עוד פוסט על פרטיות בפייסבוק – אפליקציות צד שלישי

עכשיו זה הזמן לגלגל את העיניים ולומר – הנה, עוד פוסט על פגיעה נוספת בפרטיות בפייסבוק, עוד פריט מידע שיחשף בלי שנרצה או נוכל לשנות. אכפת לנו בכלל?

סביר להניח שרובנו קראנו בפיהוק או לא קראנו בכלל את הפוסט שהתפרסם בבלוג המפתחים של פייסבוק, המספר לנו על השינוי החדש באובייקט ה-User Graph המאפשר לאפליקציות השונות לגשת למידע נוסף – מספר הטלפון הנייד שלנו והכתובת שלנו. אז הנה, אני אתקצר את הדברים כדי שנוכל להמשיך הלאה :

פייסבוק פרסמו השבוע כי פרטים נוספים יחשפו על משתמשים לאפליקציות צד שלישי, בהרשאת המשתמשים כמובן, אודות מספר הטלפון הנייד והכתובת של המשתמשים. הרשאות אלו הצטרפו לסט הקבוע של הרשאות גישה למידע הבסיסי אליו יש גישה לאפליקציות – השם, מספר המשתמש ותמונת הפרופיל שלנו, רשימת החברים שלנו וכל מידע אחר שבחרנו להשאיר חשוף.

מידע בסיסי ופרטי התקשרות

לפרופיל מרשים עדכנו מידע אודותיכם

כולנו התרגשנו (חלק יותר וחלק פחות) מהשינויים שנעשו בפרופילי המשתמשים. שינויים אלו עודדו אותנו לעדכן את המידע עלינו מחדש, אבל הפעם עם פרטים מדוייקים יותר – זוהי הרי תעודת הזהות שלנו ברשת, אלו הפרטים הראשונים שמשתמשים אחרים רואים כשהם נוברים לנו בפרופיל ולכן כדאי לכתוב מהי שנת הלידה שלנו, איפה אנחנו עובדים, מה הכתובת שלנו, איפה למדנו, כיצד ניתן ליצור איתנו קשר, אילו שפות אנחנו דוברים וכמובן למי אנחנו נשואים. פסקה אחד המסכמת את קורות חיינו.

עכשיו, כשכל הפרטים הללו כבר נמצאים במערכת, החליטו בפייסבוק להוסיף אותם לרשימה הבלתי נגמרת של פרטים שאפליקציות צד שלישי מקבלות, בהרשאתנו כמובן, כאשר אנחנו מתקינים אותן. אני חוזרת, הפרטים החדשים הללו יחשפו לאפליקציות שנתקין רק אם נאשר זאת.

רגע, ואם נתחרט?

בינינו, מי ניסה פעם להתקין אפליקציה, לאשר את מסירת הפרטים ואז להסיר את ההרשאות לפרטים בפרופיל שאינם חיוניים להתקנתה? מי בכלל מקדיש זמן לנקות את מסך האפליקציות שלו מכאלו שכבר לא חיוניות לנו או לא בשימוש? אני מניחה שרובנו ויתרו על האפשרות להסתכל על ההרשאות כלל. הגישה האדישה והשולטת היא שבסופו של דבר בחרנו להיות חלק מפייסבוק ולכן בחרנו גם לוותר על פרטיותנו.

מחד אפשר לומר מאוד בקלות שהבחירה היא אצלנו, אם אנחנו רוצים להתקין אפליקציה, עלינו לשאת בעלויות שלה והן בעיקר מסירת מידע אודותינו. מאידך, ברשת חברתית כמעט מונופוליסטית (לפחות בארץ, בלי לפגוע במשתמשי טוויטר או לינקד-אין חלילה) אשר הובילה למהפך שיווקי עולמי, לסוגי משרות חדשות בתעשיה, שמספקת ליזמים חדשים את האפשרות ליצור אפליקציות לאקו-סיסטם, למדינה הקטנה שנולדה בלי הצבעות מיותרות באו"ם, האם עלינו לקבל כל שינוי כפי שהוא?

מקרה לדוגמא : דפדפן רוקמלט – Rockmelt

כדי להמחיש למה פרצתי במונולוג מרגש זה, אשתמש בדוגמא. עשיתי ניסוי קטן לפני מספר חודשים, עת יצא ברעש תקשורתי גדול "הדפדפן החברתי" – Rockmelt. לא שמעתי עליו יותר מדי אחרי ההשקה, אבל לא נעסוק בספקולציות על העתיד ונסתכל לרגע להווה.

קיבלתי הזמנה להתקין את הדפדפן, להתחבר אליו עם חשבון הטוויטר שלי ועם חשבון הפייסבוק שלי. רשימת המכולת של ההרשאות שנדרשתי לתת לדפדפן בפרופיל הפייסבוק שלי היתה ארוכה מאוד והיא נראית ככה :

רוצים להתקין Rockmelt?

עם קצת ציניות, תרשו לי לומר רק שבמקום לבקש הרשאות כאלו, הם יכלו לכתוב מייל ישירות למר צוקרברג שישלח עותק של פייסבוק לחברה המפתחת, זה יחסוך מאיתנו המשתמשים את הזמן להתקשקש עם הרשאות למסירת מידע.

התעייפתם? אני מקוה שלא. הנה הדפדפן החברתי הותקן, ועכשיו בואו נצלול לדקה לאפשרות להסיר את ההרשאות למידע אודותינו שאנחנו לא חייבים להשאיר לאפליקציה גישה אליו.

הרשימה של המידע שביקשו מאיתנו מלכתחילה שאינו נחוץ לאפליקציה כדי להתקיים על שולחן העבודה שלנו :

אתם רואים מה סימנתי באדום? תראו איזה יופי של דרישה מעניינת – גישה למידע שלנו גם כאשר אנחנו לא משתמשים באפליקציה. הגיוני לא?

אבל זו לא הבעיה הגדולה בכל הסאגה שפרסתי בפניכם. הבעיה הגדולה התגלתה כאשר הסרתי את כל מה שלא סומן כ-Required. בצורה מאוד פשוטה עשיתי Remove והשארתי לאפליקציה את הגישה רק לפרטים שהוגדרו מלכתחילה כנדרשים, וניסיתי להפעיל אותה שוב. יש לכם ניחוש אחד לפני שתראו את התמונה הבאה שתמחיש לכם מה קרה אז :

כפי שחששתי (אתם אולי לא), הדפדפן לא הסכים להפתח בצורה החברתית, כל עוד לא אישרתי לו גישה לכל המידע, גם זה שלא הוגדר כנחוץ. נשארתי עם דפדפן מאוד לא חברותי, וגם לא חברתי, שיש לו גישה לפרופיל שלי למידע רב (אם כבר הספקתם לשכוח) אך לא מספיק כדי חברותי כדי לאפשר לי להשתמש בו. האמת? אני חושבת שהוא נעלב.

עכשיו גם במייל

השינויים החדשים שהכניסה פייסבוק ל-User Graph יאפשרו גם לתוכנות דואר אלקטרוני מצד שלישי להתממשק לשירות ההודעות החדש של פייסבוק, מהלך אשר יהפוך את שירות ההודעות החדש לשירות דואר אלקטרוני לכל דבר ועניין. תוסיפו לכך את הקונסולודיציה שמנסה פייסבוק לעשות לכל אמצעי התקשורת אל תוך שירות ההודעות שלה וכנראה שמכאן, למרות שמארק צוקרברג הצהיר ברבים שלא כך הדבר, בכל זאת יצמח מתחרה חדש ואטרקטיבי ל-Gmail של גוגל.

למי אכפת?

לגישתי, השינויים שפייסבוק מובילה לא ימנעו מאיתנו להמשיך לשרוץ בה שעות רבות מהיום, לנהל דפים, קבוצות, לפרסם או לספר לכולם מה מעשינו בעולם האמיתי שם בחוץ על ידי העלאת אלבום תמונות נוסף. גם בשינויי הפרופיל הבאים לא ישנה לנו מה רואים, מה לא, ומי. מפתחי האפליקציות ימשיכו לבקש מאיתנו מידע אודותינו, ולא יתנו לנו את האפשרות האמיתית לבחור איזה מידע לחשוף ומה להשאיר לעצמנו (ולפייסבוק כמובן שרואים הכל). ואנחנו? מה אכפת לנו.

השורה התחתונה היא ברורה – אנחנו שם, אנחנו שם להשאר (עד שפייסבוק ייסגר) ופייסבוק כבר לא באמת צריכה לבקש את רשותנו לעשות משהו עם המידע שאנחנו מנדבים בכל שניה על עצמנו ועל חברים שלנו.

ונסיים במשפט ההתמכרות האלמותי – אנחנו יכולים להפסיק מתי שנרצה.

מורן בר

מייסדת ומנהלת החברה, יזמית בעלת נסיון רב שנים בתעשיית ההיי-טק עם רקע נרחב בתחום האחסון והתקשורת ובעולם המדיה החברתית. היתה שותפה למיזמי אינטרנט גדולים וביניהם אתר 2eat הישראלי. בוגרת ממר"מ ועו"ד העוסקת בתחום דיני הפרטיות וטכנולוגיה.

הגב

2 תגובות על "עוד פוסט על פרטיות בפייסבוק – אפליקציות צד שלישי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
DOV
Guest

לא כל כך מבין את הנהי והבכי. כל מי שמשתמש בפייסבוק צריך להפנים שכל מידע שהוא רושם שם הוא נחלת הכלל. תרשום היכן אתה גר, זה הופך פומבי כי אפשרת ל"חברים לראות זאת".
פרסמת את הטלפון, אל תופתע שתרקבל שיחות פרסום בטלפון.
המושג "חבר" בפיסבוק הוא הכל חוץ מחבר. לכלום מאות שלא לומר "חברים" אשר את מרביתם לא פגשו אפילו פעם אחת בשנה האחרונה כך שבואו לא ניתמם.

למי שכל החברים הם אכן כאלו שהוא נפגש איתם, למה אתה צריך פייסבוק ?

פייסבונקר
Guest
מורן, כתיבה יפה, אני ממש אוהב את הכתבות שלך! זו לא הפעם הראשונה :) ולעינייננו, אכן מסכים עם כל מה שכתבת, או כמו שנאמר בכתבה שYnet פרסמו שבוע שעבר "פייסבוק ממשיכה לחלל את פרטיותנו שוב ושוב מחדש כמו האיטלקי הסוטה מיורוטריפ (מיסקוזי)". הבעיה היא לא רק בפייסבוק, אלא גם בנו, רובנו ראה כבר לפני שנים לאן זה הולך להתפתח, הרי ברור שהמודל "חינם" הוא לא באמת חינם, כי כמו שאמא כבר לימדה אותנו בילדות "אין מתנות חינם" ומנסיון גוגל אנחנו כבר יודעים מזה כמה שנים שמודל ה"חינם" תמיד, אבל תמיד עולה ביוקר! אז לי ולחבריי ולעוד אנשי IT שאני מכיר… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: