לשירותכם: 5 עסקים שממוקמים בפריפריה ומסייעים לסטארטאפים

ברחבי הארץ פזורים עסקים שנותנים לסטארטאפים שירותים שונים מרחוק. כמה רחוק? מקריית שמונה והגליל העליון ועד מצפה רמון. אספנו 5 מיזמים שפועלים ומעסיקים עובדים בפריפריה ויכולים להועיל ולהוזיל עלויות לסטארטאפים גם במרכז

צילום: תימור פראג

תעשיית הסטארטאפים מספקת פרנסה ליזמים, משקיעים, מפתחים ושאר אנשי מקצוע בעולם הטכנולוגיה, אך כמו בכל תעשייה מצליחה יש גם מי שלא בהכרח קשור לעולם הטכנולוגי ובכל זאת מצליח למצוא את מקומו בתחום. הרי כל חברה צריכה בסוף שירותים משרדיים, פיננסים ותפעוליים והעסקים שלפניכם עוסקים בדיוק בזה. עיקר הייחוד שלהם הוא שהם מצליחים לעשות זאת מהפריפריה, כלומר נותנים שירותים מרחוק, והבונוס הוא שרובם גם הוקמו על ידי נשים. גיקטיים שמח לפרגן בו זמנית למיזמים לא טכנולוגיים ולסטארטאפים שיכולים להיעזר בשירותים שלהם.

מתקתקות

מתקתקות מספק שירותי מזכירות מרחוק. כמה רחוק? קריית שמונה. החברה הוקמה ב-2012, בכפר סאלד, על ידי טלי ואלה קופרמן, שתי גיסות. “חיברנו כמה רעיונות”, מספרת טלי, “כל אחת עם הרקע שלה הבינה שהמבנה הישן של משרד עם מזכירה בכניסה משתנה. יזמים ומשקיעים מנהלים את העסקים שלהם מכל מקום – מחללי עבודה משותפים, מהבית ומשדה התעופה. במבנה כזה, יש עדיפות גבוהה למזכירות מרחוק. יזם צריך צוות שממש מתמחה במתן שירות רציף בלי תלות במקום או בזמן. זו פעילות שונה לגמרי משל מזכירה במשרד, והיא דורשת פרופיל שונה של מזכירה, ויכולות דיגיטליות גבוהות. ליד זה יש את תחום הכלכלה השיתופית שאנחנו מאוד אוהבות – אם לא באמת צריך מישהו במשרה מלאה אז למה לא להעסיק אותו יחד עם עוד עסקים?”.

איך זה עובד? לכל עסק עדיין יש מזכירה משלו?

“כל מתקתקת מטפלת אצלנו בין לקוח אחד לשלושה באופן קבוע. יש לנו צוות תומך ותשתיות תפעוליות, אבל בלב השירות עומד קשר רציף ומתמשך עם כמה לקוחות במקביל”.

באילו תחומים אתן עוסקות, האם זה רק או בעיקר לסטארטאפים, או שאתן פונות לכל התחומים במשק?

“אנחנו עובדות לא מעט עם משקיעי הון סיכון – פרטיים וקרנות – אבל הפעילות שלנו יותר רחבה מתעשיית ההייטק. אנחנו עובדות גם עם יבואנים, נותני שירות ואנשי עסקים. כמה מהלקוחות שלנו הם ממובילי השוק בישראל”.

כמה מתקתקות עובדות אצלכן כעת, והאם כולן מגיעות מאזור הצפון?

“כיום אנחנו מעסיקות 13 מתקתקות, ואנחנו ממשיכות להתרחב. כולן חיות בצפון, בעלות ניסיון של כמה שנים במזכירות וכמו הרבה אנשים בצפון צריכות מקומות עבודה טובים וחדשניים. אנחנו נותנות להן הכשרה שמתמקדת בעבודה מרחוק – זה תחום התמחות שפיתחנו בחמש שנים האחרונות, ואנחנו מלמדות את העובדות שלנו איך עושים אותו נכון. חוץ מלתת שירות מעולה ללקוחות שלנו היה לנו חשוב ליצור מקומות עבודה בצפון, וגם להביא חלק, גם אם קטן, מתעשיית ההייטק וההון סיכון לגליל העליון. אנחנו מאוד גאות בלקוחות שלנו שעוזרים לייצר מקומות עבודה בפריפריה”.

מי המתחרים שלכן?

“המתחרים המרכזיים שלנו הם עסקים שרוצים ‘מישהי שתשב אצלנו’. הרצון במישהי במשרד הוא טבעי וברור, אבל לפעמים הוא גם יכול להוות חיסרון – זמן שלא מנוצל ביעילות, הרבה שיחות מסדרון. אנחנו חוסכות מהלקוחות שלנו כל מה שכרוך בהעסקה ישירה. בשלב זה אנחנו לא מגייסות עובדות ללא ניסיון”.

אמרת שאתן מתרחבות, הכוונה היא רק לעובדות נוספות או גם תחומים חדשים?

“גם וגם. הקמנו לפני שנה את upnorth.co.il – פורטל לנותני שירות לעסקים מהצפון, ועכשיו גם את המתרגם, המעצב הגרפי ומנהלת המשרד אפשר להעסיק מפה”.

משמאל: טלי קופרמן, חגית דהן וטליה קורלנד. צילום: הגר שמיר

Net.You

נט-יו הוקמה בשנת 2010 על ידי יותם פראג ונועה שרף ונמצאת בקיבוץ דפנה שבצפון. היא עוסקת בפיתוח ועיצוב אתרים ואפליקציות ומתמחה באתרים מבוססי וורדפרס, אפליקציות ווב ועיצוב גרפי לכל התחומים. “התחלנו לפני 7 שנים, עוד בתקופה שאתרים רספונסיביים רק התחילו בחו״ל ובארץ לא היה דבר כזה”, מספר יותם, “ראינו, לטעמנו, רמה מאוד נמוכה של אתרים בארץ והחלטנו שאנחנו רוצים לתת חוויית שירות ומוצר שונה ממה שהיה קיים בשוק באותו הזמן. בעיקר קסם לנו האפשרות לתת עיצוב ברמה גבוהה וגם להכניס את העולם הרספונסיבי לאינטרנט בישראל”.

בחברה יש כיום צוות ליבה של 3 עובדים, שבהם יותם ונועה, ובזמני עומס מצטרפים שני עובדים חיצוניים. לקוחות החברה כיום הם חברות גדולות שיושבות במרכז הארץ ועמותות ועסקים בינוניים שנמצאים בצפון הארץ. “אנחנו נפגשים עם כל לקוח לפחות פעם אחת בפרויקט, לא משנה איפה הוא נמצא, והמשך העבודה בדרך כלל מתבצע מרחוק. אבל האמת היא שרוב הלקוחות בכלל לא מעוניינים להיפגש יותר מפעם אחת”.

איך משפיע הריחוק הפיזי שלכם על העסקים?

“מעולם לא הדגשנו את המיקום שלנו כחלק מהשירות שלנו לעסק, ומכיוון שהשירותים שאנחנו נותנים הם דיגיטליים המיקום הוא לא משהו שמשפיע עלינו. עם זאת, לפני שנה עברנו צפונה ופתאום גילינו שהלקוחות מפסיקים להתקשר. יכול להיות שזה היה בגלל האטה שלנו בקצב העבודה וההסתגלות לסביבת העבודה החדשה, אבל מאז כבר צברנו לקוחות מקומיים ועוד כמה מהמרכז ואנחנו עמוסים מאי פעם”.

אז המיקום הפריפריאלי טוב או רע לתחום שלכם?

“יש שיגידו שקשה בפריפריה, אבל לדעתנו דווקא מכיוון שהגליל הוא מקום קטן וכולם פה מכירים את כולם, יש לנו הזדמנות להיחשף יותר מאשר אם היינו במקום רווי עסקים כמו בעיר גדולה או במרכז”.

אם גם אתם רוצים לתמוך בעסקים בפריפריה, יותם ונועה הקימו באפריל האחרון מיזם חברתי שנקרא לוקאליסט, ומטרתו לחבר בין עסקים קטנים לצרכנים המקומיים, ליצור חיבורים ולחזק ולהעשיר את הקהילה המקומית. מדובר באתר שנותן פרסום ללא עלות לכל העסקים המקומיים, ובספטמבר הקרוב הם צפויים לצאת בגיוס המונים כדי לשמור עליו נקי מפרסומות.

אנשי net.you ב”אופן ספייס” בקיבוץ דפנה. צילום: תימור פראג

Office Time – שירותי משרד ואדמיניסטרציה לעסקים

גם טל כספי מתגוררת באזור קריית שמונה, ובינואר השנה החליטה לעשות משהו בנוגע למחסור החמור בעבודות באזור הצפון. היא הקימה עסק למתן שירותי אדמינסטרציה למגוון עסקים, ובהם סטארטאפים, ובתוך חצי שנה העומס כבר מכריח אותה להעסיק עובדים נוספים. “למרות שסיימתי תואר ראשון בהצטיינות ויש לי שנות ניסיון רבות בעבודה בחברה מובילה, בשדה אליעזר, אזור מגורינו, מציאת מקום עבודה שיאפשר לי להיות קרובה בבית, זמינה לבנותיי ולהביא לידי ביטוי את היכולות שלי היא אתגר משמעותי מאוד עד בלתי אפשרי”, מספרת טל, מייסדת החברה, “החלטתי לקחת יוזמה ולעשות מעשה והקמתי את Office Time – שירותי משרד ואדמיניסטרציה לעסקים”.

מי הלקוחות שלכם?

“הלקוחות מגיעים מתחומי פעילות שונים ונמצאים בכל הארץ. אנחנו מספקים שירותים בהתאמה אישית לכל עסק שזקוק לעזרה אדמיניסטרטיבית או יזמים המעוניינים בעוזרת אישית”.

כמה עובדים את מעסיקה?

“מדובר בעסק חדש וכרגע אני מעסיקה עובדת אחת. החזון שלי הוא להרחיב את העסק וליצור מקומות תעסוקה נוספים לאמהות מהפריפריה השואפות להביא את היכולות והכישורים שלהן לידי ביטוי וליהנות מתמורה הולמת לעבודתן מבלי לוותר על גידול הילדים ואיכות החיים של הפריפריה”.

את מרגישה שהמרחק מהמרכז משפיע על העסק?

“מתן השירות נעשה בחבילת שעות חודשית בהתאם לצורכי העסק, ללא יחסי עובד-מעביד. כיוון שהשירות ניתן מרחוק למיקום הפיזי אין חשיבות”.

צילום: ריקי שרון – סטודיו אפרסק

radd

סיון ברעם, מייסדת ומנכ”לית, הקימה השנה את radd – מרקטפלייס נישתי לתוכן שיווקי איכותי שמכיל עשרות כתבים שעברו סינון ראשוני קפדני. “במקביל לניהול המרקטפלייס אנחנו מפתחים פלטפורמת SaaS חדשנית שתאפשר למרקטרס לנהל, לערוך ואף לנתח תכנים”, מספרת ברעם, “בכך אנחנו מגדירים מחדש את כל מערך התוכן של מרקטרס אל מול אנשי התוכן”.

החברה ממוקמת ביקנעם המושבה ובתל אביב, וכרגע העובדים בה הם השותפים עצמם, חלקם מהמושבה וחלקם מהעיר.

מדוע בחרת ביקנעם המושבה?
“זהו מושב מגוריי”, מספרת ברעם, “ומקום עם פוטנציאל גדול – מחירי שכירות נוחים וגישה נוחה למרכז”.

האם נתקלת בקשיים בגלל המרחק מהמרכז?

“האמת היא שהשקט והשלווה מאפשרים להתרכז ביתר קלות ולעבוד ביעילות יותר. גם הגישה נוחה ויש רכבת שחוסכת זמן ופקקים. המיקום מצוין מהבחינות הללו. עם זאת, מאחר שרוב ההתרחשות היא במרכז, אנחנו כמובן מגיעים לשם הרבה”.

מי הלקוחות שלכם, היכן הם ממוקמים בארץ?

“הלקוחות הם גם סטארטאפים בשלבים מתקדמים וגם חברות בינוניות ומעלה, אשר נמצאות בעיקר במרכז. בכל אופן השירות הוא אונליין ואם יש צורך אנחנו מגיעים בשמחה לפגישת היכרות או פגישות לפי בקשה”.

מדבר תשעעשרה

מדבר תשעשרה הוא מיזם עסקי חברתי, שהוקם בשנת 2016 בשיתוף המועצה המקומית ומרכז הצעירים במצפה רמון, המשרד לפיתוח הנגב והגליל ושירות התעסוקה. המיזם מציע שירותי טלמרקטינג וטלמיטינג, מזכירות ואדמיניסטרציה, שירות לקוחות, אישורי הגעה לאירועים ועיצוב גרפי ללקוחות ועסקים מכל רחבי הארץ, וכל עובדיו הם תושבי מצפה רמון והסביבה.

למה פתחתם את העסק, ולמה דווקא במצפה רמון?

“חנה רדו, המייסדת, הבעלים הכוח והרוח מאחורי המיזם, פתחה גם את מקאן ואלי ורצתה לעשות עוד משהו למצפה רמון”, מספרת צביה הדני, מנכ”לית משותפת יחד עם ירדן אברבנאל, “היא זיהתה שלבני הזוג של המשפחות שבאות לעבוד במקאן אין מקום תעסוקה הוגן במצפה, אז היא הלכה למרכז הצעירים ושם אמרו לה שיש 19 נשים שסיימו הנהלת חשבונות ולא מוצאות עבודה. היא החליטה שהיא מקימה מקום שיעסיק את 19 הנשים האלה, ועל שמן קראנו בשם ‘מדבר 19’. מהר מאוד הבנו שאי אפשר להתבסס רק על הנהלת חשבונות כי לא השגנו לקוחות. לא התייאשנו, ערכנו יום חשיפה לעובדים והקמנו עסק על בסיס כוח האדם שהגיע. היו לנו שתי עובדות ושתי מנהלות, אני וירדן. אחת עשתה אישורי הגעה לחתונות והשנייה תמיכה לקופות רושמות. זה גם לא צלח, והתחלנו ללקט את הלקוחות הראשונים. נסענו לכל מקום בארץ ושכנענו אותם לעבוד איתנו. אחרי שלושה חודשים הגענו ל-12 הלקוחות הראשונים ואחרי זה זה כבר חבר מביא חבר. סיפקנו עבורם כל שירות שהם היו צריכים”.

מי הלקוחות שלכן כיום ואילו שירותים אתם מספקים?

“יש לנו לקוחות גדולים וקטנים מכל התעשיות ואנחנו מספקות מה שצריך, ובעיקר שירותי מזכירות מרחוק – שולחות בעלי מקצוע הביתה, קונות כרטיסי טיסה ומוסיפות נקודות לנוסע המתמיד, מזמינות מלונות, קונות כבלים למשרד, שולטות בלו”ז, זה תלוי ביזם ובמה שצריך”.

איך המרחק משפיע על העבודה עם הלקוחות?

הוא לא משפיע, אצל סטארטאפים בעיקר. הם נמצאים בניו יורק ואנחנו מסדרות להם מלונות ממצפה רמון. בסוף אנחנו בכפר גלובלי קטן ואפשר לעשות הכל מכל מקום”.

כמה עובדות יש לכן כיום ואיך זה בדיוק עובד?

“יש לנו היום 24 עובדות, ואנחנו מתאמצות לקחת כל מי שבאה לבקש עבודה, אבל כמובן מקפידות על איכות ומתאימות תפקיד לכל אחת לפי יכולותיה. לכל לקוח אנחנו פותחות קבוצת וואטסאפ, שבה יש שתי עובדות ומנהלת, כדי שאם מישהי חולה או לא מגיעה תמיד יהיה גיבוי והעבודה תתבצע. שם אנחנו מודיעות לו – קבענו לך מלון, הזמנו כרטיס טיסה”.

לכל לקוח יש צרכים אחרים, מערכות שונות. איך אתן מכשירות את העובדות לכל כך הרבה תחומים?

“כל לקוח שנכנס יודע שצריך לשלם הכשרה לשתי עובדות. מדובר על שכר ל-20-8 שעות, תלוי בהיקף הפרויקט. אנחנו נכנסות לנעליים של הלקוח ולומדות את העסק שלו – עושות סימולציות, חוקרות ורק אחר כך מתחילות לעבודה. גם כשלוקחים עובדת חדשה למשרד יש תקופת הכשרה”.

ומה לגבי השכר והתשלום – זה יותר זול כי אתן נמצאות במצפה?

“ממש לא. אנחנו שוכרות משרד, ששיפצנו ועיצבנו כדי שיהיה נעים, מכבד ומכובד; אנחנו משלמות חשמל, מסים, טלפון; קנינו מחשבים, שולחנות וכיסאות; אנחנו מעבירות הדרכות והעשרה לעובדות – כל מה שעולה במרכז עולה גם פה, אף אחד לא עושה לנו הנחות. איכות השירות שלנו מעולה ואמנם הוא לא זול אבל גם לא יקר כמו להחזיק עובדים”.

אחרי שנה ושלושה חודשים הגעתן למצב של רווח?

“אנחנו מאוזנות היום. חנה כבר לא מוציאה כסף מהכיס כדי לשלם משכורות וזה משמח אותנו”.

משמאל: חנה רדו, ירדן אברבנאל וצביה הדני

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: