אז החלטת להיות מפתח צד-לקוח

מפתחי צד-לקוח הם תופעות מוזרות ונדירות בשוק הישראלי. בעקבות סדרת ראיונות עם מועמדים למשרות פיתוח צד-לקוח, זהר ארד מקבץ אוסף תובנות והמלצות לעוסקים במלאכה.

בעוונותיי יצא לי בחודשים האחרונים לראיין מספר מועמדים למשרות מפתח צד-לקוח עבור כמה חברות איתן אני נמצא בקשר. משיחות עם המועמדים והמעסיקים עלתה המצוקה בה נמצא תחום פיתוח צד-לקוח בשוק הישראלי. המצוקה אינה רק במחסור האדיר במפתחים מוכשרים אלא גם בשונות הרבה בידיעותיהם המקצועיות של המועמדים השונים עימם שוחחתי, המעידה בראש ובראשונה על מחסור במודל הכשרה מסודר וברור.

השורות הבאות נועדו לייצר מעט סדר ואיזון לחלק השני של המשוואה אותה תיארתי – השונות בידע המקצועי של מפתחי צד-לקוח, ולמרות שנכתבו בלשון זכר (עקב מגבלות השפה העברית), הן מכוונות לכל מאן-דהו ודהי.

לא כמו כולם

מפתח צד-לקוח הוא יצור די מוזר בנוף פיתוח התוכנה, מכיוון שמעצם הוויתו, הוא אמון על פיתוח ממשקי משתמש ולא רק על אלגוריתמים מתוחכמים. במילים אחרות, מפתח צד לקוח מתכנת עיצוב ופונקצנאליות ולכן חייב להבין פיקסלים, גופנים וצבעים באותה רמה שהוא מבין אלגוריתמים (ויש שיגידו שאף יותר). כמובן, שרוב המתכנתים בחרו בתחום העיסוק שלהם כי במישרין או בעקיפין הם הבינו שמעצבים גרפיים כבר לא יצא מהם. האונה האמונה על תקשורת חזותית לרוב מנוונת אצל כותבי התוכנה, ממש כפי שאונת הלוגיקה והאלגוריתמיקה מנוונת את המעצבים. ועדיין, מפתח צד-לקוח צריך להבין עיצוב. עליו לדעת את השפה, להכיר את הניואנסים ולהבין את רזי חוויית המשתמש כדי להצליח בעבודתו.

במובן זה, אם החלטתם שברצונכם להיות מפתחי צד-לקוח, עליכם להכיר (בין השאר) פוטושופ, מידות ב-CSS (כמו מה ההבדל בין פיקסל ו em), עימוד ומרווחים, טיפוגרפיה ותורת צבעים בסיסית. ההקשר לרשימה החלקית הנ"ל הוא הכלים העומדים לרשות המעצב להעביר מידע ותחושות למשתמש באמצעות עזרים חזותיים. לדוגמה, שימוש בגופן מסויים בגודל מסויים יסייע בקריאות או ידגיש מסר חשוב בעמוד. ריווחים בעימוד יסייעו בהבלטה של תכנים חשובים או יסייעו בהנגשה חזותית של איזורים הקוראים לפעולה.

שליטה שלכם בנושאים הללו תסייע לכם לעבוד בצורה יעילה יותר עם המעצב, לחדד דרישות ומגבלות הנובעות מהעיצוב המוצע ולממשו בצורה הטובה והמתאימה ביותר.

קצת תיאוריה

אחד החוסרים הבולטים ביותר בקרב מתכנתי צד-לקוח עימם שוחחתי או עבדתי (וזה כולל אותי, בשיחות רבות שניהלתי עם עצמי עם סיגריה בפינת עישון) הוא המחסור בידע תיאורטי בתחום זה או אחר. לכולנו יש כמובן הרבה מה ללמוד, אבל אין תחליף לידע בסיס מסודר עליו אפשר לבנות ושממנו ניתן להתפתח מקצועית. לדעתי, אחת הסיבות העיקריות לפערים בידע היא שרובנו למדנו את הרוב לבד. אני למשל לא למדתי מדעי המחשב בצורה מסודרת (תודה לאל) ולכן הידע התיאורטי שלי בתחום הנדסת תוכנה ואלגוריתמים הוא שטחי ביותר. הבעיה היא שאין רשימת נושאים מסודרת שמתארת את דרישות הבסיס ללימוד התיאוריה של פיתוח צד-לקוח כך שכל אחד לומד את מה שהוא צריך באותו רגע או מה שמעניין אותו.

כדי לנסות ולמלא את הפער, אביא בפניכם את הנושאים שלדעתי כל מפתח צד-לקוח חייב לדעת בצורה מעמיקה:

HTML

 • סמנטיות ומשמעות תגיות ה HTML (הידעתם ש div אינה תחליף ל table וש b אינה תגית סמנטית?)

 • עקרונות רמת הבלוק והשורה

 • הפרדה של תוכן מעיצוב

 • SEO בסיסי

 • נגישות בסיסית

 • טפסים

בתחום זה, הדגשים על ידע תיאורטי מתמקדים בהבנה של כתיבת HTML סמנטי, נגיש וידידותי למנועי חיפוש, תוך שימוש ברכיבי השפה המתאימים ביותר לתיאור מבנה התוכן והפרדה של תוכן מעיצוב.

CSS

 • עקרונות המדרג והחשיבות

 • ספציפיות הסלקטורים ואופן קריאתם ע"י הדפדפן

 • הורשה

 • טיפוגרפיה

 • מדידת צבעים

 • מידות (הידעתם שפיקסל אינה מידה אבסולוטית?)

 • ציפה (floats)

 • מיקום (positioning)

 • תצוגה (display)

 • מודל הבלוק ומדידת המימדים של רכיבים בעמוד

בתחום זה, הדגשים הם על הבנה של עקרונות המדרג והחשיבות, ספציפיות והבנה נכונה של מיקום (הרבה אנשים שכותבים CSS אינם מכירים למשל את אופן ההתנהגות המדוייק של מיקום אבסולוטי), עקרון הבלוק ומימדים.

Javascript

 • עקרונות העבודה עם DOM

 • אירועים על ה DOM

 • משתנים ו scope

 • שימוש נכון ב this

 • ביצועים

 • Object Notation ו JSON

 • HTTP ויחסי שרת לקוח בסיסיים (בקשה, תשובה, response codes, content-types)

 • הכרות עם יותר מספרייה אחת

בתחום זה הדגשים הם על משתנים, scope ושימוש נכון ב this, הכרות עם JSON ועם HTTP (תפלאו כמה אנשים לא יודעים מה המשמעות של response-code 304 ולמה זה חשוב לפיתוח צד לקוח). בנוסף, מומלץ להכיר יותר מספריית Javascript אחת כדי לקבל פרספקטיבה על גישות שונות לתכנות בג'אווהסקריפט.

בלי קסמים

אחד הדברים שחזרו על עצמם בראיון מועמדים למשרות פיתוח צד-לקוח הוא נוסחי קורות החיים שהגיעו אל תיבת הדואר שלי ואוסף מונחי הקסם השזורים בהם. חלק מהאשמה כאן הוא בחברות כוח האדם המנסות לייפות את קורות החיים של המועמד בלי להבין במה מדובר. כך למשל נתקלתי בהרבה מועמדים שלפי קורות החיים שלהם יודעים לפתח ב Ajax וב jQuery. היום גם נפוץ למצוא זמזומיות כמו HTML5, עבודה לפי תקנים ומובייל, אבל כמובן קורות חיים לחוד ומציאות לחוד.

כדי לחדד, מי שלא יודע CSS ברמה גבוהה מאוד (ראו רשימה חלקית למעלה), יש להניח שלא ידע לפתח באמת למובייל. כן, יש ספריות וזה יותר קל היום, אבל Responsive Design זה תחום שנסמך כמעט רק על CSS ולא על jQuery Mobile. אם אתם רוצים להראות שליטה בפיתוח למובייל, הבליטו את ההכרות המעמיקה שלכם עם Responsive Design ולאו דווקא עם Sencha Touch או jQuery Mobile.

מי שמתפאר בידיעת HTML5 בלי לפרט מה הוא יודע בתחום כנראה לא מבין את החזון של הטכנולוגיה הזו לעומק. על איזה חלק של HTML5 מדובר? החלק הסמנטי או ממשקי התכנות? חלק ניכר מ HTML5 נסמך על הבנה של HTML סמנטי ובכלל לא קשור לג'אווהסקריפט. במילים אחרות, אם אתם לא יודעים מה ההבדל בין div ו span ולמה משתמשים ב thead וב tbody, הידע שלכם ב HTML5 כנראה חסר.

ורק בשביל לחדד ולהיות קטנוני, אני אתרשם הרבה יותר ממפתח שידע להשתמש נכון ב this ויראה לי דוגמאות ל encapsulation מאשר מפתח שיגיד לי שהוא יודע Ajax ו jQuery, כי הראשון מעיד על ידע רלבנטי בתכנות והשני מעיד על יכולת קריאת תיעוד.

לכן, ההמלצה שלי בכל הנוגע לאופן הצגת הידע המקצועי שלכם הוא לומר מה אתם יודעים בלי כחל וסרק ולהמחיש ניסיון וידע רלבנטיים המשולבים ביכולת לימוד עצמי גבוהה. במילים אחרות, זה בסדר לא לדעת הכל (אף אחד לא באמת מצפה מכם) אבל זה לא בסדר לא לדעת את הבסיס.

שני צדדים למטבע

כמובן שבעולם מושלם היינו מסתפקים בנ"ל אבל מפתח צד-לקוח הוא כמו "יעקב של כל המקצועות" וכמו שמצד אחד עליו לדבר היטב עם המעצב, מצד שני עליו לדבר בבהירות עם השרת. לכן, לא די לנו בשליטה ברזי ה HTML, CSS ו-Javascript. עלינו גם לדעת לדבר לפחות שפת שרת אחת ועדיף יותר. כמובן, שאין צורך להיות כוכבי העל הבאים בפיתוח צד-שרת, אבל אם נדע איך דברים עובדים מאחור, נוכל לתכנן ולכתוב את הקוד שלנו יותר טוב.

ההמלצה שלי כאן היא צפוייה ודי ברורה – רובי און ריילס. ההתקנה פשוטה (גם על חלונות), זה חינם, וזה ייתן לכם התחלה מאוד מהירה לבניית קוד צד-שרת שעליו תוכלו לבנות את קוד צד הלקוח שלכם (שהרי זו המטרה בסופו של דבר).

ההקשר לפיתוח צד לקוח הוא הגדרת נתיבים ושימוש בהם בשכבת התצוגה, טיפול אחיד בקריאות סינכרוניות ואסינכרוניות, בדיקת ואימות מידע בטפסים לפני שמירה, הגשה של תכנים סטטיים ו caching וחלוקה ל partial views ככלי לשימוש חוזר בפיסות HTML על-פני איזורים שונים באפליקציה.

מילות סיכום

סביר להניח שמצוקת מפתחי ומפתחות צד-הלקוח בארץ לא תיעלם מחר, אבל השוק מתחיל להתעורר ולהבין שהכישורים הללו דרושים ודורשים התייחסות, גם בקרב הקהילה הקיימת. כולי תקווה שהדברים שהבאתי כאן יסייעו למי שמעוניין להכנס לתחום, או כבר נמצא בו, להתפתח ולהתמקצע וכמובן למצוא חדוה וברכה בעמלו.

אגב, מפתחי צד-שרת הקוראים שורות אלו מוזמנים להתייחס לאמור כקריאה להכרות מעמיקה יותר עם העולם המשיק להם. כמו שמפתח צד-לקוח אמור להכיר את צד השרת, כך מפתח צד-שרת אמור להכיר את צד הלקוח. זה לא בחזקת דע את האוייב אלא בחזקת דע את העולם.

בורות אינה ברכה מחוץ למטריקס.

זהר ארד

צעיר נצחי, קיבוצניק שהדרים לעיר הגדולה, מפתח ווב וחובב טכנולוגיות מושבע. מעדיף הכל פשוט, מינימליסטי ועובד טוב ומשתדל להמנע מדברים עם הלוגו של מיקרוסופט ונהגי מוניות כעסנים. אוהב הרבה דברים חדשים ונוצצים, ספרים, פפאיות ומוזיקה מהחנות (בדיסק המקורי). מתנודד תדיר בין אקזיסטנציאליזם לאינדיבידואליזם ונכון להיום עדיין אוחז ב-fetish לא מוסבר לצבים.

הגב

33 תגובות על "אז החלטת להיות מפתח צד-לקוח"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
רן בר-זיק
Guest

חשבתי שאני הדביל היחידי שנתקע עם ה-304 הארור הזה בקריאות ה-AJAX שלו…

זהר ארד
Guest

חחחח… בשביל זה יש במוטולס את noCache…. אבל תתפלא כמה אנשים לא באמת יודעים לתאר את התהליך הבסיסי של request / response. אולי הייתי צריך להוסיף שחלק מהידע הבסיסי הוא איך להתקין ולקנפג שרת ווב/

אור
Guest

כל הכבוד! מי יתן והראיון הבא יהיה עם מישהו שקרא את זה :)

אם אני לא טועה, יכול להיות שהתכוונת ל"מודל הקופסה" תחת הידע בCSS?

זהר ארד
Guest

כן – אונת התרגום שלי לא עשתה עבודה טובה מספיק. Block Model = מודל הבלוק לפי האונה הסוררת…

גלעד
Guest

מוזר שאף אחד לא מזכיר את XSLT כטכנולוגית צד לקוח. שימוש ב XML ביחד עם XSLT בצד הלקוח עושה את החיים הרבה יותר קלים, מפריד לגמרי את הלוגיקה מהתצוגה מייתר את השימוש בחלוקה ל partial views ויכול לשפר ביצועיים בצורה ניכרת (במיוחד בנושא caching)

שאלה, מי בסוף אחראי לכתוב את הדף שמוצג למשתמש כאשר משתמשים ברובי און ריילס, PHP, JSP, ASP או כל Framework דומה ? בסוף אין מה לעשות ובאותו קובץ יש קוד צד שרת וקוד צד לקוח…..

זהר ארד
Guest

גלעד, אני לא חושב ש XSLT היא טכנולוגיית צד לקוח טהורה והצימוד ל XML נשמע לדעתי כבד ומיושן בעידן ה JSON שהוא פורמט הרבה יותר מתאים לפיתוח צד לקוח.

לגבי השאלה מי בסוף כותב את שכבת התצוגה בתשתית, לדעתי זו אחריות מפתח צד-לקוח ולכן גם הוספתי את ההתייחסות להכרות עם טכנולוגיות צד-שרת, מכיוון שפיתוח צד-לקוח אינו נעשה בוואקום אלא כמעט תמיד בשילוב עם צד-שרת.

דניאל שטרנליכט
Guest

מעולה.

תום ב
Guest

כרגיל מאמר מעולה :)

אני חושב אבל שפספסת משהו מאד חשוב:
מפתחי צד לקוח מתחלקים לשני סוגים –
אנשי ויז׳ואל עם זיקה לתכנות ואנשי תכנות עם זיקה לויז׳ואל.
כמובן שאם אתה מחפש מישהו עם 8 שנות ניסיון אתה מצפה לשיווי משקל בידע בין שני התחומים האלה, אבל רוב האנשים שתראיין יהיו עם מספר שנות ניסיון נמוך ועם נטיה חזקה לאחד הצדדים. לכן, כשאתה מחפש איש צד לקוח מאד חשוב להבין קודם לכן באיזה צד של המשוואה הזו חסר לך כח אדם, ואיש צד הלקוח מצידו צריך תמיד לחתור להכיר יותר טוב את הצד היותר חלש שלו במשוואה הזו.

זהר ארד
Guest

תום, הצדק כמובן עימך ותודה על התוספת שנשמטה בטעות בעת הכתיבה. אגב, גם לאחר מספר רב של שנות ניסיון אני מאמין שאנשים ייטו יותר לאחד משני הכיוונים כך שהאיזון המבורך הזה לא תמיד קורה בפועל.

תום ביגלאייזן
Guest

ברור, כמו שאמרת בעצמך זה הכל תלוי איזו אונה יותר פעילה :)
התכוונתי לכך שהידע אמור כבר להקיף את כל התחומים, גם אם ברמה של הכירות בסיסית. גם לדעת במה אתה פחות טוב ולהכיר בזה זה יתרון גדול.

אורן
Guest

ובגלל כל המגוון הזה, זה כל-כך כיף להיות מפתח צד לקוח.

מפתח צד לקוח
Guest

אתם באמת ממליצים להשתמש ב Mootools? קראתי הרבה על כך ש mootools מלביש לך פלטפורמה שלא קשורה ל javascript. הבנתי שעדיף להכיר את השפה, מאשר לנסות להכריח אותה לעבוד כמו שאתה מכיר.
זה נכון לדעתכם?

זהר ארד
Guest

זה הרבה עניין של הרגל וצרכים. אין תשתית אחת שהיא אבסולטית יותר טובה מהאחרות (למעט Prototype שהיא אבסולוטית יותר גרועה מכל השאר).

מוטולס היא תשתית מצויינת לדעתי לפיתוח קצת יותר מסיבי של ג'אווהסקריפט (למרות שכמובן אפשר לעשות הכל ב jQuery עם הפלאגין המתאים), ולא מצאתי בעייה עם הדרך שבה היא משנה את ג'אווהסקריפט.

אם כבר אז זו ברכה בחלק מהמקרים (למשל עם התמיכה הגנרית ב bind שהיא יותר מאולצת ב jQuery, או הרחבת המערכים והמחרוזות שנותנת הרבה יכולות נוחות ושימושיות).

אגב, בגרסאות עדכניות של מוטולס הם אני חושב קצת ירדו מההרחבה הפרועה של השפה ולדעתי הם ממשים חלק מהפונקציונליות בצורה זהירה יותר.

מפתח צד לקוח
Guest

@זהר, מצויין. תודה על התגובה. נותן בטחון בכיוון שבחרנו.
האם אתה מכיר מחלקות (מקבילות ל jquery נניח) שעוזרות בעבודה עם Html5?

זהר ארד
Guest

אני צריך כיוון קצת יותר מדוייק. איזה חלק של HTML5?

אלכס וולקוב
Guest

זהר, אחלה כתבה.
אני חושב שכדאי לציין גם שזה תחום שמתפתח במהירות מטורפת, ויש צפי מהמתראיין גם מצד אחד להכיר בעיות שנובעות מ"כל אלה שעדיין לא שדרגו לדפדפן מתאים"ֿ
ומצד שני להכיר את החידושים האחרונים, במיוחד לאור העובדה שדפדפנים כיום מוציאים גרסאות יותר מהר מפטריות אחרי הגשם.

משה קפלן
Guest

זהר,

פוסט מצויין, ובהחלט חובה גם לאנשי שרת וגם למנהלים שלהם :-)

ממשיכים לפתח,
משה קפלן

אבי
Guest

תודה על הפוסט המעניין!

אשמח לקבל תגובה על שאלה שמעסיקה אותי: האם כמפתח צד לקוח (השואף למומחיות בתחום) יהיה לי ערך מוסף אם ארכוש ידע וניסיון בעיצוב ממשקים (לא ממבחינת העיצוב הגרפי) וחוויית משתמש?

אינני מתכוון להיות איש ux אך מאד מושך אותי כל הקטע ההומני (אפיון, מחקר, משתמשים, בדיקות). האם יש מקום לשלב כעבודת מפתח הממשק גם עבודת אפיון?

זהר ארד
Guest

אבי, לדעתי חד משמעית כן! אתה יכול להתמקצע בתחום ה UX ולהשתלב יותר בתהליכי האפיון עם המעצבים ומנהלי המוצר.

yossi
Guest

פשוט נכון ומדוייק

ניר גייר
Guest

כרגיל מאמר מעולה וחד של זוהר.
דבר נוסף שנגזר מהרשימה בJS זה Execution Context.
עוד משהו שחשוב לדעת ולהכיר
http://dmitrysoshnikov.com/ecmascript/chapter-1-execution-contexts
http://bclary.com/2004/11/07/#a-10

אבי
Guest

תודה!

יהונתן דניב
Guest

פוסט מעולה!
בתור פרילאנסר בתחום אני חי את הכתבה הזו יום ,יום.
דבר אחד שחובה לציין: מפתח צד לקוח טוב *חייב* לדעת *איך* כל הדברים האלה עובדים מאחורה.
אתה לא יכול לדעת לכתוב משהו מורכב ב JS בלי לדעת איך היא עובדת, איך עובדים הדפדפנים, איך הם מפרסרים HTML ו CSS, איך הם ממשים את ה DOM וכן הלאה.
דבר שיכול להיות מאוד שונה בצד השרת, אתה יכול להיות מתכנת צד שרת מעולה בלי לדעת איך עובד איסוף-זבל ב JAVA.
ודבר נוסף, אתה חייב להתעדכן עם העולם הזה כל שנייה.

עומר כץ
Guest

נכון, אתה בהחלט יכול לתכנת בצד שרת בJAVA בלי לדעת איך עובד איסוף זבל אבל אל תתפלא אחר כך שיש לך דליפות זיכרון כי אתה לא יודע לנהל אותו. (ולא, GC לא מונע דליפות זיכרון. במיוחד לא עם משאבים חיצוניים. וגם לא עם Circular References).
ובהחלט נכון אתה יכול לתכנת בצד שרת בJAVA אבל אל תתפלא אם מישהו אחר כך יאחל לך מוות איטי בייסורים.

רן
Guest
קודם כול אחלה פוסט. ההפרדה שאתה עושה בין מפתחי צד לקוח לצד שרת מתעלמת מהרבה מהנדסים שמפתחים Client/Server מלא. ז"א אני נתקלתי בהמון אנשים שפיתחו גם צד שרת וגם צד לקוח ברמה מאד גובה. לפתח צד שרת זה מאד דומה למה שלימדו אותך באוניברסיטה לעומת זאת לפתח צד לקוח לא דומה לשום דבר שלימדו אותך בשום מקום ובגלל זה זה גם נתפס כמשהו יותר פשוט. דוגמא לרעיון עבודה שערכתי לפני תקופה עם מישהו שטען שעבד כשנה כמפתח צד לקוח: א: אתה יודע JQUERY? ב: כן א: איך משנים תוכן של DIV עם JQUERY? ב: לא יודע. א: איך הופכים DIV… Read more »
עומר כץ
Guest

לא לזכור ולהגיד יש לזה תיעוד בגוגל זה לגיטימי.
השאלה היא מה לא לזכור.

משה
Guest

פוסט מעולה!
בתור מי שנמצא הרבה בצד לקוח (וגם הרבה בצד שרת) אני חושב שחשוב להכיר את כל השלבים. לא מעט פעמים מצאתי פיתרון צר לקוח לעומסים בבסיס נתונים או על שרת HTTP.

פרוטוקול HTTP עצמו (שימוש ב-Fiddler למשל) הוא חובה לכל מפתח!

אלון
Guest

שנתיים אחרי – ועדיין 100% רלוונטי. מאמר מעולה, כל הכבוד זהר.

עודד
Guest

מה המשכורת הממוצעת של מפתח צד לקוח?

אני יודע שזה שאלה כללית מדי אבל אשמח לדעת מה הכיוון….

איילת מימון
Guest
כתבה מעניינת מאוד, היא מבהירה נקודות חשובות. הרקע שלי הוא מתחום העיצוב. כמעט 20 שנה. בחמש השנים האחרונות נכנסתי לקוד כי זה עניין אותי. כיום אני יוצרת html, css ברמה גבוהה (גם responsive). נקודת המעבר בין העיצוב הדומם למשהו חי היא מרתקת. יש לי הבנה בסיסית ב js בעיקר כדי ליישם אנימציות (לגלריות, פופאפים, תנועה בקליקים וכו'). ואני מודה שאני ממעטת, אם בכלל, להשתמש בספריות. יוצרת הכל מאפס. כדי לשלוט על התהליכים אלא מה? אני נתקלת פעם אחר פעם במתכנתים מרימי גבה עד זועמים (כן, היה אחד…) כשאני מציעה באופן טבעי להיות שותפה בתהליכי ההטמעה. ואני מקבלת את התחושה של… Read more »
Zohar Arad
Guest

איילת. לא הייתי רץ להגדיר… אני חושב שהיום יותר מפעם ההגדרות מתחילות להיות מטושטשות ובכלל, יש את כל עניין הקבעונות שמגיע עם ההגדרות. אבל, אם כבר אז או מה שתום אמר או FEDD – Front-End Designer & Developer ….

מעיין
Guest

שלום,
אני בת 22, מאוד רוצה תואר ולעסוק בתחום שציינת כאן (לאחר הרבה חיפושים למה אני מתחברת).
אני שואלת את עצמי, איזה תואר מכיל בתוכו את כל או רוב הדברים שמנית בכתבה?
מדעי המחשב או גרפיקה ממוחשבת?
על תואר לא ארצה לוותר, אבל גם לא ללכת ראש בקיר.
ללמוד לבד זאת אופציה – אבל זה לא הדיון.
אני אוהבת מתמטיקה, לא רואה את עצמי כל היום מתעסקת רק בזה או רק בעיצוב, ולכן אני חושבת ששני הדברים גם יחד יתאימו.

מה דעתך?
כמו כן, על איזה תואר היית ממליץ והיכן?
תודה מראש.

זהר ארד
Guest

למיטב ידיעתי אין תואר אקדמאי שיכיל מספיק כדי לקרב אותך לפיתוח front-end. הכי קרוב זה עיצוב אינטראקטיב או מוטימדיה אבל חסר ההיבט של תוכנה. יש קורסים בג׳ון ברייס ונטקראפט וגם אונליין שיכולים להתאים. ממליץ בחום להתרחק מתואר ראשון במדעי מחשב אם הוא לצורכי מציאת עבודה בלבד

wpDiscuz

תגיות לכתבה: