עשרת הדברים השנואים עלי כעובד פייסבוק

פיליפ סו, מהנדס תוכנה בפייסבוק מגלה לנו כי לא הכל ורוד בעבודה במנלו פארק. (מומלץ לקרוא את הדברים בציניות המתבקשת)

הפוסט נכתב על ידי פיליפ סו, מהנדס תוכנה בפייסבוק ותורגם מאנגלית על ידי אבישי בסה.

מקור: פייסבוק, עיבוד תמונה

מקור: פייסבוק, עיבוד תמונה

השנתיים האחרונות שלי כמהנדס תוכנה בפייסבוק הן סיוט מוחלט, משהו שאני מקווה שלעולם לא יחזור בקריירה שלי. החזקתי את הרגשות שלי בבטן מספיק זמן ועכשיו, אחרי שאני מגיע אל יום השנה השני שלי בפייסבוק אני רק צריך לבוא ולהגיד את זה: יש הרבה מה לשנוא בעבודה כאן. לא אפרט את הכל, אך אמקד את התלונות שלי בעשר המרכזיות:

 1. יותר מידי קוד – בשנתיים האחרונות, פייסבוק הכפילה את מספר מהנדסי התוכנה שלה פי 2 ויותר, מה שגרם למספר ה-Commits של הקוד שנשלחו לצמוח בהתאם. זוהי הפרה ברורה של החוק שנכתב לפני 40 שנים על ידי פרד ברוקס בספר Mythical Man Month, וזה מייצג את מיתוס הפרודוקטיביות. אני רואה מהנדסי תוכנה סביבי כותבים קוד כל הזמן, משחררים פיצ’רים חדשים לאתר בכל שבוע ופשוט יושב בצד ומגחך לעצמי, טיפשים.
  /
 2. מתקיימות מעט מאוד פגישות – למעשה, זה קשור וכנראה מהווה את הסיבה העיקרית לסעיף הקודם. יש אפילו Meme של “יום רביעי ללא פגישות” בחברה, או יותר נכון לקרוא לזה “כישלון בתקשורת”. תוכנה צריכה להיות מבוססת על תקשורת בין אישית, סיעור מוחות ומחלוקות ולא רק על קוד. זה טירוף לכתוב קוד ולשלוח קוד בקצב מסחרר, במקום לתת לקוד להתבשל ב-Commits ולהיות מוכן יותר ל-Production.
  /
 3. צוקרברג מעורב יותר מידי – עכשיו, לאחר שפייסבוק היא חברה ציבורית הנסחרת בבורסה, תפקיד המנכ”ל אמור להיות בעיקר התממשקות עם הציבור, ובעיקר עם המשקיעים הבולטים בחברה, האנליסטים והפרשנים. במקום, צוקרברג עדיין מתכנן מוצרים עתידיים, מדבר עם מהנדסים ומפתח אסטרטגיות, פשוט בזבוז זמן. התפקיד שלו הוא לגרום למנייה לצמוח על ידי פעילות חוץ ולא לחפור לעובדים בחברה.

  מקור: פייסבוק, עיבוד תמונה

  מקור: פייסבוק, עיבוד תמונה

 4. אין מספיק התמקדות בהכנסות לטווח הקצר – הנקודה הזו נובעת בעיקר מסעיף 3. האידיאליזם של צוק, אפשר לקרוא לזה נאיביות אפילו, מתמקד בבניית מוצרים מעולים אשר יובילו לעסקים סולידיים לטווח הארוך. המנייה נוטה כלפי מטה, אנחנו חברה ציבורית כעת, ולכן אנו חייבים להעלות את רמת ההכנסות ברבעון הבא ולא לבנות דברים מגניבים. לדעתי, הפרסומות באתר קטנות בהשוואה לאתרים אחרים ולכן חייבים להכליל באנרים בעלי אלמנטים מושכי-עין ואנימציות. בנוסף עלינו למכור את הנתונים האישיים של המשתמשים שלנו לחברות צד שלישי במחיר טוב. נראה, כי אף אחד בחברה לא מציע את האסטרטגיות העסקיות הברורות הללו, מה שמלמד בעיקר על חוסר ברור של חוש עסקי ברמות הגבוהות ביותר.
  /
 5. האוכל טוב מידי – מה לא בסדר באוכל טוב, אתם שואלים? ובכן, זה מה שקורה: יש יותר מידי ממנו: שלוש ארוחות ביום, ללא תשלום, מבושלות על ידי שפים עטורי פרסים. יש יותר מידי אפשרויות: סלטים, מנות ראשונות, קינוחים, מזון צמחוני, מרקים, דגנים מלאים, קינוח שני, דברים אורגניים, ברביקיו, גלידות, מיץ תפוזים טרי סחוט, כל אלו, עבור מישהו כמוני עם אפס שליטה עצמית ה”הטבה” הזו היא אסון מוחלט. איפה ה-FDA (מנהל המזון והתרופות) כשצריך אותם?
  /
 6. חופש גדול מידי להחלטות שמתקבלות על ידי העובדים – ובאופן ספציפי, על ידי מהנדסים רלוונטיים למוצר שהושק. נראה שאף אחד בפייסבוק לא מתאמץ להבין שההיררכיה בארגונים מתקיימת מסיבות מסוימות, שאחת מהן היא לוודא שאנשים בעלי סמכות גבוהה יותר יכולים לעקוף החלטות שהם לא אוהבים. ראיתי החלטות שנעשו על ידי מהנדסים בודדים, מהנדס ומעצב במהלך ארוחת צהריים, מתמחים, והכל – בלי לספר למנהלים אפילו. זוהי סוג של קבלת החלטות אוטונומית המצביעה על חוסר הבנה של איך תאגידים אמורים לעבוד – זלזול עובדים ומתן אחריות רחבה למנהלים. לדעתי, הגישה שצריך לנקוט היא הרבה יותר פשוטה – תמיד ללכת עם האדם שהכי קרוב לצוקרברג, או להקשיב לדעתו של האדם בחדר שמנהל את רוב האנשים, אבל אף אחד לא מקשיב.
  /
 7. יותר מידי רעיונות נוצרים ב-Hackathons – תולדה ישירה של סעיף מספר 6. נאמר לי לפני כמה ימים שמשהו כמו 70 אחוזים מפרוייקטי Hackathons, שהם פחות או יותר פרוייקטים אשר מפתחים ומהנדסים בקבוצות קטנות ממציאים ומפתחים במסיבות קוד, מוצאים את עצמם כחלק מהאתר הראשי של פייסבוק. אל תבינו אותי לא נכון, אני בעד יצירתיות והגשמה עצמית, אך יותר מידי פרוייקטים משולבים באתר הראשי ללא הידיעה או האישור של המנהלים הבכירים בחברה. יש לנו מנהלים בחברה מסיבה מסויימת – הם אמורים להגיד לנו מה לעשות ומה לפתח, ולא ההפך. תאגידים אמורים להיות אוטוקרטיים ולא דמוקרטיים. מה, כולם פשוט צריכים ללכת וליצור מה שמשעשע אותם? איפה המנהיגות פה?

  מקור: פייסבוק, עיבוד תמונה

  מקור: פייסבוק, עיבוד תמונה

 8. המיקוד הפנימי בפייסבוק כפלטפורמה וכפלטפורמת מובייל שגוי – אני לא מתכוון לפגוע באינטיליגנציה שלכם ולחפור לכם על זה, אני פשוט אגיד: מכשירים ניידים לא מהווים גורם משמעותי עד כדי כך שצריך להשקיע זמן בלפתח מערכות שלמות שיאפשרו למפתחי אפליקציות צד שלישי את האפשרות לפתח אפליקציות מובייל באמצעות ה-Social Graph.
  /
 9. ג’קוזי מלא המשמש לקיום ריאיונות עבודה במשרדי החברה בניו יורק – לא האמנתי לזה עד שראיתי במו עיניי תמונות בטוויטר ולפי מה שהבנתי, זה נועד לבדוק מועמדים פוטנציאליים בתנאי לחץ. נאמר לי שהשיטה הזו בשימוש לעתים נדירות, ורק למועמדים טובים במיוחד בכדי לחקור את מידת האומץ שלהם. זה בערך הדבר הכי לא מקצועי ששמעתי עליו, ואני בטוח שזה מפר חוקים בכמה מדינות בארצות הברית. (עריכה: למקרה שתהיתם, אני סתם צוחק, פשוט התקנתי ג’קוזי שיתפקד בתור חדר ישיבות במשרדי החברה בסיאטל, אבל ריאיונות עבודה אף פעם לא נערכים שם).
  /
 10. יותר מידי אמון הדדי בתוך החברה – עובדים בפייסבוק מניחים באופן קבוע – ואני לא צוחק, שקולגות שהם לא עבדו איתם מעולם מנסים להצטיין בעבודה, לעבוד קשה ולקיים את כל הבטחותיהם. זהו סוג של אידיאליזם שמעורר בי בחילה וכשזה מגיע לזה, פוליטיקה וחדשנות הדדית הם מה שיוצרים, בסופו של דבר דינמיות ודרמה שהופכים את העבודה למספקת. בלי כל אלה, זה רק קוד, קוד, קוד, אני מתעייף רק מלחשוב על זה.

שקלו ברצינות אזהרה זו אם אתם מהנדסי תוכנה השוקלים לעבוד בפייסבוק.

הפוסט פורסם לראשונה באנגלית ונכתב על ידי פיליפ סו, מהנדס תוכנה בפייסבוק בבלוג The World As Best As I Remember It, לפוסט.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

9 תגובות על "עשרת הדברים השנואים עלי כעובד פייסבוק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Emanuel Ilyayev
Guest

הפוך על הפוך. יפה… הכותרת תופשת את העין והתוכן עושה את העבודה (לקהל היעד). אהבתי!

Dima Revelis
Guest

מה נסגר אם הבחור הזה?! 3 ארוחות ביום בחינם ועוד של שפים…..בלי בירוקרטיה ניראה לי הבחור הזה צריך לעבוד באפל ולא בפייסבוק שם יהיו לו מספיק בירוקרטיה!!!!

Poli Bratislava Naftolive
Guest

דימה זה רשום בציניות!!!

Dima Revelis
Guest

חחח כן קלטתי את זה אחרי….שביזות יום א….את יודעת

Dima Revelis
Guest

מה נסגר אם הבחור הזה?! 3 ארוחות ביום בחינם ועוד של שפים…..בלי בירוקרטיה ניראה לי הבחור הזה צריך לעבוד באפל ולא בפייסבוק שם יהיו לו מספיק בירוקרטיה!!!!

Ofer Beith
Guest

למהנדס הזה יש חוש הומור של… מהנדס

בב
Guest

הי,
1) הכול טוב, אבל זה פוסט ישן מאוד !!!
This entry was posted on Wednesday, August 15th, 2012 at 12:41 am
2) מישהו יודע איפה הבחור היום ?

בב
Guest

איפה ששת התגובות הקודמות ?

בב
Guest

וחוץ מזה, רוב התגובות שם אומרות שזו בדיחה……….

wpDiscuz

תגיות לכתבה: