף לכרום?

אנונימי
Guest

ממה שנכתב במקורות אחרים, נראה שהמתנה מגוגל לבאים היא שעון של LG או Samsung ובנוסף שעון Moto 360 כאשר הוא יצא.

א.א.
Guest

צפיתי בkeynote דרך השידור החי ביוטיוב, אתה צודק. בנוסף, הם קיבלו קרטון כלשהו שאמור להדגים "כמה אפשר לעשות עם פיסת קרטון וסמארטפון".

אנונימי
Guest

מה עם :
Android Studio beta 0.8.2 – מתי יפרסמו?
ולמה הם עובדים רק עם מאק?
חלק מהדברים הם לא ציינו.

יובל
Guest

גרסאות הandroid l שוחררה לאינטרנט לאפשר להוריד אותה למכשירי הnexus 5. אני הורדתי אותה למכשיר שלי.

בועז
Guest

יש חדש לגבי סוגיית הנקסוס? יש תכניות המשך (נקסוס 6 או מעבר למכשיר חדש)? או שהם יורדים מיצור המכשירים הסלולריים?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: