מהנה אבל לא חף מבעיות – EVOLVE [סקירת גיימינג]

מדובר באחד ממשחקי המולטיפלייר המהנים שהושקו לאחרונה אך עם זאת, כזה שמפספס בעיקר בקטנות. שי בן שושן העביר שעות בכוכב הלכת Shear כדי לספר לכם על חווית EVOLVE

CB_j9qoUEAENzYQ.jpg-large

צונחים בדרך לעוד משימת צייד

״hunt or be hunted״ – זה הסיפור כאן… אז אם אתם בעניין של צייד מפלצות, נשקים עתידניים רבי עוצמה, משחקי תפקידים וג׳ונגלים עבותים, EVOLVE הולך להיות אחד המשחקים הכי מהנים ששיחקתם. הימים של השחקן הבודד בקמפיין שגרתי כבר מזמן מאחורינו, והיום כוחם של משחקים בא לידי ביטוי בעיקר באפשרות האונליין, והנה דוגמא קלאסית לכך. זאת אגב גם בדיוק הנקודה הכי חזקה והכי חלשה של EVOLVE. אז תכינו את הנשקים למאבק רווי מפלצות, וברוכים הבאים לכוכב הלכת Shear.

משחק רב משתתפים טהור

ראשית מדובר במשחק מולטיפלייר טהור. האופציה השניה, סולו solo, היא בעצם רק הדגמה ממש מורחבת של מצב האונליין המועדף של המשחק הזה. משחק תפקידים שיתופי שמטרתו לחבור לצוות שמחסל מפלצת, או להפוך למפלצת עצמה ולהלחם נגד 4 משתתפים אחרים. לא תמצאו כאן קמפיין יחיד עתיר מסכים וחוויות, אלא יותר דמו מושקע שמטרתו ללמד אתכם כיצד משתמשים בדמויות השונות וכיצד מנווטים במפות המשחק. הכל כדי שתוכלו לשחק בהצלחה במולטיפלייר עם שאר שחקני העולם.

המטרה הכללית פשוטה: עוקבים אחר עקבות המפלצת כדי למצוא אותה כמה שיותר מהר. בהתחלה היא בשלב 1 (מתוך 3), והיא יחסית יותר פגיעה וחלשה. עם זאת אין מה להתבלבל, אם לא תעבדו נכון כצוות עדיין ביכולתה לחסל אתכם די במהירות.

CCEdOT_VIAA6xfE.jpg-large

מקרן-מגן: מגנים על החברים בקרב

המפלצת נעה ברחבי המפה בניסיון משולב להתחמק מהציידים (אתם), לאכול מספיק חיות ג׳ונגל כדי להתפתח (ומכאן גם השם) ולהתחזק עד שהיא מגיעה לשלב 3. השלב שבו היא יכולה לחסל את ה-power relay. בנקודה זו ראוי לציין, Evovle מציגה לנו טוויסט מרענן בכל הקשור למולטילייר. אתם יכולים לבחור לשחק את אחד הציידים או את המפלצת עצמה. ובעצם, זה הטוויסט המעניין של המשחק – האפשרות למולטיפלייר לא שיויוני. בהחלט אופציה שתקסום לקווי האופי של הרבה גיימרים (לשחק לבד מול מספר שחקנים אחרים).

CB_kbQyUgAAZFbP.jpg-large-2

התחלת המשחק דורשת מעט הבנה של הדמות שבחרתם, והסביבה (המפה). לכל דמות יכולות וכלים מיוחדים משלה. ולכן לכל דמות יש תפקיד ברור ומוגדר במאמץ המלחמתי לחסל את המפלצת. במידה ולא תבינו היטב מה תפקידכם, איזה נשקים או כלים מיוחדים יש לכם (פירוט בהמשך) לא תצליחו לייצר צוות יעיל ששועט קדימה דרך הג׳ונגל ומחסל את שלל המפלצות וחיות הבר הצווחניות שיש במשחק הזה. הנקודה הזו יכולה לשמש כיתרון היחסי של המשחק או כחסרון בולט שפוגע משמעותית בחוויה (הרבה בהמשך).

CCEdHn0UIAABqkV.jpg-large

תוכלו בעצם לבחור בין 4 דמויות ציידים: ״תקיפה״ (Assault) ״לוכד״ (trapper) ״גיבוי״ (support) ו״רופא״ (medic). לכל דמות 4 יכולות שתוכלו לשדרג עם צבירת הנקודות. תצטרכו להשתפר במספר יכולות כדי להמשיך ולשדרג הלאה. לא מספיק התמחות בסוג נשק אחד בלבד, אבל זה הכל. בכל קטגוריה של דמות, ניתן לשדרג לדמות אחרת נוספת באותה קטגוריה. כך שיש יותר מ-4 דמויות להכיר ולשחק בהם. נקודה שראוי לציין – המפה של המשחק מופיעה באופן דינמי על גבי המסך (בלחיצה על משטח המגע של שלט ה-PS4), כך שאין צורך לעצור את המשחק כדי לנווט או לעבור למסך אחר שעוצר את שטף המשחק. תוספת מבורכת שאנחנו כל כך צריכים היום בכל משחק בעצם. הימים בהם עצרנו הכל כדי להעיף מבט איפה אנחנו ומה היעד הבא, הולכים ונעלמים – יופי של תוספת.

בואו נרחיב מעט על כל קטגוריה

Assault (הצייד התוקף)

הכירו את הצייד התוקף הראשון, ״מקרוב Makrov״ – כשם הקטגוריה כן הוא, אחראי על הובלת הכוח וגרימת מירב הנזק למפלצת. למקרוב נשק רב עוצמה דמוי ברק שיכול לגרום נזק משמעותי ליצור הענק. אבל שימו לב, ככל שתתקרבו למפלצת היכולת שלכם לגרום נזק אמנם תעלה, אבל גם היכולת של המפלצת לרסק אתכם במכה אדירה, לזרוק עליכם סלע ענק, לשרוף אתכם באש דרקונית, לחשמל אתכם או להסתער ולמחוץ אתכם. אז כן, אם אפשר תתקרבו, אבל בזהירות. הדמות הזו חייבת להיות מאוד דינמית וזריזה. השתמשו ביכולת הרחיפה המהנה (שקיימת בכל דמות) ובשדה המגנטי הנטען שיכול להגן עליו. אם נתקלתם במפלצת והצלחתם להרגיז אותה אז כנראה שגם חטפתם מכה אחת או שתיים. זה הזמן בדיוק לקבל טיפול רפואי שימלא לנו בחזרה את בר החיים.

Medic

תכירו את ואל Val, הרופאה הצמודה של הכוח. לואל אקדח מיוחד שיכול לרפא את הכוח, אפילו מרחוק. מיותר לציין אבל בכל זאת, אם המפלצת חיסלה את ואל בתחילת הקרב, אז כנראה שגם שאר הצוות יסיים בצורה דומה. הדמות הזו צריכה לשמור מרחק מצד אחד, אבל להיות תמיד בקשר עין רציף עם הצוות כדי לדעת מי צריך טיפול דחוף ואת מי להציל. יכולת נוספת חשובה אצל ואל היא רובה הצלפים שהופך כל פגיעה בגוף המפלצת לנקודת תורפה פוטניצאלית שניתן לכוון אליה מעכשיו את היריות. ואל אם כך בעיקר אחראית על הצד הרפואי, אבל אם תשתלו נכון נקודות תורפה כבר בתחילת הקרב הסיכוי של הצוות שלכם לפגוע ולחסל את המפלצת ישתפר פלאים. המפלצת מנסה כל הזמן להתחמק ולברוח מהציידים כדי שהיא תוכל להתפתח ולהתחזק ולכן חשוב מאוד ללכוד אותה. אם ניתן עדיף לקבע אותה במקום מסוים שם תגרמו לה נזק מרוכז.

trapjaw - יוביל אתכם תמיד אחרי המפלצת

trapjaw – יוביל אתכם תמיד אחרי המפלצת

Trapper

תכירו את מגי הלוכדת, למגי יכולת לגלות את עקבות המפלצת בעזרת החיה שאיתה – Trapjaw. בעצם סוג של כלב דיזוזאורי מוזר שכזה. אם יצאתם קצת מאיזון וכיוון במפה, חפשו אותו והוא כבר ינחה אתכם הלאה. למגי גם היכולת להניח מלכודות שיקבעו את המפלצת. שימוש נכון במלכודות האלו יכול ממש להקל את מלאכת החיסול לשאר הצוות. מקמו את 3 קצוות המלכודת בצורה חכמה כך שהמפלצת תפול בפח ותתפס. אחרי שהיא נתפסה, פשוט שחררו נצרה מכל הנשקים שלכם וגרמו את מירב הנזק. ומה לגבי צוות גיבוי?

האנק - הבחור המשוגע עם הסיגר

האנק – הבחור המשוגע עם הסיגר

Support

זוהי הדמות הצבעונית ביותר כאן ללא תחרות, הכירו את האנק, הבחור המשוגע עם הסיגר. הוא אחראי על תמיכה בצוות הלוחם. ומה להאנק יש להציע? ראשית תותח לייזר מדויק מאוד ורב עוצמה שיכול להסב נזקים גדולים גם מרחוק. להאנק יכולת להמטיר מטחי אש אדירים מהשמיים לעבר נקודת ציון מסוימת (דורש טעינה מחדש כמובן) כדי לפגוע בצורה מרוכזת במפלצת או כדי להבריח אותה למקום אחר.

האפשרות הכי חשובה מבחינת הצוות היא היכולת שלו להקרין מגן לכל אחד מחברי הצוות. המגן נטען, וניתן להפעיל אותו ממרחק משמעותי. עם זאת חשוב להשתמש בו רק שחבר באמת נמצא בקרב עצמו ועומד לספוג מכות. אז חפשו מקום גבוה, מרוחק מעט ושמרו על הצוות שלכם בחיים. שימוש נכון באופציה הזו יהפוך את הצוות שלכם לחזק פי כמה. אז נסו להשתלט על הדחף המיידי להוציא את רובה הלייזר הענקי ולהתחיל להשתולל, וזכרו שאתם פה כדי לסייע. האפשרות האחרונה גם היא משמעותית למדי – להפוך את הצוות לבלתי נראים לזמן קצוב (חליפה בלתי נראית, מרגישים מייד שמדובר באותה חברת הפקה גראפית שהביאה לנו את קריסיס). גם כאן, שימוש נכון במצב הזה יכול לסייע רבות לצוות להנחית מכה מפתיעה ויעילה.

אז אלה הם דמויות הבסיס בקצרה. לא אמשיך עם ספוילרים לגבי שאר הדמויות רק אומר שבהחלט שווה לבלות כמה שעות טובות במשחק ולשדרג אליהם. הנה נקודה חשובה – לכל הדמויות יכולת כזו או אחרת לירות, להשתתף באופן פעיל בגרימת נזק מכלי נשק שלהם. עם זאת, אצל ואל ומגי הנשקים מרגישים ממש חלשים, מיותרים וחסרי ערך אמיתי. אז נכון שתוכלו תמיד לירות, אבל קחו בחשבון שאתם יכולים להתקל בחוויה לא מספקת בכלל בנושא הזה. במיוחד אם אתם אנשים שאוהבים לירות והרבה. אם תמיד הייתם כאלו שאהבו לתמוך בצוות ולעזור מרחוק למאמץ אז אין ספק שיש כאן כמה דמויות שיקסמו לכם. לעומת זאת, לאלה מכם שרגילים לחסל לבד כל מה שזז, האנק ומקרוב הם הקטגוריות היחידות שרלונטיות עבורכם. קצת מאכזב.

המפלצות

ועכשיו למפלצות – ישנן 4:

  • Behemoths  יצור גדול ומעוות
  • Goliath הענק
  • Kraken המפלצת המעופפת
  • Wraith העוצמתי
עולם של מפלצות

עולם של מפלצות

לכל מפלצת סט יכולות וכוחות משלה. שוב, בדומה לציידים, לכל מפלצת 4 יכולות מרכזיות שניתן לשדרג כל הזמן. אתם מקבלים 3 נקודות שדרוג (skill points) בתחילת הקרב ותוכלו לבחור על מה ״לבזבז״ אותן. המלצה שלי – לפעמים עדיף לבחור יכולת אחת מועדפת שלכם ולהפנות את 3 הנקודות אליה. יותר אפקטיבי משיפור קטן ל-3 יכולות שונות. אבל זוהי רק המלצה – לכו עם מה שעובד לכם. אם אתם רוצים להתמקצע אז חשוב לשחק קצת עם כל אחת מהן. כך תוכלו ״לחוש״ את התנועה והיכולות. אל תשכחו שניתן להשתמש ביכולת ללכת בצורה שקטה. האפשרות הזו תעזור לכם לבלבל את הציידים, להעלים עקבות ולהתפתח עם מינימום הפרעות. הרבה פעמים ששיחקתי כך, הציידים עברו מאוד קרוב אליי ואפילו לא ידעו שאני שם בין השיחים הצמודים. יכולתי לשמוע אותם וגם לצוד אחד מהם שסטה לרגע מהחבורה. רגע מהנה תמיד.

אם אתם ציידים ועל המסך מופיע סימן של להקת ציפורים סימן ששם עברה המפלצת והציפורים כאן כדי להכווין אתכם, אבל שימו לב זוהי גם דרך די יעילה לרכז אתכם במקום כלשהו עבור מארב מתוכנן של המפלצת. אז פקחו עיניים ואזניים (כן ממש תוכלו לשמוע שאתם קרובים אליה) ולכו לצוד.

המצב הקלאסי של המשחק הוא מצב Hunt – הציידים נקראים לחסל את המפלצת שמתחילה את המשחק מעט לפניהם ויכולה לחסל חיות בר כדי לגדול ולהתפתח. שוב, מטרתם לחסל אותה ולמנוע ממנה להגיע לשלב 3. פקחו עיניים לעקבות הזוהרים, פגרים של חיות מתות ולהקות ציפורים. באופציית ה-Rescue על הציידים למצוא קבוצות של אנשים ולהחזיר אותם בשלום לבסיס. ב-Nest על הציידים למצוא את ביצי המפלצת ולחסל אותם. בדרכם, הם יתקלו במפלצת המגנה עליהם. אחת האפשרויות המועדפות עליי היא Defend – כאן עליכם להגן על 3 גנרטורים בזמן שספינת האם עוגנת כדי לתדלק. מולכם יעמדו מפלצת אלפא בשלב 3 עם צוות שלם של מפלצות קטנות יותר שכל מטרתם לחסל אתכם ולפגוע בגנרטורים ובספינה. אפשרות מהנה מאוד אני חייב לציין. אבל אולי האפשרות המרעננת ביותר מכל משחק המחבואים כאן היא Evacuatio – ספינת האם עוזבת את המקום בעוד 5 ימים, וכך עליכם להגן על האזור מפני המפלצת עד כמה מה שניתן בכל יום ויום. בכל יום כזה תוכלו לבחור משימה לבצע, והכי חשוב – התוצאה של הקרב של היום הקודם תשפיע בצורה אקטיבית על המפה ביום הבא. כלומר – אם המפלצת גרמה נזקים גדולים לנקודות מפתח אז במפה הבאה הצמחייה למשל תהפוך אלימה יותר (כן, גם הצמחים יכולים לחסל וללכוד אתכם כאן) או שברחבי המפה תתקלו בזרמי אויר רדיואקטייבים שיפגעו בכם. בהתאם לכך – אם הציידים גרמו נזקים גדולים למפלצת. מעניין ומרענן בכל פעם מחדש. יש מגוון רחב של אפשרויות שינויים במפות ותמיד נחמד לגלות אבולוציה חדשה בהתאם לקרבות עם הצוות שלכם.

לוכדים את המפלצת

לוכדים את המפלצת

לסיכום

EVOLVE הוא משחק מולטיפלייר מהנה, אבל הוא קם ונופל על הקונספט הזה. באפשרות שאתם הציידים – אם התמזל מזלכם והצוות שאתכם עושה עבודה טובה, כל אחד לפי תפקידיו ויכולתיו, אז המשחק יגרום לכם הנאה רבה. הגרפיקה מרשימה והתנועתיות במפות מרגישה נוחה, למרות שלא תמיד ריאליסטית מספיק (נעים ללא בעיה דרך צמחייה ועצמים). במידה ותתקלו בשותפים קצת פחות מוכשרים במסעות שלכם, אז המשחק הזה יכול להיות מאוד מתסכל. קשה מאוד לשאוב הנאה כאשר הצוות לא מבין כל כך את תפקידיו ואתם מחוסלים די במהרה, פעם אחר פעם, על ידי המפלצת. הקרבות בסך הכל משעשעים למדי אבל לא משהו שלא פגשנו בעבר. אם בחרתם לשחק את המפלצת אתם עתידים להתקל בחווית קרב לא מספקת. המכות של המפלצות מרגישות חסרות מחץ וקצת תלושות. המכאניקה הכללית של המשחק טובה, אבל היו צריכים לשפר משמעותית את הנקודה הזו לפני ששחררו אותו. אתה מצפה שבתור המפלצת תחוש רב עוצמה ובלתי ניתן לעצירה (במידה ואתה משחק נכון כמובן), אבל זה לא תמיד המקרה.  כמו כן, הקרבות מרגישים קצת חלולים והמכות לא מדויקות מספיק. עם זאת, אם התמקצעתם בתור מפלצת באמת, לא הרבה צוותים יוכלו לכם. התחושה הלא מספקת של הקרבות עלולה לפגוש אתכם גם בתור ציידים.

כפי שציינתי, היה ראוי לצייד את כולם באפשרות נשק משמעותית בנוסף ליכולת המטרה של הדמות. זה ממש מתבקש. גם כאשר אתם בתפקיד ה-medic, הייתם רוצים מדי פעם לשלוף את הנשק ולהרגיש חלק אמיתי מהקרב. בנוסף, כאשר יורים במפלצת, אין תגובה מדויקת ורספונסיבית מספיק. המפלצת לא ממש זזה עם פגיעות הנשק ויש תחושה שאתם יורים בחפץ דומם כזה או אחר. חבל. זאת אחת הנקודות הכי מרכזיות של המשחק והיה ראוי להרגיש טוב יותר את הפגיעות במפלצת האימתנית. ומצטער להכביד, אבל גם זמני הטעינה לפעמים ארוכים מדי ויכולים לפגום בתחושה הכללית.

למרות הכל, EVOLVE הוא משחק מולטיפלייר מהוקצע למדי. הוא מעניק מגוון אפשרויות טקטיות מרשימות ונותן במה לסוגי אופי שונים של שחקנים, לבוא לידי ביטוי וכל זאת במשחק מאוד מהנה.

הגרפיקה עשויה היטב ומרגישים שמדובר ב-CryEngine 3. העולם במפות השונות נראה מרשים והסאונד בסך הכל עושה את העבודה. לא תמצאו כאן קמפיין ארוך ומושקע ובכלל אם אתם לא חובבי מולטיפלייר אז זה לא המשחק בשבילכם. המשחק הזה יכול היה להפוך די בקלות לקלאסיקה בתחום אבל בסופו של דבר מפספס בקטנות וברגע שיהיו מספיק שחקנים מהוקצעים כמפלצות, רוב ההנאה מהמשחק יכולה להמחק. לעומת זאת, אם אתם עמוק במשחקי השיתוף ואוהבים לחסל מפלצות, EVOLVE הוא משב רוח מרענן ומהנה. אז כנסו לדמות האהובה עליכם ושיהיה צייד מוצלח. נתראה בג׳ונגל…

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: