האם גוגל יודעת עלינו יותר מדי?

עם האפליקציות, הדואר האלקטרוני, שירותי הקול והמפות, חברת Google אוספת הרבה מאוד מידע אישי. אולי יותר ממה שרבים מאיתנו חושבים היא אוספת. האם גם אתם סומכים על גוגל?

privacyvsgoogle_180האם אתם סומכים על גוגל? אם אתם משתמשים באחד מהשירותים הרבים שגוגל מציעה, נראה שכן. אך האם הנחה זו היא נבונה? גוגל נחשבת בעיני חלק מאיתנו לחברה טובה, עם היצע רחב של שירותים ברשת וכלים המקלים לכולנו על החיים, אך בשביל אחרים, גוגל היא מפלצת שאינה כפופה לאף חוק, שהגיחה משום מקום, ורק מחכה ליום בו אף אחד לא ישים לב שהיא תוכל להסיר את ה Dont מהמוטו שלה Dont be evil.

בראיון שנערך עם אריק שמידט, מנכל החברה, הוא נשאל האם בשל ההשפעה הרבה שיש לחברה על אנשים בעולם הגיע הזמן שיסדירו בחוקים פדראליים את פעילותה. ההפתעה לא הגיעה בתשובתו השלילית, אלא בצחוק המתגלגל שנשמע מהסובבים.

אך האם זה באמת כל כך מצחיק?

גוגל עוקבת אחרי הפעילות שלנו ברשת, על מנת שתוכל להציע לנו פרסום רלוונטי. החברה שולטת בצורה כמעט בלתי ניתנת לערעור על כמויות מידע אדירות שאנחנו נחשפים אליהן דרך מנוע החיפוש שלה. יש לגוגל נתח גדול בשוק הוידאו ברשת, והיא אפילו השתעשעה זמן מה בפרסום שמחוץ לרשת. החברה מציעה לנו שירותים רבים נוספים אשר הופכים להרגל בהתנהלות היומיומית שלנו ברשת האינטרנט, המשאירים אותנו קשורים אליה.

150585-googlechrome_92אך גוגל רוצה יותר. גוגל, מוקדם יותר החודש, הכריזה כי היא מפתחת מערכת הפעלה חדשה, ה Chrome OS. מהלך זה הקפיץ את יועצי הפרטיות וגרר תגובות קשות מהם. את המרכז לדמוקרטיה דיגיטלית, המרכז לדמוקרטיה וטכנולוגיה ועוד. גוגל הואשמה לעיתים קרובות בסטנדרטים נמוכים מאוד של פרטיות, ורבים היו חיצי הביקורת שהוטחו כלפי הגישה שלה לפרטיות. בעוד שבפריצה שלה לשוק המונופוליסטי של מיקרוסופט, גוגל קיבלה תשבוחות על כך שסוף סוף תהיה תחרות אמיתית לענק מרדמונד, הרי שכאן בדיוק ניתנת לה עוד נישה – להכנס למחשב הפרטי שלנו ולעוד מידע עלינו.

גוגל יודעת על ההרגלים שלנו. לאנשים רבים יש מידע שפשוט נמצא כיום על שרתיה של גוגל וכולל את יומן הפגישות (Calendar), רשימת אנשי הקשר (contacts), מסמכים, (Google docs), יומן שיחות (Google chat) ורשימות הקריאה (Google reader). בשנת 2007 האתר PC World פרסם את מחקר מבהיל אשר מיפה את הסיכונים לפרטיות המידע. הבעיה הבסיסית שהתגלתה היתה שרוב המידע שנמצא על שרתיה של החברה, פשוט לא מוצפן, ומעלה את הסיכון לאיבוד המידע, לגניבה ולגישה לא מורשית.

146068-google-docsסכנה מסוג אחד היא שעובד החברה ינסה להגיע למידע הפרטי שלנו, סכנה אחרת, המעלה סוגיות קשות יותר היא מקרה בו ממשלה תזמן את גוגל למשפט? האם גוגל תהיה חייבת לגלות את המידע או האם המידע הוא באמת שלנו? האם לסוכנויות פדראליות יש גישה למידע, והם יחפשו בו מבלי שנוכל בכלל לדעת?

גוגל יודעת מה המיקום שלנו. מספר שירותים של גוגל מציעים לך לחלוק את מיקומך עם העולם. אנחנו בעצם מאפשרים לחברה לדעת את המיקום שלנו בכל זמן נתון. My location – הוא שירות מפות הניתן לשימוש על ידי מחשבים וטלפונים ניידים. השירות מראה היכן אנחנו נמצאים באמצעות נקודה כחולה על המפות של גוגל. בגוגל אומרים שהמידע על מיקומך לא מוקלט, אך עדיין, אנחנו שולחים את המידע לשרתיה של גוגל כדי להשתמש במידע, מה שהופך אותנו למטרה קלה. שירות נוסף הוא ה latitude המאפשר לנו לחלוק עם חברינו את המיקום שלנו. בשירות זה, אמנם המידע נחשף רק למי שאנחנו רוצים, אך במידה ולא אמרת אחרת, גוגל עוקבת אחרינו ויש לה כעת מתועד על שרתיה את המיקום האחרון שלנו. האם ידעתם שגוגל גם שומרת מידע עלינו על פי חיי הבטריה שלנו? בנוסף לצורך שלה במידע כדי לשפר את השירות איזה מידע נוסף היא בעצם אוספת עלינו מהטלפון הנייד שלנו ומדוע עליה לקשור את זמן החיים של הבטריה של הנייד שלנו לשם המשתמש ולפרטינו האישיים?

לגוגל יש את הקול שלנו. על פי ההגדרות בדף הפרטיות של גוגל במכשירים ניידים, החברה אומרת כי לצורך השימוש במוצרים והשירותים עם זיהוי קול החברה אוספת עלינו ושומרת עותק של הפקודות הקוליות שלנו. גם אם מדובר כעת בשימוש לצורך שיפור שירותים והשימוש באפליקציות הדורשות זיהוי קול, עלינו לעמוד על הסכנות של דגימות קול שלנו המצויות בשרתים הנמצאים אי שם בענני האינטרנט.

Google voice, שירות הטלפון של החברה, מאפשרת לנו להקליט את הודעת הדואר הקולי שלנו ואת ההודעות שלנו. זה שירות מצוין, ומאפשר לה להעביר אלינו את ההודעות דרך דואר אלקטרוני או באמצעות SMS, אך עלינו לזכור לא להשאיר את דגימות הקול שלנו על השרתים של החברה, שכן לפחות פה, ניתנת לנו זכות הבחירה מה יעשה עם המידע (השירות הוא OPT-IN).

גוגל מצנזרת אותנו. בסין, נושא הצנזורה מקיף את גוגל ומקורות אחרים של מידע כמו Yahoo! או Bing. כל מנועי החיפוש הללו חוסמים גישה בצורה קבועה לנושאים הקשורים בסין, על פי בקשת ממשלת סין. כמובן שתושבי סין יכולים להכנס ל google.com ולגלוש למידע שלא נחסם באתר העולמי. אך השאלה המתעוררת היא האם גוגל צריכה להשתחוות לדרישות של סין על מנת לעשות עסקים במדינות המתפתחות? האם זהו לא פתח שיוכלו להשתמש בו על מנת למצוא חן בעיני כל ממשל בכל מדינה אחרת?

168050-chromeos_180גוגל רוצה את המחשב שלך עם Chrome OS. אף אחד מחוץ לחברה Google עדיין לא ראה את מערכת ההפעלה החדשה. אך כבר היא הצליחה לזעזע את מומחי הפרטיות, בעיקר כי פעמים רבות גוגל נדרשה להסברים בהקשר למדיניות הפרטיות שהיא נוקטת בה. כשהחברה הציגה את הדפדפן בעל השם הזהה, ביקורות רבות הוטחו בה בשל היכולת שלה להקליט את ההקשות שאנחנו מבצעים במקלדת (Keystrokes), וכל זאת אפילו לפני שלחצנו על המקש Enter. ההנחה היתה שמלכתחחילה החברה לא היתה צריכה להפעיל את האופציה, אלא לבסס את השירות על OPT-IN. ככל הנראה גוגל רוצה לעקוב אחרי הפעילות שלנו ברשת, וגם כשאנחנו לא מקוונים.

מדיניות הפרטיות של גוגל – גוגל אומרת כי הפרטיות היא מושג משמעותי וחשוב לחברה והיא אף עשתה מספר צעדים על מנת להוכיח זאת. היא חוזרת ואומרת שמידע נשמר על שרתיה רק 18 חודשים והוא אנונימי. החברה אף מוסיפה בזהירות שלכל מוצר יש את מדיניות הפרטיות המתאימה לו, אך גם זאת, לאחר שהערות רבות נשמעו בקשר לנראות המיקום של דף מדיניות הפרטיות.

הקולות שנשמעים ברשת, יש לומר, לא רק מקטרגים את פעולותיה של גוגל. ללא ספק שניתן ללמוד רבות מהממצאים והכלים שהחברה מציעה על התנהגות גולשים ועל היכולת שלה להתאים את מוצרים לקהל על פי המידע שהיא אוספת. אך חברות יצירתיות יש בשפע, המסתפקות בקבוצות מיקוד המאפשרות להן להוציא מוצרים חדשניים וטובים, ואולי היה עדיף לנו, כגולשים, להסתפק במוצרים פחות חדשניים אך לשמור על פרטיות ההתנהגות שלנו ברשת.

ל-Google יש היצע נכבד של שירותים, אך ככל שהחברה אוספת עוד ועוד מידע על המשתמשים, ניתן להניח כי אלו יעלו שאלות נוקבות נוספות  בקשר לפרטים שהחברה רשאית לקבל, ותהיות כמו האם ממשלות צריכות להתערב ולהסדיר את פעילותה של החברה, ככל שזו צוברת את מידע.

מורן בר

מייסדת ומנהלת החברה, יזמית בעלת נסיון רב שנים בתעשיית ההיי-טק עם רקע נרחב בתחום האחסון והתקשורת ובעולם המדיה החברתית. היתה שותפה למיזמי אינטרנט גדולים וביניהם אתר 2eat הישראלי. בוגרת ממר"מ ועו"ד העוסקת בתחום דיני הפרטיות וטכנולוגיה.

הגב

8 תגובות על "האם גוגל יודעת עלינו יותר מדי?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
adileshem
Guest

וואו.
אכן מעורר חשש.
ועדיין, קשה לדמיין את האינטרנט היום בלי גוגל.

אתי
Guest

פוסט מצוין, מורן.
כשמרכזים את הדברים ומציגים אותם בצורה כזאת, זה באמת מפחיד. באופן אישי אני מרגישה תלות (מעט מטרידה) בגוגל החל מחיפוש ועד למיילים, קלנדר ובעצם כל הזהות שלי ברשת שמתבססת על רישום באמצעות מיילים בג'ימייל.
מצד שני, אי אפשר להפיל את האחריות רק על גוגל.
היוזר צריך לקחת אחריות על המעשים שלו, לדאוג לגיבויים ולפזר את המידע שלו בשירותים שונים אם הפרטיות והמידע שלו באמת חשובים לו.

נועם orange techblog
Guest

פוסט מעולה!
השאלה האמיתית היא מה הכוח של הממשלות למול גוגל. גוגל חזקה היום, לדעתי האישית, מכל מדינה. מכל גבול, מכל צבא, מכל כלכלה. היא פשוט הסמל של הגלובליזציה, הסמל של העניים וגם של העשירים. וכרגע, אף אחד לא יכול למנוע ממנו לעשות עם המידע הזה כל דבר שהיא רוצה. כל דבר.
אבל איך אפשר לחיות בלי גוגל, אה?

Sergei Masis
Guest
אכן בעיה.אבל המקור שלה הוא בנו – הציבור מסכים למכור את האנונימיות עבור שירותים ברשת.אפשר לחשוב על שיטות טכנולוגיות אשר ישמרו מידע אישי במקום מרוכז, מאובטח ובעל מנגנוני שיתוף והגנה שקופים ופשוטים. סוג של פרוקסי לגישה לזהות וירטואלית. נותן השירות לא יודע מי עומד מאחורי הפניה לתיבת הדואר, הוא רק יודע שהוא מורשה. הטריק יהיה השילוב של מנגנוני פירסום ממוקדים בתוך זה, הם כן צריכים לדעת הכל או חלק על הזהות, אבל אסור להם להדליף מידע לנותן השירות ( רק כסף). לא רוצה לספר למתן השירות איפה אתה גר? אין בעיה, תקבל תיבה בגודל 10 מגה.בר מימוש,ייתכן ודורש חקיקה, כי… Read more »
יצחק
Guest

לא הזכרת את גוגל אנליטיקס.
בעלי אתרים רבים מאוד משתמשים בשירות זה של גוגל לניתוח סטיסטי של האתר (גם אני)

זה נותן לגוגל המון מידע על המשתמשים באתר – ומצד שני המון מידע חיוני לבעל האתר.

ככל הנראה עד שלא יהיו שירותים מקבילים ברמתם לגוגל ובחינם. נאלץ להשתמש בשירותי גוגל.

מה שאפשר לעשות בכל זאת עכשיו זה למעט להשתמש ככל האפשר בשירותי גוגל
במקום לחפש בגוגל לחפש בסקרוגל – על בסיס מנוע החיפוש של גוגל ללא מידע שלהם עליך http://www.scroogle.org/cgi-bin/scraper.htm

לא להשתמש בכרום או למעט בזה ובכל מקרה לא לאפשר לו לשלוח נתונים לשיפור השירות

בבקשה כיתבו עצות נוספות

סתיו זילברשטיין
Guest
סתיו זילברשטיין
היי יצחק, שמי סתיו זילברשטיין וכתבתי מאמר בדיוק על הנושא הזה. חשוב להבין שלגוגל אכן יש גישה לשלל מידעים, אך הגישה לגוגל אנליטיקס לא אפשרית מטעמים רבים. ישנם שרלטנים רבים בתחום שמדברים אגדות אודות גוגל אנליטיקס ואפילו לוקחים כסף עבור כך מתוך טענה ששיפור בנתוני האנליטיקס גורמים לאתר להתקדם אורגנית בגוגל. האמת שזה רחוק מלהיות נכון. אין ספק ששיפור נתוני האנליטיקס הוא חיוני ונדרש למטרות שיפור ההמרות באתר והוא חשוב. אך יש נטייה להגזים בכך ש"האח הגדול" לוקח את המידע מאנליטיקס. אגב שלא יהיה לך ספק גוגל אוספת הרבה מידע כדי לשפר את התוצאות שלה. אבל מגוגל אנליטיקס ממש לא.… Read more »
Moran Bar
Guest
תודה על התגובות של כולם אתי, אני מסכימה איתך – אבל אני לא יודעת אם צריך לפזר או פשוט לשמור קרוב אלינו, ולא באיזה ענן חסר שם או תקנון קריא, מובן והוגן נועם – אפשר לחיות בלי גוגל, ובקרוב נעלה גם פוסט בנושא סרגי- בנוגע לחקיקה, לטעמי יש 2 בעיות שצצות – הראשונה היא האם יש למחוקק בכלל כוח מול קונצרנים ענקיים כאלו והשניה היא הדאגה הגדולה מהמחוקק עצמו – כאחד הגופים שפוגעים בצורה הכי קשה בפרטיות משתמשים ובכלל יצחק – יש עוד דוגמאות רבות שקצרה היריעה או הבלוג מלדון בהם, תודה על התוספת הנכונה, הגוגל אנליטיקס הוא כלי עזר… Read more »
trackback

[…] נוספים: האם גוגל יודעת עלינו יותר מדי? כמה שווה שם המותג גוגל? בצחוק: אפל מסירה את Google Voice […]

wpDiscuz

תגיות לכתבה: