24 שעות עם ה-Apple Watch: אלו 8 המסקנות שהגענו אליהן

הוא הושק באופן רשמי רק לפני שלושה ימים אבל הבאז שנושא עימו האפל ווטש, כמו כל מוצר חדש של אפל, מעורר את סקרנותם של רבים. אז איך הוא מרגיש? הנה הרשמים הראשונים שלנו

ה-Apple Watch, תמיכה בתצוגה בעברית, לא בתפריטים בשלב זה. צילום: גיקטיים

ה-Apple Watch, תמיכה בתצוגה בעברית, לא בתפריטים בשלב זה. צילום: גיקטיים

המכשיר ניתן לנו לסקירה באדיבות חנות iStore בתל אביב.

מאז ומעולם לא השיקה אפל מוצר, שכל-כך לא הלהיב אותי כמו האפל ווטש החדש. אחרי לא מעט ניסיונות כושלים של סמסונג ושל חברות אחרות להשיק שעון חכם, ציפיתי שדווקא אפל תחדש באמת ותחשוף מוצר שיצביע על הצורך האמיתי בשעון חכם, תעלה על הנוסחה שכולם פספסו. באירוע ההכרזה, בו חשף טים קוק את האפל ווטש, חיפשתי את אותה הנוסחה אבל לא מצאתי שום דבר באמת חדשני או פורץ דרך במוצר החדש של אפל.

עם זאת, ניסיון העבר לימד אותי שאין מקום לשפוט מוצרים חדשים לפני שממש מתנסים בהם, בעיקר אלו של אפל. עם ציפיות נמוכות למדי קיבלתי לידי את הדגם הקטן יותר של האפל ווטש (38 מ״מ) בגרסת ה-Sport. דגם זה נחשב לדגם הזול ביותר שמוצע על ידי החברה והוא נמכר בארה״ב תמורת 349 דולרים.

אחרי התנסות אינטנסיבית למדי, הנה התובנות שהגעתי אליהן:

1. עיצוב מוקפד ומדוייק

זה מתחיל כבר בשלב האריזה. לא מדובר באריזת קרטון ובכלל, אפל התאימה אריזות שונות לדגמים השונים, כולן עשויות מחומרים עמידים שמשדרים משהו שהוא הכל חוץ מאריזה של מוצר אלקטרוני. בכלל, ההתייחסות כאן היא למוצר אופנתי והחשיבה כאן מגיעה לחלוטין מהעולם הזה. עיצובו של האפל ווטש מדוייק ומוקפד, הוא נראה מעולה על היד ועל אף שהוא כולל לא מעט רכיבים אלקטרוניים הוא בכלל לא מורגש. מנגנון החלפת הרצועות פשוט כל כך, עד שכמעט מזמין אתכם לרכוש עוד רצועות ולשחק עם המראה שלו וגם הרצועה הבסיסית נוחה למדי.

2. הוא איטי, מאוד

זוהי ללא ספק נקודת החולשה העיקרית של האפל ווטש בדגם הנוכחי ובעיה שאפל תאלץ להתמודד איתה בעדכוני התוכנה העתידיים ובשדרוג המפרט בדגמים הבאים. האפל ווטש איטי, לעיתים איטי מאוד, ההפך הגמור ממה שהורגלנו אליו בסמארטפונים ובוודאי במוצר חדש שהרגע יצא מהקופסא. זמן טעינת מערכת ההפעלה כמעט ומביך, וכשהיא עולה, זמן טעינת חלק מהאפליקציות שהורדו מותח את הגבול. עם זאת, העבודה השוטפת על השעון חלקה ומהירה ושם לא ממש נתקלתי בבעיות מיוחדות. בכלל, נראה כי אפל עשתה הכל כדי לייצר אקוסיסטם רחב של אפליקציות ליום הראשון שבו יושק המכשיר, והתפשרה לא מעט על איכות האפליקציות שלפחות בשלב זה אינן עושות עם המכשיר חסד.

3. הוא תלותי באייפון וחסר חשיבות בלעדיו

כשהושק לראשונה האייפון ב-2007, היה המכשיר תלותי כמעט באופן מוחלט במחשב. מעדכון מערכת ההפעלה עד לסנכרון נתונים, גיבוי, העברת מוזיקה ומה לא – הכל הצריך את חיבור המכשיר למחשב. בדיוק כמו אז, הפעם זה האפל ווטש שתלותי באופן מוחלט באייפון. ברוב המקרים לא ממש תרגישו את התלות הזו מאחר והמכשירים בלאו הכי צמודים זה לזה, אלא שהתלות הזו הופכת לעיתים לכמעט מופרכת. ישנן לא מעט אפליקציות שמציעות אינטראקציה מינימלית עם השעון ושולחות אותך לאייפון על מנת לבצע פעולות בסיסיות למדי, כאלו שעם טיפה יותר חשיבה, ניתן היה למצוא את הדרך להציג אותם באופן ראוי ונוח גם על השעון.

4. הדור הבא והנכון יותר של קבלת התראות

אחד החששות שליוו אותי עם קבלת השעון היה שבסופו של יום אשתעבד למכשיר אחד נוסף שילווה אותי מעתה לכל מקום. כאילו שאין דיי בזמן שגוזלים ממני הסמארטפון, האייפד והמחשב הנייד שכעת אצטרך לשאת מסך קטן על היד שיעסיק אותי אפילו יותר ויהיה נגיש יותר מכולם גם יחד.

לא צפיתי את זה, אבל זה עבד בדיוק הפוך. השימוש באפל ווטש הפחית את זמן האינטראקציה שלי עם האייפון בלפחות 50% לאורך היום. פתאום הבנתי איך התראות שמגיעות לפרק כף היד חוסכות ממני את הצורך לברר מי שלח לי הודעה, איזו התראה קיבלתי, ובכלל, התחלתי להשתמש באייפון רק כשהייתי חייב לבצע פעולות מורכבות יותר.

במהלך שיטוט בסופרמרקט קיבלתי שלוש הודעות, שכל אחת מהן היתה דורשת ממני במצב הרגיל להוציא את הטלפון מהכיס, לעבור את מסך הנעילה ואז לקרוא ולבחור אם להשיב או לא. הפעם, רטט קל וצפצוף משכו את תשומת ליבי למסך הקטנטן על היד, וזהו. ברוב המקרים לא היה צורך להשיב כלל, ובמקרים שכן, לחיצה קטנה על המיקרופון וההודעה נשלחה לצד השני.

apple watch

מוצר ראשון בקטגוריה, אבל בשל לגמרי. צילום: גיקטיים

 

5. גלגל השליטה (Digital Crown) מרגיש קצת כמו רגרסיה

האפל ווטש עושה לראשונה שימוש בממשק שליטה חדש שחשפה אפל ונועד למעשה להתמודד עם המסך הקטנטן של השעון והעובדה שהאצבע שלנו מסתירה אותו כשאנחנו עושים שימוש במחוות מגע. הפתרון הוא ליטול רכיב ותיק של שעוני יד, הכפתור החיצוני (אותו מכנה החברה Digital Crown) שעזר לנו לפני מספר עשורים לכוון את מחוגי השעון ולרתום אותו הפעם לשליטה על גלילה כזו או אחרת בתפריטים. הפעולה אמנם מרגישה אינטואיטיבית ומתרגלים אליה דיי מהר, אבל אין ספק שמדובר ברגרסיה ביחס למסך המגע. אם באייפון השליטה שלנו מסתכמת באינפוט אחד בלבד, העובדה שעתה הוא פוצל לשניים פוגמת ומסרבלת קלות את השליטה בשעון. זה לא פוגם מהותית בחווית המשתמש, אבל זה הרבה פחות נוח.

6. ״מדוע לא מייצרים את המטוס מהחומר ממנו עשויה הקופסא השחורה?״

קשה להתנתק מהמחשבה הזו, אבל האפל ווטש הוא ככל הנראה אחד המוצרים העמידים ביותר של אפל, ההפך הגמור מהאייפון למשל. המסך של דגמי האפל ווטש מסדרות ה-Watch וה-Edition עשוי ספיר, החומר השני החזק ביותר בעולם אחרי יהלום. עובדה זו הופכת את המסך לעמיד כמעט באופן מוחלט בפני שריטות והדבר איננו מקרי. בזמן שעם מסך שרוט או סדוק של האייפון תמשיכו להשתמש ימים או שבועות עד התיקון המיוחל, כאן ברור לחברה שברגע שפריט אופנתי לא יראה טוב, אף אחד לא יטרח לענוד אותו. מעבר לזה, כמכשיר שניצב על היד ובאופן גלוי, האפל ווטש חשוף הרבה יותר למכות ועל כן היה צורך לוודא שיהיה עמיד במיוחד.

נשאלת השאלה: אם ניתן לייצר מוצר מעוצב ואלגנטי כל כך, ועדיין לוודא שיהיה עמיד כל כך, מדוע אי אפשר היה לייצר אייפון בסטנדרטים דומים? התשובה ככל הנראה מורכבת ונוגעת בין היתר לעלות הייצור של מסכי הספיר וגם לתעשיה המשגשגת של נרתיקים מהם אפל גוזרת קופון ובשעון אינה זקוקה לה יותר מאחר ויש לה תחליף משתלם הרבה יותר – הרצועות.

7. הפיצ׳רים הקטנים הם שעושים את ההבדל

במסגרת השיקולים העומדים לטובת או נגד רכישת האפל ווטש הפיצ׳רים האלו אמנם זניחים, אבל הם בהחלט מלהיבים על אף הפשטות שלהם. בין האפליקציות המותקנות על האפל ווטש תמצאו שליטה מרחוק על מצלמת מכשיר האייפון. לחיצה על אייקון האפליקציה בשעון ותוכלו למעשה לראות בזמן אמת מה שמצלמות האייפון לוכדות, לכוון את הפוקוס על המקום המועדף עליכם ולחיצה קלה תצלם.

כמו כן, אפל דאגה גם לקמבק של אפליקציית השלט (Remote) והטמיעה אותה בתוך השעון. בתום הגדרה ראשונית ופשוטה תוכלו כך לשלוט על המוזיקה שלכם באייטונז או על ה-Apple TV באופן פשוט ונוח למדי.

8. מוצר בשל, אבל מומלץ להמתין לדגם הבא

העבר לימד אותנו שלא כדאי כמעט אף פעם לרכוש מוצר ראשון שפותח קטגוריה, בוודאי לא במקרה של אפל. האייפוד הראשון, האייפון הראשון, האייפד הראשון, המקבוק אייר הראשון. כמעט בכל המקרים הקפיצה בין הדגם הראשון לשני היתה מהותית, בעיקר משום שאפל קיבלה לראשונה פידבקים מקהל משתמשים רחב מספיק ועדכנה ושינתה ויצרה דגם בשל הרבה יותר ולעיתים גם משתלם יותר מיד לאחר מכן.

האפל ווטש הוא מכשיר בשל למדי. ההתנסות איתו הצליחה להפתיע אותי וגרמה לי להרגיש שמדובר במכשיר שנמצא בשוק כבר מספר שנים. הוא יציב, הוא אינטואיטיבי למדי ובכלל, התחושה היא של מוצר מוגמר שאף אחד לא מיהר להשיק אותו ושלווה בחשיבה רבה. עם זאת, ובהתחשב בעובדה שלא מדובר במכשיר זול ובכזה שמציע את כל מה שהאייפון שלכם עושה, אבל ברובו – פחות טוב. כדאי אולי להמתין לפחות עד לדגם הבא.

לבסוף, חשוב לציין כי האפל ווטש עדיין לא נמכר באופן רשמי בישראל וניתן להשיגו באמצעות חנויות שעוסקות בייבוא פרטי ומאחר וכך המחיר כרגע נוטה להיות יקר. אחת החנויות שכבר מוכרות את השעון היא iStore בתל אביב בה נמכר הדגם הזול ביותר של המכשיר (גרסת הספורט בתצורת ה-38 מ״מ תמורת 2,949 ש״ח, בהקשר זה חשוב גם לזכור שעל מוצר כזה בארץ חל מכס בגובה 12% ומע״מ בגובה 18%.

המכשיר ניתן לנו לסקירה באדיבות חנות iStore בתל אביב.

וידאו: אחד מסרטוני הפרסומת שהפיצה אפל בימים האחרונים

 

 

 

 

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

2 תגובות על "24 שעות עם ה-Apple Watch: אלו 8 המסקנות שהגענו אליהן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דני
Guest

גם עם 30 אחוז יותר זה יוצא 1500 שקל למה להיות גרידים ולקחת 100 אחוז רווח. הרי זה ברור שהistore נהנים מהעובדה שאין להם מתחרים כרגע אבל זה מונופול בדיוק לעוד שבועיים כשהשחקניות הגדולות כגון אייקון גרופ וסי דאטה יביאו אותו וישברו את המחיר המופרז הזה.. לפי דעתי הוא יעלה בסביבות ה2000 שח אז תמתינו קצת לא צריך לתמוך בחזירות של החנות

לא משתמש באפל
Guest

אחת הפרסומות העלובות שראיתי בחיי !
רובה עוסקת בהכנסה לתודעה של "אם יהיה לך שעון של אפל הזוגיות שלך תהיה טובה" הרי סתם הפרסומת מתעסקת בעיקר בהצגת זוגות מאוהבים.
נראית כמו פרסומת לאתר שידוכים או משהו – נמוך מאוד מצידם.
במיוחד ההצגה של צילום תמונה – השעון כלל לא מכיל מצלמה !!!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: