הכירו את Rockmelt – הדפדפן הכי חברתי בשכונה

תשכחו מאינטרנט אקספלורר, פיירפוקס וכרום, כי הדפדפן הבא שלכם כנראה יהיה Rockmelt, דפדפן חדש המביא את הכוח של הרשתות החברתיות, ישירות לתוך הדפדפן שלכם. המוצר עדיין נמצא בגרסת בטא סגורה, אבל לנו יש כמה הזמנות לחלק

תשכחו מאינטרנט אקספלורר, פיירפוקס וכרום, כי הדפדפן הבא שלכם יהיה כנראה Rockmelt – דפדפן חדש המבוסס על המנוע של Webkit ומתבסס על החיבור לעולם הרשתות החברתיות. החברה שפיתחה את הדפדפן נחשפה לראשונה לפני קצת יותר משנה, כאשר גייסה כחלק מסיבוב ההשקעות הראשון שלה בחור בשם מארק אנדרסון, המוכר בתור המוח שמאחורי נטסקייפ, שהיה הדפדפן הפופולארי ביותר בתחילת שנות התשעים. מאז ועד החשיפה של גרסת הבטא הראשונה אתמול, הספיקה החברה לעבור כברת דרך ארוכה למדי, שבה מיקדה את מאמציה בפיתוח הדפדפן שאמור לספק מענה לצרכי המשתמשים ב"עידן הפייסבוק", כפי שהגדיר אנדרסון.

דפדפן חדש, רעיון ישן

למרות שאולי זה נראה ככה, מי שמכיר קצת את עולם הדפדפנים יודע שהרעיון שעומד מאחורי Rockmelt אינו חדש בבסיסו. מספר חברות שונות ניסו לפתח בעבר דפדפנים או תוספות לדפדפנים המשלימים ומוסיפים את החווייה החברתית לתוך הדפדפנים הקיימים. אחת מאותן חברות הייתה Flock, שפיתחה דפדפן שעושה כמעט את כל מה ש-Rockmelt מתיימרים לעשות, אך בצורה קצת פחות אינטואטיבית. למרות ש-Flock הצליח לצבור לו קהל מעריצים נאמן, נראה כי הוא הקדים במעט את הפריצה הגדולה של הרשתות החברתיות ודווקא Rockmelt שמגיע בעיתוי הנכון, הוא בעל פוטנציאל גדול יותר לשבור את מחסום הכניסה למיינסטרים ולהצליח איפה ש-Flock נכשל.

הדפדפן של "עידן הפייסבוק"

למרות שבמבט ראשון, Rockmelt דומה לדפדפן הכרום של גוגל עליו הוא מבוסס, מהר מאוד ניתן להבחין בשינויים המגיעים בדמות סרגלי אייקונים צרים המופיעים בצידו הימני והשמאלי של חלון הדפדפן. הסרגל הימני מציג את רשימת החברים שלכם המחוברים ברגע זה לצ'אט של פייסבוק או רשימת חברים מועדפים אותם ניתן לבחור מתוך הרשימה המלאה באמצעות כפתור החיפוש המופיע בתחתית הסרגל. בלחיצה פשוטה על כל אחד מהאייקונים, מופיע חלון קטן אשר מאפשר לכם להגיע ישירות לפרופיל המשתמש בפייסבוק בתוך חלון הדפדפן, לשלוח לו הודעה אישית או לפרסם לו הודעה על ה-Wall שלו בפייסבוק ישירות מתוך החלון הקטן, לצפות בעדכונים האחרונים שהוא פרסם וכמובן לפתוח איתו בשיחה על בסיס מנגנון הצ'אט של פייסבוק, ישירות מתוך חלון המשתמש.

בצידו הימני של הדפדפן, נמצא הסרגל המייצג את האתרים החברתיים ומקורות מידע נוספים המעניינים את המשתמש. ברמת ברירת המחדל, לאחר התקנת הדפדפן, מופיעים בסרגל אייקונים המסמלים את רשת הפייסבוק שבלחיצה עליו מופיע ה-Newsfeed העדכני שלכם, אייקון המסמל את הפרופיל האישי שלכם בפייסבוק המאפשר לכם לראות את ההתראות (Notifications) האחרונות שקיבלתם בפייסבוק ואייקון לטוויטר שלאחר הכנסת שם משתמש וסיסמא, מציג לכם את ה-Feed של המשתמש שלכם בטוויטר. נוסף לאלו, ניתן להוסיף לסרגל עידכונים מאתרים נוספים על-ידי לחיצה על כפתור ה-Add Feed בתחתית הסרגל והדבקת כתובת ה-RSS שלהם.

למעט שני הסרגלים, ישנם עוד 2 שינויים משמעותיים הנראים לעין. הראשון מביניהם, הוא כפתור ה-Share, המופיע מימין לשורת הכתובת של הדפדפן ומאפשר לכם לבצע שיתוף לכל עמוד בו אתם נמצאים ישירות לפרופיל שלכם בפייסבוק או בטוויטר בצורה פשוטה למדי ואף לשלוח אותו כהודעה פרטית בפייסבוק למשתמש מסוים. השינוי המשמעותי השני, הוא סרגל החיפוש, אשר במבט ראשון נראה זהה לכל סרגלי החיפוש שאנו מכירים מהדפדפנים הרגילים, אך לאחר שהקלדתם בו את ביטוי החיפוש המבוקש, הוא יפתח לכם את תוצאות החיפוש בחלון קטן חדש ואף יבצע טעינה מראש לכל הלינקים המופיעים בתוצאות החיפוש המוצגות כך שכאשר תלחצו עליהם, העמוד יטען בחלון הדפדפן הראשי בצורה מהירה מאוד.

בבדיקה שערכנו כשאנו מחוברים באמצעות חיבור אינטרנט במהירות 5MB, ניסינו להקליק על תוצאת החיפוש הראשונה באופן מיידי לאחר שהופיעו תוצאות החיפוש בחלון החדש שנפתח. לאתר שנטען לקח זמן ממוצע להיטען, אך לאחר שלחצנו על הקישור הבא ברשימה, הוא עלה באופן מיידי וללא כל השהייה. חשוב לציין כי חלון החיפוש הנפרד שנפתח בעת החיפוש, נשאר צף מעל לחלון הדפדפן הרגיל כך שבמידה ולא התחלתם לדפדף באתר שבחרתם, לא תצטרכו לבצע חיפוש מחדש או לדפדף אחורה על-מנת לחזור לתוצאת חיפוש נוספת, מה שהופך את תהליך החיפוש לנוח יותר באופן משמעותי.

פייסבוק כבר תומך בעברית, Rockmelt עדיין לא

למרות שדפדפן Rockmelt מציג אתרים בעברית ומאפשר כתיבה בעברית בצורה נוחה ופשוטה בכל האתרים אליהם גלשנו, הפונקציונאליות המורחבת של הדפדפן עדיין נמצאה לוקה בחסר בכל מה שקשור לעברית. לדוגמה, בפייסבוק-צ'אט המתבצע דרך הדפדפן, כאשר כותבים הודעה בעברית, האות הראשונה תופיע תמיד בפונט גדול ומוזר בעוד שאר ההודעה תופיע בצורה סדירה. כמו כן, עדכוני סטטוס בפייסבוק או RSS Feeds הכוללים טקסט בעברית, מוצגים אף הם בפונט ברירת מחדל גדול ובמקרים שהמשפט כולל מילה באנגלית או מספר, הוא גם מופיע במהופך. באופן קצת מוזר, דווקא בעדכוני הסטטוס של טוויטר, הפונטים נראים בסדר, אך לעיתים יש קפיצות של אותיות לא קשורות באמצע ההודעה.

להיות מחובר, גם כשאתה לא

בסופו של עניין, לא משנה מה אנחנו עושים עם המחשב, התוכנה שמולה אנחנו מבלים את זמן המסך הארוך ביותר היא הדפדפן שלנו. תהליך האבולוציה הטבעי של הדפדפן הוא לנסות ולהפוך את חוויית הגלישה ברשת לנוחה יותר ופשוטה יותר עבור המשתמש ולספק לו את כל מה שהוא צריך, בכמה שפחות קליקים. את כל הדברים הללו, הדפדפן החדש של Rockmelt עושה מצויין וסביר להניח שזאת אחת מהסיבות שבגינם החלטתי לעבור ל-Rockmelt בתור הדפדפן הראשי שלי.

אחד היתרונות הגדולים ב-Rockmelt הוא האפשרות לראות מי מחובר לצ'אט בפייסבוק גם כשאתה נמצא במצב לא מחובר. אחת הסיבות העיקריות שבחרתי בעבר לכבות את הצ'אט בפייסבוק באופן קבוע היה מכיוון שלא רציתי שכל מי שחבר שלי בפייסבוק יוכל לדעת מתי אני מחובר ולהטריד אותי כשאני עסוק (ומצד שני, איך אפשר באמת להיות עסוק כשאתה גולש בפייסבוק?). Rockmelt, לעומת פייסבוק מאפשר לי לראות ולהתעדכן במה שקורה עם החברים שלי באופן שוטף ובמידה ואני רוצה לתפוס מישהו לשיחה, אני פשוט פותח חלון קטן באמצעות הדפדפן ו- Rockmelt כבר עושה את כל מה שצריך מאחורי הקלעים, כדי שהדברים יעבדו כמו שצריך. חשוב לציין, כי ברגע שמתחילים לדבר עם משתמש אחר בצ'אט, הדפדפן מעביר אתכם אוטומטית למצב מחובר ולא מחזיר אתכם למצב מנותק. יכול להיות שזה משהו שעוד ישתנה עד הגרסה הסופית של המוצר, אך זה לא כל-כך מטריד מאחר ואני לא משתמש בצ'אט כל-כך הרבה גם ככה.

למעשה, הדבר היחיד שהצלחתי לחשוב עליו שהיה חסר לי בדפדפן, הוא האפשרות לעשות Like על כל עמוד שבו אני נמצא, גם אם אין לו כפתור Like מובנה בעמוד. ברור שיש כאן מורכבות טכנולוגית וכמה סוגיות של פרטיות שצריך לדבר עליהם לפני שמטמיעים את האפשרות, אך היא בהחלט מתבקשת.

העתיד נמצא ברשתות החברתיות

אם העתיד נמצא ברשתות חברתיות, הרי ש-Rockmelt הוא הדפדפן של העתיד. בהווה, Rockmelt הכריזה אתמול על השקת גרסת בטא סגורה והיא הודיעה כי היא תשחרר הזמנות בקצב סביר שיאפשר לה להתמודד עם הגידול בכמות המשתמשים. נכון לכתיבת שורות אלה, השמועות אומרות שהם עומדים על כמה עשרות אלפים של משתמשים וגודלים במהירות. אתם יכולים לנסות את מזלכם לבד באתר של החברה, או להשאיר פה תגובה ולקוות שתקבלו את אחת מחמשת ההזמנות לבטא שאנחנו קיבלנו לחלק.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

21 תגובות על "הכירו את Rockmelt – הדפדפן הכי חברתי בשכונה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עמרי
Guest

התפנקו אותי בהזמנה גיקים יקרים?

ליאור
Guest

אפשר לקבל הזמנה ניראה דפדפן טוב

one
Guest

נראה מיותר ונועד לכשלון.
נבדוק בכל זאת כשיצא, סתם מסקרנות.

חיים
Guest

אני אשמח לקבל הזמנה ולבדוק אותו לעומק

יגאל חמיש
Guest

שלום,
תודה על הסקירה המעולה,
אשמח לקבל הזמנה לבטא,
כל טוב ותודה!

עידן
Guest

אבדוק, כי אני גיק. אבל לדעתי זה פשוט עוד Flock וכך גם תיראה ההצלחה שלו.

יניב
Guest

אני אשמח מאוד להזמנה לבטא – אני חייב לראות על מה מדובר…

סתיו
Guest

נשמע מעניין מאוד, אני ממש רוצה לבדוק, אשמח לקבל הזמנה.

אלמוג
Guest

ואיי סקירה מעולההה :)
אהבתי הרבה זמן שחיפשתי סקירה לדפדפן אבל מצאתי רק באנגלית ועם זה בעברית אז זה לא סקירה :)
אני אשמח לקבח הזמנה כדי להשתמש בו גם :)

עמית
Guest

מה זאת אומרת?? שאתם תמליצו ואני לא אנסה?? אשמח מאוד להזמנה!! תודה :)

Tsahi
Guest

Talking about browsers, been here using chrome, you should try it, the website doesn't look good, I see just half of it.

צביקה אבנרי
Guest

מה שנחמד הוא שהדפדפן החברתי גם תומך בתוספים.
למשל התוסף שלנו WiseStamp שמאפשר להוסיף אפליקציות דינאמיות לכל מייל שאתה שולח עובד איתו כבר באופן מושלם כל מה שצריך לעשות זה להתקין:
http://bit.ly/rockmelt-extension

תהנו!
צביקה

נראה לכם שפייסבוק זה העתיד?!
Guest
נראה לכם שפייסבוק זה העתיד?!

גם רשתות חברתיות הם טרנד חולף..

אור
Guest

לא ניתן לדעת. מה שבטוח זה שהן ההווה, ואולי ישארו פה לעוד כמה שנים.
לאנשים שכל מהותם באינטרנט זה ברשת החברתית או עסק שמקדם את עצמו ברשתות חברתיות זה יכול להיות כלי שימושי.

אלמוג
Guest

חילקתם כבר את ההזמנות?

שחר
Guest

אני משתמש קבוע בפייסבוק ואני יאשמח לנסות להשתמש בדפדפן הזה

אסף
Guest

היי, אשמח לקבל הזמנה לדפדפן בבקשה :)

ארז
Guest

מישהו מכיר CSS HACK לדפדפן הזה ?

רוחמה
Guest

היי,

נשמע דפדפן מעניין, מקווה שסוף סוף נוכל לאחד ביעילות את כל האפליקציות תחת דפדן אחד, מבלי לפתוח את האתרים עצמם או להוריד תוכנות של רשתות חברתיות…

אשמח מאוד אם תוכלו בבקשה לשלוח לי הזמנה בכדי לנסות את גירסת הבטא.

עמית
Guest

היי..
אתר פשוט מדהים!! הייתי חייב להגיד..
אפשר בבקשה הזמנה לדפדפן? חייב לראות במה מדובר..
תודה : )

שרונה בן עטר
Guest

אני מעוניינת בהזמנה.תודה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: