אתמול ב-E3 – סוני

תצוגה מרשימה יותר משל מיקרוסופט נתנה סוני ב-E3, עם טלויזיית פלייסטיישן, והקונסולה החדשה ויטה וגרסאות חדשות למשחקים.

אחרי מסיבת העיתונאים המצויינת (אם אתם בני חמש ומטה) של מיקרוסופט, ומסיבת העיתונאים המצויינת בכל מקרה של EA, הגיעה גם תורה של סוני לערוך את מסיבת העיתונאים שלה ב-E3.

כצפוי, סוני דיברו בעיקר על הקונסולה הניידת החדשה שלהם, אבל היה להם עוד הרבה מה לומר. האירוע כולו נמשך בערך חמש שעות, אבל רובן הוקדשו להדגמות. מסיבת העיתונאים עצמה נמשכה קרוב לשעתיים, שגם זה לא מעט בכלל. במהלכה הנחיתה סוני מספר פצצות, אם כי מדובר בפצצות קלות למדי, בוודאי לא משהו גרעיני.

המסיבה התחילה בסרטון פתיחה ארוך, שבכל פעם שנדמה שהוא מסתיים, הוא המשיך שוב. הוצגו בו המון משחקים וכל המוצרים בקו הפלייסטיישן של סוני – PS3, זוז ושתי הקונסולות הניידות.

בסיום הסרטון עלה לבמה ג’ק טרטון מסוני אמריקה והתנצל על נפילת הרשת בפני רוב הגורמים המעורבים. חוץ מהעיתונות, שחיה מחדשות רעות – להם הוא אמר שאין צורך לומר תודה.

 

Uncharted

נציגי Naughty Dog, האולפן שמאחורי סדרת Uncharted, עלו לבמה והדגימו שלב מהמשחק השלישי שיגיע בראשון לנובמבר. השלב מתרחש על ספינה בים סוער, והמים מסביב נראו פשוט מדהים, גם הגלים בים וגם הבריכה שעל הסיפון והמים בה נעו בהתאם לנידנודי הספינה.

דרייק מתגנב לתוך הספינה, שם הוא נלכד. סרטון קצר מציג את תחילת הקרב במהלכו נזרק רימון והפיצוץ פוער חור בדופן האניה, שמתחילה להתמלא במים ונוטה על צידה. כל הקרב מתנהל כשהאניה באלכסון, עד שהמים כמעט ממלאים אותה, והיא מתהפכת על צידה, מה שמשנה לגמרי את עיצוב השלב – דרייק למעשה רץ על הקירות וצריך לקפוץ דרך דלתות. בסופו של דבר הוא יוצא מהאיזורים המוצפים, ואז בורח מזרם המים שפורץ למפלס שאליו הגיע.

כמו שכבר ידענו, בסוף החודש תתחיל הבטא, אליה מוזמנים מי שיקנו את אינפאמוס 2 ומנויי פלוס. האם זה כולל את מנויי הפלוס כתוצאה מנפילת הרשת? עדיין לא ידוע. את המצגת הם סיימו בסרטון תלת מימדי של המשחק.

רזיסטנס 3

המשחק הבא לעלות לבמה הוא רזיסטנס 3, שמתרחש ארבע שנים אחרי המשחק השני והגיבור הוא קאפלי, שהיה דמות משנית במשחק השני. הוצג שלב של מארב שמארגנים בני האדם לכימרות שלא מצליח, והופך למרדף של הכימרות אחריהם.

כלי הנשק המגניבים שאנחנו מכירים מהמשחק מופיעים שם, וגם רימון מסוג חדש, שמושך אליו אויבים. הגרפיקה נראית משמעותית טוב יותר מזאת של המשחק הקודם. בסוף ההדגמה מפריד כימרה ענקי בין השחקן ובין דמות נוספת שרצה ביחד איתו. המשחק יצא בספטמבר, יתמוך בתלת מימד ובזוז, ויצא גם בחבילת Sharpshooter – המעטפת בצורת רובה לבקר הזוז. החבילה תכלול זוז, בקר ניווט, מצלמה, את המשחק עצמו וכמובן את תוסף ה-Sharpshooter, כל זה ב150$.

עוד שני דברים שיצאו בספטמבר ויתמכו בתלת מימד הם אוסף איקו, שיכלול את איקו ואת Shadow of the Colossus, ואוסף God of War חדש שיכלול גרסאות PS3 של שני המשחקים שיצאו בסדרה לקונסולת ה-PSP.

הפצצה של סוני : טלויזיית פלייסטיישן

ואז נפלה הפצצה הראשונה. סוני, כמו שכולם יודעים, היא קודם כל יצרנית חומרה, ובשלב הוצגה חומרה חדשה ומעניינת. כדי לעזור לכל הגיימרים להכניס את המימד השלישי הביתה, משחררים סוני טלויזית תלת מימד ממותגת פלייסטיישן. הטלויזיה, בגודל 24”, תגיע עם זוג משקפיים וכבל HDMI, ותעלה 500$ – מחיר לא רע בכלל בשביל מסך תלת מימדי. זוג משקפיים נוסף יעלה 70$, גם זה מחיר זול למדי בשביל משקפיים אקטיביות, ולטענת סוני המשקפיים יתמכו במסכים של יצרנים נוספים, ולא רק בשל סוני.

עוד דבר מעניין בטלויזיה הזאת – היא תאפשר משחק בשניים, כשכל אחד מהשחקנים צופה במסך מלא. איך בדיוק זה עובד? על המסך מוצגים שני המסכים לסירוגין, כשזוג משקפי תלת מימד אחד רואה חצי מהתמונות והזוג השני – את החצי השני. כך יכולים שני אנשים לשבת מול אותה טלויזיה ולראות שתי תמונות שונות לחלוטין, טכנולוגיה עליה דיברתי עוד כשהייתה בשלבי פיתוח, וגם הזכרתי לאחרונה הדגמה שלה שבוצעה עבור עיתונאים.

זוז!

מסיבת העיתונאים עברה להתמקד בבקר הזוז, ממנו נמכרו 8.8 מיליון יחידות עד כה, אבל לא נאמר (ולא בטוח שיש לסוני דרך לדעת את הנתון הזה) כמה נרכשו עבור אותה קונסולה, או במלים אחרות – כמה אנשים אימצו את הטכנולוגיה.

ראשונים לדבר היו 2K, שהראו את הבקר בשימוש במשחק NBA 2K12. נראה כאילו הבקר הופך את המשחק לפשוט מדי – תצביע על שחקן, תלחץ על כפתור, והוא כבר יעשה את מה שהכי טוב לעשות עכשיו. קובי בריאנט עלה לבמה כדי להדגים שכל אחד יכול לשחק באופן הזה. הוא התרשם מאוד מהגרפיקה של המשחק, אבל להסתכל עליו משחק ממש לא עשה חשק לשחק באותו אופן.

המפתחים של Sports Champions הדגימו משחק פנטזיה חדש, שמשוחק עם שלט אחד בלבד – נקודה לזכותם. בשנה שעברה ראינו יותר מדי הדגמות עם שני שלטים, צריך להתחשב גם במי שקנו שלט יחיד. למרבה הצער, המשחק עצמו לא מלהיב במיוחד. נראה שהנכסים הגרפיים נלקחו מהדגמת הקשת מלפני השקת הבקר, וזה דווקא נחמד כי ההדגמה ההיא נראתה נהדר, אבל המשחק עצמו נראה לא מעניין בעליל. הוא על מסילה, ורוב מה שצריך לעשות הוא לזרוק שוריקנים, לירות חצים או להכות בחרב. המעבר בין הנשקים נעשה כולו באמצעות מחוות, בלי שום מסך בחירה או רשימת חפצים – כך צריך להיות. היו גם חידות שהצריכו סיבובים של השלט או ירי בתזמון מסויים, ופה ושם היה ניתן לבחור במסלול, אבל בסך הכל, משעמם.

אינפאמוס 2

הוצג טריילר מרשים מאוד לאינפאמוס 2, שבארה”ב יצא לחנויות רק היום אבל בארץ יכולתם להשיג אותו כבר לפני כמה ימים. כלי יצירת התוכן שלו יתמכו בזוז, מה שיהפוך את תהליך היצירה לנח יותר, ותנו לי לספר לכם – בתור מי שהשתמש בכלי היצירה האלה במסגרת הבטא של המשחק, בהחלט צריך לשפר את הנוחות שם.

גם Little Big Planet 2 עומד לתמוך בזוז, לא רק במסגרת כלי היצירה – אמורים להתווסף כלים חדשים שיאפשרו לשלב את הבקר לתוך השלבים והמשחקים שאתם יוצרים.

Starhawk

ג’ק טרטון חזר לבמה ופנה לדבר על משחקים אקסקלוסיביים חדשים. Starhawk, יורשו של Warhawk, הוצג, אבל ראינו רק טריילר CG שלא אמר שום דבר על המשחק, חוץ מזה שנראה שהפעם המטוסים יוכלו גם להפוך לרובוטים ולנחות על הקרקע. גם קרבות החלל נראו נהדר, אבל ב-CG הכל נראה נהדר.

משחק סליי קופר חדש עומד לצאת, כפי שכבר נרמז באוסף סליי קופר. הוצג טריילר CG עם טוויסט חמוד בסוף. המשחק הזה יגיע במהלך 2012.

Dust 514 – לפלייסטיישן בלבד

הפצצה השניה נחתה – מי שמכירים את Eve Online, משחק המד”ב ההמוני הגדול ביותר, בטח שמעו על Dust 514. מדובר במשחק יריות המוני שיהיה קשור ל-Eve. שחקני Eve שירצו לנהל קרבות קרקע יפנו לשכירי חרב שינהלו את הקרבות בשבילם. במשחק החדש תשחקו את אותם שכירי חרב, והקרבות שתנהלו ישפיעו על מהלך המשחק הישן.

הרעיון נשמע פשוט מצויין, נראה איך יהיה הביצוע. הוצג סרטון שבתחילתו נראה כמו סרטון משחקיות, אבל מהר מאוד מתברר שהוא בעצם CG. האם המשחק עצמו יראה כמו השניות הראשונות של הסרטון, או שאין קשר בכלל? בסוף השנה, כשתשוחרר הבטא, נדע יותר. המשחק עצמו יצא באביב 2012. איפה כאן הפצצה? הוא יצא אך ורק לפלייסטיישן. הוא גם יתמוך בזוז, אבל זאת כבר לא פצצה רצינית, אם בכלל.

ביושוק

הבא בתור לעלות לבמה היה קן לוין, האיש שמאחורי ביושוק. הוא הראה סרטון גיימפליי מביושוק החדש, שנראה מאוד מרשים וצבעוני, בניגוד לצבעים המדכאים של המשחקים הקודמים.

לאחר מכן הוא סיפר איך בראיון מתח ביקורת על בקרי תנועה בכלל ועל הזוז בפרט, מה שגרם לסוני ליצור איתו קשר ולנסות להמיר את דתו. בהתחלה הוא התנגד, אבל הם השמיעו כמה טיעונים משכנעים, ועכשיו הוא כבר יכול לומר שבקר הזוז ייתמך על ידי המשחק החדש, אבל הוא עדיין לא יודע איך בדיוק. אבל הוא עדיין לא סיים. קן מושיט יד לכיס מכנסיים ושולף משם NGP – האולפן שלו עובד על משחק נוסף בעולם של ביושוק, שמפותח עבור הקונסולה הניידת החדשה. בנוסף, מי שיקנה את המשחק החדש לפלייסטיישן 3 יקבל, על אותו דיסק בלוריי, גם את המשחק הראשון.

עוד משחקים שיתמכו בזוז הם Saints Row השלישי שיצא ב-15 בנובמבר ומשחק מבוסס מסע בין כוכבים של מפיק הסדרה אבודים, ג’.ג’. אברהמס, שיצא ב2012.

גם EA מוזכרים, הם ממשיכים עם הצ’ופרים בגרסאות הפלייסטיישן 3. במשחק הגלישה SSX יהיה מסלול גלישה אקסקלוסיבי על הר פוג’י ביפן, ב-NFS החדש יהיו שבע מכוניות נוספות, חזקות במיוחד, בלעדיות לפלייסטיישן, ועל הדיסק של Battlefield 3 יגיע גם Battlefield 1943.

לסיום : ויטה!

כאן התחיל החלק האחרון, שלא היה קצר במיוחד, של המסיבה. קאז היראי עלה לבמה ודיבר על ניידים. הוא הזכיר את Playstation Suite, פלטפורמה למשחק פלייסטיישן למכשירי אנדרואיד – טלפונים וטאבלטים, אבל מיהר לעבור לקונסולה הניידת החדשה, ששמה (בדיוק כמו שנטען בשמועות שהופצו) הוא ויטה.

המשחק הראשון שהוצג הוא אנצ’רטד. הגרפיקה מרשימה מאוד, וניתן לשחק בו במגע או באמצעות הכפתורים, אבל לא צריך לכחור מראש – בכל רגע ניתן לעבור בין שיטות השליטה השונות. במגע יש מספר דברים נחמדים, כמו מחוות לצורך מכות מסויימות, או סימון מסלול בו דרייק ינוע. כך למשל, כשדרייק צריך לקפוץ מאבן לאבן, החלקת האצבע על כל האבנים שבדרך תגרום לו לעשות את כל המסלול. לפני קפיצות ניתן גם להטות את הקונסולה כדי לשלוט בכיוון הקפיצה שלו. בשלב מסויים התחיל קרב יריות, והסאונד היה פשוט מדהים. כדאי לציין שהקונסולה צולמה במצלמה, ולא שודרה הזנה ישירה ממנה, כך שהסאונד שנשמע היה באמת הסאונד של הקונסולה. מרשים מאוד.

המשחק הבא הוא משחק חדש בשם Ruin. משחק תפקידים אקשן שנראה לא רע בכלל מבחינה גרפית. ניתן לשחק בו גם דרך הרשת, או שניתן לתקוף מאורות של שחקנים אחרים, שהופכות למורכבות יותר ויותר ככל שהם עולים בדרגות. את השמירות שלו ניתן לאחסן בענן ולהמשיך לשחק גם על הפלייסטיישן 3, שגם לו תהיה גרסה של המשחק – הדבר הוצג על הבמה, ונראה נחמד מאוד.

גרסה חדשה של Modnation Racers נכתבת עבור הויטה, שתכלול יצירת ועריכת מסלולים במגע. זה נראה קל מאוד ואינטואיטיבי. במיוחד אהבתי את השימוש במשטח המגע האחורי – לחיצה עליו תגרום להרים לעלות מתוך השטח. בתוך שתי דקות נוצר מסלול מפותל, עם עליות, ירידות, רמפות, הרים ואגם, וגם ראינו אותו במשחק.

Little big Planet לויטה : דמות חדשה נחשפת

הוצג גם Little Big Planet לויטה, עם שליטה מעניינת בעזרת מגע וחיישני תנועה, שימוש ברב מגע למשחק בשניים על קונסולה אחת ומשחק ברשת. גם גרסת Wipeout, משחק המירוצים על אדרנלין, הוצגה – ניתן יהיה להתחרות בה ברשת גם נגד שחקנים על פליסטיישן, ולא רק כאלה עם ויטה.
המשחק האחרון שהוצג היה Street Fighter X Tekken, ונחשפה דמות חדשה עבורו – קול מאינפאמוס. כיאה למשחק מכות רציני, ההדגמה בוצעה באמצעות לחצני החצים, ולא באמצעות הסטיקים האנלוגיים.

הפלייסטיישן ויטה (אוף, השם הזה אפילו יותר גרוע מקינקט) יהיה זמין בחגים השנים, תמורת 250$ לגרסת רשת אלחוטית בלבד ו300$ לגרסת 3G.

בזה הסתיימה המצגת. אין ספק שהיא הייתה הרבה יותר מרשימה מזאת של מיקרוסופט, אבל סביר מאוד להניח שהיא פחות מרשימה מזאת של נינטנדו, עליה תוכלו לקרוא מחר בבוקר, בה תוכרז סוף סוף רשמית היורשת של קונסולת הווי, שידועה כרגע רק בשם פרוייקט קפה.

Avatar

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: