האם ה-open source הוא המטאור שיכחיד את מיקרוסופט?

רון קליין עבר מפיתוח ב-DotNet לפייתון בסביבת לינוקס. שנתיים אחרי הוא מספר על ההבדלים, התובנות שצבר ועל הכיוון שאליו מיקרוסופט הולכת. ספוילר: זה לא ייגמר בטוב

מקור: עיבוד תמונה

מקור: עיבוד תמונה

מאת רון קליין, מפתח תוכנה בכיר

אחרי שהצהרתי בעבר שאני עובר לתכנת בפייתון, הגיע הזמן לחלוק כמה תובנות. בפוסט הזה אני אחלוק דברים שדווקא קשורים לשפת פייתון עצמה, אלא יותר למאקרו: המעבר מפיתוח בסביבת Microsoft, כלומר דוט-נט על Windows, לפיתוח בסביבת open-source: כיום אני מפתח בפייתון וב Clojure על לינוקס. הפוסט הזה הוא (גם) סוג של תגובה לפוסט של עופר שמציג התלבטות בין הפיתוח בסביבת דוט-נט לבין פיתוח בשפות open-source כמו פייתון, רובי וכד'. בלי קשר לידידות ארוכת השנים שיש לי עם עופר, אני ממליץ בחום לקרוא את הפוסט, שמסכם בצורה טובה מאוד את הלך הרוח שמתקיים בקרב מתכנתים רבים בסביבת Microsoft. גם התגובות לפוסט ממחישות יפה את ההתלבטות.

TL;DR

החזית הטכנולוגית נמצאת בסביבת open-source. הנוחות נמצאת בסביבות אחרות, כמו דוט-נט. ויש לזה סיבה. הכנתם קפה? יפה. נתחיל.

באופן כללי, אחרי יותר משנתיים בסביבת open-source, אני חושב שבסביבה הזו אפשר לראות באופן בולט שני דברים חשובים: מענה אמיתי לבעיות אמיתיות ופתרונות חדשניים לבעיות אמיתיות.

העולם הישן – פתרונות עקומים לבעיות אמיתיות

הצורך הוא אבי ההמצאה. אבל מהו הצורך? מי מגדיר מהו הצורך?

בפיתוח בסביבה סגורה (כלומר לא פתוחה לשינויים), כמו בסביבת Microsoft, מי שמגדיר את הצורך הוא מספר מצומצם של מהנדסים, שיושבים וחושבים מהו הצורך הנוכחי ומה יהיה הצורך הבא, ואיך ניתן יהיה לספק את תשתית הפיתוח למתכנתים בצורה הטובה ביותר. אבל בסופו של דבר זה מספר מצומצם של מהנדסים, והם לא יכולים לנחש ולעלות על כל היבט אפשרי. נסתכל לרגע על בעיה ידועה: איך אפשר לפתח ל-web בצורה מהירה וקלה לתחזוקה?

הפתרון של Microsoft

בואו נצעד אחורה בזמן לתקופה של 2002-2003, כאשר Microsoft הכריזו בקול גדול על דוט-נט (עזבו את 1.0, נלך ישר ל 1.1), ובפרט על ASP.NET עם הפיצ'ר המדהים שנקרא WebForms. על איזה צורך ענה כל הנושא הזה של WebForms ב-ASP.NET?

מהנדסי Microsoft חשבו וחשבו, וחשבו עוד קצת, והגיעו למסקנה שמתכנתי web צריכים לאמץ שיטות פיתוח של מתכנתי desktop, כלומר "לצייר" ב-Visual Studio אלמנטים ע"י drag-and-drop, והכל בסוף יתורגם ל-HTML. אה, והלהיט הגדול: התוצאה הסופית תיקבע על פי הדפדפן עצמו (לפי ה user-agent), כי ככה נוכל לעצב פעם אחת את המסכים שלנו והשרת ייצור HTML (או WML, למי שהתנסה בזה) שמותאם לדפדפן הנוכחי.

על כל זה אוכל לומר: כוונות טובות. אבל בפועל, הרבה מתכנתים אכלו הרבה חצץ (ואני בוחר בקפידה את המילים כאן) כדי להשתלב ב"ספינת הדגל" החדשה שנקראת WebForms. לקח לנו לא מעט זמן להבין שזה מודל עם יותר חסרונות מאשר יתרונות, ולהרים קול בעניין. בקיצור, Microsoft סיפקו פתרון עקום לבעיה אמיתית.

הפתרונות מעולם ה open-source

המודל שמתכנתי web מעדיפים הוא בדרך כלל מודל פיתוח שנקרא MVC. בסביבת הקוד הפתוח זה מודל שמוכר ועובד היטב כבר שנים:

 • בפייתון יש מספר פרויקטים, והמוכר שבהם נקרא Django, שקיים מ-2005.
 • ברובי יש את Rails, שקיים מ-2005.
 • ב PHP יש את CakePHP שקיים מ-2005.
 • בדוט-נט, בסביבת open-source:
  • פרויקט MonoRail, שהוא תת-פרויקט של Castle. קיים בערך מ-2005-2006. נוהל במשך תקופה ארוכה ע"י חן אגוזי.
  • פרויקט ASP.NET MVC, התחיל בסביבות 2007 ע"י Scott Guthrie, וצבר תאוצה די מהר.

ובינתיים, במשרדי Microsoft, אי שם ברדמונד

מה קרה בינתיים, בתקופה של 2005-2010? בתקופה הזו, Microsoft התעלמו לחלוטין ממודל MVC לפיתוח web, לפחות כלפי חוץ. רק בסביבות 2010 "אומץ" פרויקט ASP.NET MVC על-ידי Microsoft והפך להיות חלק מ Visual Studio, בתור תוסף. רק ב 2012, הטמיעה Microsoft באופן רשמי פרוייקטים מסוג MVC ב Visual Studio. לזה קוראים הצתה מאוחרת.

מענה אמיתי לבעיות אמיתיות

מההתרשמות שלי, הספריות והפריימוורקס שקיימים בסביבת open-source נותנים מענה אמיתי לבעיות אמיתיות.

בואו ניקח דוגמה, ונבדוק את הבעיה (האמיתית!) שנקראת בעיית ה C10K. לעצלנים שביניכם אסביר רק שהבעיה היא איך להחזיק סדר גודל של 10,000 (במילים: עשרת אלפים) חיבורים פתוחים בו זמנית, ולספק תוכן דינמי (תלוי בקשה). דמיינו למשל מערכת צ'ט שרצה על שרת יחיד ומחוברים אליה בו זמנית 10,000 משתמשים – איך עושים את זה?

איך Microsoft פותרים את בעיית C10K בדוט-נט? כנראה ע"י מספר שרתי Windows Server עם load-balancer רציני לפניהם. כלומר, הבעיה נופלת על ה-load-balancer, והפתרון הזה עולה די הרבה כסף בסופו של דבר. אמנם, כבר בדוט-נט 2.0 הוצג הפיצ'ר שנקרא Asynchronous Pages, וידידו ה"קל" יותר IHttpAsyncHandler שכבר קיים (!) מגירסה 1.1.

אלה פתרונות חלקיים לבעיה. באופן כללי, ASP.NET זו מערכת שנבנתה עם מערכת שיקולים משלה, וכנראה בזמן ה-design, לא ייחסו חשיבות גבוהה מדי לכל הנושא של concurrency ושל non-blocking execution. רק בשנת 2012, החל מגירסה 4.5 של דוט-נט, יש סוף-סוף התייחסות סבירה ל- async I/O בתבנית של async/await. בלי להכנס לפרטים, אסביר רק שהכוונה ב async I/O היא להעביר למערכת ההפעלה עצמה (ולמעשה לבקר החומרה הרלוונטי) את הביצוע ברקע של משימות I/O, כגון כתיבה/קריאה לדיסק, או שליחה/קבלה של נתונים ממשאבי רשת. בזמן הביצוע ברקע, ה-thread ה"נוכחי" מתפנה למשימות אחרות. אפשר לקרוא עוד פה, כאן ופה. זה עדיין פתרון חלקי אם דרוש thread לכל חיבור.

ואיך בסביבת open-source פותרים את בעיית C10K? כאן כבר יש התייחסות ענפה לבעיה, ויש פתרונות טובים וזולים, כבר משנת 2009. שלוש דוגמאות בולטות:

 1. node.js, שתוכנן מראש להיות event-driven, כולל non-blocking I/O, והוא נותן מענה יפה ל-concurrency. קיים מ 2009.
 2. הפריימוורק/שרת שנקרא Tornado, שוחרר כ open-source, כתוב בפייתון, משתמש ב Reactor pattern. יש בו שימוש אינטנסיבי ב async I/O. הוא מאוד קל לפיתוח והוא מאוד סקאלבילי (אין לי סטטיסטיקה מדויקת, אבל אתם יודעים, פייסבוק קנו את FriendsFeed, החברה שכתבה את זה). קיים מ 2009.
 3. הפריימוורק שנקרא Twisted, כתוב בפייתון, open-source. באופן כללי הוא "כבד" יותר מ-Tornado. קיים מ 2002.

אלו רק שלוש דוגמאות, אבל היד עוד נטויה. ב open-source יש פתרונות מלאים וזמינים לבעיית C10K.

פתרונות חדשניים לבעיות אמיתיות

בסביבת open-source, יש פרויקט פתוח (!), ואפשר בד"כ לשפר אותו ולהוסיף פיצ'רים שמתבססים על צרכים אמיתיים, שהגיעו "מהשטח". פרוייקטי open-source צומחים מהשטח, וחופש הבחירה שיש לנו, המפתחים, מאפשר לפרויקטים המוצלחים יותר – להמשיך ולהתקיים, ולפחות מוצלחים – להתפוגג לאיטם.

זוהי אבולוציה במיטבה. המוצלח – שורד. הפחות מוצלח – מתפוגג.

בהקשר הזה, המוצלח בדרך כלל נותן פתרון חדש יותר, איזשהו טוויסט מעניין שלא ניסו קודם לכן. מה שעוד יותר יפה כאן הוא המשוב המיידי שקהילת המשתמשים מספקת לפרוייקט: דיווח על באגים, הצעות לשיפור, פוסטים, שאלות – הכל מגיע, ומהר. פרוייקט מוצלח הוא כזה שגם עונה על צורך אמיתי, וגם מצליח להשתנות בהתאם למשובים השונים.

כדוגמה לפרויקט מוצלח אתן את Kafka. זה פרויקט מדהים, שבא מצורך אמיתי, של distributed message queue עם יכולות מאוד מתקדמות, וכתוב ב-Scala. האם חברה כמו Microsoft תספק מוצר חדשני כמו זה בעתיד?

יש עוד הרבה פרויקטים מוצלחים וחדשניים. רשימה קצרה: Redis, Couchbase, Storm, Hadoop, Cassandra ועוד ועוד. כל פרויקט מוצדק בפני עצמו, ונותן מענה חדשני לבעיה מסויימת. לרובם קהילה פעילה ומדריכים טובים.

למה כל זה קורה?

מצד אחד, חברה כמו Microsoft היא חברה ענקית, מכובדת, שהרבה פעמים הצליחה לספק תשתיות פיתוח טובות למפתחים. מצד שני, אני חושב שכבר מ 2008 היא הופכת להיות פחות ופחות אטרקטיבית במובן של תשתיות פיתוח (דוט-נט וכד'). גם עופר כותב שמהנדסים של סטארט-אפים פשוט מתעלמים ממה שיש ל-Microsoft להציע (במילים שלו: "לא אכפת להם"). למה זה קורה? להבנתי, יש כאן שני עניינים שמסבירים את זה:

Microsoft היא חברת תוכנה לשוק ה-Enterprise

כל עוד הדרישות היו צנועות, הפתרונות מבית Microsoft היו סבירים. אבל האינטרנט התעצם, ואיתו הצורך בפתרונות סקאלביליים. Microsoft היא חברה שמפתחת פתרונות לשוק ה Enterprise. תחשבו על זה רגע:

 • כל הסיפור הזה שנקרא MS-SQL-Server הוא ל Enterprise, כיום בתחרות ישירה מול Oracle.
 • כל הסיפור הזה שנקרא Windows Server – לשוק ה Enterprise.
 • הסיפור עם Dynamics – שייך ל Enterprise.
 • וגם SharePoint – שייך ל Enterprise.

על פי הערכה מ 2013, כל פריט מהרשימה הזו מכניס ל Microsoft למעלה ממיליארד דולר בשנה.

אז מה המקום של דוט-נט בכל זה? אפשר לטעון שדוט-נט זו סביבת פיתוח לשימושים מגוונים. זה טיעון לא רע. אבל הנה טיעון קצת פחות מלבב: דוט-נט זו מעטפת פיתוח סביב מוצרי ה-Enterprise של Microsoft. אני חוזר: Microsoft היא חברה ששייכת ל Enterprise. ולכן הפתרונות שהיא מספקת הם פתרונות Enterprise:

יש עומס? לא הבעיה שלנו. שימו load-balancer; יש ביקוש לפיצ'ר מסויים? חכו לגירסה הבאה, שתצא אולי עוד חצי שנה במקרה הטוב; יש באג? חכו ל-fix הבא. או גרוע מזה: חכו ל service-pack הבא. או גרוע מזה: זה מה יש.

כלומר, הדרישות לסקאלביליות גבוהה מקבלות פתרון Enterprise מצד Microsoft. או שפשוט תלכו על Azure (בהצלחה!); קצב האבולוציה של המוצרים של Microsoft הוא קצב של Enterprise.

הסטארט-אפים התרבו

הקלות הבלתי נסבלת לפתוח סטארט-אפ יוצרת פריחה ושגשוג בתחום, וסטארט-אפ זה מקום שבו צריך לחסוך בהוצאות. הפתרונות מעולם ה-open-source הם פתרונות טובים מאוד (גם אם לא מושלמים), ובדרך כלל מסופקים חינם, תחת תנאי רישוי מסויימים. אני לא טוען שאין עלויות נוספות לפתרונות מתחום ה open-source, אבל בסך הכל מדובר בניהול סיכונים סביר. במילים אחרות, ללכת על הפתרונות האלה זה הרבה יותר זול ועם סיכון די נמוך (לפחות במיינסטרים של מוצרי ה open-source) לעומת מה שיש ל Microsoft להציע.

אזור הנוחות של Microsoft

חברה רווחית כמו Microsoft יכולה להרשות לעצמה לעמוד מן הצד ולראות לאן השוק הולך. למעשה המודל הזה הצליח לה לא רע עד עכשיו: דוט-נט זו העתקה טובה של Java; תוכנת Excel זו העתקה טובה של Lotus 1-2-3; ואולי Windows זו גם העתקה של משהו?

לא פעם הדפוס של Microsoft הוא כזה. הבשלה: להמתין ולראות אם רעיון מסויים הוא רעיון רווחי; העתקה: להעתיק את הרעיון, לעיתים גם להשביח אותו; ליטוש: לכתוב תיעוד מצוין; שיווק ומכירות: לשווק אותו בצורה אגרסיבית; ככה יוצרים אזור נוחות למשתמשים של המוצרים עצמם. למעשה, ככה גם Microsoft יצרה לעצמה את אזור הנוחות שלה.

כיום, עם שגשוג סביבת ה open-source, המודל הזה לא עובד מספיק טוב עבור מתכנתים. סביבת ה open-source מכתיבה קצב שונה, מהיר הרבה יותר ממה ש-Microsoft יכולה לעמוד בו באופן מסורתי. שלב ההבשלה עצמו יכול להימשך שנתיים ומעלה. המשמעות היא שמי שמאמץ את הכלים של Microsoft הוא בסביבות שנתיים אחורה לעומת המוצרים הכי חדשים בשוק. אז שסטארט-אפ יקח על עצמו דווקא את הכלים האלה?!

התפכחות ושינוי כיוון

נכון להיום, רוב הפרויקטים המשמעותיים ב open-source מיועדים לריצה על מערכות לינוקס. חלק קטן מהם רץ גם על Windows (למשל Apache httpd). בשנים האחרונות יש מעבר של מתכנתים מסביבת Microsoft לסביבת open-source (כלומר, אני לא היחיד שעשה את המעבר הזה), ומכאן שיש גם מעבר של מתכנתים מ-Windows ללינוקס.

כדי לבלום את התנועה הזו, Microsoft פצחה במספר מהלכים של שחרור (איטי) של קוד ל open-source. המהלך הבולט מכולם הוא שהיא הוציאה את ה core של דוט-נט לקוד פתוח (בעיקר ברישוי MIT, אבל לא רק). לא סתם הוציאה ל open-source, אלא ל-github, ולא ל-CodePlex, האתר הרשמי שבבעלות Microsoft לאחסון פרוייקטים ב open-source. למה? כי לדבריהם שם נמצאת קהילת המקודדים של ה open-source. סוג של התפכחות?

המהלכים האלה הם בחזקת פעולות הצלה, לא פחות מזה. נותרה עוד מסה מספיק גדולה של מתכנתי דוט-נט ש-Microsoft עוד יכולה לשכנע להישאר. במיוחד בישראל, עם ביקוש של 30% למתכנתי דוט-נט מסך משרות הפיתוח בשנה שחלפה, על פי בדיקה של "דיאלוג".

[interaction id="54b25eadcd7e120f0d050091"]

אני סקפטי

לגבי פעולות ההצלה האלו, אומר רק שאני סקפטי. כל המעבר ל-open-source כאילו נכפה על Microsoft. זו אסטרטגיה כל כך שונה מהמהות של Microsoft שאני לא יודע עד כמה הם יכולים לעשות את השינוי הנדרש: האבולוציה של פרוייקטים בסביבת open-source מתרחשת בקצב מהיר. האם Microsoft תעמוד בו? לא בטוח; כל ה-eco-system שמתקיים באופן טבעי כבר שנים בסביבות שהן לא Microsoft, לדוגמה פייתון, רובי, Java וכד' – כבר התפתח מאוד. קשה מאוד להדביק את הפער הזה באופן מלאכותי. דוגמה לכך אפשר לראות מהנסיון של Microsoft ליצור eco-system סביב האפליקציות והחנות של Windows Phone – זה פשוט תהליך שקשה מאוד להאיץ אותו; כל ה-tooling מסביב לקוד ולאפליקציה עצמה – הרבה יותר עשיר בלינוקס מאשר ב Windows. אני מתייחס כאן לרכיבים הבאים: מערכת ההפעלה עצמה, ה shell (ויסלחו לי כולם, אבל PowerShell זה צעד חשוב אבל רחוק שנות אור מ-bash והכלים שבו), האוטומציה (גם של ה-deployment), כלי ה-monitoring ועוד.

אני יודע שמוצרי open-source הם לא תמיד הכי קלים לעבודה, ולא תמיד יש תיעוד מספיק טוב, ולעיתים יש להם באגים. רק המוצרים ה"ותיקים" יותר הם באמת מלוטשים. כל השאר זה בחזקת לקפוץ למים קרירים ולהתחיל לארגן את הקוד או את המוצר כך שיעבוד. אומר רק שמתרגלים לזה, וזה לא כל כך נורא.

יש "הייפ" סביב open-source, וזה לא דבר רע. הטיעון ש-open-source הוא cool אמנם מתבסס על ה"הייפ" הזה, אבל אם סביבת ה open-source הייתה רק cool, אז היא לא הייתה מצליחה כל כך, ולא הייתה מאיימת על חברות ענק כמו Microsoft.

אז מהי החזית הטכנולוגית?

נכון להיום בעולם התוכנה, החזית הטכנולוגית היא זו של האינטרנט להמונים, של סקאלביליות גבוהה, של throughput גבוה. נכון להיום, החזית הטכנולוגית קיימת וזמינה בסביבת open-source, הרבה יותר ממה שקיים בסביבת דוט-נט.

ברור לי שחברות תוכנה ענקיות כמו גוגל, פייסבוק, אמאזון וכד', נמצאות בחזית הטכנולוגית של ימינו, ומחזיקות כלים ייחודיים משלהן ולא חושפות אותן כ-open-source. זה הגיוני, כי זה הביזנס שלהן. יחד עם זאת, לעיתים החברות האלו משחררות כלים מסויימים החוצה ל open-source כדי "להחזיר משהו בחזרה" לקהילה עצמה, ואגב כך גם לזכות במוניטין. נכון לשנת 2014, גוגל שחררה מעל 900 פרוייקטים. גם אם רק חלק קטן מהם הוא רלוונטי וחדשני, זה נחמד.

מנגד, Microsoft היא חברת Enterprise. יכול להיות, ואפילו נשמע די הגיוני, שחברת Microsoft נמצאת בחזית הטכנולוגית של שוק ה-Enterprise, כלומר המוצרים שלה בשוק הזה הם מרשימים מאוד (את מי שאמור להתרשם מהם..). אבל חשוב להבחין: זו לא אותה חזית טכנולוגית של האינטרנט של ימינו. שוק ה-Enterprise הוא שוק של אתגרים אחרים, תקציבים אחרים, סיכונים אחרים, וקצב אבולוציוני אחר.

חברת Microsoft מנסה לשנות משהו במהות שלה ולהכניס דריסת רגל בעולם ה open-source. ההתפכחות של Microsoft, או ההכרה שלה (סוף סוף) בעולם ה-open-source נראית לי מגושמת. להבנתי, מדובר בשתי "תרבויות" שונות כל כך, שהמאמצים של Microsoft הם בחזקת "מעט מדי, מאוחר מדי".

אם זה יצליח, זה כנראה ידרוש מ-Microsoft שיווק אגרסיבי של האסטרטגיה החדשה (גם כלפי פנים), ובכל מקרה, זה יקח זמן.

המחבר הינו מפתח תוכנה בכיר, מתמחה בצד השרת ובמערכות מבוזרות. בעל נסיון של יותר מעשר שנים בפיתוח תוכנה בטכנולוגיות שונות. הפוסט פורסם לראשונה בבלוג try, catch, write

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

73 תגובות על "האם ה-open source הוא המטאור שיכחיד את מיקרוסופט?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Jako
Guest

ראשית, קוד פתוח כשלעצמו לא מבטיח מוצר איכותי יותר.

שנית, קוד פתוח לא סותר מסחריות.
חברה מסחרית יכולה לשחרר מוצרים בקוד פתוח, בפרט אם אלו מיועדים לקהל המתכנתים, והמהלכים האחרונים של מיקרוסופט ממחישים זאת היטב.

חברה מסחרית יכולה ללטש מוצרים, ולספק חווית משתמש טובה, בניגוד לפתרונות קוד פתוח שלעתים קרובות לא בשלים, ולא מספקים.

כשפת תכנות, פייתון נחותה מ-C# מכיון שהיא דינמית, ומספקת יכולות וריפיקציית קוד נמוכות.
כמו כן, סביבות הפיתוח שלה נחותות משמעותית מ-Visual Studio.

מיקרוסופט היא לא זו שצריכה להתפכח.

קהילת הפנאטים של הקוד הפתוח, בראשות לינוס טורבאלדס היא זו שצריכה להתפכח, ולהתחיל לבחון פתרונות טכניים על פי מהותם, ולא על פי אידיאולוגים דתיים.

חושחש הבלש
Guest

1. כמו אפל גם מיקרוסופט מנסה ליצור סביבה שתתקע מתכנתים אצלה.. זאת בגדול הסיבה לקיומן של c# ו- objc/swift.
2. למה להשתמש בעוד interpreter מעפן כשאפשר לכתוב בשפה האמיתית היחידה? זאת שמייצרת אפליקציות ממש ולא סקריפטים איטיים ומוגבלים?! עושה לכם את זה שאתם מכירים פייטון, רובי, גאווה, פרל, בלה בלה בלה? הרי רוב הקוד הפתוח באינטרנט, זה שעובד בכל מערכות ההפעלה והסביבות לא כתוב בגאווה סקריפט ולא משתמש בגורסי אשפה איטיים..
3. GPL זה שם נרדף לקומוניזם – ותודה לאל שיש רוב מוצק של קוד פתוח עם רישיונות Capitalism Friendly שם בחוץ

בן
Guest
כמו שכתבת "הנוחות נמצאת בסביבות אחרות, כמו דוט-נט" לא שמת על זה מספיק דגש, C# זאת פשוט שפה חזקה ונוחה למתכנת שמספקת המון כלים יחסית לשאר השפות שציינת. בהקשר של Visual Studio, זה פשוט עורך נהדר, עם שלל יכולות וכבר ניתן לפתח בו בעוד שפות, כולל פייתון(צריך רק להתקין את הפלאגין הרלוונטי). ההרגשה שלי היא שהרבה אנשים עוברים לפיתוח בסביבות אחרות מתוך איזשהי אידיאולוגיה, כאילו מיקרוסופט הם החבר'ה הרעים ולעומת זאת יש אנשים שפשוט לא רצו לפתח עד עכשיו בדוט נט, כי מה לעשות שרתי Windows זה יקר. אני אישית שמח על המהלך של הפיכת .NET לOpen Source, זה ימחוק… Read more »
Ron Klein
Guest
אני מסכים ש #C זו שפה טובה מאוד, אבל הנוחות נמצאת הרבה יותר ב VS וגם ב CLR מאשר רק בשפה. כלומר, בדוט-נט, הנוחות נמצאת יותר בסביבת הפיתוח ופחות בשפה נטו. אני לא רוצה לחזור על הדברים שכתבתי קודם, אז מציע לך לקרוא את התגובה שלי לאורי לגבי פרודוקטיביות. לגבי הסיבות לעבור לסביבת פיתוח שהיא לא דוט-נט, יש כאן סיבות מגוונות. על חלקן כתבתי בפוסט נפרד, ועל חלקן עוד אכתוב. אציין שאין לי כאן אידיאולוגיה, ואני לא חושב ש MS הם בתפקיד של "רעים". יש ל MS אינטרס ברור להרוויח כסף, ואין רע בזה, אלא שלא תמיד האינטרס הזה משרת… Read more »
Jako
Guest
ה-CLR הוא זה שמאפשר ל-C# להיות עצמתית. יכולות כמו delegates (כולל Lambda expressions שנגזרות מהן), value types, reflection, generics ועוד הן מובנות ב-CLR, ומבדילות אותו מה-JVM של ג'אוה. כמו"כ השפה עצמה מתוכננת כך שיהיה קל לנתח את הקוד בזמן הקידוד, ולהציע יכולות refactoring ואנליזה מתקדמות. MS גם לוקחת יותר ברצינות את חווית המשתמש (המפתח), ומספקת כלי פיתוח מקצועי, בניגוד לאורקל (לדוגמא) שמשאירה את המפתח תלוי בידי חסדיהם של גופי צד שלישי, ומפתחי קוד פתוח שעובדים על חשבונם, בזמנם הפנוי. בסופו של דבר זה לא משנה איזה חלק שייך לשפה, ואיזה ל-IDE או הפריימוורק. אתה השווית בין "מיקרוסופט" לעולם הקוד הפתוח.… Read more »
אורי
Guest

מצטער, לא שכנעת אותי.

C# שפה פרודקטיבית בהרבה משאר השפות, מה לעשות רוב העלות היום בפיתוח תוכנה היא בשעות פיתוח ושכר למפתחים.

מעדיף לשלם עוד קצת על פרימיום מאשר לשלם אח"כ ביוקר בגלל שחסכתי על open source.

Ron Klein
Guest
קודם כל, פרודוקטיביות נמדדת גם באמצעות השפה, אבל לא רק. אני חושב שפייתון היא שפה קריאה יותר וקלה יותר לתחזוקה מ #C, אבל זה יותר עניין של טעם אישי. יכול להיות שהטיעון שאתה מעלה כאן מתייחס יותר ל visual studio כ IDE של #C. אם זו הכוונה, אז: 1. בעקרון אני חושב ש VS הוא IDE מצויין, לפחות עד גירסה 2012 שבה עדיין יצא לי להשתמש. 2. יש IDEs טובים מאוד לפייתון, ואני אישית משתמש ב PyCharm, מבית JetBrains, אותה חברה שמייצרת את Resharper. יש ב PyCharm יכולות מובנות מצויינות, גם בגירסת ה community שלו. לגבי פרודוקטיביות: היא נמדדת בהרבה… Read more »
Jako
Guest

קלה יותר לתחזוקה?
פונקציות בסיסיות של IDEs מודרניים, כמו Find All References, Rename וכד' בלתי אפשריים (בטח לא בצורה אמינה) בשפות דינמיות.
קשה מאוד לדעת אם שברת משהו, כי מבחינת הקומפיילר כל שם, סמל וקריאה כמעט הם תקינים.

בשפות סטטיות, אתה יודע בודאות שכל פניה ואזכור הם נכונים.
בשפה כמו פייתון, אתה יודע זאת רק לאחר בדיקה ספציפית של קטע קוד נקודתי במהלך הריצה, וגם זה נכון רק עד השינוי המינורי הבא.

Ron Klein
Guest

אני חושב שהדיון גולש להבדלים בין שפות דינמיות לסטטיות. ברור שיש הבדלים, אבל לטעמי אין כאן שחור-לבן או טוב-רע.

ספציפית לגבי פייתון, אני עובד עם PyCharm, ודווקא יש לו מנגנון מצוין לביצוע rename או שינוי של חתימה של פונקציות. מובן מאליו, שכל הפרוייקטים הרלוונטיים צריכים להיות פתוחים באותו הזמן, כדי שהשינוי יוחל על כולם. אבל זה נכון גם לגבי ביצוע rename ב visual studio.

יחד עם כל זאת, מכיוון שפייתון היא שפה דינמית, בהחלט חשוב לדעת את המגבלות שלה, ולתכנן את המערכת בהתאם. כמו שכתבתי קודם, זה לא אומר שהיא "טובה" או "רעה" באופן מוחלט, אלא שצריך לדעת איך לעבוד איתה.

Jako
Guest

פייתון כשפה דינמית לא יכולה לקבוע בודאות (בזמן הקידוד) ששם פונקציה, או משתנה נתון שייך לסקוף מסוים, ולכן ה-IDE יצטרך לנחש, ויפספס מופעים.

למשל, העברת אוביקט כפרמטר מאבדת את כל המידע על ה-type שלו, ולכן ברור ש-refactoring יצטרך להתבסס על ניחוש, שיפול אם יש יותר מאפשרות אחת נכונה.

"חשוב לדעת את המגבלות שלה, ולתכנן את המערכת בהתאם"

למה לתכנן לפי מגבלות, ולא לפי יכולות?
עם פייתון אתה חופר לעצמך בור עמוק, שאתה צריך לתכנן איך תצא ממנו.
אם אתה נהנה מזה, שיערב לך.

Ron Klein
Guest

1. אתה שוב הולך לדיון של שפות דינמיות לעומת סטטיות.

2. חשוב לדעת *בכל שפה ובכל סביבה* את המגבלות ואת היכולות. גם לדוט-נט יש מגבלות, שצריך לקחת בחשבון כשמתכננים מערכת.

יכול להיות שמהניסיון שלך עם פייתון יצא לך להכנס לבורות עמוקים. לי, באופן אישי, לא יצא כל כך, והרמתי מערכת מספיק מורכבת מאפס.

אכן ערב לי :-)

ניר סמדר
Guest

מאמר מצוין, תודה. עוד אמצא את הזמן לחפור בכל הקישורים ששיבצת בו.

cris
Guest
לכל פרויקט יש שפה שתתאים לו יותר. אתר – כנראה PHP , רובי או פיתון משחק – AIR או יוניטי קוד של טיל – אולי שפת מכונה כי לא חשוב הקושי והעלות… מה שחשוב זה המהירות וגודל התוכנה. אפשר לכתוב הכל ב #C כמו שכתבו בתגובות. התוכנה תהיה יעלה יותר, צריכת זכרון קטנה יותר ויכול להיות שאפילו יציבה יותר אבל עלותה תהייה דרמטית גבוהה יותר משימוש בשפה המתאימה לפרויקט. בחינה של פיתרון בלי להתיחס לעלות היא נאיבית. קוד פתוח הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לתוכנה: – אפשר לבנות על בסיס קיים במקום להמציא את הגלגל מחדש – אפשר לבנות מיזמים… Read more »
Jako
Guest
העלות של באגים חבויים היא אדירה, ובשפות דינמיות, כולל פייתון, רובי ו-PHP יש סיכוי גבוה יותר ליצור כאלה. לרוב שפות הקוד הפתוח אין ספסיפיקציה, והן נוצרו על ידי מתכנתים חובבים. הן לא זוכות לאותה רמת גימור ובדיקות של שפה כמו C#. שלא לדבר על ביצועים נמוכים, והתקנות קריפטיות. Razor (חלק מ-ASP.Net בגרסאות האחרונות) הוא חלופה מושלמת ל-PHP, ומבחינתי אין שום הצדקה טכנית לבחור באחרון. VS גם זמינה כמוצר חינמי (כיום בשתי גרסאות שונות), כך שהתירוץ של עלות כלים לא ממש רלוונטי. פייתון שימושית (אולי) ככלי סקריפטינג מהיר למשימות אוטומציה וכו', אך לכל בסיס קוד בעל חיי מדף של יותר משבוע,… Read more »
אורי
Guest

מסכים ב-100%.

כל חסידי השפות קשקוש שרק יצאו, מתלהבים מה-buzzwords במקום להבין שכדי להוציא מוצר טוב ויציב, צריך שנים של בשלות וניסיון ועדיף גם חברה רצינית שמתחזקת את זה.
(אורקל חברה רצינית אבל ג'אווה ממש לא מעניינת אותה ורואים את ההזנחה רבת השנים של השפה מאז שסאן נקנתה)

לגבי עלות – מהניסיון שלי, פיתוח ב-C# רק חסך כסף והרבה.
יש ספרות מעולה, יש הרבה דוגמאות, יש הרבה מאוד ספריות עזר והשפה אינטואיטיבית.

שלומי
Guest

תכנס ל NPM, הפער בינו לבין NUGET שנות אור

Ron Klein
Guest

אז מבחינתך, או #C או Java ואין צידוק לבחור בשום שפה אחרת. אני מבין נכון?

ההערה האחרונה שלך לא מוסיפה לדיון עצמו. אני לא מבין למה אתה מנסה להקניט את (רוב) המתכנתים שבחרו לכתוב קוד בסביבת open-source.

משהו
Guest
מה הקשר בין Open source ל-שפת תכנות?!?!?!?! אפשר לתכנת ב-C#, בפייתון או בכל שפה שתרצו ולהפוך את האפליקציה שלכם ל-open source! OPEN SOURCE הוא סוג הרשיון לתוכנה שאתם כתבתם לא שפת תכנות !!! ויש הרבה סוגי רשיונות של open source. כל המאמר הזה לא ברור לי בכלל. אגב, לכל שפת תכנות יש יתרונות וחסרונות, אבל לשים את C# ואת pyton באותה השוואה, לדעתי לפחות, זה ממש לא נכון. Pyton זה Interperter ולא JIT כמו C#. בנוסף Pyton הרבה פחות general purpose מ-c#, למיטב ידיעתי (ויכול להיות שאני טועה), אין Multithreading שהוא native ב-pyton, ושפה זו טובה לצרכים מסויימים, ממש כמו… Read more »
Ron Klein
Guest

הכוונה היא פיתוח תוכנה בכלים ובשפות שהם open-source, לעומת פיתוח תוכנה בדוט-נט. להזכירך, דוט-נט זו לא שפה, אלא סביבה שלמה, שעד היום היא עדיין פחות-או-יותר עדיין "כבולה" למערכת ההפעלה Windows.

אורי
Guest

זה לא מדוייק, .net רצה על לינוקס כבר שנים (פרויקט mono)

Ron Klein
Guest

אני מסכים, אבל לפי פידבקים שקבלתי מקולגות, פרוייקט מונו לא ממש תפס. לכן כתבתי "פחות-או-יותר".

אין לי סטטיסטיקה, ואשמח לראות אם קיימת, אבל אני חושב שרוב החברות שכבר מפתחות בדוט-נט משתמשות בסופו של דבר בשרתי Windows ולא בפרויקט מונו על לינוקס.

יצחק
Guest
ב"ה לדעתי הכתב משוחד קצת יותר מדי לעולם ה open source, אני אישית מאוד אוהב open source ומאמין שהוא עוזר לשמור על האיזון הראוי, אבל בכל זאת אני מפתח בסביבת הדוט נט וכנראה גם בשנים הקרובות. פשוט! הוא נותן בדרך כלל פתרונות שבאמת בשלים ועובדים באופן יציב. וחוץ מזה תמיד תוכל לפתח כל כלי שתצטרך אם בה לך גם עד אסמבלר לפני כמה שנים שהיתה התלבטות בחברה שלנו בין דוט נט ל open source בדקנו גם עלויות וגם ביצועים, והגענו למסקנה חד משמעית מיקרוסופט. כדי לקבל את ההחלטה ישבנו כחודש לבדוק ביצועים, ואני יכול הגיד לך שסרבר שיכול להחזיק כ… Read more »
Ron Klein
Guest

כלומר, אם מישהו בא ואומר לך: "יצחק, בוא תהיה ה CTO שלנו, אנחנו פותחים סטארט-אפ שהוא הדור הבא של טוויטר", אתה תבחר בדוט-נט כדי לפתח את רכיבי הליבה? איך תתמודד עם C10K?

eyal453
Guest

web api + async/tasks

שלומי
Guest

אחרי שנה יבעטו כל CTO כזה במדרגות.
בכל פרמטר זה כושל.
עלות, זמן פיתוח, כוח עבודה זמין…

חברים במקום לפחד לצאת מה-COMFORT ZONE תעשו סיבוב על טכנולוגיות אחרות…

רובן המוחלט של חברות הסטארטאפ בעולם לא טועה, לא סתם הולכים על טכנולוגיות אחרות, זה מוכיח את עצמו.

פייסבוק וגוגל זה מספיק בשביל להשתיק את כולם, אין אף חברה שמתקרבת לסקייל שלהן.

Jako
Guest

חברות בסקלה שלהן בכל מקרה כותבות תשתיות מאפס.
פייסבוק נאלצה להמציא את PHP מחדש (פחות או יותר) ולהכניס שלל דטהבייסים שביחד בקושי מתמודדים עם האתגרים.
גוגל גם היא מנסה להמציא שפות תכנות.

כמו שאמרת, מעטות החברות שמתקרבות לסקייל שלהן, וטפשי שסטרטאפ שמתכוון לשרת 10K משתמשים (במקרה הטוב) יבחר בפתרונות שמיועדים למאות מיליוני משתמשים.
זה לא אפקטיבי, ולא ניצול יעיל במיוחד של זמן המפתחים.

חברות הסטרטאפ נעלמות ברובן בתוך שנה-שנתיים, יהיה לא חכם במיוחד ללמוד דוקא מהן.
עדיף ללמוד מחברות ותיקות יותר, שהוכיחו את הקייס הטכנולוגי שלהן.

שלומי
Guest

ג׳אקו,
אתה יורה לעצמך ברגל, הניסוח שלך לא משאיר לקורא ספק אתה תומך ב net הצורה עיוורת ובדרך מעוות מציאות איך שנוח לך.
אל תזלזל באינטיליגנציה של אנשים.

שורה תחתונה, תעקם את זה איך שתרצה, כואב להודות באמת ואני מבין את זה
אבל איך שלא תסלף את המציאות, השרותים הכי אינטנסיביים היום יושבים על שרתים שהם לא של מייקרוסופט…
פייסבוק, גוגל, טוויטר ועוד רבים וטובים…
אז בנתיים ש ynet ימשיכו לספק לנו aspx מלא זבל שאנחנו לא צריכים עם כל כתבה שאנחנו קוראים…
דור שלם של מתכנתים צעירים באחוזים מוחלטים, הולך אחרי הטכנולוגיות החדשות… בעוד 10 שנים הם יהיו מקבלי ההחלטות…

eyal453
Guest
ואתה ההיפך הגמור עם שנאה מוחלטת למיקרוסופט. אתה מדבר כנראה על מיקרוסופט של לפני שנתיים שלוש. הדברים שונים לחלוטין היום. יש מספיק חברות שמשתמשות ב MSFT בשביל לספק ביצועים גבוהים. שאלו פה על C10K וקל מאד לספק את הצורך הזה עם asp.net היום. נכון, פעם זה לא היה. אבל מה זה משנה מה היה פעם? מיקרוסופט למדה והיום הפתרונות שלה מהווים תחרות לא רעה (ולפעמים הרבה יותר טובה) למה שיש ב OSS. נכון, דור שלם הולך אחרי הטכנולוגיות החדשות… בעיקר בגלל שזה מגניב לא לעבוד עם דוטנט. גם מיקרוסופט הולכת עם הטכנולוגיות האלה ותורמת להן לא פחות מהחברות הגדולות שאתה… Read more »
שלומי
Guest
אני לא שונא את מיקרוסופט, אני לא אמרתי את זה. כל מה שאמרתי זה שאני פתוח להכל, ואתה יכול לבדוק אותי, זה רשום כאן. אין לי ספק שמיקרוסופט בתהליך שינוי, כל מי שקרוא את הבלוגים הרלוונטים ורואה מהלכים בשטח מבין את זה. עצם העובדה שאתה אומר שיש שינוי זה בעצם הבנה שלך שמיקרוסופט הולכת לכיוון של הקוד הפתוח. אני תומך בתופעה הזו שנקראת קוד פתוח, מיקרוסופט גם החליטה לתמוך בה. מי שאוהד את מיקרוסופט בצורה עיוורת, או כאלו שחוששים שהידע שלהם יעלם אם .NET, פשוט תוקפים במקום להבין את המצב… חברים כל הפוסט הזה אומר דבר אחד פשוט, הדרך להצליח… Read more »
יוני
Guest

רקר לשם ההגינות
האתר של ynet זוחל בגלל העיצובב הגרוע שלו ובגלל הפרסומות והבאנרים שבדף ממוצע.
כלומר, הבעיה האמיתית של ynet נעוצה ב-html/css/js ולא בצד שרת.
אני אעז ואומר יותר מזה – גם אם היית בונה את כל האתר ב-angular או בכל framework אחר – ynet היה קורס בדיוק כמו היום וזז לאט

אורי
Guest

שלומי, יוני צודק פה, ynet בכלל מוגש מ-Akamai – CDN
שהוא בין ה-CDNים המהירים בעולם (גם פייסבוק משתמשים בו),
כך שאת תגובת השרת, אתה מקבל כמעט בזמנים אפסיים, מה שלוקח זמן זה הפרסומות וקליינט מאוד ישן שעדיין צריך לתמוך ב-IE6

ו.net זה כבר מזמן לא דפי aspx, יש mvc ועוד הרבה דברים אחרים, אין טעם להשוות מה היה לפני 10 שנים.
(בלי קשר לעובדה שאפשר גם לשתמש ב-aspx כ-mvc)

eyal453
Guest

לא מבין איך בדיוק nodejs הוא non blocking? מספיק שאתה נותן לו לעשות חישוב מסובך שלוקח זמן ועכשיו אתה צריך לחכות לו. יש לו thread אחד בלבד. אז כן, הוא יודע לצאת לרשת ולחכות ל event שיחזור וכו, אבל הוא ממש לא non blocking.

Ron Klein
Guest

בוא נקרא ביחד:
non-blocking I/O

eyal453
Guest

צודק, קראתי בריפרוף. עכשיו קראתי את הכל ויש הרבה דברים אחרים שאני לא מסכים איתם :)

Jako
Guest

ה-await ב-C# 5 הופך את כל ה-non-blocking של nodejs למיותר.
קוד ב-nodejs הוא ספגטי של callbacks, בניגוד ל-C# בו אפשר לכתוב קוד אסינכרוני קריא ובר תחזוקה.

בכל מקרה, שרת אסינכרוני היה אפשרי תמיד ב-C#, כפי שציינת בעצמך, וכתיבת שרת ב-JavaScript היא רעיון שתמיד היה, ותמיד יהיה מגוחך בעיני.

Ron Klein
Guest

העבודה האסינכרונית ב ASP.NET היא פתרון חלקי (כפי שבודאי קראת בפוסט), כי ב ASP.NET עדיין דרוש thread לכל חיבור, בניגוד ל nodejs או ל Tornado. אגב, ניסית את טורנדו? בדקת את הטענות שלך על node עד הסוף?

עד היום, כל פתרון שמבוסס על ASP.NET כבול להנחת העבודה של thread לכל חיבור, ולכן לא פותר את בעיית C10K כפי שפתרו אותה כלים אחרים שצמחו ב open-source.

אם אתה חושב, כפי שכתב אייל באחת התגובות, ששימוש ב web api עם async/await יפתור את בעיית C10K – אתה טועה.

אורי
Guest

אתה טועה ומטעה.

עבודה עם await משחררת את ה-thread , מניסיון קוד שכתבתי רץ עם אלפי חיבורים לשרת בודד.

Ron Klein
Guest

לא טוען שלא משחררת את ה thread, ולכן בהחלט מגדילה throughput.
אבל הפתרון של ASP.NET כבול ל thread-pool, כאשר כל חיבור חדש צריך thread מתוך ה pool. לפיכך, גודל ה thread-pool הוא מקסימום החיבורים החדשים שניתן לפתוח באותה שניה.

Jako
Guest

בתוכנה אופטימלית, מספר הת'רדים יהיה זהה למספר הליבות, מכיון שבכל מקרה לא ניתן לבצע יותר עבודה ממה שהליבות הפיזיות מאפשרות.

כך שמגבלת "מספר הבקשות שניתן לפתוח בזמן נתון" לא מאוד רלוונטית.

בסופו של דבר, המכונה מגיעה למיצוי היכולות שלה (מבחינת מעבד, זכרון, קריאות דיסק וכו') הרבה לפני שהיא מתקרבת למספר הזה.

גודל ה-thread pool כשלעצמו קונפיגורבילי, אבל זה לא אומר שהגדלה שלו תשפר אוטומטית את הביצועים.
זה מאוד תלוי מה הת'רדים עושים בכל רגע נתון, ומה תופס אותם.

Jako
Guest

"ב ASP.NET עדיין דרוש thread לכל חיבור"
זה לא נכון, ראה תגובתי למעלה.

ליאור
Guest

אני לא חושב שזה פותר את הבעיה של asp.net. יש עדיין threadpool בגודל X = request current , ולא ניתן לדחוף יותר מX בקשות לIIS.
אם אני טועה, ויש בשורה ממיקרוסופט לגבי asp.net ממש אשמח לשמוע!

Jako
Guest

מגבלת ה-threadpool לא רלוונטית, מכיון שלא נוצר ת'רד לכל בקשה, אם אתה כותב IAsyncRequestHandler.
עוד מימי ה-TPL היה ניתן לכתוב tasks, כאשר ה-scheduler מפזר אותם בין מספר מוגבל של ת'רדים כראות עיניו.

ה-await גורם ל-continuation להמשיך לרוץ באותו ת'רד ממנו בוצע ה-await, אך הת'רד המקורי חופשי לבצע פעולות אחרות בינתיים. (תחשוב על משהו בסטייל ה-message queue של ווינדוס).

לצורך הענין, לא צריך אפילו להשתמש ב-IIS, או ב-ASP.Net. אני כתבתי שרת שעשה שימוש ב-Nancy, ועשה שימוש מינימלי ב-API של System.Web.

אני מתייחס ספציפית ל-C# ו-.Net מול סביבות אחרות, ומבחינתי הראשונה מנצחת.

יצחק
Guest

ב"ה
" למגיב משהו", כשאומרים open source הכוונה בדרך כלל לכלים שרצים על לינוקס,

ליאור
Guest

קרא לי דבר מאוד דומה בשנה האחרונה. אני עובד בחברה פיננסית, והגענו עם מוצרי מיקרוסופט לתקרת ביצועים (wcf, app fabric ועוד)

ואז הגענו למוצרי קוד פתוח …. אימצנו כמה מוצרים שחלקם מוזכר פה בכתבה, ובעיות הביצועים נפתרו כלא היו, ועלינו לup time של 100%.( בעזרת redis למשל במקום app fabric, שאגב מיקרוסופט הפסיקה לתחזק לאחר גרסא 1.1 )

במוצר הבא שהקמנו החלטנו חד משמעית: לא מיקרוסופט – אגב ללא נסיון קודם בלינוקס בסביבת פיתוח
(הלכנו על node.js , java ,linux )

על ההבדלים בין TFS לgit כבר באמת אין מה לדבר…

Jako
Guest

אז צר לי להגיד לך, כנראה שאין לכם מתכנתים מנוסים מספיק.
"קוד פתוח" לא מעלים בעיות ביצועים באופן קסום.
אם כתבתם קוד גרוע, תהיה לכם פלטפורמה גרועה, וזה נכון לכל שפה.

ייתכן שהשכתוב שלכם הוא זה שהעלים את הבעיות, ולא השפה הספציפית בה בחרתם.
ג'אוה ו-nodejs אגב שתיהן איטיות מ-C#.

StackOverflow, כדוגמא, משרתת מאות אלפי משתמשים, והיא כתובה ב-ASP.Net, עם SQL Server.

אורי
Guest

אין לי מושג מה עשיתם, .net מתמודדת בקלות עם אלפי בקשות ומשתמשים לשרת, היא מהירה בהרבה מ-node ופייתון וגם יותר מהירה מ-java.

לא משנה איך תהפוך את זה , שהתוכנה שלך רצה על מערכת הפעלה אחת, היא עוברת את כל האופטימיזציות מלמטה עד למעלה ברמת הדרייברים והחומרה. שהתוכנה צריכה לרוץ על הרבה פלטפורמות, אין לך את זה.

redis הוא שרת בפני עצמו שאין לו קשר לאיזה קליינט הוא מתחבר (כמובן שיש לו קליינט מצויין ל-C# של servicestack)

ליאור
Guest

הכוונה היא לאו דווקא השוואה בין שפות, אלא בין frameworks, שבאות עם השפות האלה באופן טבעי יותר.

אגב בעית הביצועים הייתה אמיתית, ולא צריך ישר להקניט מתכנתים שאתה לא מכיר. קח לך כמה דקות ותחשוב איך אתה מעביר מאות ציטוטים פיננסיים למאה שרתים בערך, שכל אחד מהם מתעדכן מאות פעמים בשניה.

Stackoverflow עובד עם elasticsearch.

Jako
Guest

אני מתנצל אם התבטאתי בצורה מקניטה.

ניתן לבנות מערכות מבוזרות ב-C# או בכל שפה אחרת.
בעצמי בניתי כאלה, אם כי ככל שדרישות הסקלביליות עולות, הספריות המוכרות הפכו פחות רלוונטיות, ונדרשתי לכתוב קוד תשתיתי שהתאים לדרישות התובעניות.
כאן אני מסכים אתך, אך אציין שהרבה יותר קל לכתוב תשתיות אלה ב-C#, מאשר ב-JS (עבוד NODEJS) או ג'אוה נניח.

Elasticsearch משרת את החיפושים, אך SO (ו-SE) הם הרבה יותר מפונקציית החיפוש.

ליאור
Guest

עכשיו תחשוב איזה כיף אם לא היית צריך לכתוב את זה מאפס, ולא רק זה: היו לך כמה אופציות לבחור ביניהן

Jako
Guest

אני לא מצליח לשייך את המילה "כיף" להקשר שכולל JS, רובי, או פייתון.

וזה לא שאין תשתיות. הצרכים שלי היו ספציפיים לפלטפורמה.

Ron Klein
Guest

לגבי SOF, זה אתר שעלה בסביבות 2008. מאז עברו 6-7 שנים. השאלה היא באיזה technology-stack הם היו בוחרים כיום.

ועכשיו, ג'אקו, שלב השאלה הזהה: לו אתה ה CTO של סטארט-אפ שאמור להיות הטוויטר הבא, או "סתם" חברת ad-network שאמורה לטפל בסדר גודל של 100K בקשות לשניה, מה היה ה technology-stack של רכיבי הליבה? האם הוא כולל את דוט-נט? איך אתה פותר את בעיית C10K למשל? או C100K?

שלומי
Guest
ג'אקו, אין כאן עניין של פנאטיות.. מה ההבדל בין הפנאטיות לקוד פתוח אל מול הפנאטיות שלך לסביבת .NET? אתה בטוח ש NET יותר טובה מהכל, זכותך, זה לא אומר שאחרים פנאטים. איך אתה יכול להשוות את פייתון ל C#? אלו חיות שונות לחלוטין. את C# תשווה ל JAVA. את NODEJS ופייתון תשווה ל-ASP.NET (למרות שיש עוד שימושים…) הפיתוח בשפות האלו מבחינת זמן, עלות, משאבים בכללי הוא משמעותית יותר זול מפיתוח ל ASP.NET בשביל להמחיש יותר טוב את הכתבה צריך פשוט להסתכל על עולם הדפדפנים כמשל, וזה מצייר את התמונה באופן מלא. הכשלון המהדהד של IE לא יעזוב את MS שנים… Read more »
אורי
Guest
שלומי, כמשהו בעל ניסיון רב בשני הצדדים, אני חולק עליך. אם כבר משווים באמת, פייתון בכלל לא במשחק, זו שפה צדדית שמיועדת לצרכים ספציפים מאוד. כנראה שכותב המאמר התכוון לשפות פתוחות באופן כללי. אם משווים ל-Java, איך אפשר להשוות את הפרודקטיביות בכלל? הפיתוח ב-C# משמעותית קצר יותר מבחינת זמן. סביבת העבודה ויכולות השפה משמעותית טובים יותר. מבחינת ביצועים גם, וזה עוד לפני שדיברנו על asp.net5 / vnext שלוקח בערך את כולם בהליכה. לגבי שוק הדפדפנים – אין לזה קשר לדיון, MS זנחה את הדפדפן מהסיבה שהיא לא ראתה צורך בזה וגם לא ראתה בזה מודל עסקי. גם לאורקל ישנם מוצרים… Read more »
שלומי
Guest
לגבי MS, אין לי מושג מאיפה הנתון הזה. IE היה כלי חשוב במשחק של MS במשך שנים, אם היא זנחה אותו זה רק בגלל שהיא נכשלה, עכשיו אפשר להלביש את זה בכל מיני תחפושות ולהוציא את MS מזה בכבוד אבל זו רק עצימת עיניים. שליטה בשוק הדפדפנים זה כוח בלתי יתואר, כמות המידע שעוברת לך ביד היא בלתי נתפסת… אתה לא רואה את כל התמונה. לגבי שאר הטענות שלך, ובכן, העולם אמר את דברו… דעתך לגיטימית אבל היא לא עומדת בקנה אחד מול מה שקורה בעולם… אם בכמה חברות ENTERPRISE מחלקת ה IT עושה רק MS, זה רק בגלל עלות… Read more »
Jako
Guest

כותב המאמר הוא זה שהשווה בין C# לפייתון, ולכן התגובות נסובות על השוואה זו.

מה הקשר לדפדפנים?

ברור מדבריך שאתה שולל את טכנולוגיות MS כשלעצמן, ללא התייחסות למהותן, והקישור לדפדפנים מוכיח זאת.

בהשוואה ישירה של טכנולוגיות הפיתוח, אני מעדיף את .Net, ואין לי כוונה לשכנע אותך להסכים.

Ron Klein
Guest
לא, אתה מעוות את דבריי. בפוסט המקורי (בבלוג שלי), כתבתי במפורש: ====== בפוסט הזה אני אחלוק כאן הדברים שדווקא פחות קשורים לשפת פייתון עצמה, אלא יותר למאקרו: המעבר מפיתוח בסביבת Microsoft, כלומר דוט-נט על Windows, לפיתוח בסביבת open-source: כיום אני מפתח בפייתון וב Clojure על לינוקס. ==== כאן היתה טעות קטנה בהעתקה של הטקסט: השומטה המילה "פחות". אבל מי שיש לו קצת שכל בראשו, יכול לשרוד את האתגר הזה בהבנת הנקרא. לא השוויתי בין #C לפייתון. השוויתי בין פיתוח בסביבת דוט-נט לפיתוח בסביבת open-source. כל הנסיונות להשוות בין השפות מבחינת ביצועים או כל מדד בדיד אחר – מסיטים מהדיון המרכזי… Read more »
שלומי
Guest
אני לא מתנסח בברוטליות. אני מניח שכאשר מניחים טיעונים מוצקים על השולחן קל יותר לברוח מדיון בטענות כאלו ואחרות… אם זה ברוטלי בשבילך אל תכנס לדיון מלכתחילה. את הקשר לדפדפנים רשמתי בהודעה עצמה אם לא הבנת אין לי אלא להניח שבחרת לא להבין… שוב, נוח. אתה מעדיף את NET, זכותך. אני לא מעדיף את NET, גם לא את JAVA, NODEJS, PYTHON וכל שפה אחרת. אני מעדיף מה שנותן לי יותר חופש ומאפשר לי להתפתח. מיקרוסופט הולכת למקום הזה, בניגוד לדעתך. אתה תמשיך להתעקש שהדיון כאן הוא על .NET למרות שהוא לא. אתה תמשיך לקחת את זה לכיוון של "למי יש… Read more »
יוני
Guest

אני חושב שההמחשה שלך מוטעית מיסודה משתי סיבות עיקריות:
1. אי אפשר להתעלם מהעובדה שגם אפ תלך את בדיקות השוק הפסימיות ביותר IE עדיין מקום שני ולא אחרון כפי שמתשמע מהמילה כשלון
2. אני חושב אתה מאוד סובייקטבי שאתה בא לשפוט את IE11 ואני בכוונה מדבר על IE11 ולא על 10 או 9 או 8 כי אני בטוח שאתה לא מדבר על chrome20 או 10 או 2 אלא על הגרסה האחרונה. IE11 הוא דפדפן מהיר וכיף להשתמש בו, הוא נוח מאוד בגרסת mobile שלו וגם בגרסת המטרו שלו. אני חושב שאם היית יכול להשתחרר מהגישה הסובייקטיבית, היית נוכח לדעת את זה גם

שלומי
Guest

אגב

אחד הדברים שלדעתי לא הודגש פה.
אין כיום חיה יותר יעילה לפיתוח WEB FRONTEND מ WEBSTORM.
החברה מ JetBrains הצליחו להביא את ה-IDE שלהם לרמה מאוד מאוד גבוהה.
הם מאמצים (הרבה יותר מהר ממיקרוסופט) את הדברים החמים בשוק.

לפתח ANGULAR ב VS זה לפתח עם יד קשורה מאחורי הגב.

אז כן בVS15 הדברים משתנים אבל לקח קצת זמן…

PHPSTORM, WEBSTORM, PYCHARM אלו כלים ברמה מאוד מאוד גבוהה, לא משנה איזה פלאג תתקינו ל VS, הם פשוט יותר טובים.

שש
Guest

תגיד אתה איתנו?! WebStorm היא אחת הסביבות הכי מעיקות שיש.. איטית בצורה מזוויעה גם על מחשב על..

Itzik Ben-Shitrit
Guest
אתה לא איתנו … :-) WebStorm ובכלל הכלים של jetbrains מדהימים ועולים על VS בכל פרמטר – כמובן למעט NET נייטיב למי שעוד שם. עבור פיתוח יישומי מובייל היברידים, NG, JS צד שרת, Phone Gap , Ionic וצד שרת כמו NODE PHP ועוד … חווית הפיתוח היא מעולם אחר, כל מה שסיפרו לכם על VS הוא משיח שקר לעומת הכלים הללו בעיקר המהירות היא מדהימה, גם על מערכות הפעלה ווינדוס MAC , הפלאגינים והאוטומציה עם כרום, האימולטוריםף ניהול תצורה – גן עדן הפתיחות לפלט' ה Open Source השונות כנראה שהייתה לך חוויה חד-פעמית ומאז אתה חי בסרט אבל שאר העולם… Read more »
שלומי
Guest

לא יודע על מה אתה מדבר….
סביבה מעולה.

בכל מקרה זו דעתך זו דעתי

סטארטאפיסט
Guest
מיקרוסופט זה לחלשים ובעיקר לבינוניים. קודם כל, המגיבים צריכים לשאול את עצמם מדוע כמעט כל חברות הסטארטאפ וכמובן גם חברות התוכנה הגדולות והחדשניות לא מפתחות בדוט נט? בייחוד בעמק הסיליקון שם אין השפעה של בוגרי 8200 וממר"מניקים בינוניים. אולי יש משהו שהמגיבים החכמים יודעים והחברות האלה לא? עכשיו לניתוח הסיבה: זה לא באמת משנה באמת באיזו פלטפורמה מפתחים. C# היא שפה טובה, וגם ג'אווה טובה ופיתון ורובי וnode.js והרבה סביבות אחרות. גם הטענות על העליונות של VS כIDE זה שטויות וניכר שאנשים לא ניסו את JetBrains שיש להם סביבות שעולות בהרבה על VS. מתכנת טוב יגיע לאותה רמת פרודוקטיביות בכל… Read more »
אורי
Guest

לכמה כבר סטרארטאפים יש את הצורך לשנות את הקוד של מערכת ההפעלה?
סטארטאפ לא יודע בכלל אם הוא ישרוד בעוד כמה חודשים.
הענקיות שציינת ממילא פיתחו מערכות יחודיות להן, והם השתמשו בopen source כנקודת התחלה במקום לפתח מאפס.

דרך אגב, אין קשר לעניין הכספי, הרבה מאוד מהמוצרי open source עולים כסף ולא מעט.

סטארטאפיסט
Guest
להרבה יש צורך לשנות את הקוד. זה לא חייב להיות קוד של מערכת הפעלה. כמעט כל מי שמקים שרת לינוקס בוחר אילו ספריות ודברים יהיו מותקנים בו, איזה קרנל, איזו הפצה, איזו גרסה ואיזה ספריות יהיו עליו. בMS אתה פחות או יותר מריץ wizard ומקווה לטוב. אני רוצה לראות את האמיץ שיתחיל למחוק DLLים או סתם להתקין 3 גרסאות IIS שונות על שרת אחד (מה שבלינוקס לא בעיה בכלל בשום סוג של שרת). וזה כן צורך שהרבה פעמים נוצר גם בחברות קטנות שרוצות להשתמש במשהו מסויים או בתצורה מסויימת לתשתית שלהן. דוגמאות אחרות? אינספור פרימוורוקים וספריות שאפשר לשפצר בעת הצורך.… Read more »
אורי
Guest

להרבה יש צורך לשנות את הקוד? על מה אתה מדבר?
כמה כבר חברות אתה מכיר ששינו את ה-JIT של JAVA ?
פריימוורקים גם ככה כולם פתוחים וניתנים לעריכה

יש לי הרגשה שמבקום להתרכז בפיתוח ולהרים מוצר, כל חובבי הלינוקס מתמקדים במסביב וכמה זה מגניב ומה אני יכול לשנות

וכן, מוצרי אופן סורס עולים כסף. גם mysql וגם mongodb וכל שאר הדברים הטובים, שתצטרך אותם בscale גדול, יעלו כסף והרבה.

סטרטאפ צריך להרים מוצר מהר, לא משנה הדרך. מחר לא בטוח אם הוא ישרוד.

yoni
Guest

נו באמת, זה טופ?
תעשה לי טובה, אני מחשיב את עצמי כפנאט תכנות אמיתי, את הסטראטאפ שלי (אתר שבו משתמשים יכולים להציע הצעות לשיפור המוצרים האהובים עליהם) בניתי באמת נקי מכל השטויות הללו, כתבתי אותו בשפה שאני פיתחתי (yonium) שמקומפל בעזרת קומפיילר שבניתי בעצמי (הוא ממש שולט על מצבי כל אחד מהטרנזיסטורים במעבד) ב-נחש מה – ב-IDE שבניתי בעצמי (yoni-code)
בניתי את האתר כל כך רזה שהוא טס
אתה ממש חובבן, משתמש עם frameworks או בשפות פיתוח שאיזה חברה או קבוצת מפתחים כתבה, זו די עצלנות לפי דעתי ונראה לי שאתה לא שואף למצוינות כמו שאתה מציג את עצמך

סטארטאפיסט
Guest
גם אם נגיד לשם הדיון (רק נניח, כן?) שהטכנולוגיות של מיקרוסופט הן נפלאות ועולות על כל stack אחר, זה לא משנה. השוק אמר את דברו. ככל שזה מבאס, עולם הפיתוח לא מתנהג בצורה רציונלית לגמרי ואופנות או מילים כמו: מגניב, מהנה, חדשני, וכיף חשובות לא פחות מיעילות ותפוקה (ובמידה רבה משפיעות בצורה קריטית על היעילות והתפוקה…). לפני שנים כשאמרת "שרת" התכוונת ליוניקס וכנראה לסאן סולאריס או AIX או טכנולוגיות עתיקות יותר של IBM או אפילו קריי. זה היה ברור שמיקרוסופט זה לפריקים וגיקים שעובדים על סביבות לא יציבות ולא מאובטחות ורק ה"מאגניבים" והסטארטאפים פיתחו במיקרוסופט והרציניים עבדו עם מיינפריים או… Read more »
אורי
Guest
הדיון שלך מחטיא את המטרה, בתור מפתח בשני הצדדים, אין לי אהדה למיקרוסופט או לחברה אחרת. בסופו של יום אני מסתכל על הפרודקטיביות. אם אני יכול לבנות מוצר בפחות כסף על ידי כלים יותר טובים, יש לזה משמעות כספית אדירה מבחינתי. אתה יכול להשתמש ב-open office, להתקין כל מיני דברים ותוספים על המכונה, להשתתף במסיבות לינוקס, לכוון אותה לצריכך ולבזבז על זה זמן, כסף וניהול שוטף, ואתה פשוט יכול לקבל מוצר שנבדק ועובד. אם אתה מדבר על השלמות אוטומטיות ודליגייטס, אתה בכלל לא מבין את ה-internals של השפה והיכולות שלה, (שעולות מונים על המתחרים), שיכולות להגיע אפילו לאופטימיזציות של SIMD… Read more »
סטארטאפיסט
Guest
אכן, יש מרצדס ויש סובארו. אם אני מהנדס בסטארטאפ שמתכנן רכב חדש, אני אבסס אותו על מנועים ורכיבים אמינים של סובארו ולא אקנה מרצדס במליון שקל עם ריפודי עור תנין, מסאג' בכתפיים ו24 רמקולים כבסיס לרכב שלי. אני גם לא אצייד צי של רכבים לשליחים מבוססים על מרצדס. כנראה שאעדיף קטנוע או רכב מסחרי קטן, חסכוני ואמין. לכל דבר יש את הייעוד שלו ושיקולי עלות תועלת. לבנקים מתאים לקנות תוכנה במליוני שקלים, לפייסבוק, טוויטר, גוגל וכמעט לכל חברת הי-טק מתאים דברים אחרים. למזכירה שלי אני קונה מחשב עם ווינדוס ואופיס בשביל לא לסבך אותה. אבל המתכנתים יפתחו לפלטפורמה המתאימה ביותר… Read more »
א
Guest

וואו. איזה דה ז'ה וו. ברוכים הבאים לעשור השני במאה ה21

Itzik Ben-Shitrit
Guest
מאמר ובעיקר הנושא והדיון מאוד מעניינים גם אני צמחתי באקו-סיסטם של פיתוח MS וב 1-3 שנים אחרונות מתעסק בפלט' ה Open Source בצורה הרבה יותר מעמיקה ובעיקר פרודוקטיבית – לצרכים של מיזם פרטי , במסגרת רוב העבודה שלי אני בצד שרת Microsoft Stack ובצד הקליינט עם רגליים עמוקות ב Web UI Open Sourceמבוססי MVVM Hybrid HTML 5 + NG ועוד … כמה הערות · חלק מהתגובות כאן של חובבי MS (גם אני סוג של) מאוד חובבניות ושרלטניות (התגובות, לאו דווקא המגיבים) בעיקר בגלל שהם פשוט לא ניסו או לא מכירים, לדעתי חוששים ומפחדים מהלא נודע, ויורים סיסמאות ריקות מתוכן וללא… Read more »
אור
Guest

סוף סוף כתבה ברמה!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: