Xperia S: בלי אריקסון, עם המון סטייל [סקירה]

מכשיר הדגל של סוני (ללא אריקסון) מציע מחיר הוגן לצרכן הממוצע עם יכולות של מכשירים מובילים בשוק. אך האם הוא אכן שווה את הסכום, או שכדאי להשקיע מעט יותר ולרכוש את המכשירים הבולטים יותר?

מקור: יח"צ

סוני אקספיריה S הושק בתערוכת CES 2012 שנערכה בינואר השנה והוא למעשה מכשיר הדגל של חברת סוני, כמו גם המכשיר הראשון שאינו נושא את שמה של אריקסון, לאחר שסוני רכשה את חלקה בחברה. האם אכן מדובר במכשיר ראוי מצד סוני, או שיהיה עליה להשקיע מעט יותר על מנת למשוך את המשתמשים?

נפרדים מהצלע

לאחר הפרידה מאריקסון, נדמה כי סוני מעוניינת להכנס לשוק הסמארטפונים בכל הכוח. מכשיר הדגל שהשיקה, Xperia S כולל מפרט מרשים, עיצוב מוקפד ובעיקר פונה למשתמשים מה'מעמד הגבוה' המוכנים להוציא סכום גבוה על מכשיר שיניב תוצאות מתאימות ולא ללקוחות הממוצעים כפי שהיה עד היום.

בעוד שהאקספיריה אינו יכול לעמוד בשורה אחת מול שני מכשירי האנדרואיד הפופולאריים שיצאו לאחרונה: HTC One X או גלקסי SIII, הוא עדיין מציג מפרט לא רע בכלל במחיר קצת יותר הגיוני. החלטנו לבדוק האם המכשיר אכן מציע תחלופה הוגנת למשתמשים שרוצים מכשיר חדש ומרשים, אך אינם מוכנים לשבור תוכנית חסכון עבור כך.

עיצוב

ניכר כי סוני השקיעה מאמצים רבים מאחורי עיצוב מכשיר האקספריה S, כאשר האלמנט הבולט ביותר הוא פס הפלסטיק השקוף הנמצא בחלקו התחתון של המכשיר, עליו מצוירים שלושת הכפתורים הידועים של אנדרואיד – ובתוכו מוסתרת האנטנה. אין ספק שמדובר בעיצוב ייחודי, התורם גם לאחיזה הכללית במכשיר – אך לצערה של החברה מעביר מראה מעט פלסטיקי ומצועצע ולא יוקרתי ואלגנטי.

חלקו של המסך מעל פס הפלסטיק עשוי כולו מזכוכית ומתפרס על גבי החלק הקדמי של המכשיר, מה שגורם לאשליה כי מדובר במסך גדול במיוחד. בעוד שאין ספק שהמסך אכן גדול – 4.3 אינץ', לאחר ההדלקה הראשונית מתברר כי יש לו גבולות שחורים ברורים, כך שהתצוגה עצמה הרבה יותר קטנה ממה שציפינו לה.

אם אתם נמצאים בחדר חשוך, או שאולי תתאמצו עד מאוד, לאחר הדלקת המסך תוכלו למצוא בחלקו התחתון של המכשיר שלוש נקודות, המהוות למעשה את כפתורי התפריט עצמם – בניגוד לציורים המופיעים על גבי פס הפלסטיק. הכפתורים הם כפתורי מגע, כך שנטמעים בזכוכית החלקה הקדמית ועוזרים ליצור תצוגה חלקה וזורמת.

שלוש נקודות, שלושה כפתורים. מקור: יח"צ

חלקו האחורי של המכשיר עשוי כולו מפלסטיק, אותו ניתן לפרק. אקספריה S אינו מציע אפשרות הרחבה באמצעות כרטיס microSD, כמו גם שאינו מאפשר להחליף סוללה – כך שכל מה שמתגלה בעת הפירוק הוא הפתח אליו אנו מכניסים את כרטיס הסים שלנו, או במקרה זה את כרטיס ה-microSIM.

בחלקו העליון של המכשיר ניתן למצוא את כפתור ההפעלה הממוקם בצד שמאל ולצידו את שקע האוזניות. בצידו הימני של המכשיר ממוקמים לחצני השמע ומדובר על סידור מעט משונה, שכן ברוב המכשירים בשוק לחצני השמע ממוקמים דווקא בצד השמאלי. מעליהם ניתן למצוא פתח microHDMI ומתחתיהם ניתן למצוא כפתור ייעודי לצילום. בצידו הימני של המכשיר ממוקם פתח הטעינה, המוסתר על ידי כיסוי מתפרק, המיועד לכבל microUSB.

אופן השימוש

הדבר הראשון ששמים לב אליו בשימוש עם מכשיר האקספריה S, הוא שסוני השקיעה יותר מידי בעיצוב ופחות מידי בתפעול. כלומר, במהלך היום הראשון שלנו עם המכשיר היינו צריכים להתרגל למיקום של לחצן ההפעלה ולעובדה שבמידה ואנו ימניים, אין לנו אפשרות להנמיך או להגביר את הווליום באמצעות יד אחת. חשוב לציין שדווקא למשתמשים שמאליים מדובר במכשיר אידיאלי, שמאפשר להם להדליק, לכבות, להנמיך ולהגביר באמצעות יד אחת – אך עבורנו היה מדובר בחבלי לידה מעט קשים ומעצבנים.

העובדה שחלקו האחורי של המכשיר עשוי פלסטיק חלק, ושמדובר במכשיר עבה במיוחד – 10.6 מילימטרים, מקשה על האחיזה ולא פעם נתקפנו במיני-התקף-לב כשזה החליק מידנו ואיים להתנפץ על הרצפה. כאן גם מתבטא החסרון שחלקו האחורי של המכשיר מתפרק, שכן בכל פעם שנפל, המכסה האחורי עף מהמכשיר.

גב המכשיר. מקור: יח"צ

גם בכל הנוגע ללחצני התפריט המוכרים נתקלנו בבעיות הסתגלות, כאשר בהתחלה ניסינו ללחוץ על פס הפלסטיק עליהם מצויירים האייקונים. גם לאחר שהבנו כי הנקודות המופיעות על המסך הן הכפתורים, הן נזדקקו ללחיצה משמעותית על מנת לפעול ולא רק ל'לטיפה קלה' – אך סוני עשתה זאת בכוונה, על מנת שהמשתמשים לא יצאו מהאפליקציות בטעות, רק בגלל שהזיזו מעט את האצבע שלהם.

בכל הנוגע למהירות תגובה ואופן הפעולה, התמזל מזלנו לעבוד עם מכשיר האקספריה עם שתי מערכות הפעלה – אנדרואיד 2.3 איתה המכשיר מגיע ואנדרואיד 4, הידועה כ-Ice Cream Sandwich אליה שדרגנו. חשוב לציין כי לאחר השדרוג הטלפון הציג יכולות שונות לחלוטין, עבד בצורה הרבה יותר חלקה ותפקד טוב יותר מבעבר.

מסך המכשיר הצליח להציג לנו תמונה מרשימה וחלקה, גם באור יום מלא. למעשה, אפילו פעולות שהינן כביכול מסובכות למסכי סמארטפונים סטנדרטיים כגון שליחת SMS ב-12 בצהריים מתחת לשמש קופחת, היו מעשיים ואפשריים – בניגוד למכשירים אחרים בהם התנסנו בעבר. אך אין ספק שהיתרון המשמעותי 'הטמון' במסך המכשיר הוא בנורת החיווי הממוקמת בחלקו העליון, המודיעה לנו כאשר פספסנו שיחה, הודעה או שפשוט הסוללה הגיעה לשלביה האחרונים ועלינו להטעין אותה במהרה.

'למרות' שהמכשיר מכיל מעבד בעל 2 ליבות, לא נתקלנו בבעיות כלל – גם בעת הרצה של משחקים ואפליקציות כבדות במיוחד. לצערנו, הבעיה התבטאה בעת ביצוע שיחה, כאשר הסאונד הכללי של האדם השני היה חלש מידי בשטח פתוח ורועש וסביר בתוך חדר סגור. מצד שני, במידה והפעלנו את הרמקול – לא רק הסאונד של השיחות הפך לטוב בהרבה, אלא כל מוזיקה שהשמענו הייתה חדשה ובעלת גוונים מעניינים, למרות שמדובר ברמקול החיצוני של המכשיר.

בסופו של יום, אופן השימוש האהוב עלינו היה דווקא במסך הנעילה, שלא רק הציג לנו את ההודעות והשיחות שפספסנו, אלא אפשר לנו לבצע איתן אינטרקציה, מבלי לפתוח את המכשיר. כך, ניתן 'לגלול' על גבי הודעת טקסט על מנת לפתח אותה אוטומטית, או לגלול על פני שיחה שלא נענתה על מנת להכנס לרשימת השיחות ואף להתקשר בחזרה.

המצלמה

מכשיר האקספריה S מגיע עם מצלמה ברזולוציית 12 מגה פיקסל, מצויידת בפוקוס אוטומטי, פלאש LED, זיהוי אוטומטי של פרצופים וחיוכים, מנגנון ייצוב תמונה ואפשרות לצילום וידאו ברזולוציית 1080p. כמו כן, המצלמה הקדמית של המכשיר היא באיכות 1.3 מגה פיקסל ומצלמת וידאו ברזולוציית 720p.

בעוד שבאור יום הצלחנו ללכוד תמונות מרשימות בעלות צבעים חדים ופוקוס מתאים, בעת צילום בלילה ושימוש בפלאש, שמנו לב שהצבעים המקוריים השתנו מעט ואף התעוותו. בעוד שלא ציפינו לצילום מקצועי באמצעות מכשיר סלולרי, לעומת הביצועים המרשימים שלו במהלך היום, ציפינו למעט יותר. אך בשורה התחתונה, על מנת לצלם את הילדים, אחיינים או האוכל שיושב לנו בצלחת, מדובר במצלמה מעולה – כך שבמידה והצילום הוא אחד המאפיינים החשובים ביותר, אין ספק שאקספריה S יופיע בראש טבלת ההשוואות.

מימין עם פלאש, משמאל ללא פלאש.

אחת מהפונקציות הנחמדות שמציעה המצלמה, היא אפשרות לצילום פנורמי – בדו מימד או תלת מימד, כאשר באפשרותנו לבחור בין שתי תצוגות תלת מימד – פנורמית רגילה, או מרובת זוויות. התוצאות בין שתי האפשרויות דומה למדיי, כאשר בתמונה מרובת הזוויות אנו רואים מעט יותר חדות מצד האובייקטים, כמו גם שהצילום תופס הרבה פחות מזווית הראייה שלנו – כך שהאפקט ה'פנורמי' קטן במעט.

מנסיוננו, גם במידה ומעט רעדנו או זזנו בעת הצילום, התוצאה הפנורמית יצאה חלקה ואחידה למדיי, מה שאפשר לנו לחלוק מעט יותר מהנוף בו נתקלנו עם חברינו ובני משפחתנו, באמצעות שיתוף במייל, דרך הרשתות החברתיות ואפילו הקרנת התמונות התלת מימדיות על גבי הטלוויזיה (התומכת בתצוגה מסוג זה) בבית.

חשוב לציין גם את כפתור הצילום הייעודי שסוני מיקמה בחלקו העליון של המכשיר – שאכן עוזר לנו לצילומים מהירים ואיכותיים וגם מאפשר לנו להתפקס על האובייקט המצולם באמצעות חצי לחיצה, בדומה למצלמות סטנדרטיות.

מבט מעמיק

בדומה לשאר מכשירי האקספריה, גם דגם ה-S מכיל את אפליקציית Timescape החברתית, המציעה במקום אחד בתוך המכשיר את כלל העדכונים מהרשתות החברתיות אליהן המשתמש מנוי, לצד האפשרות להתעדכן בשיחות שלא נענו והודעות הטקסט שהתקבלו – מכל אנשי הקשר וחברינו ברשתות החברתיות – המסתנכרנים ישירות אל המכשיר.

נדמה שהפעם החליטה סוני לשים דגש על חווית המוליטמדיה במכשיר, עם הטמעת טכנולוגיית xLOUD ברמקולים וכניסת miniHDMI המאפשרת הזרמת תכנים ישירות אל הטלוויזיה שלכם. בעוד שמהרמקולים הצלחנו להתרשם, לצערנו כבל מיני HDMI לא סופק בערכה – כך שיהיה עליכם לרכוש אותו במיוחד במידה ותהיו מעוניינים להזרים קבצים מהמכשיר לטלוויזיה.

בנוסף, המכשיר מגיע עם שבב NFC מוטמע, אך לצערינו בארץ עדיין אין תמיכה רחבה לאלמנט זה, כך שרק במידה ואחד מחבריכם אוחז במכשיר בעל שבב זה, תוכלו להעביר ולשתף תכנים – אך בסופו של דבר אלמנט זה אינו בא לידי ביטוי בשימוש היום יומי עם המכשיר, לפחות לא כרגע.

מקור: יח"צ

אקספריה S אינו מאפשר להחליף את הסוללה, אך לדעתנו אין באמת צורך בכך. בשימוש אינטנסיבי שכלל האזנה למוזיקה, ביצוע שיחות ושימוש באפליקציות ניווט, הצלחנו לעבור כ-18 שעות עד שהופיעה על המסך הודעה שעלינו לחבר את המכשיר למטען. בשימוש מעט יותר מתון, שכלל בעיקר ניווט וביצוע שיחות, הצלחנו לסחוב קצת יותר מ-24 שעות ללא הטענה – ואין ספק שמדובר בנתון מרשים במיוחד בכל הנוגע לסמארטפונים.

מצד שני, משחקים כבדים במיוחד וניצול של מעבד כפול הליבה הובילה לזמן שימוש מועט, שהחזיק לנו בקושי חצי יום. כך שבמידה והאלמנט המעניין אתכם ביותר הוא דווקא המשחקים הכבדים – יהיה עליכם לקחת נתון זה בחשבון. אך חשוב לזכור כי עדיין לא נתקלנו במכשיר סמארטפון המסוגל להציע זמני סוללה כה טובים, כך שמבחינתנו עדיין מדובר ביתרון משמעותי.

בשורה התחתונה:

לאחר שדרוג האקספריה S לגרסת אנדרואיד 4.0, או בשמה המלא Ice Cream Sandwich – הפך מכשיר הסמארטפון להרבה יותר מהיר ובעל ביצועים מרשימים בהרבה, מאשר אלה שהופיעו בגרסת אנדרואיד 2.3. עם זמן סוללה מרשים במיוחד, דגש על מולטימדיה ואיכות שמע מרשימה בזכות הטכנולוגיות של סוני, אין ספק שלמכשיר יש הרבה מאוד מעלות שהופכות אותו לרכישה פוטנציאלית עבור רובנו.

מצד שני, המכשיר מציג כמה חסרונות שעלולים להיות משמעותיים עבור המשתמשים, כגון העובדה שמציע מעבד כפול ליבה – לעומת מתחריו המציעים מעבדים מרובעי ליבה, העובדה שלא ניתן להחליף את הסוללה ואין אפשרות להרחיב את זיכרון המכשיר. בנוסף לכל אלה, אקספריה S תומך בכרטיס microSIM, כך שבמידה ואין לכם כזה – יהיה עליכם לרכוש כרטיס חדש באחת מרשתות הסלולר.

ולמרות הכל, במחיר העומד על 2,488 שקלים באתר זאפ, נדמה שמדובר במכשיר אולטימטיבי עבור משתמשים שמעוניינים במכשיר בעל מסך נעילה אינטרקטיבי, מצלמה באיכות גבוהה וחווית מולטימדיה כוללת, בלי לעבור את רף ה-2,500 שקלים.

[flagallery gid=22 name=Gallery]

מפרט טכני

תצורת מכשיר: Candybar
מסך: מגע 4.3 אינצ'
רזולוציה: 720×1280
מעבד: Qualcomm MSM8260 Snapdragon Dual-core 1.5 GHz
זיכרון: 1GB RAM אחסון: 32GB storage
חריץ הרחבה: ללא
מצלמות: אחורית: 12 מגה פיקסל, קדמית: 1.3 מגה פיקסל, צילום וידאו [email protected]
רשתות: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 ,HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
קישוריות: Bluetooth ,WiFi a/b/g/n, GPS, NFC
חיבורים: יציאת אוזניות 3.5 מ"מ, microUSB, miniHDMI
סוללה: 1750mAh
קרינה: 0.78W/kg Head

וידאו: Xperia S – the first Xperia Smartphone from Sony

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

3 תגובות על "Xperia S: בלי אריקסון, עם המון סטייל [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Netta Cohen
Guest

המחאה החברתית מתחילה אצלי בכיס. מתי אנשים יפסיקו לזרוק מלא כסף על טלפון כשאמשר לקבל אותו דבר בהרבה פחות?

שושו השועל
Guest

משעשע שהלוגו של סוני-אריקסון עדיין נמצא על גב המכשיר. בנוסף חבל שלא ציינתם את רזולוציית המסך הגבוהה (720P) שעם מסך בגודל כזה מתקבלת צפיפות פיקסלים גבוהה יותר מסך ה"רטינה" במכשירי ה-iPhone.

מכשיר נחמד אם כי העיצוב עבה וארוך ללא כל הצדקה.

Yonatan Hasin
Guest

אחלה פלאפון שבעולם!באלי עליו!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: