מעבר לחומת האש הסינית [סטארטאפיסט מסביב לעולם]

אמיר ולד מגיע לסין ומגלה את עוצמתה של חומת האש הסינית ושל צנזורת רשת שבה לכל שירות פופולארי במערב קיים תחליף זהה ומצונזר.

זהו יומן המסע של אמיר ולד, הסטארטפיסט והיזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, אשר פיתח רשת חברתית לאספנים. לקיץ 2011 יצא אמיר למסע חובק עולם, אך הוא ממשיך לנהל את החברה והשירות וחוויתיו השונות במהלך המסע יתפרסמו כאן בניוזגיק תחת סדרת הפוסטים "סטארטפיסט מסביב לעולם".

פרוגנקטור מתמודד ומתיידד עם אריותיה של סין

מאז אותו הכפר הקטן והנעים בלאוס, הספקנו לעבור את הגבול לסין ולגור זמן מה בעיר סינית קטנה בעלת אוכלוסיה גדולה יותר מזו של מדינת ישראל. קונמינג, הידועה בסביבותיה כעיר בעלת מזג אוויר אביבי תמידי, לא ממש מוכרת למרבית הסינים. מבחינת אוכלוסיה כל הפרופורציות בסין הפוכות מאלו של איסלנד. יישוב בעל אוכלוסיה של מאות אלפי אנשים, יותר מכל אוכלוסיית איסלנד, ייחשב כאן לכפר.

בקונמינג, בנוסף להתמודדות עם עיר מלאת מגדלים, שכל אחד מהם מאכלס וודאי יותר אנשים מהכפר הלאוסי הפסטורלי, נוסף האתגר של חומת האש הסינית. רבים מכם וודאי יודעים שפייסבוק ויו-טיוב חסומים בסין אך מה שזרים פחות יודעים הוא שחומת האש מתוחכמת ומעצבנת הרבה יותר. המוני אתרים, ובהם נכללים כל שירותי גוגל, אינם חסומים לגמרי אלא מעוכבים חלקית. כן, האינטרנט הסיני בא להביא לכם את הקריזה באמצעות מלחמת התשה. הג'ימייל יעבוד, אבל לעיתים לאט בצורה מחרידה. אפשר לחפש בגוגל, אבל לא תמיד לראות את התוצאות. עוד לא עברתם לביידו (Baidu – מנוע החיפוש הפופולרי בסין)? יש לנו דרך נפלאה לשכנע אתכם. רוצים לראות וידאו? יש לנו אתרים סיניים מהירים ומצונזרים היטב.

אל תזלזלו בכוחה של ברירת המחדל

כמובן שכל גאוני המחשבים ומי שלא מפחד להריץ איזו תוכנה עוקפת צנזורה או לשלם כסף על VPN יכול בקלילות יחסית לנטרל את האפקטים האלו אך מה שמדהים לגלות הוא עד כמה היא אפקטיבית. אפילו מחסום פשוט מבחינה טכנולוגית חוסם את מרבית האנשים. אם זה נדמה לכם מוזר, אתם מוזמנים לנסות להסביר לי איך אינטרנט אקספלורר הוא עדיין הדפדפן הפופולרי בעולם. אין לזלזל בכוחה האדיר של ברירת המחדל.

הימים הבודדים בהם לא התחברתי לפייסבוק עזרו לפשלה של טקקראנץ' (TechCrunch) להפוך למסע השמצה נגד עבדכם הנאמן. אנו מנסים לשווק את הטור "יזם מסביב לעולם" לאתרי תוכן באנגלית כך שיגיע לקהל קוראים רחב יותר. אחד האתרים אליהם פנינו היה טקראנץ' והם ביקשו דוגמית מהטור באנגלית. הדוגמית סופקה, המייל נשלח אבל תשובה מטקקראנץ' לא הגיעה. המשכנו הלאה והתחלנו לעבוד על הטור עם אתר אחר. רק הודות להתראות גוגל על דפים הקשורים בקולנקט גיליתי להפתעתי שאני כבר כתב פעיל בטקקראנץ'. אחת הדוגמיות ששלחנו (שלא היתה מיועדת לפרסום) התנוססה על דפי טקקראנץ' תחת כותרת אחרת, תחת שמו של יזם אחר ועם תמונות של מישהו אחר. בזמן שאנחנו מנסים לברר עם טקקראנץ' מה לכל הרוחות הסיניות קורה, ההמולה געשה בתגובות אותן לא יכולתי לראות עקב החסימה של פייסבוק.

פרוגנקטור נח בפריחת הדובדבן הפלסטיקית של יאנגשו הקייצי

תחליף מצונזר לכל שירות פופולארי

הדוגמית הייתה למעשה תרגום של פוסט שנכתב מהודו ופורסם בזמנו בניוזגיק, על החוויות שלי בניסיון לעבוד בעודי בגואה. הכותרת שטקקראנץ' הוסיפו יצרה את הרושם המוטעה שאני מבקר את כלל סצנת ההיי טק ההודית. הקהילה ההודית האינטרנטית לא היתה מרוצה. פייסבוק התמלא עד גדותיו בטרוניות: מניתוחים מפורטים של כל חלקיקי המאמר, דרך האשמות על טקקראנץ' על שהעזו להעלות על דל דפיהם כתבה מעליבה שכזו עד לרמיזות לגבי רמת הפיכחות הרעועה של כותב המאמר. כיוון שלקח לי כמה ימים להתארגן על מעקף צנזורה שיאפשר לי להתחבר לפייסבוק מסין, לא ראיתי את כל הסערה עד שאחי התריע בפני שיש באלאגן. כשראיתי מיד עניתי, התנצלתי, הסברתי. טקקראנץ' הסכימו לשים את השם הנכון והתמונות הנכונות, אך סירבו לשנות את כותרת המאמר. אך באינטרנט כמו באינטרנט, הזמן עבר ומה שנעשה נעשה וכעת נדמה שתהיה לנו קהילת היי טק של תת יבשת שלמה לפייס בזמן הקרוב. מילא, כמה פוסטים מסין והכל יבוא על מקומו בשלום.

מה שמעניין אולי להבין בעניין הצנזורה הוא שבסין יש אתרים אחרים שמספקים את אותם השירותים הפופולריים בתוך סין והמשמעות הכלכלית של העניין היא אדירה. אין פייסבוק, אך יש רנרן (Renren). אין גוגל, אך יש ביידו. אין יו-טיוב אך יש יוקו (Youku). דוגמאות נוספות לא חסרות. עשרות אלפי אנשים עובדים במכונת הצנזורה הסינית וייתכן שיום אחד קולנקט גם כן יחסם בסין כאשר איש עסקים סיני יפתח שכפול של קולנקט וידאג לשלשל כסף לכיסים הנכונים פה. לא ממקומי לכתוב אף מילה על השחיתות הפושה בבירוקרטיה הסינית אך מספיק לראות איך החוקים לקבלת ויזת תייר פשוטה לסין, שונים לחלוטין בכל קונסוליה או שגרירות סינית ואיך הם משתנים תדירות.

הכניסה לסין עזרה לי להבין למה יש כ"כ מעט משתמשים סינים בקולנקט ביחס לגודל האוכלוסיה. קולנקט מוצע ב-60 שפות, כולל סינית כמובן, והתרגום נעשה על-ידי מתנדבים באתר כך שאיכותו גבוהה. למרבה הצער, אף שגוגל מאנדסקים (יש לכם מילה לזה בעברית?) מעל ל-65 מיליון דפים של קולנקט והחיפוש site:colnect.com יציג למעלה מ-30 מיליון תוצאות, המצב בביידו עגום ביותר עם 83 דפים בסה"כ. סוגו (Soguo) מעט פחות נורא עם קרוב ל-19,000 תוצאות. אף שבגוגל קולנקט ממוקם במקום הראשון למילות החיפוש הרלוונטיות עבורנו לסין, המצב לא קרוב לכך אפילו במנועים האחרים. ללא ספק יש צורך בעבודת SEO רצינית באזור הזה של הגלובוס ואנו כעת מחפשים חברות שיעזרו לשפר את המצב. נשמח לקבל טיפים או המלצות על אנשים שמכירים את השוק פה.

בינתיים עברנו ליאנגשו, עיירה במיקום מקסים מבחינת טבע בה ביליתי חודשיים מחיי אי שם לפני שש שנים. קצב הגידול המטורף בסין לא פסח על עיירת התיירות הזו והמדרחוב הראשי שאז היה רגוע משהו, נראה היום כמו קרקס סיני של חנויות, תיירים סינים, בארים מצועצעים וברביקיו משומן וחריף. אנחנו מתנדבים לדבר אנגלית עם סטודנטים סינים, שרוצים לדעת אנגלית כדי להשיג עבודה טובה יותר וזקוקים ביותר לאימון בשיחה, ותכופות אני מספר להם על קולנקט ושואל לדעתם לגבי כיצד ניתן לקדם ולשפר אותו בסין. מידע טוב יכול להגיע ממקומות לא צפויים, ומידע עוד יותר טוב מגיע ממקומות צפויים שלא שמים לב אליהם גם כשהם ממש בדלת ליד.

לוקחים הפסקה מהעבודה בנהרות בסביבת יאנגשו


בחסות StartTWS – כנס הסטארטאפים הגדול בישראל


בחודש אוקטובר הקרוב ייערך אירוע הסטארטאפים הבינלאומי הגדול ביותר בישראל, StartTWS שיכלול הרצאות ופאנלים בנושא סטארטאפים והון סיכון ואת ה-Startup Arena, תחרות הסטאטראפים הבינלאומית הראשונה שנערכת בישראל. השנה, בנוסף לאירוע עצמו, תערך מסיבה מיוחדת וסגורה למוזמנים בלבד בערב שלאחר הכנס. 100 הראשונים שירכשו כרטיסים במסגרת מבצע ה-Early Bird, יקבלו גם כרטיס כניסה למסיבה, יחד עם הכרטיס לכנס, ללא תוספת מחיר!

יש לכם סטארטאפ ואתם לפני השקה רשמית של המוצר? אולי תוכלו לחשוף אותו על הבמה ב-Startup Arena ולזכות לחשיפה למדיה הטכנולוגית בכל העולם. ההרשמה ל-Startup Arena נסגרת בסוף חודש אוגוסט כך שיש לכם קצת פחות מ-3 שבועות להגיש את המועמדות שלכם בעמוד ההרשמה באתר האירוע

אמיר ולד

אמיר ולד הוא היזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, רשת חברתית לאספנים. היום הוא מטייל מסביב לעולם ומנהל את החברה מהפינות הכי נדחות בגלובוס.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: