Flock עוברים ממוזילה לכרומיום – מלחמת דפדפנים מתחת למכסה המנוע

הדפדפן החברתי Flock הודיע על מעבר ממוזילה לכרומיום כבסיס לגירסה הבאה שלו, הנמצאת כרגע בבטא. זהר ארד בוחן מקרוב את המהלך האחרון במלחמת הדפדפנים

השבוע פורסם בבלוג הרשמי של Flock, הדפדפן החברתי המבוסס על מוזילה פיירפוקס, שהחל מגרסה 3, הנמצאת כעת בבטא, יתבסס Flock על הדפדפן הפתוח כרומיום, המהווה גם את הבסיס לפיתוחו של כרום המוכר והטוב.

למי שזקוק להכרות זריזה, Flock הוא דפדפן המיועד למשתמשים כבדים של רשתות ושירותים חברתיים, ומאפשר לעדכן, להתעדכן ולתקשר עם שירותים חברתיים פופולריים, דוגמת טוויטר, Digg, פייסבוק, גוגל פיקסה, Gmail ועוד באמצעות כלים המובנים בדפדפן עצמו. הרעיון מאחרי Flock הוא לאגד את הפונקציונליות החברתית של הגולש במקום אחד כחלק מממשק הדפדפן ובכך להנגיש את השירותים החברתיים והמקוונים הנפוצים לכל מכור ומכורה באשר הם.

ההכרזה של Flock על המעבר ממוזילה לכרומיום כבסיס לגרסה הבאה של הדפדפן שלהם, אינה כוללת טיעונים טכניים, ובכך נמנעת בצורה אלגנטית מלהכנס לשטח האש של מלחמת הדפדפנים. הצידוק המתומצת שמובא בהודעה מדבר בעיקר על שיפור מהירות השירות ומתן מגוון שירותים חברתיים עדכניים העולים בקנה אחד עם הצרכים של קהל המשתמשים המיועד של Flock.

הולכים עם העדר

זה זמן מה מתחוללות להן שתי חזיתות במלחמת הדפדפנים שהיא מנת חלקנו מתחילת עידן האינטרנט. החזית הראשונה, מוכרת יותר ומתמקדת בעיקר בנתחי השוק של המותגים השונים בתחום, אותם חותרות יצרניות הדפדפנים המובילות להרחיב (על חשבון המתחרים ולפעמים על חשבון משתמשי הקצה). סיסמאות מוכרות מחזית זו כוללות “פיירפוקס עבר את 30 האחוזים מנתח שוק המשתמשים”, “אקספלורר 8 הוא הדפדפן הבטוח ביותר”, “יש יותר משתמשי אופרה מיני מכבשים בניו-זילנד” ועוד כהנה וכהנה.

החזית השניה, המוכרת מעט פחות, מתרחשת מתחת למכסה המנוע של הדפדפנים ועוסקת בהובלה טכנולוגית של משפחת דפדפנים מסויימת לעומת הדפדנים המתחרים.

עסק משפחתי

עולם הדפדפנים מתחלק בהכללה לארבע משפחות גדולות – משפחת WebKit הכוללת את כרום, ספארי, אפיפני, קונקורר וכעת Flock, משפחת Gecko הכוללת את פיירפוקס, קמינו, נטסקייפ ז”ל ועוד כמה קטנטנים, משפחת טרידנט עם אקספלורר ומשפחת פרסטו עם אופרה.

כל משפחה חולקת למעשה את אותו מנוע בסיסי עליו בנוי הדפדפן, כאשר השוני בין הדפדפנים השונים בא לידי ביטוי בממשק המשתמש ובטכנולוגיות המשלימות (למשל, לספארי וכרום יש מנועים שונים להרצת ג’אווה-סקריפט).

עד בואו של כרום לעולם, שלטה מוזילה עם Gecko בשוק הדפדפנים הפתוחים והיוותה למעשה את חוד החנית של ההתפתחות הטכנולוגית בתחום, הודות למודל הקוד הפתוח והצמא העז בקרב קהילת המפתחים לחדשנות, תקינה, שיתוף ידע וצעידה קדימה בקצב המתאים לצרכי השוק. נוכל להגיד שלמעשה, ללא מוזילה, לא היה כרום.

הבעיה העיקרית של Gecko כטכנולוגיית בסיס לדפדפנים היא שהוא קצת כבד ומיושן ושתשתית התוספים שלו דורשת תואר ראשון בטכנולוגיות חלל למתקדמים. נכון, מוזילה מפתחת ומעדכנת את Gecko והטכנולוגיות המשלימות שלו ועושה הרבה טוב במסגרת המגבלות, אבל לפי המציאות הטופחת על-פני מפתחיה, זה לא מספיק.

למשפחת WebKit ולכרום בפרט, יש מספר יתרונות משמעותיים על-פני מוזילה, המסבירים את התאוצה באימוצם כטכנולוגיות בסיס לדפדפנים. ראשית, WebKit הוכיח עצמו כמנוע בסיס מהיר ויציב המהווה תשתית מצויינת לטיפול ב HTML וב CSS. שנית, מכיוון ש WebKit מפותח כפרוייקט נפרד מהדפדפנים המבוססים עליו, נוצר סביבו מודל היזון חוזר בו יצרניות הדפדפנים תורמות לקוד המקור של המנוע ובכך מסייעות להתפתחותו ולהטמעה של טכנולוגיות חדשות בקצב מהיר יחסית. שתי יצרניות הדפדפנים המובילות במשפחת WebKit, אפל וגוגל, הן חברות מסחריות, בעלות גב כלכלי חזק, היכולות להרשות לעצמן להקצות משאבים ניכרים לפיתוח הטכנולוגיות עליהן מבוססים הדפדפנים שלהן.

לשם השוואה, Gecko מפותח ע”י מוזילה המפתחת גם את פיירפוקס, שהוא הדפדפן המוביל המבוסס על מנוע זה. מכיוון שהגב הכלכלי של קרן מוזילה צר מזה של אפל וגוגל, ומכיוון שהן המנוע והן הדפדפן העיקרי מפותחים ע”י אותו גוף, הרי שמודל ההיזון החוזר וקצב העידכון הטכנולוגי במוזילה אינם באותו סדר גודל כמו ב WebKit.

לבסוף, רף הכניסה לעולם פיתוח התוספים עבור כרום נמוך מזה של מוזילה מכיוון שאינו מצריך שליטה ב XUL אלא רק בג’אווה-סקריפט, CSS ו HTML, ומהתנסות ראשונית, בהחלט עשה עלי רושם כעולם קל, הגיוני ומתועד המשלב בצורה מיטבית את היכולות המתקדמות של הדפדפן עם יכולותי כמתכנת.

אבולוציית דפדפנים

מצויידים בידע זה, קל להבין את הבחירה של Flock לעבור לכרומיום ולהשאיר את מוזילה בצד הדרך (בחושך, לבד, בקור). WebKit הוא מנוע מהיר, יציב, הנהנה הן מהגב הכלכלי של גוגל ואפל והן מהחדשנות הטכנולוגית של השתיים. קל לפתח עבור כרומיום תוספים, וטכנולוגית הבסיס שלו, WebKit, צוברת פופולריות חסרת תקדים בתחום הדפדפנים לסלולר. זה לא שמוזילה לא טובה, הרי ללא מוזילה לא היינו כאן היום, ו-Flock כמו רבים אחרים חבים את הצלחתם למוזילה. כרום (וכרומיום) פשוט יותר מתאימים לעידן הסלולר, ה HTML5 והיישומים העשירים מבוססי הדפדפן ולכן מהווים בחירה טבעית כטכנולוגיות בסיס לדפדפן מודרני.

כקוריוז סיכום אספר לכם שלאחר ההכרזה על הבטא של אקספלורר 9, קראתי ביקורת שאמרה שכל מה שמיקרוסופט היתה צריכה לעשות באקספלורר 9 זה לנטוש את טרידנט ולאמץ את WebKit ובכך לגאול את קהילת מפתחי האתרים מסבלה המשתרע על פני יותר מעשור. אולי כעת, לאחר ההודעה של Flock ישקול מישהו במיקרוסופט את המהלך הנועז הזה ביתר כובד ראש.

ולבסוף, אם יותר לי לגזול עוד מספר דקות מזמנכם, אזמין אתכם לצפות בסרטון הבא, הממחיש לדעתי, דרך משל המכוניות את האבולוציה ממוזילה לכרום.

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

2 תגובות על "Flock עוברים ממוזילה לכרומיום – מלחמת דפדפנים מתחת למכסה המנוע"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אליהו
Guest

כתבה מצוינת וברורה. וקנה אותי עם הוידאו בסוף

עומר
Guest

אני בכלל לא חושב כמוך.
גקו מנוע חזק מאוד ויציב.הבעיה היא שהגירסאות האחרונות של פיירפוקס קצת לא יציבות בגלל שמוזילה העבירה את כל ההשקעה לפיתוח גירסה 4 שתתמוך בHTML5 ותשופר המהירות.
בנתיים כרום גדול רק בגלל הפירסום שגוגל עושים לו.
ותכנות לפיירפוקס בכלל לא מסובך.

לפי הדעה שלך כולם צריכים לעשות לWebkit דבר שיוריד את רוב התחרות בין הדפדפנים.

עומר.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: