סטארטפיסט מסביב לעולם: לעבוד אצל אישה? אנרגיות מיניות וסלולריות בהודו

כיצד ניתן לנהל סטארטאפ במדינה שבה אי הסדר הוא חלק אינטגרלי מההתנהלות השוטפת ואיך, יחד עם זאת, הודו היא בעצם אישה?

תמונה: אמיר ולד, הפרסונה של קולנקט בפוזה בוליוודית בלתי אופיינית

ערוץ הסטארטאפים בניוזגיק מפורסם בחסות תוכנית Microsoft Bizspark, המשתפת פעולה עם ניוזגיק במסגרת תוכנית Geekspark. רוצים לחשוף גם את הסטארטאפ שלכם בניוזגיק ולהיכנס לתוכנית Bizspark של מיקרוסופט? הכנסו לכאן לפרטים נוספים.

זהו יומן המסע של אמיר ולד, הסטארטפיסט והיזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, אשר פיתח רשת חברתית לאספנים. לקיץ 2011 יצא אמיר למסע חובק עולם, אך הוא ממשיך לנהל את החברה והשירות וחוויתיו השונות במהלך המסע יתפרסמו כאן בניוזגיק תחת סדרת הפוסטים "סטארטפיסט מסביב לעולם". (והפעם נכתב הפוסט על ידי זוגתו של אמיר – דנה לויטס).


"הודו היא אישה" אמרה לנו בחורה הודית לפני זמן מה בגואה. ישבנו באחת מאינספור המסעדות הפזורות לאורך החוף הגואני ושמענו ניסוח של הודו במשפט אחד שבאמת הסביר משהו שתמיד התקשינו איתו. "אתם צריכים להבין, בהודו האנרגיה הנשית היא הדומיננטית”. בתחילה, בהתחשב ברמה שבה נשים בהודו צריכות לכסות את עצמן וכך שעיקר עיסוקן חתונה וילדים, זה נשמע לנו מעט תמוה אבל הבחורה המשיכה להסביר: “הכוונה באנרגיה נשית היא.. כמו שבמערב, במדינות כמו גרמניה, הכל עובד על אנרגיה גברית- סדר, הגיון, דיוק. כך בהודו הכל עובד בעיקר על אנרגיה נשית – הדגש הוא על רגש, זרימה, הכל אמוציונאלי, לא לוגי". מבלי להתייחס לאפיון הספציפי של מה נחשב לגברי ומה לנשי, לגבי הודו זה מתחבר. חשוב לדעת זאת במיוחד כשאתה מנסה לעשות משהו כל כך לוגי כמו לעבוד, לנהל עסק, מתוך הודו.

אי סדר מאורגן

לעיתים נדמה כאילו שום דבר לא עובד בצורה יעילה או אפילו מתקבלת על הדעת. אם סירה אחת תיקח אותך לחצות את הנהר, היא לא תחזיר אותך. סירה אחרת מסיעה נוסעים בכיוון ההפוך. תחבורה ציבורית לא תגיע בזמן. חשמל יפעל כשיבוא לו. אם כתוב שהדרך מובילה למקום אחד, זה לא סותר את זה שאם תיקח אותה תגיע למקום אחר. אם החנות מקושטת בשלטים של מוצרי אלקטרוניקה זה לא אומר שלא מדובר במעדנייה, ואם אומרים שיש אינטרנט אלחוטי זה בדרך כלל אומר שאין אינטרנט אלחוטי בדיוק כרגע אבל אולי מחר. אי לכך ובהתאם לזאת שמירה על חיבור אינטרנט רציף יחסית בהודו, הפכה למסע בפני עצמו. בעסק שבו הגישה לאינטרנט היא הגישה לעסק עצמו, זה עניין רציני.

אני מדמיינת לעצמי שכל התקשורת בהודו נעשית דרך פתקים מקושקשים שנשלחים באוטוריקשות מצ'וקמקות בכבישים, לפעמים ככה כדי לשמור על השפיות. קשה להסביר אותה אחרת, בגלל זה רוב התשובות שתשמעו מתיירים יהיו: "זו הודו". התת יבשת העצומה הזו, המורכבת ממדינות קטנות מתקשה בדברים כמו מדיניות סלולרית אחידה. בזמן המסע אנחנו פוגשים אנשים רבים עם אוספים קטנים וצבעוניים של כרטיסי סים מחברות שונות בארנק: שישה, שמונה, עשרה ומעלה. כולם זקוקים לכל כך הרבה כרטיסים, כיוון שכל סים קולט באזור שונה ולא צפוי מראש של הודו, והפעלה של כרטיס סים היא מבצע מסורבל שבו צריך למלא את כל פרטיך האישיים על דף נייר שצריך להגיע למשרדי חברת הסלולר ב-ה-שם-יודע-איפה. תכופות הנייר אובד בדרך או שבחברה מחליטים שהפרטים על חייך האישיים אינם מספיקים כדי לתת לך שירות סלולרי וחוסמים לך את הסים. לא מפתיע כבר שבקולנקט יש הרבה אספנים של כרטיסי סים תחת קטגוריות הטלכרטים. זה מה שקורה כשמחברים מדינה עם אנרגיה נשית עם בירוקרטיה אנגלית משובחת של פעם.

לפוסט הקודם: סטארטפיסט מסביב לעולם: נחיתה לחה, שטרות, תמונות ואינטרנט

ברוכים הבאים לגואה

תמונה: אמיר ולד, פרוגנקטור בתמונת חתונה קלאסית על רקע שקיעה בגואה, הודו

הגענו לגואה מלאת החופים, לחוף אשוום (ASHVEM) השקט. קנינו שני כרטיסי סים חדשים בנוסף לקודם שנחסם עם הודעות בהנגלית (אנגלית-הודית. הניסיון להפעיל אותו הביא אותנו תמיד אל אותה גברת שירות לקוחות אוטומטית מוקלטת, שתמיד עונה בטון של אישה בגיל העמידה שיושבת לה בבית על כוס יין אדום. היא מאוד משועשעת ומרוצה לספר לכם – שהכרטיס לא עובד. הודו היא דרך ארוכה מאוד, מלאה פניות ופיתולים, ולפעמים פניה כלשהי יכולה להמצא שם ככל הנראה רק לשם השעשוע, כי היא לא מובילה לשום מקום. כמו אינסוף האלים המקושטים שלהם, האפוסים האינסופיים המספרים עליהם, המקדשים המקושטים לאינסוף, הכל הוא ליופי, וזו נקודה שיש להבין. אולי יש בזה גם שיעור – לעשות דברים לשם עצמם. אבל אם אתה צריך להגיע למקום כלשהו, תתקל בבעיה.

עתה אנו יושבים על הגג של הדירה באשוום. גואה בכלל ואיזור חוף אראמבול בפרט כבר זמן מה מאז שהפכו למוסקבה הקטנה. תיירים רוסים זורמים בהמוניהם לכאן כל עונת רחצה, כל בית עסק מקושט באותיות קיריליות, ואת החוף מקשטות בעיקר בחורות רוסיות בביגוד פסבדו-היפי מינימלי. בגואה בחרנו להתגורר דרך קאוצ'סרפינג – גלישת ספות. למי שלא מכיר את המושג עדיין, מדובר באתר אינטרנט לאנשים מטיילים ואוהבי טיול למיניהם, אשר מארחים ומתארחים בבתיהם אחד של השני ברחבי העולם. הפעם היה מדובר בקבוצה של צעירים רוסים ששכרו דירה קרוב לחוף. חבורה עליזה אך דוברת רוסית בלבד, אליה הצטרפו כמה אורחים נוספים: שתי בחורות צרפתיות, בחור גרמני ובחור אמריקאי. על הגג ישנו ויי פיי. אמנם אין חיבורי כבל בגואה, אבל סלולרי יש. העבודה זורמת. הבאגים בקולנקט נפתרים בעוד חיפושיות אמיתיות ושאר חרקים רוחשים להם בכל מקום. מתחת לבניין קוראים להם חבורת חזרזירוני בר קריאות חיזור ופרוגנקטור בוהה בהם בחזרה. בין שקיעה לשקיעה בחוף, המאוד דומה לגרסה מרווחת ומרובת עצי קוקוס של החוף התל אביבי, נדמה סוריאליסטי משהו לתהות מה שלום הארץ, ומה קהל המתפרש על כל העולם של אספני בולים ומטבעות זקוק לו כרגע. אין על עבודה בתנועה.


בחסות תוכנית Bizspark


Microsoft Bizspark היא תוכנית גלובלית שפותחה במטרה לסייע להצלחת סטארטאפים בשלבים המוקדמים על-ידי אספקת מספר משאבי מפתח, בזמן שהכי צריך אותם:

תוכנה – במסגרת התוכנית, תקבלו גישה מלאה למגוון הרחב של כלי הפיתוח, הפלטפורמות השונות ורשיונות לכל מוצרי מיקרוסופט לשימוש מיידי למשך 3 שנים, לצורך פיתוח וחדירה לשוק של פתרונות וטכנולוגיות חדשות. כל אלו, יחד עם כל ההטבות האחרות בתוכנית, מגיעות ללא תשלום.

תמיכה – התחברו לשותפים נוספים בתוכנית מרחבי העולם – חממות, משקיעים, יועצים, משרדי ממשלה וספקי הוסטינג – כולם מעורבים ומושקעים באופן שווה בתחומי החדשנות והיזמות בתחום התוכנה והאינטרנט ומציעים מגוון רחב של פתרונות שיוכלו לסייע לכם בפתרון בעיות טכנולוגיות ועסקיות.

חשיפה – מעבר לשיתוף הפעולה עם ניוזגיק, תוכנית Bizspark חושפת את הסטארטפים החברים בה לקהל רחב של משקיעים, לקוחות ושותפים פוטנציאליים. כחברים בתוכנית Bizspark של מיקרוסופט, תזכו לגישה לאקו-סיסטם עשיר של עמיתים למקצוע, שותפים ומגבים משאבי תמיכה מכל העולם, אשר יסייעו לכם לגדול ולהצליח. Microsoft Bizspark זו הדרך המהירה ביותר להזניק את הסטארטאפ שלכם קדימה.

אמיר ולד

אמיר ולד הוא היזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, רשת חברתית לאספנים. היום הוא מטייל מסביב לעולם ומנהל את החברה מהפינות הכי נדחות בגלובוס.

הגב

3 תגובות על "סטארטפיסט מסביב לעולם: לעבוד אצל אישה? אנרגיות מיניות וסלולריות בהודו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ענבל ונוי
Guest

דנה – כתבת מקסים. אהבנו לקרוא. אמיר – שאפו על התמונות.
נשיקות מקליפורניה. מתי תבואו לבקר בחצי השני של הכדור?

דנה
Guest

תודה :) לגבי החצי המלא של הכדור- אתם בהכנות ליצירת סיבה בשבילנו לבוא, נכון? הבעיה היחידה היא שעם כל הבאלגאן של המזרח הרחוק, עדיין במובנים טיוליים רבים עדיף בצד הזה של העולם. אבל גם קליפורניה קורצת תמיד, כמו הבלונדינית שהיא.

חתונה
Guest

מסיבה כלשהי המזרח הרחוק תמיד דחה אותי, התמונות שלכם מראות עולם אחר לגמרי ממה שחשבתי, אני חושב שאתן לזה צ'אנס.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: