מיקרוסופט ונוקיה מתקמבקות; גוגל, אפל וסמסונג מתכתשות [סיכום השנה במובייל]

שנה סוערת עברה על תחום המובייל במהלכה התעוררו לחיים נוקיה ומיקרוסופט והתחרות בין אפל לגוגל הצליחה לשבור שיאים חדשים. סיכום השנה בתחום המובייל משלוש זויות: אנדרואיד, Windows Phone ו-iOS.

תמונה: flickr, cc-by, j_baer

במהלך השבוע הקרוב נעלה סדרת כתבות שיסכמו את השנה החולפת בתחומים שונים בעולם הטכנולוגי ומנגד ידונו גם בתחזיות הנוגעות לשנה הבאה. הפעם הגיע תורו של המובייל.

את שנת 2013 פותחות שלוש הפלטפורמות המובילות בשוק המובייל עם הנתונים הבאים:

אנדרואיד

גרסה אחרונה: 4.2.1 (Jelly Bean)
מספר אפליקציות זמינות להורדה: 700,000
נתח שוק בקנה מידה בינלאומי: 31% (על בסיס נתוני StatCounter)

iOS

גרסה אחרונה: 6.0.1
מספר אפליקציות זמינות להורדה: 700,000 (מתוכן 275,000 אפליקציות עבור האייפד)
נתח שוק בקנה מידה בינלאומי: 23% (על בסיס נתוני StatCounter)

 Windows Phone

גרסה אחרונה: 8.0.1
מספר אפליקציות זמינות להורדה: 125,000
נתח שוק בקנה מידה בינלאומי: פחות מאחוז (על בסיס נתוני StatCounter)

השנה באנדרואיד: שיפור ניכר בחוויית המשתמש לצד מאבק באיומים חיצוניים / אבישי בסה

שנת 2012 הייתה שנה פעלתנית במיוחד עבור אנדרואיד. מהעיצוב המרובע שאפיין את מערכת ההפעלה Gingerbread בחרו בגוגל לעבור אל עיצוב מעוגל יותר, אשר אפיין את גירסאות 4 ומעלה של מערכת ההפעלה.

עם הכמות הבלתי נתפסת של מכשירים מבוססי אנדרואיד אשר יצאו לשוק בשנה הזו, גברו גם האיומים החיצוניים, כולל פרצות כאלו ואחרות אשר התגלו במערכת ההפעלה ובאפליקציות אשר הותאמו לה ונוזקות אשר נועדו להשתלט למשתמשים על המכשיר ולשלוח הודעות בינלאומיות יקרות לצד שלל איומים אחרים המיועדים למחזיקי מכשירי אנדרואיד למיניהם. איומי האבטחה אילצו את גוגל להתמקד בתחום אשר בא לידי ביטוי באופן ניכר יותר בעדכון 4.2 ל-Jellybean.

בתוכנה: Jelly Bean, Project Butter וחנות Google Play

גולת הכותרת השנה בגזרת האנדרואיד היתה ללא ספק עדכון הגירסא של Ice Cream Sandwich בנקודה נוספת אל Jelly Bean. גירסא 4.1 של מערכת ההפעלה הוכרזה ב-27 ביוני 2012 במסגרת כנס המפתחים השנתי של גוגל, Google I/O ובמסגרתו הציגה החברה תמיכה ב-18 שפות נוספות (עברית כבר נתמכה מגירסא 4.0 של אנדרואיד), שיפורים רבים הנוגעים לשפות הנכתבות מימין לשמאל כמו עברית וערבית, שירות ההקלדה הקולית במצב אופליין עם תמיכה בעברית, אפשרות גישה לאפליקציות דרך ה-Notification Bar, שיפורים רבים הנראים היטב לעין ב-UI הכוללים אנימציות חדשות, דפדוף מהיר, פתיחה וסגירה של אפליקציות בצורה הרבה יותר מהירה ועוד.

כמו כן, ב-Jelly Bean הוצג לראשונה שירות Google Now, המשנה את היחס בין המשתמש למכשיר ומאפשר למכשיר האנדרואיד ללמוד את צרכי המשתמש, ולהציג לו כרטיסיות בהתאם הכוללים למשל את מצב התחבורה, טיסות, מזג אוויר, מסעדות ועוד. החל מגירסא 4.2, האבטחה בגוגל עלתה מדרגה, החל מהסתרת האפשרות של Developer Options בכדי למנוע ממשתמשים בלי כוונה לשנות הגדרות אשר עלולות לחשוף את המכשיר לאיומים, וכלה בשינויים במערכת ההרשאות של מערכת ההפעלה.

ממשק התקנת האפליקציות החדש מעתה מציג באופן מפורט את רשימת ההרשאות הנדרשות לפני ההתקנה בצורה של גלילה, כך שהמשתמש שם לב בצורה מירבית אילו הרשאות הוא נותן, ולאיזו אפליקציה. גם שליטת הפרימיום על הודעות ה-SMS, היא בהחלט תוספת מבורכת שבגוגל השכילו לכלול בעדכון האחרון של Jelly Bean. חשוב לציין גם את אפשרות התמיכה במשתמשים מרובים המיועדת לטאבלטים החל מגירסא 4.2, אפשרות חשובה הנמצאת עדיין בחיתוליה, וצפוייה לקבל עדכונים רבים בגירסאות הבאות של אנדרואיד.

חידוש אחרון ששווה התייחסות מורחבת, היא השקת חנות האפליקצית המחודשת של גוגל, Play Store, אשר מאגדת בתוכה את מה שהיה פעם Market, יחד עם Google Music, סרטים, ספרים ומכירת מכשירים חדשים מתוצרת החברה. החנות החדשה של גוגל הוסיפה לאחרונה סריקות אבטחה ווירוסים על אפליקציות אשר מועלות אליה על ידי מפתחים, והפכה אט אט אל מרכז הכוח של גוגל במכשירים הניידים מבוססי האנדרואיד.

בחומרה: למי יש יותר גדול?

כאשר אנו באים לבחון את השינוי שנעשה במכשירים מבוססי אנדרואיד, קשה להתעלם מהמדיניות של יצרניות המכשירים, אשר כוללות מעבדים חזקים יותר, מסך גדול יותר, יכולות גרפיות מרשימות יותר ויכולות קישוריות לרוב. ענקיות החומרה, ובראשן סמסונג ו-HTC, יצאו עם מכשירי דגל חדשים וחזקים במיוחד, אשר מתהדרים במסכים גדולים ומעבדים מפלצתיים. בראש הרשימה ניתן למצוא את סמסונג גלקסי S3 אשר כבש את שנת 2012 עם מכירות של 30 מיליון מכשירים נכון לחודש נובמבר.

לאחר מכן, הגיעה סערת הנקסוס 4 שהושק בקול תרועה רמה יחד עם LG במחיר מצחיק של 300 דולרים ואזל מהמלאי תוך חצי שעה. מאז, האתרים קורסים וגוגל מתקשה להסתדר עם קצב המכירות המסחרר של המכשיר. עד היום, אם ברצונכם לרכוש אותו בארצות הברית, תיאלצו להמתין כ-5-6 שבועות עד שהמשלוח יגיע אליכם הביתה. גם טאבלט הנקסוס 7 מרובע הליבות, המכשיר אשר הגיע לראשונה עם אנדרואיד 4.1 בצורה מובנית, התברר כהצלחה גדולה, וקצב מכירתו בשוק מוערך בכמיליון מכשירים בחודש.

לשנה הבאה: אופיס, KeyLimePie, DualBoot?

שנת 2013 באנדרואיד, תגיע לדעתי בסימן אופיס והתגובה של גוגל להשקת אפליקציות אופיס על ידי מיקרוסופט. במידה וגוגל תגיב כראוי, ותשפר את האינטגרציה שלה עם אופיס דרך שירות ה-Drive שלה, היא צפויה להמשיך להיות פופולארית ואף להגדיל את נתח השוק שלה על חשבון משתמשי iOS וחלונות 8. כמו כן, תצוגת המובייל והטאבלט של מסמכי אופיס טעונה שיפור, וגוגל תיבחן במישורים הללו בעדכונים הבאים לאפליקציות המשרדיות שלה.

לדעתי, החידוש המתבקש ביותר באנדרואיד במערכת ההפעלה הבאה הוא יכולת Boot בו זמנית של שתי מערכות הפעלה. יהיה שימושי ביותר להריץ, לפחות על טאבלטים, מצד אחד אנדרואיד, ומצד שני מערכת Desktop כמו הפצת Ubuntu של Linux.

אין ספק, כי מבחינת Performance גוגל עשתה את זה השנה בגדול והתקרבה מאוד אל חוויית המשתמש הכמעט מושלמת של אפל. אני מצפה מ-KeyLimePie להציג שיפורים נוספים בתחום האבטחה, שיפורי ממשק קלים כגון טוויקים להקלדה יותר נוחה במקלדת המובנית באנדרואיד, ווידג’טים חדשים ושימושיים יותר. בסך הכל, השנה גוגל הגיעה להישגים מרשימים מבחינת מערכת ההפעלה, ומכירות המכשירים מראות את זה בהתאם. מה שיקבע את עתידה של המערכת בשנה הבאה, כבר תלוי בהפתעות שגוגל תציע לנו במהלך השנה.

השנה ב-iOS: אפל נפרדת מגוגל ואח קטן מצטרף למשפחת האייפד / רועי לטקה

שנת 2012 נפתחה באפל ללא המנכ”ל המיתולוגי של החברה שהלך לעולמו בסוף שנת 2011. כשהוא מותיר את החברה במצבה הטוב ביותר מאז נוסדה, נכנס המנכ”ל המכהן, טים קוק לנעלים גדולות במיוחד ולתקופת מבחן שנועדה לשדר לתעשייה שעל אף עזיבתו של ג’ובס, הצוות הבכיר באפל יודע כיצד להמשיך ולהוביל חדשנות בתחום הטכנולוגי.

חדשנות רבה לא היתה שם השנה, אך רענון מוצרים מאסיבי היה גם היה. בחודשי הסתיו האחרונים רעננה אפל כמעט את כל ליין המוצרים שלה מליין האייפוד לאיימק, המקבוק פרו והאייפון כשהביקוש הרב העיד שמשהו שם ממשיך להתנהל נכון. מנגד, האמון בחברה פחת ואחרי שגירדה את רף 700 הדולרים, צנחה המנייה של אפל אל סביבות ה-500, דבר המעיד כי שוק המניות עדיין בוחן את התנהלותו של קוק ובכירי החברה ועדיין ממתין להתפתחויות לפני שמהמר על ההצלחה הבטוחה.

נפרדת מגוגל

לפני מספר חודשים שיחררה אפל את iOS 6 ונפרדה באופן רשמי ממספר שירותים שהוטמעו במערכת ההפעלה כבר בימיה הראשונים כחלק משיתוף פעולה עם גוגל. אפל הראתה לאפליקציית יוטיוב ושירות המפות של גוגל את הדלת החוצה ולפחות לאחד מהם השיקה שירות עצמאי משלה. אפליקצייית המפות של אפל התקבלה ברגשות מעורבים מצד המשתמשים שהתחלפו במהירות בביקורת חריפה.

המשתמשים שהורגלו כבר לאפליקציית המפות של גוגל שהשתפרה לאורך השנים, זכו לשירות ראשוני ולא בשל שגרם לבסוף לטלטלה בצמרת אפל ולהתנצלות פומבית של המנכ”ל המכהן. אפל הבטיחה להתרכז ולתקן בהקדם ונפרדה מאחד מבכירי החברה, עם או בלי קשר לפרשה שסבבה את אפליקציית המפות החדשה. גוגל מצידה מיהרה להשיק אפליקציה עבור יוטיוב למשתמשי iOS ומשכה מעט את הזמן עד שלבסוף השיקה גם את שירות המפות שלה לפלטפורמה המתחרה.

בין החידושים שהטמיעה אפל ב-iOS 6 ניתן לאתר גם אינטגרציה רחבה עם פייסבוק, שדרוג אפליקציית הטלפון המובנת, פיצ’רים חדשים לדפדפן ספארי, שיפורים שונים לסירי והטמעה רחבה עם שירות iCloud שהתרחב גם ל-OS X ולבסוף הגיע גם לאייטונז 11.

אייטונז נוחתת בישראל

קרוב לעשור חלף מאז הושקה חנות המדיה המקוונת של אפל ובתחילת חודש דצמבר 2012 נפתחה החנות גם בפני הקהל הישראלי. תחילה הפכו שירותי המוזיקה זמינים לקהל המקומי אך בהדרגה גם שירותי השכרת ורכישת הסרטים הצטרפו ותוכן עברי החל להציף את חנות המדיה המקוונת הגדולה בעולם.

לצד חנות המדיה, עדכנה אפל גם את התוכנה שלצידה, אייטונז 11 כללה שינויים משמעותיים מרמת הממשק ועד להטמעה רחבה עם iCloud ותצוגה נוחה יותר לסנכרון מכשירי ה-iDevices.

אח קטן למשפחת האייפד

אחרי שיצרניות האלקטרוניקה עשו הכל במטרה להתחרות בליין האייפד של אפל אך רשמו הצלחה מועטה, החליטו אמזון וגוגל לנסות אסטרטגיה חדשה והציגו מכשירים זולים משמעותית שמציגים יכולות בסיסיות בלבד. הקינדל פייר והנקסוס 7 הפכו ללהיט תוך זמן קצר ואפל הבינה מהר מאוד לאן נושבת הרוח. בסתיו האחרון, על רקע שמועות המתייחסות להשקתו של מכשיר קטן וזול יותר בסדרת מחשוב הלוח, השיקה אפל את האייפד מיני ועל אף התורים הקצרים שנרשמו בהשקה הראשונית, מעט מאוחר יותר הביקוש גבר והמכירות בהתאם.

מה לא נחשף השנה? ובכן, מכשיר הטלויזיה המדובר של אפל שנמצא במרכז השמועות כבר תקופה ארוכה זכה להתייחסות חלקית בריאיון יוצא דופן שהתקיים לאחרונה עם מנכ”ל החברה. קוק אינו מכחיש וטוען כי אפל בהחלט מתעניינת בתחום שכבר סומן על ידה אך מכאן ועד מכשיר חדש נראה כי המרחק רחוק. אולי בשנה הבאה…

 

השנה ב-Windows Phone: שחקנית חדשה במגרש של הגדולות / חן אידן

למרות שהושקה לראשונה ב-2010, נראה כי רק השנה התחלנו לשמוע באמת על מערכת ההפעלה Windows Phone, שכן במהלך 12 החודשים האחרונים עברה תהפוכות, משברים והשקות רבות, כאשר עם חתימתה של שנת 2012 סוף סוף מציעה מיקרוסופט מערכת הפעלה סלולרית בה היא יכולה להתגאות, ועמה יכולה להתחרות בגאווה מול השולטות בתחום – אנדרואיד ו-iOS.

גרסת Windows Phone הראשונה שלמדנו להכיר ב-2012 הייתה Windows Phone 7, שהגיעה עם ממשק האריחים (או כפי שהיה ידוע עד לא מזמן, מטרו), אותו זכינו לראות בשלב מאוחר יותר גם במערכת ההפעלה השולחנית של החברה, חלונות 8, אך לצערנו ללא שום תמיכה בשפה העברית – מה שהפך את המכשירים ל-לא רלוונטיים עבור הקהל הישראלי.

רק מאוחר יותר, ביוני 2012, השיקה מיקרוסופט את גרסת מערכת ההפעלה הסלולרית החדשה שלה, Windows Phone 8, ששמה דגש עיקרי על וויזואליות וחווית המשתמש, תוך כדי התכתבות פיזית עם מערכת ההפעלה החדשה חלונות 8 והצגת פיצ’רים מעניינים במיוחד כמו חבילת Office – לה משתמשי הסלולר ציפו בקוצר רוח. בנוסף, בזכות השדרוג זכה הקהל הישראלי שכן WP8 מציעה תמיכה מלאה בשפה העברית והופכת לרלוונטית עבור המשתמשים שמאסו באנדרואיד ו-iOS.

עדיין בתחילת הדרך

אחד המכשירים העיקריים שמציגים את מערכת ההפעלה החדשה הוא נוקיה לומיה 920, מכשיר הדגל של נוקיה שנולד משיתוף פעולה שלה ביחד עם מיקרוסופט – וזכה לתשומת לב משמעותית בשל הבנייה והעיצוב הייחודיים והחדשניים שלו, לצד העובדה כי מדובר בנסיון האחרון של נוקיה להרים את עצמה ולחזור להיות שחקנית בשוק הסלולרי, גם אם לא משמעותית כפי שהייתה בעבר.

נכון לעכשיו, מבחר הסמארטפונים המריצים את מערכת ההפעלה החדשה הוא דל למדיי, וכולל לצד נוקיה רק את סמסונג ו-HTC, אך אלה מצליחים עדיין לתפוס תשומת לב, אפילו חיובית, כאשר חלק נרחב מהביקורות באתרי האינטרנט השונים מעידים על מערכת מעניינת, חלקה, ושונה לטובה בהשוואה למערכות הסלולריות שהתעסקנו איתן עד היום.

מכיוון שמיקרוסופט נמצאת רק בתחילת הדרך, אין ספק כי שנת 2013 הולכת להיות ה-Money time. המערכת הסלולרית תמשיך להתרחב ולגדול, להתחבר אל עוד יצרניות גדולות ותתפוס נתח משמעותי בשוק הסלולרי, כאשר האנליסטים מאמינים כי במהלך 2013 תהפוך Windows Phone 8 למערכת ההפעלה השלישית הגדולה בשוק, ותשלוט ב-6.6 אחוזים ממנו – ועד 2016 צפויה להנות מנתח שוק של 14.2 אחוזים. כעת רק נותר לנו להמתין ולראות מתי המערכת והמכשירים יגיעו בצורה רשמית גם לישראל, והאם הישראלים יצליחו להתרגל אל מערכת ההפעלה החדשה, או שיעדיפו להמשיך להשתמש במכשירי האייפון והגלקסי שכבר הפכו לקונצנזוס.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

4 תגובות על "מיקרוסופט ונוקיה מתקמבקות; גוגל, אפל וסמסונג מתכתשות [סיכום השנה במובייל]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Adagio Software LTD
Guest

סיכום שנה מעניין בתחום הסלולר.
לדעתנו הסיפור אינו שלם ללא תחום האפליקציות אבל כנראה שגם סיכום זה יגיע

רון
Guest

לדעתי מייקרוסופט ונוקיה יקפצו הרבה מעבר לנתונים פה לקראת סוף 2013.

wpinfo.co.il
Guest

וינדוס פון אמנם בהתחלה אבל יש לה פוטנציאל גדול מאוד מערכת הפעלה חלקה ואינטואטיבית

אחד
Guest

wp הולכת להתחזק משמעותית גם מצד המפתחים שכבר עכשיו החנות מונה 150000 אפליקציות וגם מצד הצרכנים
http://au.news.yahoo.com/technology/news/article/-/15738810/windows-phone-store-doubles-to-150-000-apps/

http://wmpoweruser.com/nokia-lumia-920-still-got-ittopping-att-best-sellers-on-amazon/

wpDiscuz

תגיות לכתבה: