כספים בענן – השפעת מחשוב ענן על הכלכלה

כניסתו המהירה של מחשוב הענן לשוק הארגוני עשויה לשנות לחלוטין את המפה הכלכלית של שוק ה-IT ואולי אף להחזירנו לתקופות בהן נאלצנו לרכוש את כל הפתרונות מספק יחיד. רונן נדלר צופה שינויים

מחשוב עננים, התפיסה הטכנולוגית שתגרום לנו לצרוך שירותים (services) מהענן (האינטרנט) כמו שירותי תשתיות טכנולוגיות (IAAS), שירותי אפליקציות (SAAS), שירותי פיתוח אפליקציות (PAAS) ועוד, הינה גישה טכנולוגית בעלת השפעה אדירה על הכלכלה, התעשייה והמגזר הממשלתי. כניסת הבאזז לעולם מערכות המידע הוא בעל השפעה אדירה על הכלכלה ולא מן הנמנע שמערכות המחשוב (IT) ינוהלו בצורה שונה מזאת שהתרגלנו, כשכל תצורת הפעלת מערכות המידע בארגון תשתנה ותשנה את תצורת הפעולה של היצרנים והלקוחות.

הכלכלה הגלובלית והענן

יש לבחון את ההשפעות של מחשוב ענן משני היבטים. הראשון הוא ההשפעה של התפיסה על היצרנים השונים, והשני הוא ההשפעה על הלקוחות שיצרכו ואולי כבר צורכים את שירותי הענן.

אצל היצרנים אנו רואים מעין מירוץ אל פתרונות מחשוב הענן והפתגם הידוע "אם אתה לא שם אתה לא קיים" מהווה מומנטום חזק לפיתוח היכולת הטכנולוגית להציע פתרונות אלו.

ניתן להבחין בכיוון שבו יצרני השרתים, התוכנות, התשתית ומערכות ההפעלה מתחילים להבין שהלקוח יפסיק לרכוש רכיבים בודדים ויעבור לרכישה של פתרון שלם – "קופסא שחורה". בקופסא זו (ארון תשתיות, חומרה, כבילה, תוכנות תשתית, מערכות הפעלה, תוכנות ניהול, ועוד) יהיה כל הנדרש לפעולה תקינה ואיכותית של מערכות המידע של הארגון. כל שיוותר לגוף מערכות המידע הוא התקנת התוכנות והמערך יתחיל לעבוד.

יש לשים לב שאנו בעצם מבטלים את כל הגמישות ,הבחירה והדינמיות שהייתה עד היום בכל נושא הקמת המערכות, שעמדה לרשות אנשי מחלקות ה-IT הפנימיות, שהקימו, פיתחו ותחזקו את מערך ה-Data Center בארגון ובכך שלטו בהתקנת התוכנות ,מתן נפחים ,שינוי מערכות הפעלה ועוד.

ספקים ויצרנים רבים הנמצאים שנים רבות בענף התשתיות ומספקים מוצרים רבים לענף זה, כמו ספקי תוכנות תשתית לדוגמא, עשויים לגלות שבעקבות איחוד כלל הרכיבים למערך אחד, לא יהיה מקום עבורם בשוק. האם ההשפעה תהיה חזקה עד כדי העלמות של החברות הקטנות והבינוניות וישארו רק מספר חברות גדולות שישלטו בענף ההיי-טק בעולם?

אנו רואים כעת את כניסתם של יצרני תקשורת לעולם השרתים (כמו חברת סיסקו), ורכישות רבות של היצרנים הגדולים על מנת להשלים את הפורטפוליו העסקי בכל הרכיבים, כנראה בשביל פיתוח היכולת לספק פתרונות כוללים. האם בעקבות כך יפסיק הפיתוח החשוב בכל אחד מהרכיבים? לדוגמה, כבר לא נזדקק לשרתים קטנים ואו בינוניים. בעידן הוירטואליזצה אין לגודל חשיבות – אני מקים בענן הווירטואלי איזה שרת באיזה גודל ונפח שנדרש.

האם אין מקום לשרתים קטנים לצרכים מיוחדים, כמו מתן שירות ללקוחות SMB? הלקוחות הללו אינם זקוקים לשרתים או פתרונות של מערך וירטואלי אך עדיין זקוקים לחומרה בכדי להקים את מערך המחשוב שלהם. השרתים הקטנים עונים על צרכיהם בכל ההיבטים: הן טכנולוגית והן כלכלית.

היצרנים משקיעים מיליארדים בפיתוח פתרונות מחשוב הענן וכולם בטוחים שהעתיד הוא שם. נדמה שאנחנו שוב חוזרים למחשוב מאוחד ולא מבוזר. בעבר השתמשו במחשבים "גדולים" (Mainframe) ואליהם היינו מתחברים באמצעות מסוף מרוחק. לאחר מכן הגיע עידן הפיסי, המחשוב המבוזר אשר פתח את השער להתפתחות הגדולה של תשתיות הטכנולוגיות המבוזרות: שרתים, תחנות עבודה, מחשבים ניידים, תשתיות תקשורת פאסיביות ואקטיביות לתמוך בכל הטכנולוגיה ועוד. האם כל זה יעלםוהיצרנים הגדולים ישובו למכר לנו "מחשב גדול" רק שהוא יהיה ארוז בצורה אחרת ואנחנו מכירים את כל הרכיבים מהם הוא בנוי.

הכיס של הלקוח – ההיבט הכלכלי של מחשוב ענן ללקוחות

מחשוב הענן גורם לריכוז אמצעים וטכנולוגיות אשר בהישג ידם של היצרנים הגדולים. כאשר אנו, הלקוחות, נצטרך פתרונות בתחום ה-IT, כמות הפתרונות המצויים והספקים המציעים אותם לא תהיה גדולה ובכך יש סיכוי שנהיה קשורים בעבותות לחברות הגדולות. לא מן הנמנע שיוצע רק מבחר קטן של פתרונות ממספר קטן של יצרנים, שיגביל את הלקוחות. לקוח חייב יהיה לרכוש את התשתית, מערכות ההפעלה ותוכנות התשתית מאותו היצרן. בשל היותו של הלקוח שותף עם לקוחות אחרים, תינתן יכולת מוגבלת של התאמה אישית לכל לקוח. לאחר התגברות על קשיים אלו והקמת השירותים הרי לאורך זמן לא בטוח שנוכל להתנתק מספק השירות במהירות ובלי נזקים. אין מי שיבטיח שנקבל את כל המידע והיכולת להתקין את היישומים אצל ספק אחר או איך נתמודד עם העלאת תעריפים לא מבוקרת בגלל שליטת היצרנים הגדולים בשוק.

בעבר שלטה חברת יבמ (IBM) באופן די מוחלט בלקוחות. הלקוח היה רוכש את כלל הרכיבים מהחברה: מחשב Mainframe, צגים, מדפסות, כבילה, מודמים ועוד, ולא הייתה יכולת להתקשר עם גופים אחרים. לא מן הנמנע שאנו נעים שוב למודל דומה.

מסחר בשרותים וכוחו של הלקוח

במחשוב ענן קיימים שני פתרונות מרכזיים אשר מסביבם מתפתחים יישומים שונים: הקמת מערך מחשוב ענן פנימי בתוך הארגון ומחשוב ענן חיצוני שממנו צורכים שירותים. מחשוב הענן הפנימי נשען על תשתית מלאה כפי שכבר הוזכר. את התשתית הנ"ל מפתחים היצרנים במהירות ומציעים את הפתרונות בשוק ,כמו פתרון ה-MATRIX של חברת HP למחשוב ענן פנימי, פתרון ה BPOS של חברת מיקרוסופט למחשוב ענן חיצוני, אתר SALESFORCE.COM לפתרון SAAS ועוד.

ההיבט הכלכלי סביב התחרות מול היצרנים הגדולים מהווה סימן שאלה גדול. איך יתנהל כל המסחר בל נשכח שיתכן ונרצה להקים מערכות מחשוב ענן פנימיות ובנוסף להשתמש בשירותי ענן חיצוניים. ישנו צורך בחיבור בין הסביבות השונות. האם נידרש לעבוד בתוך הארגון ומחוץ לארגון עם אותו יצרן? אולי בשל חיבור בין מערכות הניהול, הוזלה בשירותים, חיבור אינטואיטיבי בין המערכות יגרום לזרימה חלקה ומהימנה של המידע.

לסיכום

סקירה זו שסימני שאלה רבים קיימים בה, מעלה שוב את השאלה החשובה: האם אנחנו חוזרים אחורה לזמן בו נשענו על יצרן אחד אשר נתן פתרון מלא?

אנחנו זוכרים שאם לא היית עובד עם הציוד של היצרן היו בעיות בעבודת מערכות IT . לדעתי, הכלכלה בתחום ה-IT תושפע מאוד מהכניסה המסיבית של מחשוב הענן. להטמעת טכנולוגיות אלו תהיה השפעה על היצרנים וכן על הלקוחות. אני צופה שאנו נראה התמעטות של חברות העוסקות בתחום המסורתי של התשתיות הטכנולוגיות ויותר חברות העוסקות בפתרון השלם. הלקוחות יצטרכו לעבוד מול מספר יצרנים גדולים אשר ימכרו את השירותים.

רונן נדלר

הגב

3 תגובות על "כספים בענן – השפעת מחשוב ענן על הכלכלה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
trackback
[…] מאת מערכת ניוזגיק, יוני 23, 2010. אין תגובות. שייך לקטגוריות מיני-פוסטים, תוכנה כניסתו המהירה של מחשוב הענן לשוק הארגוני עשויה לשנות לחלוטין את המפה הכלכלית של שוק ה-IT ואולי אף להחזירנו לתקופות בהן נאלצנו לרכוש את כל הפתרונות מספק יחיד. רונן נדלר צופה שינויים. לכתבה המלאה הקטנת טקסט הגדלת טקסט OXM_ad = {"website":"649beb64-e19c-49d1-962c-3318b5a1c91c", "size":"468×60", "floor":"0.1", "beacon":"", "fallback":"nn"}; כניסתו המהירה של מחשוב הענן לשוק הארגוני עשויה לשנות לחלוטין את המפה הכלכלית של שוק ה-IT ואולי אף להחזירנו לתקופות בהן נאלצנו לרכוש את כל הפתרונות מספק יחיד. רונן נדלר צופה שינויים. לכתבה המלאה […]
רואה חשבון
Guest

נהנתי לקרוא, תודה רבה.

יגאל
Guest
אני חייב להגיד מילה על הדברים שלך. "מחשוב הענן גורם לריכוז אמצעים וטכנולוגיות אשר בהישג ידם של היצרנים הגדולים." אני חושב שזה טעות לחושב ככה. ואני יסביר את עצמי. אני עובד במשך שנים עם שתשתיות ווב, בעיקר מפתח אפליקציות ווב. היו לי שלל פתרונות וטכנולוגיות, אבל לא הייתה לי תשתית מתאימה להציע אותם. רוב חברות האחסון בארץ עדיין רחוקות מלספק תשתיות ברמה כמו שהיו דרושות לי, והחברות בחול או היו יקרות מידי או, פתרונות זולים יותר שהם הציעו היו פשוט איטיים ולא מספיק פתוחים לקונפגורציה שהייתי צריך. עד שעברתי לעבוד עם חברת Rackspace. חברה מעולה שמציעה בנוסף לשירותים הרגילים גם… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: