מתיחת הפנים של חבילת Windows Live

בספטמבר 2007 השיקה מיקרוסופט לראשונה את חבילת התוכנות של Windows Live, בזמנו במסגרת אסטרטגיה חדשה בשם Service + Software. מאז 2007 חלפו הרבה עדכונים ושינויים, והשבוע עלה לאוויר העדכון המשמעותי ביותר לחבילות התוכנה של Windows Live. כל התוכנות קיבלו ממשק Ribbon, עם תוספות נחוצות ושימושיות וגם מספר חידושים ששווה לציין. שימו לב כי התוכנות עדיין נמצאות בגרסת Beta.

בספטמבר 2007 השיקה מיקרוסופט לראשונה את חבילת התוכנות Windows Live, בזמנו במסגרת אסטרטגיה חדשה בשם Service + Software. מאז 2007 חלפו הרבה עדכונים ושינויים, והשבוע עלה לאוויר העדכון המשמעותי ביותר לחבילות התוכנה של Windows Live. כל התוכנות קיבלו ממשק Ribbon, עם תוספות נחוצות ושימושיות וגם מספר חידושים ששווה לציין. שימו לב כי התוכנות עדיין נמצאות בגרסת Beta.

מסנג’ר חברתי: Windows Live Messenger

כבר בשרותי האינטרנט של Windows Live ניתן היה לראות את ההתפתחות בכל נושא הרשתות החברתיות והחיבור ביניהן בתוך הרשת של ווינדוס לייב. מזה תקופה ארוכה דף הבית של Windows Live מציג עדכונים אחרונים מרשתות חברתיות אליהן אתם מקושרים, למשל Facebook ו-myspace. הפעם מיקרוסופט לקחו את זה צעד קדימה ושילבו את ה-News Feed החברתי, מכלל הרשתות החברתיות שלכם, לתוך Windows Live Messenger. במספר פעולות פשוטות אפשר להתחבר לחשבונות שלכם ברשתות חברתיות אחרות, והמסנג’ר יציג לכם הכל במסך News Feed בתוכנה עצמה. לתוכנת המסנג’ר החדשה יש שני מסכים – הרגיל שכולנו מכירים עם רשימת אנשי הקשר, והשני הוא המסך החברתי, בו מוצג כל החדשות החברתיות האחרונות שלכם. מיותר לציין שגם אפשר להגיב בתוך המסך, לסנן לפי סטטוסים/תמונות/סרטוני וידאו, לעדכן שורת סטטוס ועוד פעולות שונות. לחיצה על כפתור החלפת המסך תחזיר אתכם למסך הרגיל והפשוט שאתם מכירים.

אף על פי שהחיבור בין המסנג’ר לבין פייסבוק נראה כל כך חלק, מסתבר שהוא לא עובד במאה אחוז כמו שניתן היה לצפות ממנו. המסך החברתי של המסנג’ר פועל נהדר – מציג עדכונים אחרונים כולל תמונות וסרטונים. השילוב הבעייתי נמצא במסך המסנג’ר רגיל המציג רשימה רגילה של אנשי קשר בלבד. הציפייה הגדולה ביותר שלי הייתה שהמסנג’ר ידע לקחת את כל החברים שלי בפייסבוק שמחוברים כרגע, ושאהיה מסוגל לתקשר איתם מהמסנג’ר לפייסבוק. לדוגמה, אם יוסי מחובר לפייסבוק ואני למסנג’ר, נוכל לדבר ביחד בצ’אט – אני מהממשק של המסנג’ר ויוסי מהממשק של פייסבוק. לאכזבתי זה לא קורה כרגע, וניתן לשלוח אך ורק מסר אישי לתיבת הדואר של אותו איש קשר בפייסבוק. בכל מקרה, החיבור לצ’אט של פייסבוק יהיה כנראה רק בגרסה המלא של התוכנה, שתצא בעוד מספר חודשים. חיבור כזה הוא ללא ספק חלק ממה שכתבתי בפוסט על הרלוונטיות של תוכנות המסרים המידיים, ואני מצפה לכך בקוצר רוח. מעניין גם מתי זה יהיה הפוך – ומשתמשים המחוברים באתר של פייסבוק יוכלו לדבר עם משתמשים מחוברים במסנג’ר.

החיבור החזק בין המסנג’ר לפייסבוק יכול להפוך את המסנג’ר למרכז חברתי, עם עדכונים ממגוון רשתות חברתיות, צפייה בתמונות וסרטוני וידאו של חברים, וכן היכולת לנהל איתם שיחות מבלי להכנס בכלל לדפדפן. אני חושב שיהיה מעניין לראות לאן זה יתפתח ומה יהיו החידושים הבאים בגרסה הסופית וכן בגרסה הבא של המסנג’ר. האם זה יתפוס או לא? זו שאלה של זמן. אסור לשכוח כי מיקרוסופט מנסה ליצור מרכז חברתי כזה גם בתוכנת המסנג’ר, וגם בעמוד הבית של Windows Live.

בגרסה החדשה של המסנג’ר קיימים חידושים נוספים להם חיכינו זמן רב.  אחת התוספות השימושיות שנוספו מאפשרת לכם לשתף תמונות וסרטוני וידאו בצורה קלה ופשוטה בשיחות עם חברים (“Share content from the web”). לחיצה על “Share” בחלון השיחה תפתח חלון המאפשר שיתוף בצורה קלה ופשוטה מאוד מהחשבון שלכם ב-SkyDrive ואפילו פייסבוק. ניתן גם להוסיף תמונות / סרטונים על ידי חיפוש בבינג. בגרסה החדשה קיימת גם תמיכה בטאבים, כך שכל השיחות נמצאות תחת חלון אחד של התוכנה, עדכון חשוב שהיה נחוץ מאוד. כמו כן,  הפרטים שלכם במסנג’ר מסוכרנים עם הפרופיל האישי שלכם ב-Windows Live, אם בשם שמוצג ואם בתמונות הפרופיל (אפשר לעדכן פעם אחת באתר האינטרנט – והתמונה תתעדכן גם במסנג’ר).

האם אתה מזהה את עצמך: Windows Live Photo Gallery

למי שלא מכיר, Windows Live Photo Gallery היא תוכנה מצויינת לארגון התמונות וסרטוני הוידאו שיש לכם על המחשב.  בעבר כתבתי עליה ומאז היא עברה הרבה שינויים, והעדכון האחרון של Windows Live לקח אותה כמה צעדים קדימה. מעבר לממשק ה-Ribbon החדשני, אחד הכלים החשובים ביותר שנוספו לתוכנה הוא זיהוי הפנים. לאחר לחיצה על הכפתור “”Batch people tag “ בתפריט הראשי, תקבלו מסך עם הצעות לפרצופים של אנשים והתאמה למי התמונה שייכת. כל מה שתצרכו לעשות זה לאשר את הרשימה (האם כל אלו זה יוסי כהן?) ואם מדובר בתמונה של בנאדם חדש, תצטרכו לתייג אותו על מנת שהתוכנה תוכל לזהות אותו להבא. ברוב המקרים התוכנה מדייקת ומזהה פרצופים ויודעת לעשות את ההתאמה של מי כל פרצוף.

מיקרוסופט השתמשו בטכנולוגיית זיהוי הפנים לפונקציה חדשה ושימושית לא פחות – כמה פעמים קרה לכם שצילמתם כמה תמונות משפחתיות, ובכל אחת מישהו אחר הסתכל הצידה, מצמץ או זז שלא לצורך? בחרו כמה תמונות כאלו, כאשר בכל אחת יש בעיה אחרת, ולחצו על “Photo Fuse”. הכלי הזה יודע לזהות את הפרצופים של האנשים, וישאל אתכם מה אתם רוצים להחליף בין התמונות כדי לתקן וליצור תמונה אחת “מושלמת” – העריכה עדיין לא מתבצעת בצורה מושלמת וברוב המקרים רואים שהתבצעה עריכה כלשהי לתמונה, אני מקווה שזה עניין שיפתר עד הגרסה המלאה.

עד היום, כדי לשתף תמונות וסרטוני וידאו מ-Live Photo Gallery לפייסבוק למשל, היה עליכם להתקין תוסף ייעודי לכך – לא עוד. שיתוף התמונות מעתה והלאה מובנה בתוכנה, כך שניתן לשתף קבצים בקלות לרשתות חברתיות כמו פייסבוק, פליקר, SkyDrive ויוטיוב. דרך התוכנה ניתן ליצור אלבומים חדשים ולבחור אילו תמונות ברצונכם לפרסם באינטרנט. מעבר לכך, ניתן גם לשלוח בקלות תמונות דרך האימייל עם מבנה יפה של אלבום תמונות.

החידוש המשמעותי הנוסף הוא התתמשקות מהירה וכמעט בלתי מורגשת ל-Windows Live Movie Maker. ניתן לבחור מספר תמונות, ללחוץ על Create Movie, ובאופן מיידי תפתח התוכנה לעריכת הסרטים עם כל התמונות שלכם. תוך 5 דקות תוכלו להכין סרטון עשיר בתמונות שונות, כולל שילוב אלמנטים של זיהוי מקום (Geo Location) וזיהוי פנים (People Tagging).

לתוכנה נוספו עוד פונקציות שונות שלא דיברתי עליהן, אבל כן שווה לבדוק אותן. החל מכפתור ה-Panorama, כלים שונות לעיבוד תמונה במקום, ממשק חדש לארגון וסידור התמונות עווד.  ללא ספק שווה בדיקה.

דרך אגב, שווה לדעת – התוכנה שומרת את המיקום (Geo Location) כמידע בתוך קבצי התמונות, כך שהמידע הזה לא הולך לאיבוד וניתן לעשות בו שימוש גם במקומות אחרים.

זה לא מייל, זו שיחה: Windows Live Mail

גם תוכנת הדוא”ל, Windows Live Mail, עברה מתיחת פנים. מעבר לממשק חדש, פונקציות ואפשרויות עריכה חדשות, תוכנת הדוא”ל ממשיכה בהשראת ג’ימייל והופכת כל אימייל לשיחה. מדובר באחד השיפורים השימושיים ביותר שגוגל הציגו בג’ימייל, וכעת זה קיים גם בתוכנה של Live Mail. ניתן לבחור האם ברצונכם  לבטל או להשאיר את תצוגת השיחות , כך שכל תגובה שמקבלת על אימייל מסויים מצטרפת לאותה הודעה ולא מתקבלת כהודעת אימייל נפרדת.

בנוסף, למי שלא יודע, בתוכנת הדוא”ל של ווינדוס לייב ניתן לנהל במקביל מספר חשובונות דוא”ל, לבחור מבין מספר צורות תצוגה של התיבה וליצור סינון להודעות לפי פרמטרים שונים. כמו כן, בתוכנת הדוא”ל קיים גם Windows Live Calendar המסוכרן עם היומן מבוסס ווב של Windows Live, אך לצערי הוא עדיין לא יודע להתממשק עם אירועים מרשתות חברתיות כמו פייסבוק.

מעבר לממשק ה-Ribbon שקיבלה תוכנת הדוא”ל, אני חושב שהחידשו המשמעותי ביותר כאן הוא השימוש בתצוגה של שיחות במקום הודעות נפרדות, כמו שקיים בג’ימייל.

סיכום

מעבר לחידושים שהצגתי כאן, קיימים עוד שינויים ופיצ’רים נוספים שהתווספו לכל תוכנה ותוכנה. כמו כן, תוכנות נוספות בחבילה של Windows Live, כמו Windows Live WriterWindows Live Sync (דרכה אני כותב ממש ברגעים אלו) ו-Windows Live Movie Maker עברו גם הן מתיחת פנים. משום שמדובר בגרסאות בטא, ישנן תקלות בתדירות נמוכה יחסית, ופיצ’רים וכלים חדשים עתידים להופיע עם השקת הגרסה המלאה בעוד מספר חודשים.

עבור כל תוכנה במסגרת חבילת התוכנות של Windows Live יש שרות מבוסס ווב, תוך סכרון עם הפרופיל האישי שלכם (Windows Live Id/Profile). למשל, לא משנה באיזו תוכנה, אם תרצו להוסיף תמונה או וידאו, תקבלו את האפשרות להוסיף גם מהחשבון שלכם ב-SkyDrive. עם זאת, עדיין לא הצלחתי להבין באיזה כיוון מיקרוסופט ממשיכה בתחום הדוא”ל – כרגע היא מפתחת ומשדרגת שתי תוכנות מקבילות – Outlook 2010 ו-Windows Live Mail, כאשר אחת בתשלום והשנייה חינמית (בהתאמה).

במשך מספר שעות שיחקתי עם התוכנות ואני יכול לומר בוודאות כי חל שיפור בכל תוכנה ותוכנה, אם בנוחות השימוש ובממשק, ואם בפונקציות חדשות ושימושיות שהתווספו. השילוב בין הכלים של מיקרוסופט לרשתות חברתיות חיצוניות, הוא שילוב חזק וראוי לציון. אני מאמין כי השילוב, החיבור הזה, בין שני הדברים, רק יגדל ויתפתח, ויהווה את אחד היתרונות הגדולים של סדרת התוכנות הללו. מאז הושקו התוכנות ב-2007, ניתן היה לראות את כוונתה של מיקרוסופט לחבר את כלל התוכנות לאינטרנט בדרכים שונות, אם בכך שכל תוכנה מחוברת לפרופיל האישי שלכם ב-Windows Live, ואם בחיבור לרשתות חברתיות אחרות.  החלק היותר מעניין יהיה מתי הרשתות החברתיות יצרו חיבור הפוך כלשהו לאותן תוכנות – לדוגמה כפי שהצגתי קודם לכן, שליחת הודעה מהצ’אט של פייסבוק לאיש קשר המחובר בתוכנת המסנג’ר.

להורדת חבילת התוכנות ב-Beta

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג של יובל שושן – "המשקיף על הרשת".

יובל שושן

בן 20, מתעניין ביזמות, טכנולוגיה, עיצוב גרפי ופיתוח. בין היתר הספקתי להקים את Opinion.co.il, וכיום מבלה את רוב הזמן בצבא. בין לבין, כותב בבלוגים ובניוזגיק על אינטרנט וטכנולוגיה. ניתן ליצור איתי קשר בג'ימייל - uval.sh AT gmail DOT com

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: