טעינה מהירה: איך זה עובד, ולמה זה לא עובד לכם עם כל מטען?

טעינה מהירה היא אחלה דרך לתת לכם בוסט לסוללה בשעת צרה, אבל יש לה גם צדדים פחות כיפיים כמו תקנים קנייניים שמונעים מכם את היכולת הזו אם בטעות נהרס לכם המטען. ככה זה עובד

מקור: Unsplash

התלות שלנו בסמארטפונים גדלה כל הזמן, כשתוצר לוואי משמעותי שלה הוא הצורך בכך שהם גם יעבדו לאורך כל השעות שבהם אנחנו זקוקים להם. מתוך הצורך הזה יצרניות רבות פועלות כל הזמן להכניס סוללות גדולות יותר, לצד הוצאה לפועל של אופטימיזציה בניהול חיי הסוללה של המכשיר כדי לספק לנו את התוצר הזה – אבל יש עוד מרכיב אחד חשוב והוא יכולות ההטענה של המכשיר.

אם בעבר היינו יכולים לבהות במכשיר בזמן שהמטען מחזיר לנו לאט-לאט טיפות קטנות של חיים בצורת סללה מלאה באחוז או שניים יותר, מאז 2012 – עם כניסתם לחיינו של תקני ההטענה המהירה הראשונים – המצב השתנה. אבל היום, עם לא מעט תקני הטענה מהירה, המצב הפך לקצת מבלבל – ואנחנו כאן לעשות סדר.

טעינה מהירה – איך זה עובד בכלל?

בבסיס של הבסיס שלנו ישנה סוללה – הבנויה משתי אלקטרודות (חיובית ושלילית) ומעבר של יונים דרך תמיסת אלקטרוליט הנמצאת בין שתי האלקטרודות הללו. כשאתם משתמשים בסמארטפון שלכם והסוללה פורקת את עצמה, היונים עוברים מהאנודה (האלקטרודה השלילית) לקתודה (האלקטרודה החיובית) וכשהוא נטען – נעשה התהליך ההפוך.

טעינת המכשירים שלנו נעה סביב שלושה משתנים שונים: זרם (הנמדד באמפר), הספק (הנמדד בוואטים) ומתח (הנמדד בוולטים) כשאנחנו כמובן נעסוק אך ורק בהטענה המכשירים שלנו בעזרת כבלי USB (כן, גם בטעינה של האייפונים).

הטענה בעזרת כבל USB מאפשרת הספקים שונים בהתאם לתקן ה-USB, כשהמספר הזה עולה ככל שמדובר בתקן חדש יותר. לדוגמה, ב-USB 1.0 ניתן להטעין רק עד הספק של 2.5 וואט (שהוא המכפלה של העברת זרם של 0.5 אמפר ומתח של 5 וולט), כשהתקן החדש ביותר (USB 3.1) מאפשר הטענה בהספק של עד 100 וואט.

בהתאם לתקנים הללו, לסוללות של הסמארטפונים יש בקר טעינה המוודא שהן מקבלות את הזרם המתאים כדי שלא במקרה יתחממו יתר על המידה, יישחקו מהר יותר ואולי גם יתפוצצו כמו סוללות מסוימות (היי, נוט 7). השבב הזה מווסת את זרימת החשמל הנכנס לסוללה ויוצא ממנה, על ידי קביעת הזרם באמפרים אחרי שמדד את המתח שלה וההספק שלה. השבב הפיזי אמנם עושה את העבודה בפועל, אבל מה שקובע בדרך כלל את הזרם שיווסת הבקר הוא התוכנה של כל יצרנית.

חשוב לציין כי כל יצרנית בוחרת כיצד לשחק עם הטעינה מהירה שלה. בזמן שחלק מהיצרניות בוחרות להגביר את הזרם המועבר בין המטען לסוללה, יש כאלו שבוחרות בכלל להגביר את המתח בניסיון לייצר יותר אנרגיה פוטנציאלית.

USB-PD – היחיד שיעבוד עם כולם, והפייבוריט של גוגל

ההספקים המרשימים שכבלי ה-USB בתקן 3.1 מאפשרים, לא מגיעים רק בגלל התקן עצמו או יציאת ה-USB-C שלו, אלא בעזרת תקן ה-USB Power Delivery (או USB-PD בקיצור). מדובר בתקן פתוח של המחבר, המאפשר טעינה מהירה (עד 100W) ותואם למטענים וכבלים של יצרנים חיצוניים.

התקן, שגרסתו הראשונה יצאה ב-2012, נוצר על ידי הארגון שנועד לקדם את השימוש ב-USB – פורום הטמעת ה-USB (באנגלית זה נשמע יותר טוב). עם היכולת להגיע לטעינה בהספק מקסימלי ב-100 וואט, ה-USB-PD הוא התקן החזק ביותר כיום, עם זאת לא מעט יצרניות בוחרות שלא להשתמש בו.

על פי דיווח מ-2019, בגוגל דרשו מיצרניות מכשירי אנדרואיד לעבור להשתמש ב-USB-PD בכדי לאפשר טעינה מהירה אוניברסלית לכל משתמשיה. עוד דווח כי לצד הדרישה, בגוגל איימו בסנקציות על היצרניות שלא יתיישרו – אך הן טרם עשו את המעבר להטענה ב-USB-PD.

נמצא בכיס של רובכם, בערך: Quick Charge של קוואלקום

אחד מהתקנים הפופולריים ביותר בעולם הטעינה המהירה לסמארטפונים הוא Quick Charge של קוואלקום, שרק בקיץ האחרון זכה לעדכון לגרסה 5. הפופולריות של התקן היא כמובן פועל יוצא מהעובדה שהוא קיים בכל מעבדי קוואלקום מ-2013 – אז הגיע למכשירים הראשונים עם מעבדי 215 ו-600 של סדרת Snapdragon. למרות שמדובר בתקן שהוא קנייני (Proprietary) לקוואלקום, הוא בסופו של דבר הפך לכמעט סטנדרט מתוקף הימצאותו ברוב מכשירי האנדרואיד ברחבי העולם (חוץ מאלו שבחרו ביצירת תקן הטענה משלהן).

היתרון המשמעותי ב-Quick Charge, בייחוד בגרסתו החדשה ביותר, הוא היכולת להטעין את המכשיר ב-100 וואט, מבלי להצריך יצרניות להתאים את המכשיר ל-USB-PD. בקוואלקום הכריזו כי הגרסה החדשה של תקן ההטענה שלהם "תואם אחורה" ויאפשר גם למכשירים שתמכו בגרסאות קודמות להיטען במהירות גבוהה יותר – בהתאם להגבלות של היצרניות.

מלבד ה-USB-PD, שהוא אוניברסלי ולא קנייני, לקאוולקום יש כאמור את היכולת להגיע למספר המכשירים הגדול ביותר – וכמה יצרניות אף משתמשות בתקן שלה, בהן גוגל, סמסונג (במכשירים שמעבדיה מגיעים עם שבב של קוואלקום, משמע לא בישראל), LG  ושיאומי (בחלק ממכשיריה).

רוצים לקבל את כל עדכוני הטכנולוגיה ברגע שהם קורים? רוצים לקבל את כל עדכוני הטכנולוגיה ברגע שהם קורים? הצטרפו עכשיו לערוץ הטלגרם שלנו כאן

אך מה עם כל השאר?

וואן פלוס ו-Oppo, הנמצאות תחת אותה משפחה – מחזיקת למשל בתקן הטענה מהירה קנייני. לוואן פלוס יש את Warp Charge (מה שנקרא בעבר Dash Charge) ול-Oppo יש את VOOC Charge. למרות שמכשיריהן מגיעים עם מעבד של קוואלקום – וכפועל יוצא מכך יכולים לעבוד עם Quick Charge, היצרניות למשפחת BBK Electronics מעדיפות שמכשיריהן ייטענו בתקן שהן יצרו.

היתרון הוא היכולת להתפאר בהישגים של טעינה מהירה יותר מהמתחרות לפני כולם, לדוגמה: ה-Oppo Find X2 Pro שנטען בלא פחות מ-65 וואט – הישג שטרם נראה במכשיר בשוק הרחב. בוואן פלוס לא איחרו להשוות את ההישג, ובדגם ה-8T של החברה שיצא בנובמבר האחרון הגיעה גם היא להישג המכובד – והמכשיר נטען ב-65 וואט.

אבל יש אבל רציני. בלי ראש המטען (Brick) והכבל הקנייני שתקבלו בקופסה (כל עוד הם יגיעו באחת כזו) לא תקבלו את מהירויות הטעינה שמבטיחות היצרניות, וכנראה הרבה פחות מכך. מדובר בירידה משמעותית בסטנדרטים עבור מי שאולי איבדו את המטען או מצאו את עצמם בלעדיו וצריכים הטענה מהירה של המכשיר.

בשיאומי השתמשו בעבר ב-Quick Charge של קוואלקום – כש-Mi Mix 3 של החברה היה אחד מהמכשירים הראשונים לעבוד עם התקן. אך כיום החברה עובדת עם תקן קנייני בשם TurboCharge – לפחות במכשיר הדגל החדש שלה, ה-Mi 11 – התקן המאפשר לה יכולות טעינה מרשימות ב-55 וואט.

יצרנית סינית שלצערנו נראית פחות באזורנו מאז החרם עליה מצד הנשיא לשעבר טראמפ היא וואווי – המשתמשת בתקן בעל שם קנייני (SuperCharge) אך מדובר בתקן המבוסס על USB-PD, כך שכל מטען המשתמש בתקן זהה יוכל להטעין את המכשירים שלה במהירות.

ומה עם אפל?

הגן הסגור של היצרנית האמריקאית הוא לא משהו שאפשר לכתוב עליו רבות, פשוט כי אין לו מתחרים. רק נאמר שבאפל משתמשים בהטענה בתקן USB-PD שכזכור יכול לספק טעינה בעד 100 וואט. עם זאת, הענקית מקופרטינו מוכרת מטענים המגיעים עד להספק של 30 וואט לסמארטפונים שלה, כשמטענים שאינם מקוריים לא בהכרח יספקו לכם את אותו ההספק. סמכו על אפל שאחרי שהוציאה לכם את המטען מהקופסה, היא גם תקשה עליכם להטעין את האייפון במהירות אם לא תשלמו לה.

אושרי אלקסלסי

Your Friendly Neighborhood Geek. יש לכם סיפור טכנולוגי? דברו איתי: [email protected]

הגב

2 תגובות על "טעינה מהירה: איך זה עובד, ולמה זה לא עובד לכם עם כל מטען?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Avi
Guest

מעניין, תודה.
סוף סוף הבנתי

משה
Guest

כתבה מעולה ולעניין!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: