ימים שחורים: מה קורה ל-RIM

משהו לא טוב עובר על RIM, יצרנית הבלקברי. המכשיר שהפך לצעצוע חובה בכיסו של כל איש עסקים מאבד בהדרגה נתח שוק כ-60% מהמחזיקים בו אמרו כי בכוונתם לעבור למתחרות וגם הדגם החדש לא קצר תשואות. לא פלא שעתידה של מי שהתרגלה לשלוט ביד רמה בשוק הסמארטפונים נמצא בסימן שאלה

משרדי חברת RIM (מקור: אתר החברה)

יצרנית הבלקברי יוצאת למאבק על עתידה: אחרי שהצליחה להפתיע את התעשייה בהצגת רווחים נאים בעיצומו של משבר כלכלי, נראה כי בדומה למקבילתה הפינית – נוקיה, גם רים (Research in Motion Rim – RIM) הקנדית מגששת את דרכה באפלה.

חגיגת העשור שנערכה לא מכבר לליין מכשירי הבלקברי הצליחה להסתיר במידה מסוימת את מצבה המבולבל של אחת מיצרניות הסמארטפונים המובילות בעולם. רים הציגה לעולם בסוף שנות ה-90 מכשיר סלולרי חכם ועסקי – בלקברי, וכך הצליחה לכבוש את עולם הסלולר. מאז ועד היום שולטת החברה בשוק הסלולר העסקי, כשמכשיריה מזוהים באופן כמעט מוחלט עם עולם העסקים, ואפילו קמפיין הבחירות של נשיא ארצות הברית ברק אובמה נוהל בחלקו הגדול ממכשיר הבלקברי הפרטי שלו.

אלא שאז משהו השתבש. חברה “אלמונית“ אחת בשוק המחשוב – בעלת לוגו תפוח נגוס – חשפה לפני שלוש שנים מכשיר חדש ומהפכני, שנראה באותה העת למרבית החברות המובילות כמוצר יקר ובלתי מאיים.

אך השקתו של האייפון כמו גם השקתה של מערכת ההפעלה הניידת של גוגל, אנדרואיד, הצליחו להוביל מהפכה בשוק הסמארטפונים שהשתנה בשנים האחרונות מקצה לקצה: מסכי המגע רמסו את המקלדות הפיזיות המוכרות ומערכות ההפעלה הפכו מתוחכמות ואינטואיטיביות הרבה יותר. חברות הענק ששלטו עד אותה העת בפסגה, כמו נוקיה, מוטורלה ורים, לא השכילו להעריך נכונה את השינוי שבדרך. מצבה של רים אינו שונה בהרבה מנוקיה שעדיין מלקקת את פצעיה – שתי החברות התעוררו מאוחר מדי וגילו כי השוק שנשלט על-ידן במשך קרוב לעשור נשמט להן אט אט.

מעדיפים אייפון

בלקברי עדיין מחזיק, אמנם, בנתח שוק גדול מזה של מכשירי האייפון והאנדרואיד בארצות הברית. רים, בראשותו של היו”ר מייק לזרידיס, עדיין נמצאת חזק במשחק ולא ניתן להתעלם מכך. חברות אחרות (כמו פאלם) לא הצליחו לשרוד את השוק האגרסיבי ונאלצו להקריב את ריבונותן.

אך מבט חטוף לעבר תנודות השוק בחודשים האחרונים מלמד על ירידה רציפה בנתח השוק של רים ביחס למתחרות החדשות בשוק הסלולרי, זאת לפי הסקרים האחרונים של נילסן. בקרב רוכשי סמארטפונים חדשים, נתח הבלקברי צנח מ-35 ל-26 אחוזים בין יוני לאוגוסט 2010 בעוד שהאנדרואיד עוקף אותו ומגיע ל-32 אחוזים.

אבדן נתח השוק שנמדד לרוב על-פי חיתוך למערכות ההפעלה הזמינות בשוק הסמארטפונים, מלמד גם כי בניגוד למשתמשי האייפון והאנדרואיד, משתמשי בלקברי פוזלים יותר לעבר המתחרות: בסקר שנערך בין מחזיקי סמארטפונים, רק 42 אחוזים מבעלי בלקברי דיווחו כי גם המכשיר הבא אותו ירכשו יהיה בלקברי, בעוד שהיתר מתכוונים להגר לאייפון או אנדרואיד. לעומת זאת, 89 אחוזים ממחזיקי אייפון ו-71 אחוזים ממחזיקי אנדרואיד טענו כי יישארו נאמנים למערכת ההפעלה שלהם.

בנוסף, סקר שנערך לאחרונה על-ידי מכון המחקר ChangeWave חושף כי רק 6 אחוזים מרוכשי הסמראטפונים החדשים יבחרו בבלקברי, זאת בניגוד ל-52 אחוזים שיעדיפו לרכוש אייפון.

במשך תקופה ארוכה הביטה יצרנית הבלקברי מהצד על הצלחתו של האייפון, ללא כל חשש. שליטתה של רים בעולם העסקי נראתה מובטחת ומכשיר האייפון העניק תחרות בשווקים אחרים. משתמשי בלקברי העדיפו את המקלדת הפיזית ואת גלגלת הניווט שהפכו לסימן ההיכר שלו והתמכרו לצריכת דואר אלקטרוני באמצעות המכשיר. העולם העסקי היה שייך לרים והיא שלטה בו ביד רמה.

אלא שמכשיר נייד, בעיקר בעולם העסקי, הוא גם סמל סטטוס חשוב. ככזה, ולצד הממשק המתעדכן של גרסאות אנדרואיד ומערכת ההפעלה iOS של אפל, החלה רים להרגיש אף היא את התחרות בעורפה. אחרי שנים של קיבעון והדחקה הצטרפה גם רים לפני כחודשיים למועדון הסלולרים בעלי מסך המגע – והשיקה את ה-Blackberry Torch. השמועות שקדמו להשקתו יצרו ציפייה גדולה מצד תעשיית הסלולר. בהתאם לציפיות ולאחר תקופה ארוכה בה נמנעה החברה מלהציג מכשיר בעל מסך מגע מטעמה, קיוו רבים למכשיר דגל שיצליח להתחרות בשוק התוסס.

אך הציפייה הדרוכה התפוגגה עם תום כנס ההכרזה. הטורץ‘ לא מציג כל חידוש על הסמארטפונים הקיימים בשוק ומערכת ההפעלה שלו צנועה ובעלת יכולות גרפיות אשר מתמודדות בקושי רב מול מערכות ההפעלה שמציעות אפל וגוגל. עדות לאכזבה שבדבר השקתו של המכשיר החדש ניתן היה למצוא במניית החברה, שדווקא ביום הכרזתו של מוצר הדגל החדש רשמה ירידה.

אין מספיק אפליקציות

כשהציגה אפל את מכשיר האייפון התגאה מנכ“ל החברה, סטיב ג‘ובס, בכך שהמכשיר החדש מקדים את התעשייה במספר שנים – הוא צדק. החברה הצליחה לייצר ולשווק מכשיר שידע לנצל את הטכנולוגיה הקיימת באופן מירבי ולייצר מערכת הפעלה נוחה ומודולרית, שכללה יכולות שלא נראו טרם לכן בעולם הסלולר. כבר באותה העת הבינה אפל כי לא ירחק היום בו התעשייה תצמצם פערים ותציג מכשירים טובים לא פחות מזה שחשפה.

על מנת לבסס את מעמדה הקימה אפל חנות אפליקציות וקישרה את המכשיר הסלולרי החדש אל חנות התכנים שלה, אייטונז, עבור רכישת תכנים. גם גוגל מיהרה לפתוח חנות אפליקציות, כשהיא מבינה את הפוטנציאל הגלום ברתימתם של המפתחים עבור מערכת ההפעלה.

שתי החברות הבינו כי בעולם הסלולר החדש לא די במערכת הפעלה טובה ואינטואיטיבית. דרושה חליפת שירותים חיונית ומקיפה שמעניקה למערכת ההפעלה אפשרות להתפתח לכיוונים שונים ואינדיבידואלים המותאמים למשתמש.

כניסתה של רים לשוק מכשירי המגע הגיעה בשלב מאוחר בו אפל וגוגל כבר אוחזות במרכול עצום של יישומים עבור הפלטפורמות הסלולריות שברשותן. זאת בעוד שרים מפגרת אחריהן מבחינת גודל ועושר חנות האפליקציות שלה.

מחשב לוח או גימיק?

לפני שבועיים חשפה רים את הטאבלט החדש שלה, Playbook, שצפוי להתחרות ישירות באייפד המצליח של אפל. בחינה מדוקדקת של מפרט המכשיר מגלה חומרה מרשימה שמצליחה להותיר מאחור את רוב המתחרים הקיימים בשוק. גם מערכת ההפעלה החדשה והעיצוב שהציגה רים זכו לשבחים והם הופכים את המכשיר למתמודד ראוי בשוק הטרי של מחשבי הלוח.

אך האם אפל צריכה לחשוש ממכשיר הדגל החדש של רים? ספק רב. בעוד שחנות האפליקציות של אפל כבר חוצה את רף רבע מיליון היישומים, מתקשה רים להציע שירותים ותכנים השווים בהיקפם לאלה הזמינים כבר עתה למשתמשי האייפד הטריים.

יתרה מזאת, אפל ככל הנראה עובדת על פיתוחו של דגם אייפד חדש, וחברות נוספות השיקו או עומדות להשיק דגמים מתחרים נוספים שעשויים לטרוף את כל הקלפים. הטאבלט החדש של רים צפוי לראות אור רק בתחילת – 2011 כך שרים שוב עלולה למצוא עצמה בפיגור מול המתחרים.

עדיין חסר מידע רב על הפלייבוק, כמו גם מחירו הצפוי – וזה לא הדבר היחיד שמוטל בספק. ספקולציות שעלו מייד עם ההכרזה עליו מטילות ספק בעצם קיומו הממשי. מי שצפה בכנס הכרזתו של הפלייבוק יתקשה לגלות הופעה פומבית חיה של הפלא הטכנולוגי. המכשיר הונח בתוך מסגרת זכוכית אשר הציגה מסך שהריץ מספר סרטוני הדגמה. לא ניתן לאף אחד מהנוכחים באירוע לגעת ולהתנסות בו. אי לכך, טוענות הספקולציות, המוצר החדש של רים הוא לא יותר מקונספט הנמצא בשלבי פיתוח ורחוק משלבי הייצור.

כניסתה של רים אל שוק מחשבי הלוח נועדה בין היתר להקנות ליצרנית הסלולר הקנדית יתרון שיחזיר אותה חזרה למשחק. שוק מחשבי הלוח עדיין צעיר – דרכו החדשה החלה רק לפני מספר חודשים והוא ממתין למי שיצליח לבסס את מקומו.

הצלחתה של רים בשוק הטאבלטים עשויה לשפיע באופן טבעי גם על יתר מוצרי החברה, כשהיא מושכת אליה מפתחי יישומים. אלה חיוניים במיוחד עבור הצלחתה של פלטפורמה חדשה, בדיוק זו שמנסה כעת לבסס רים.

בשנה הבאה נדע ככל הנראה מה עלה בגורלה של חברת הדגל שהנהיגה את השוק הסלולרי העסקי במהלך העשור האחרון.

הכתבה פורסמה במוסף אונליין של עיתון מעריב (10.10.10)

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

2 תגובות על "ימים שחורים: מה קורה ל-RIM"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
רפאל
Guest

בלי כוונה לפגוע, אני חייב לשאול אם יש קשר משפחתיל:
http://en.wikipedia.org/wiki/Latka_Gravas

רועי לטקה
Guest

בהתחשב בעובדה שמדובר בדמות דמיונית… אז לא רפאל, אין קשר :)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: