Apple Watch: הקלאסי, הספורטיבי ומצופה הזהב

אפל מציגה את השעון החכם שלה שמגיע במגוון סגנונות ועם מנגנון תשלומים חדש, אבל עם תאריך השקה רחוק במיוחד

מקור: אפל

מקור: אפל

במהלך שאופייני למנכ"ל המנוח של אפל, סטיב ג'ובס, חזר אמש טים קוק לבמת האירוע של אפל והכריז על One more thing שהוא רוצה לדבר עליו: Apple Watch. השעון החכם של החברה היה הנושא לשמועות, דיווחים והשערות רבות במהלך החודשים האחרונים וכעת, סוף סוף, הוא נחשף לקהל הרחב.

על מנת לנסות ולהבין במה השעון הנוכחי שונה מחבריו לשוק, או מדוע אפל מאמינה שעשויה להוביל את השוק, אספנו 5 דגשים עיקריים שיכולים לגרום למשתמשים להעדיף את המוצר הנוכחי על פני המתחרים. האם אפל תצליח להפוך לסטנדרט בתחום המחשוב הלביש, או יותר נכון, בתחום השעונים החכמים?

מרובע ומצופה זהב

בדומה לשאר מכשיריה של אפל, גם השעון החכם שלה קיבל טיפול מיוחד בכל הנוגע לעיצוב החיצוני שלו. הוא מציע מסך מרובע בעיצוב שמקנה לו מראה טיפה רטרו ומזכיר שעונים ישנים שהיו בשוק עד היום. בניגוד אליהם, אפל מציגה גימור של שוליים מעוגלים, כשהשעון יגיע בשלושה סגנונות שונים עבור שלושה סוגי משתמשים: רגיל, ספורטיבי ופרימיום, כשלאחרון קוראת החברה Watch Edition. לצד השוק אליו מכוון כל אחד מהשעונים, אפל תציע גם שני גדלים שונים למסך: 1.5 או 1.65 אינץ', במטרה לאפשר גם לבעלי הידיים הקטנות להנות ממוצר המותאם עבורם, בין אם מדובר בגברים או בנשים.

אך העיצוב החיצוני של השעון לא מסתכם בשוליים כסופים או מסך זכוכית רחב. אפל תציע לא פחות משישה גימורים שונים, הכוללים גימור פלדת אל-חלד סטנדרטית או כהה, אלומיניום כסוף או בצבע אפור-חלל ועוד שני שעונים שיצופו בזהב 18 קאראט, בצבע צהוב או ורדרד. לאחר שיבחרו את הגימור הרצוי, יוכלו המשתמשים להתאים רצועות שונות, החל מרצועת עור, רצועת חוליות כסופה וכמובן עד רצועות ספורט צבעוניות. למזלם של המשתמשים הם יוכלו להחליף את הרצועות בקלות, כך שיוכלו לצאת לריצה בבוקר ולענוד את השעון גם כשיוצאים למסיבת הקוקטייל בערב, ללא הצורך לרכוש שני שעונים נפרדים לשם כך.

אם אתם שואלים אותנו, האלמנט העיצובי המרשים ביותר בשעון הנוכחי הוא מנגנון ההטענה שלו. במקום להסתבך עם יציאות קטנות או כבלים אימתניים, החליטה אפל לאטום את השעון לחלוטין ולהציע מטען חיצוני ואלחוטי. בעוד שהמטען עצמו דורש חיבור לחשמל, השעון נצמד אליו באמצעות אינדוקציה, מגנטים, ללא כבלים או חוטים נוספים.

עם כל הכבוד לטכנולוגיה המרשימה, אפל לא חשפה את הפרט המעניין ביותר: כמה זמן יחזיק השעון בין טעינה לטעינה. ההימור שלנו היא שלא מדובר על פרק זמן ארוך במיוחד, או לחילופין, אפל עדיין לא יודעת מה יהיה זמן השימוש הסופי, לאור העובדה שהשעון עדיין לא "בשל" לצאת לשוק בתקופה הקרובה.

בוחרים את הסטייל. מקור: אפל

בוחרים את הסטייל. מקור: אפל

שימושיות מלאה כמעט ללא מגע

הדגש העיקרי של החברה לא היה על העיצוב החיצוני המרשים, אלא דווקא על התוכנה הפנימית המציגה ממשק חדש יחסית, המבוסס לא על מסך המגע כפי שניתן לראות בשעונים אחרים, אלא על אלמנט הקיים בשעונים אנלוגיים: החוגה הצידית. אלא שאפל החליטה להמיר את סיבובי החוגה לתגובות דיגיטליות על גבי המסך, המאפשרות למשתמשים לנווט בין מסכים ואפשרויות שונות מבלי לחסום את התצוגה עם אצבעותיהם הגדולות.

החוגה משמשת גם ככפתור הבית של השעון, המאפשרת למשתמשים לחזור אל המסך הראשי בכל רגע נתון, מבלי להסתבך בתפריטים או בכפתורי Back שונים. כמובן שלצד החוגה השעון כולל גם מסך מגע, המאפשר למשתמשים לבחור את האופציות המתאימות לו.

מסך המגע עבר גם הוא שדרוג, שכעת יכול להבדיל בין טפיחה קלה ללחיצה חזקה, מה שמוסיף מימד נוסף של אפשרויות עבור האפליקציות השונות. המשמעות היא שכעת המשתמשים יוכלו באמצעות טפיחה קלה להשהות (Pause) את השיר לו מאזינים, אך במידה וילחצו על המסף יפתח להם תפריט שיאפשר הזרמה של המוזיקה, בחירת שיר אחר מהאלבום וכדומה.

טכנולוגיה נוספת הקיימת בשעון, אותה יצא לנו למצוא בקרב השעונים החכמים של סמסונג, היא Glance. כלומר, במקור להדליק או ללחוץ על השעון בכל פעם שהמשתמשים רוצים להתעדכן בו, כל מה שיצטרכו לעשות הוא לסובב את פרק כף היד אל כיוון עיניהם. התנועה תפעיל מחווה שתפתח אוטומטית את מסך השעון, במידה והאפליקציה אכן תומכת בפעולה זו, כך שהמשתמש יוכל להמשיך בשיחה או בענייניו, גם אם ידו השניה תפוסה.

מגוון רצועות. מקור: אפל

מגוון רצועות. מקור: אפל

כמובן שעל מנת להשתמש בשעון יהיה עליכם לרכוש מכשיר אייפון, כשהתמיכה היא ממכשירי אייפון 5 ומעלה. החיבור בין שני המכשירים יאפשר לכם לקרוא ציוצים או סטטוסים מהשעון, לראות מי מתקשר אליכם או אפילו לענות על הודעות באמצעות תשובות מוכנות מראש, בדומה ליכולות הקיימות אצל יתר יצרניות השעונים בשוק.

אחת מאפשרויות התגובה החדשות שהציגה החברה מאפשרת למשתמשים "לבנות" את הסמיילים שרוצים לשלוח. כך, תוכלו בטפיחה אחת לשלוח סמיילי קורץ, מוציא לשון או אפילו עצוב, כשהאנימציות השונות יועברו במלואן אל מכשיר האייפון של חבריכם או ישירות אל השעון החכם שלו, במידה ויש לו אחד.

במטרה להיות מעט יותר מקורית ככל הנראה, אפל הציגה אפשרות תקשורת נוספת המאפשרת שיחה בין משתמשים שרכשו את השעון, באמצעות ציורים על המסך. האמת היא שמדובר בגימיק מוחלט שעדיין לא ברור למה יש בו צורך, אך אנו חייבים להודות שהוא חמוד ומאפשר תקשורת בסיסית בין המשתמשים. לחילופין, אם אתם מהזוגות המתקתקים, תוכלו להשתמש בממשק על מנת לשלוח את פעימות הלב שלכם אחד לשני – אך גם כאן לא ברורה המטרה האמיתית מאחורי הקונספט.

לא לשכוח את סירי ומנגנון הרטט

כפי שמשתמשים רבים שמו לב, השעון החכם מגיע ללא מקלדת מובנת. מדובר על מהלך הגיוני לאור גודל המסך המינימלי של השעון, אך כזה שדורש חלופה הולמת. למזלם של המשתמשים, השעון מגיע עם סירי מובנת, כך שתוכל לעזור להם בכל הנוגע להכתבה ושליחה של טקסטים, מציאת הכוונה לבית הקפה הקרוב או התעדכנות בכל הנוגע למזג באוויר באיזורים שונים ברחבי העולם.

בדומה לאופן פעולתה באייפונים, גם כאן המשתמשים יוכלו להפעיל את סירי באמצעות לחיצה ארוכה על הכתר, כפתור הבית, ואנו בטוחים שתכלול את האתנחתות הקומיות שלה, כפי שמציעה למשתמשי האייפון כיום.

במטרה להעשיר את ממשק המשתמש, השעון מגיע עם מנגנון רטט חכם שלא ידרוש מהמשתמשים להצמיד את השעון לאוזן על מנת לשמוע את ההכוונה של סירי, אלא ירטוט ברגע שיהיה עליהם לבצע פנייה מסויימת. במטרה לא לבלבל את המשתמשים, השעון יציע שני סוגי רטט שונים, כשאחד יסמן את צד ימין והשני את צד שמאל. מדובר על ממשק דומה לזה שמציעה גוגל באפליקציית המפות שלה, כך שמשתמשי אנדרואיד בוודאי יכירו את המנגנון המדובר.

המנגנון יהיה שימושי לא רק בעת ניווט, אלא יתריע למשתמשים בכל פעם שיקבלו התראה חדשה, יגיב כשיסובבו את הכתר וכמובן ירטוט בכל פעם שתבוצע בחירה. בעוד שהמנגנון נשמע בעיקר מעצבן, המטרה של אפל היא להעניק חיווי גם ללא סאונד, כך שבמידה והמשתמשים נמצאים במקום הומה ורועש במיוחד, עדיין יוכלו להתעדכן אודות שיחות והודעות נכנסות.

מפעילים את השרירים בעזרת השעון

כמובן שכמו בכל שעון או צמיד היוצאים לשוק, גם אפל החליטה להתמקד במשתמשים הספורטיביים, או אלה המעוניינים להתחיל לעשות ספורט אבל זקוקים לעידוד קל. לצד החיישנים הסטנדרטיים שיספרו את כמות הצעדים היומית שלכם ויעקבו אחר קצב הלב שלכם, השעון מציע גם ספירה של הקלוריות שנשרפו, לצד חישוב של כמות הפעילות הגופנית שביצעתם במהלך היום האחרון.

לדברי החברה, מדובר בשעון הלומד את המשתמשים, כך שיכול להציע להם יעדים ספורטיביים יומיים במטרה לעודד אותם לזוז מעט יותר ולשפר את הכושר הגופני שלהם. בעוד שהמשתמשים יוכלו לצפות במדדים השונים על גבי מסך השעון, "המוח" האמיתי יהיה באפליקציה הייעודית על גבי האייפון עצמו, שתציג את ההתקדמות שלהם.

הפעילות הגופנית כבר בפנים. מקור: אפל

הפעילות הגופנית כבר בפנים. מקור: אפל

גולת הכותרת: שירות תשלומים

עם כל הכבוד לשעון, ההכרזה לה כולם חיכו בקוצר רוח היא של שירות התשלומים החדש של אפל. בעוד שטכנולוגיית NFC קיימת בשוק שנים רבות, תסמכו על אפל שתחזיר אותה מהאפלה ותהפוך אותה לאחד מהנושאים המדוברים "והסקסיים" ביותר בשוק. בפועל, שבב ה-NFC בשעון יאפשר למשתמשים לשלם עבור כרטיסים, אוכל, דלק וכל מוצר שהוא באמצעות הנפת הזרוע שלהם מול המכשיר הייעודי הנמצא בקופה, שיתממשק עם כרטיס האשראי הקיים בחשבון האייטונז שלהם ויעביר את התשלום באופן מיידי.

בעוד שנכון לעכשיו אפל החלה לעבוד רק עם מספר רשתות בודדות, הודות לעובדה שמדובר על טכנולוגיה "ישנה" הקיימת ברוב מכשירי האנדרואיד בשוק (ואפילו במכשירי Windows Phone) זהו רק עניין של זמן עד שרשתות וחנויות ברחבי ארצות הברית והעולם יחליטו לאמץ את שיטת התשלום הזו.

האכזבה הגדולה: מועד ההשקה

לצד ציפוי הזהב, הרצועות המתחלפות, ההטעמה של סירי, חיישני הכושר השונים ושירות התשלומים החדש אותו הציגה החברה, אין ספק ש-Apple Watch הוא מכשיר שהצליח לתפוס את תשומת ליבם של משתמשים רבים, במיוחד משתמשי אפל שרוצים שעון שיתקשר עם המכשיר שלהם.

בעוד שאפל כבר חשפה את המחיר ההתחלתי של השעון, העומד על 350 דולרים, היא לא ציינה איזה דגם יימכר עבור סכום זה או כמה יעלו הדגמים האחרים בסדרה. 350 דולרים הוא מחיר התחלתי גבוה מאוד, וסביר להניח שיעלה בהתאם לדרישות המשתמשים, בין אם בעיצוב החיצוני, גודל המסך או אפילו הרצועות.

למרות המחיר הגבוה, האכזבה האמיתית היא מתאריך ההשקה של השעון, שנמסר בצורה מעורפלת. לצערם של המשתמשים ולצערנו, השעון יצא רק בתחילת 2015, מה שאומר שיכול להיות שיעברו חמישה חודשים עד שנוכל לראות את המוצר הנוכחי בחנויות. מדובר על טקטיקה מעט מוזרה מצד אפל, שכן בחודשים הקרובים סביר להניח שיצרניות רבות, סמסונג ביניהן יפתחו בשיווק אגרסיבי למוצריהן ובלי שום קשר, את תקופת החגים היא כבר תפספס.

לחילופין, יכול להיות שבעוד מספר חודשים מהיום שעונים חכמים יהיו "נחלת העבר", או שפשוט לא יצליחו ליצור את אותו באזז הקיים כיום. יהיה מעניין לראות כיצד אפל תתמודד עם ההשקה לכשתתרחש, במיוחד לאור העובדה שתגיע לאחר תקופת הקניות המרכזית בארצות הברית: תקופת החגים.

וידאו: Apple – Apple Watch – Introducing Apple Watch

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

3 תגובות על "Apple Watch: הקלאסי, הספורטיבי ומצופה הזהב"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מישהו
Guest

פשוט מכוער ברמות,
אני לא מאמין שזה מוצר של אפלץ

mor
Guest

קרינה על הפרק להמונים

אלי
Guest

בלי לומר מילה רעה (גם אני מחשיב את עצמי מכור לאפל) אבל מה לעזזל חדשני בתעינה אלחוטית?? זו כב ממש לא (ואני מצוטט) "טכנולוגיה מרשימה" יש את זה כבר הרבה זמן ובהרבה מכשירים והיו הרבה תשבוחות שלפי דעתי לא במקום (ואני חוזר ומדגיש הiwatch (כן, לא apple watch) מדהים ואני מכור לאפל) אבל עדיין

wpDiscuz

תגיות לכתבה: