תחליף לכבלים וללווין? Boxee Box בישראל / רשמים ראשונים

שבוע שעבר נחת מזרים המדיה של Boxee בישראל. לקחנו את תום סלע, אחד ממייסדי החברה לריאיון וניסינו לבחון האם הגיעה העת לנטוש את חברות הלווין והכבלים לטובת רשת האינטרנט

צילום: יח"צ

שבוע שעבר (ד') הכריזה חברת בוקסי על השקת מכשיר הדגל שלה גם בישראל. המכשיר, פרי שיתוף פעולה של בוקסי הישראלית ו-D-Link הטיוואנית, הוא מזרים מדיה מעוצב שמציע לאחד את כלל התכנים הקיימים במחשב האישי עם אלו הזמינים ברשת האינטרנט ולהפוך את מסך הטלויזיה למרכז מדיה ביתי המשמש להקרנת סרטים, סדרות טלויזיה, קבצי וידאו ומוזיקה, תמונות ואפילו גלישה לאתרי אינטרנט.

את המכשיר חשפה בוקסי לראשונה כבר בדצמבר 2009 אך הוא הושק באופן רשמי רק בחודש נובמבר האחרון ב-33 מדינות מעבר לים. לישראל הוא מגיע באיחור קל שנבע לטענת תום סלע, אחד ממייסדי בוקסי וסמנכ"ל התפעול של החברה, משיקולים כלכליים גרידא שקשורים בין היתר גם לשותפה העסקית: D-Link.

כל התכנים במקום אחד

תחילת דרכה של בוקסי ביוזמה של חמישה חברים ישראלים שהחליטו שהממשק הותיק והאפור של הטלויזיה חייב לחלוף מן העולם. כך החלה בוקסי לפתח תוכנה בעלת ממשק אינטואיטיבי שנועד להפוך את השליטה בטלויזיה לפשוטה ונוחה הרבה יותר. המיזם שהחל בתוכנה מבוססת קוד פתוח, הפך בשנים האחרונות לתוכנה חוצת פלטפורמות, כזו שניתן להתקין על גבי שלל מכשירים שונים בחינם ולאחרונה נוספה גם אפליקצייה ייחודית לאייפד שכבר הצליחה לזכות לסיקור נרחב באתרי הטכנולוגיה בעולם.

צילום: יח"צ, חלק ניכר משירותי התוכן, לא זמינים בישראל

בימים אלה יושב מטה החברה של בוקסי בניו יורק כשמרבית עבודת הפיתוח נעשת בישראל במשרדים הממוקמים בתל אביב. עיקר העבודה בארה"ב מתמקדת בפעילות שיווקית עסקית וסך כל העובדים שמעסיקה בוקסי בארץ ובחו"ל עומד נכון להיום על קרוב ל-40.

בשנת 2010 השיקה בוקסי מכשיר עצמאי משלה המשמש כמזרים מדיה ביתי המכונה: Boxee Box. הקופסא הקטנה שמציעה בוקסי מתחברת מצד אחד למסך הטלויזיה ומנגד, באופן אלחוטי לרשת האינטרנט. בניגוד לממירים הדיגטליים המוכרים לנו מחברות הלווין והכבלים, המכשיר של בוקסי אינו מוגבל לתכנים שהוא מציע ומאפשר להתחבר לשירותי תוכן אינטרנטיים מוכרים כמו יוטיוב, פנדורה, נטפליקס ואחרים, לצד קבצים המצויים על גבי המחשב האישי, הכונן הקשיח או כל נפח אחסון אחר שניתן לחבר ישירות למכשיר באמצעות חיבור USB או באמצעות החיבור לרשת.

כך למשל, נוכל לצפות בסרטים המצויים על גבי המחשב האישי שלנו בחדר העבודה ישירות במסך הטלויזיה המונח בסלון או להציג את התמונות מהטיול האחרון אם ננעץ את כרטיס הזיכרון של המצלמה הדיגיטלית בגב המכשיר. מאגר התכנים של בוקסי מעניק גישה ל-10,000 תוכניות טלויזיה, 20,000 סרטים והוא כולל למעלה מ-200 אפליקציות שניתן להוריד ולהרחיב באמצעותם את יכולות המכשיר.

בניגוד למרבית ממזרימי המדיה הקיימים בשוק, הבוקסי בוקס מתהדרת בעיצוב מרשים ומוקפד. בוקסי מודעת לכך שחלק ניכר מהמשתמשים מעוניין להציב את מזרים המדיה שלה במרכז הסלון הביתי ומכאן הדגש הרב על הפן העיצובי שלא מסתיים במכשיר עצמו וממשיך גם אל בקר השליטה של המכשיר. השלט המצורף לבוקסי בוקס כולל שלושה כפתורים עיקריים בצד אחד ומקלדת מלאה מהצד השני המאפשרים אינטרקציה נוחה למדי עם הממשק הפשוט שפיתחה בוקסי והופכים את החיבור לאינטרנט לפרקטי הרבה יותר.

במגרש של הגדולים

נכון להיום רשומים למעלה משני מיליון משתמשים לשירות של בוקסי ברחבי העולם והוא זוכה לחיזור מצד אתרי הטכנולוגיה שעוקבים ומדווחים על כל צעד שמקיימת החברה בקנאות. לפני מספר שבועות השיקה בוקסי גם אפליקציה ייעודית למכשיר האייפד, הזמינה להורדה חינם ומאפשרת למשתמשים להזרים תכנים ישירות למחשב הלוח של אפל.

על אף ההצלחה והסיקור הנרחב של בוקסי, בין מתחרותיה ניתן לאתר את הגדולות שבעולם המחשוב. אפל וגוגל שתיהן מציעות מכשירים בעלי יכולות דומות לאלה שמציעה בוקסי, באופן מפתיע דווקא המקבילה של אפל, ה-Apple TV זולה משמעותית מהבוקסי בוקס אך רלוונטית מעט פחות לקהל הישראלי.

מעבר למכשיר עצמו, בוקסי מתחרה גם בשירותי תוכן אינטרנטיים שהפכו בשנים האחרונות לפופולארים במיוחד, בעיקר בארה"ב. לפני כשנה ניהלה החברה מאבק נגד ענקית המדיה Hulu שהאשימה אותה כי גנבה ממנה תכנים והחליטה לחסום את השירות למשתמשי בוקסי. לפני כחצי שנה הגיעו שתי החברות לפשרה במסגרתה יוכלו משתמשי בוקסי להנות מהתכנים של Hulu Plus.

עידן הטלויזיה החדש

צילום: יח"צ, המקלדת הפיזית מגיעה באנגלית

בשנים האחרונות החלה מהפכה שקטה שמאיימת לשנות את הדרך בה התרגלנו לצרוך תכנים באמצעות מכשיר הטלויזיה. את האשמה ניתן להטיל על האבולוציה הטכנולוגית שהפכה את תעבורת רשת האינטרנט למהירה יותר ועל השתלטותן של ענקיות המחשוב כמו גוגל, מיקרוסופט ואפל על שוק הסלולר ומחשוב הלוח.

בחודשים האחרונים החלו שירותי תוכן אינטרנטים לאיים לראשונה על מעמדן של חברות הכבלים והלווין כשהן מציעות מגוון רחב של תכנים הזמינים באמצעות מנוי חודשי וזול ואשר נגישים פרט למסך הטלויזיה גם למחשב האישי, לסמארטפון ולמחשבי הלוח תחת אותו חשבון משתמש.

הזרמת תכנים באמצעות האינטרנט לא מאיימת רק על חברות הלווין והכבלים, לפני קרוב לשנה הצהירה ענקית הוידאו האמריקאית, בלוקבסטר, על פשיטת רגל ונאלצה לסגור למעלה מחצי מכמות הסניפים שהפעילה בזמן ששירותים המציעים תכנים באינטרנט כמו Netflix הפכו לפופולאריים במיוחד בארה"ב ובקנדה.

ענקיות המחשוב לא נותרו אדישות לאימוץ המהיר של שירותי תוכן אינטרנטיים המוצעים למסך הטלויזיה ושנה שעברה השיקו בזו אחר זו גוגל ואפל מכשירים שנועדו לחזק את מעמדן בשוק. בזמן שגוגל השיקה את ה-Google Tv בעזרתן של חברות כמו לוג'יטק ואחרות, אפל החליטה לרענן את מכשיר ה-Apple Tv הותיק שלה, להפוך אותו לקטן וזול יותר משמעותית וליטול ממנו את נפח האחסון לטובת האפשרות להזרים תכנים מהמחשב האישי, או ישירות מהאייפון או האייפד.

תמונת המצב בישראל

מרבית משירותי התוכן הפופולאריים בארה"ב אינם זמינים בישראל וכאן גם נקודת החולשה העיקרית של מכשיר הבוקסי בוקס עבור הצרכן הישראלי. שירות כמו Netflix המציע מאגר עצום של סרטים וסדרות טלויזיה בהזמנה אישית תמורת מנוי חודשי זמין בארה"ב ובקנדה, אפילו לא באירופה בשלב זה. כששאלנו בנוגע לשיתופי פעולה בין יצרני תוכן ישראלים לבוקסי, השיב לנו סלע כי נכון לכעת מקיימת החברה מגעים עם כמעט כל אחת מיצרניות התוכן בישראל במטרה להביא את התכנים בהקדם לפלטפורמה שפיתחה החברה.

אלא שהחסרון היחסי של בוקסי בשוק הישראלי עשוי להתגלות דווקא כפוטנציאל, בדיוק משום שנכון להיום אין אף שירות אחר הדומה ל-Netflix המוצע בישראל. במידה ותצליח בוקסי לשכנע את יצרני התוכן המקומיים להצטרף אליה היא עשויה לבסס את מעמדה בשוק הישראלי, שנייה לפני שמישהו אחר יטול את התואר.

צילום: יח"צ, ויש גם אפליקציה לאייפד (להורדה חינם)

נסיעת מבחן

פרט לעיצוב מרשים ובקר שליטה נוח למדי, הקסם האמיתי של מכשיר הבוקסי קשור בראש ובראשונה לממשק המשתמש. פה תגלו מעבר נוח בין התפריטים השונים שמרגיש הגיוני ופשוט ללא כל צורך בתקופת הסתגלות. הממשק העברי לוקה אמנם בחסר, שגיאות ובעיות ניסוח מתגלות מידי פעם אך אלו צפויים ככל הנראה לזכות למענה בעדכוני התוכנה הבאים.

השליטה הנוחה על מכשיר הבוקסי נשענת ברובה על ממשק המשתמש המוקפד, אם כי עיצוב המכשיר ובקר השליטה תורמים אף הם לא מעט לחוויה. כשהוא כולל מספר כפתורים מינמלי מצד אחד ומקלדת מלאה מהצד השני, בקר השליטה של הבוקסי בוקס מאפשר לברור בין התפריטים והתכנים השונים בקלות אך גם לאתר תכנים ספציפיים עם הקלדה בכל רגע נתון ישירות מהמקלדת.

הנקודה היחידה שבה האינטואטיביות וחווית השליטה על המכשיר נפגמו באופן ניכר הופיעה כשהחלטנו להשתמש בדפדפן המובנה במכשיר. הצורך להזיז את סמן העכבר באמצעות חצים התגלתה בעיקר כמתסכלת ופגעה משמעותית בממשק הנקי והפשוט שמציעה בוקסי למשתמשים. אף על פי כן, אלטרנטיבה לחלק מיכולות הדפדפן ניתן לאתר באפליקציות המוצעות בבוקסי ואשר חלק מהן מציעות לגשת אל תכנים הקיימים ברשת באמצעות ממשק נוח הרבה יותר.

הכתבה פורסמה לראשונה בעיתון מעריב עסקים 21.8.11

וידאו: הקפסולה סוקרת את הבוקסי בוקס

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

3 תגובות על "תחליף לכבלים וללווין? Boxee Box בישראל / רשמים ראשונים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נירש
Guest

לדעתי אחת מהתכונות שחסרות לו זה התממשקות ל-EXTENDER כמו שיש ב-Media Center.
לי יש בבית מחשב עם MEDIA CENTER ומחובר אליו USB DVB שנותן לי את השידורים של הערוצים המקומיים . כרגע , חוץ מערוץ 10 לדעתי , הערוצים המקומיים לא ממש משדרים ב-LIVE ואני משתמש ב-EXTENDER כדי לראות את שאר הערוצים.

חוץ מזה כמובן , אין בארץ הרבה תוכן אינטרנטי והשימוש היחיד שהקופסא (או התוכנה) תיתן לי זה לראות את מה שיש לי כבר על המחשב מקומית , משהו שכבר ה-MEDIA CENTER נותן לי , ובלי תמיכה ב-EXTENDER.

justaguy
Guest
סיוון
Guest
http://it.themarker.com/tmit/article/16654 צודק לחלוטין 1200 שקל לסטרימר ללא דיסק קשיח ?! השקה באמצע מחאת העם נגד זה שאין כסףך לכלום? אולי הסטראט אפ מרחוב הארבע יילך לפרסם את זה למחאת האוהלים ברוטשילד? הכותב צודק, יש מגוון סטרימרים בישראל עם דיסק קשיח בחצי מחיר לדוגמה אחד הפופולריים חפשו את המילה XTREAMER באתר באג, יש מגוון דגמים עם או בלי דיסק כאשר בלי דיסק עולה… כן כן גרושים. יש גם את הסטרימר של WESTERN DIGITAL בחצי מחיר מהבוקסי ועוד ועוד . . שלא נזכיר שבמחיר של(וואו אני נדהם, אני מחפש את המילה הנכונה לתאר אותו, גבוה, אסטרונומי, חצוף?) 1200 ש"ח אפשר לקנות מחשב… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: